Rusko mučí a vraždí nevinné. V New Yorku si ale užívá právo veta a „garantuje mír ve světě“
ANALÝZA. Český ministr zahraničí Jan Lipavský jako první Čech po třech desítkách let dostal možnost promluvit na půdě Rady bezpečnosti OSN v New Yorku – a i českému publiku tak pomohl přiblížit fakt, že klíčová organizace mezinárodního společenství se úspěšně vzpírá jakékoli reformě. Přesto, že se současné Rusko samo vylučuje ze slušné společnosti, na vyloučení z OSN ani z Rady bezpečnosti to nestačí.
Rusko, které rozpoutalo válku, krade území, vraždí, znásilňuje a mučí nevinné, může být v klidu: bez jeho souhlasu ho ani z OSN, ani Rady bezpečnosti vyloučit nelze. I když snahy tu jsou.
Mechanismy v Organizaci spojených národů jsou už od druhé světové války nastaveny tak, že stálí členové Rady bezpečnosti mají neomezené právo veta i ve vztahu k vlastnímu jednání, včetně snah o jejich vyloučení.
Navzdory tomu, že čeští i zahraniční politici by si přáli úplně něco jiného:
Tohle se mělo udělat už dávno. Ne o tom sedmej mesíc od začátku války zase jenom mluvit… https://t.co/eibkw0hWbO
— Jana Černochová (@jana_cernochova) September 24, 2022
Ono se „to udělat“ ale příliš nedá – jak vysvětlíme níže. I když světové lídry k tomu, aby Rusku odebrali možnost práva veta v Radě bezpečnosti OSN, vyzval i muž s nyní asi největší autoritou v dané věci, ukrajinský prezident Zelenskyj, zůstane jen u výzev.
V podstatě to jediné, co se vůči Rusku na půdě OSN dělat dá, je dávat mu opakovaně najevo opovržení. Jakkoli to asi není nic, na co už by Rusové nebyli zvyklí…
Nelidské a brutální
K dění na Ukrajině už letos v březnu vznikla vyšetřovací komise OSN a konstatovala, že na Ukrajině byly po ruské invazi páchány válečné zločiny; včetně toho, že znásilňovány, mučeny a protizákonně zadržovány byly i děti.
Vyšetřovatelé mají kompletní zprávu předložit Radě OSN pro lidská práva v březnu 2023, a to i s doporučeními, jak pohnat pachatele k odpovědnosti. Nepřekvapí, že Rusko s komisí odmítá spolupracovat.
Na straně jedné tedy OSN, která má v preambuli „pěstovat snášenlivost a navzájem žít v míru jako dobří sousedé“, vyšetřuje a přináší důkazy o ruských válečných zločinech, na straně druhé si Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti užívá své nedotknutelnosti.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ve vztahu k Ukrajině právo veta využívá od samého počátku. Už 26. února Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh rezoluce, která měla útok odsoudit (ve zjemněné verzi „vyjádřit nad ním lítost“) a vyzvat k okamžitému stažení ruských vojsk. Ze stálých členů se hlasování zdržela Čína, z nestálých Indie a Spojené arabské emiráty, všichni ostatní byli pro.
Ruský velvyslanec v Radě Vasilij Něbenzja odmítl návrh – v duchu ruské diplomatické školy – jako „protiruský“ a jako „nelidský a brutální tah na ukrajinské šachovnici“. V té době i on žil v přesvědčení, že za pár dní bude po válce.
Čím déle ale válka trvá, tím více vyniká absurdita toho, jaké kompetence už od druhé světové války Rada bezpečnosti – a Rusko v ní – má: zachování míru ve světě, řešení sporů, úpravu zbrojení, používání sankcí vůči narušiteli, podnikání vojenských akcí proti agresoru, jako jediný orgán také může nařídit použití síly při řešení ohrožení míru…
Nejpozději od 90. let minulého století, kdy byl generálním tajemníkem zvolen Butrus Butrus-Ghálí, sice sílí tlaky na reformu Rady bezpečnosti – jak na její rozšíření (například o Brazílii, Indii, Japonsko či Německo), tak na změnu rozhodovacího mechanismu včetně práva veta – ale je to marné. Vše lze vetovat. Kruh je uzavřen.
Žádná cesta není
Charta OSN sice na možnost vyloučení členů myslí, ale to opět naráží na (ruské) právo veta: „Člena Organizace spojených národů, který soustavně porušuje zásady této Charty, může Valné shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti z Organizace vyloučit.“
Zavřená je i cesta k radikálnějším návrhům, aby se prostě z Charty odstranila jakákoli zmínka o členství Ruska. Jenže článek 108 Charty opět vyžaduje, aby veškeré změny textu byly ratifikovány dvěma třetinami členů a pěti stálými členy Rady bezpečnosti. Tedy opět i Ruskem, které si samo větev nepodřízne.
Objevila se i varianta, že Rusko vlastně členem Rady bezpečnosti vůbec není, protože v článku 23, který direktivně vyjmenovává její členy, Ruská federace nefiguruje. Což je fakt – i 31 let po svém rozpadu je v Chartě nadále veden jako permanentní člen Rady bezpečnosti Svaz sovětských socialistických republik.
Například ukrajinský velvyslanec při OSN Sergej Kyslycja upozorňuje, že Valné shromáždění o přijetí samostatného Ruska nikdy nehlasovalo; tehdejší prezident Boris Jelcin prostě jen informoval generálního tajemníka OSN, že Rusko je nástupnickou zemí.
Zní to lákavě, ale tudy také cesta nepovede. Nic takového by jistě nepřipustila Čína, členem Rady bezpečnosti je podle platného znění Charty Čínská republika, čímž se až do roku 1971 myslela (a byla členem) „Čínská republika na ostrově Tchaj-wan“.
Válka na Ukrajině tedy sice opět akcelerovala dlouhou debatu o nutné reformě Rady bezpečnosti OSN a právu veta, vzhledem k výše popsanému ale se žádnými změnami ani v dlouhodobém výhledu počítat nelze.
Ve vztahu k Rusku zbývá důsledné vyšetřování válečných zločinů, mezinárodní podpora a pomoc Ukrajině, ustavení speciálního válečného tribunálu – a zmiňované opovržení.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Útoky, žhářství i vraždy: Kreml se v Evropě vrátil k metodám z dob SSSR
Rusové, končíte, rozhodli Poláci. Kreml mluví o „chorobné špiónománii“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
OSN je nefunkční organizace a rada bezpečnosti jenom ukazuje svou zbytečnost. Je nevyšši čas vytvořit něco funkčního.
ano je to tak, a je taky nejvyssi cas naprosto izolovat zlocinny putinuv rezim a podporovat statecne ukrajince tak,aby dali okupantum na zadek..pak se russaci zbavi putlera sami,ono jim to uz pomalu dochazi, do jake zkazy je vede a jednoho dne uz ztrati trpelivost s vnitrnim nepritelem a dojdou si pro nej!!
Poněkud naivní spekulace. Velmoci jsou zkrátka nepostižitelné. Když nikdo v rámci OSN nepostihl za války, vraždění a mučení Spojené státy, tak zřejmě to stejné čeká i Rusko. Útok na Jugoslávii a okupace a odtržení Kosova a útok na Irák a okupace Iráku se všemi horami mrtvol atd. zůstaly bez trestu a tak to jede pořád dál.
Ano, z tvé strany určitě. Ovšem nikoli naivní ale čistě ideologická spekulace. Fantasmagorie na téma USA kromě tebe nikdo neřeší. Rusáky skrz masové hroby plné umučených ukrajinských civilistů včetně žen a dětí už OSN přes svou neschopnost vyšetřuje.
V USA tresty za chování vojáků padaly a byly drakonické. V RuZZku nic.
Kolik území USA ukradlo svým sousedům?
Ono není tajemstvím že USA si území některých svých jižních států utrhlo z Mexika, ale to bylo ještě v 19.století, to ještě OSN neexistovala
…. no nemusí přímo krást, ale stačí být „nápomocen“ při různých pučích a pak si udržovat vliv v té „popučistické“ zemi přímo nebo nepřímo… Takový „vliv“ na Německo (ale i Japonsko) si udržují USA už od II.sv.války – viz „drsné“ nařizování býv. velvyslance USA Richarda Grenella za doby prezidentování Donalda Trumpa…
Jistě že. Iluze ve schopnosti globálních institucí je vlastně podobná zde často kritizované iluzi národovectví.
Ty globální instituce zkrátka mají jen tu moc, kterou jim daly zakládající státy při jejich zakládání. Hlavně tedy tehdejší velmoci, aby neblokovaly jejich vlastní zájmy.
Takže proto právo veta – i pro dnešní Rusko. A že o tom mluvíme – tenkrát prosím byl SSSR jedním z členů společné vojenské koalice – proti (tehdy poraženému) nacistickému Německu. Jak se to zpívá „Každý ví, časy se mění..“