Rusko jako „garant světového míru“. Od dubna přebírá předsednictví Rady bezpečnosti OSN
Jen nedlouho poté, co byl vydán mezinárodní zatykač pro válečné zločiny na ruského prezidenta Putina, jeho země bude opět v čele Rady bezpečnosti OSN. Nikoli náhodou nejvlivnějšímu orgánu mezinárodního společenství, který má ve svém zadání mimo jiné zachování míru ve světě, Rusko předsedalo i vloni v únoru, kdy napadlo Ukrajinu. Výzvy k tomu, aby Rusko bylo z Rady bezpečnosti či rovnou celé OSN vyloučeno, se od té doby opakují. Reálně lze ale dělat jen málo.
Rusko opět po více než roce „dorotovalo“ do čela Rady bezpečnosti OSN, předsednictví přebírá od 1. dubna na dobu jednoho měsíce. Nejde o žádnou formalitu, ale o diplomaticky a mezinárodně vlivnou pozici: vede všechna jednání Rady bezpečnosti, určuje program a řídí všechny návrhy rezolucí.
Rada bezpečnosti má v kompetenci zachování míru ve světě, řešení sporů, úpravu zbrojení, používání sankcí vůči narušiteli, podnikání vojenských akcí proti agresoru, jako jediný orgán také může nařídit použití síly při řešení ohrožení míru…
Na veto nám nesahejte
Naposledy bylo Rusko předsednickou zemí v únoru 2022, tedy právě v době invaze na Ukrajinu. Krátce před rozpoutáním války například na zasedání Rady přizvalo údajné zástupce ukrajinské občanské společnosti, kteří podávali svědectví o „zlém ukrajinském režimu“.
Nedávno Rusko využilo půdu Rady bezpečnosti OSN třeba k debatě o údajné rusofobii – i když pro něj nakonec velmi nepovedené.
Před pár dny Rusko neúspěšně požadovalo, aby Rada bezpečnosti OSN zahájila nezávislé vyšetřování výbuchu plynovodu Nord Stream v Baltském moři. Pro byla vedle Ruska ještě Čína a Brazílie. Zbylých dvanáct členů (celkově jde o kombinaci pěti stálých členů a deseti dočasných, kdy se jednotlivé členské země OSN střídají po dvou letech) se hlasování zdrželo.
Stálé zastoupení Ukrajiny při OSN marně vyzývalo, aby mezinárodní společenství nadcházejícímu předsednictví Ruska zabránilo. OSN na to podle svých vlastních platných pravidel páky nemá. Respektive má – ale muselo by s nimi souhlasit Rusko.
A tak je to v OSN v podstatě se vším. I když Rusko rozpoutalo válku proti svému sousedovi, kde prokazatelně krade, vraždí, znásilňuje a mučí nevinné a unáší děti, může být v klidu: bez jeho souhlasu ho ani z OSN, ani Rady bezpečnosti vyloučit nelze.
Už od druhé světové války platí, že stálí členové Rady bezpečnosti mají neomezené právo veta i ve vztahu k vlastnímu jednání, včetně snah o jejich vyloučení. A Rusko pochopitelně své právo veta využívá. Už loni 26. února vetovalo návrh rezoluce, která měla jeho útok odsoudit a vyzvat k okamžitému stažení ruských vojsk z Ukrajiny.
My jsme Sovětský svaz
Už od 90. let minulého století se sice o možné reformě Rady bezpečnosti diskutuje – jak o případném rozšíření například o Brazílii, Indii, Japonsko či Německo, tak o změně rozhodovacího mechanismu včetně práva veta – ale je to marné. Veškeré nápady a návrhy mohou vetovat stálí členové Rady bezpečnosti.
Charta OSN sice na možnost vyloučení členů myslí, ale to opět naráží na právo veta: „Člena Organizace spojených národů, který soustavně porušuje zásady této Charty, může Valné shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti z Organizace vyloučit.“
Zavřená je i cesta k radikálnějším návrhům, aby se prostě z Charty odstranila jakákoli zmínka o členství Ruska. Jenže článek 108 Charty opět vyžaduje, aby veškeré změny textu byly ratifikovány dvěma třetinami členů a také pěti stálými členy Rady bezpečnosti. Tedy opět i Ruskem, které si pod sebou samo větev řezat nebude.
Objevily se ovšem i názory, že Rusko vlastně členem Rady bezpečnosti vůbec není, protože v článku 23, který direktivně vyjmenovává její členy, Ruská federace nefiguruje. A skutečně – i tři desítky let po svém rozpadu je v Chartě nadále veden jako permanentní člen Rady bezpečnosti Svaz sovětských socialistických republik.
Kritici proto zdůrazňují, že Moskva se sama pasovala na přímého nástupce SSSR. Naopak třináct z patnácti bývalých sovětských republik (od Arménie přes Ázerbájdžán až po Uzbekistán) muselo žádat o členství v OSN. Výjimkou byla Ukrajina a Bělorusko, které patřily spolu se SSSR v roce 1945 mezi zakládající členy. Ani tahle cesta o třicet let opožděného výkladu ale mnoho šancí neskýtá.
OSN má ve své preambuli „pěstovat snášenlivost a navzájem žít v míru jako dobří sousedé“. Rusko dělá pravý opak, ale jako stálý člen Rady bezpečnosti užívá a užívat bude své nedotknutelnosti. A na duben navíc i svého předsednictví.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
osn nemá budoucnost šašárna
Rusko – ať dnešní putinovské nacistické či bývalé bolševické stalinistické, je největší okupant po skončení 2.světové války a anektovalo nejvíc zemí – Pobaltí, Halič, Podkarpatsko, Besarábie, Tuva, Kurily a Sachalin, později intervenovalo a udržovalo okupační vojska v satelitních zemích východního bloku (NDR, ČSSR, MLR, RLR, BLR, MOLR), na Kubě, v Afghanistánu, Jižním Jemenu a nejnověji v Gruzii, Moldávii a nyní na Ukrajině.
Hned za nimi je maoistická ČLR se svou hanebnou anexí a okupací Tibetu, Východního Turkestánu, Vnitřního Mongolska a se svými krutými intervencemi v korejské válce, invazemi a útoky na sousední státy a podporou strašlivého genocidního polpotovského režimu v Kambodži.
Rusko-čínská nacistická hydra je celému světu nebezpečná. A pak je tu podpora hydře od menších, ale také nebezpečných totalitních režimů jako je KLDR, Myanmar, Bělorusko, Sýrie a podobné obskurní země. Potencionálně třetí největší hrozbou je Írán a jeho teokratický fanatický režim, který má prsty v terorismu a násilí na Blízkém Východě a rozdmýchává občanské války (Jemen, Libanon).
Stará osa zla Berlín-Řím-Tokio (a její podpůrci) byla poražena a její členové si prošli transformací a dnes jsou to silné a prosperující demokracie.
Nová osa zla Moskva-Peking-Teherán se stále více rozpíná a je čím dál nebezpečnější pro celý svět.
Je třeba porazit nacifašistický režim smradlavého skřeta Adolfa Putlera, maoistický režim zrůdného netvora Xi Ping Ponga a islamistický teokratický režim plesnivého dědka Chameneího.
Svět se posral!
Objevily se ovšem i názory, že Rusko vlastně členem Rady bezpečnosti vůbec není…, tři desítky let po svém rozpadu je v Chartě nadále veden jako permanentní člen Rady bezpečnosti Svaz sovětských socialistických republik…..
Až teď jsem pochopil expanzivní politiku Ruska.
Oni ten Mír udrží, i kdyby neměl zůstat kámen na kameni!
Názorná ukázka, k čemu ta OSN je.
To se snad mělo zveřejnit zítra!! Dnes ještě není Apríl.
Je to skutečně hrůzné, leč napsal to kdysi Havlíček Borovský
„.. Neboť ten, kdo zákony ďál, neměl ani zdání,
že cár vezme někdy boha do vyšetřování. „..
Jinak řečeno, takto to bylo kdysi při vzniku OSN a Rady bezpečnosti dohodnuto – a to mezi nejvyššími zástupci světových velmocí.
Tak a nikoliv jinak, protože bez takto dohodnutých privilegií pro ně , by žádná OSN s Radou bezpečnosti nevznikla…
I to je určité poučení jaké omezující limity má demokracie,..Když jde o ty skutečně kriticky důležité věci, tak se „obyčejných lidí (voličů) nikdo z vůdčích politiků na jejich názor neptá…
Co je na tom složitého? Vytvořte novou organizaci, nastavte lepší pravidla bez práva veta a OSN s Radou Bezpečnosti nechte jednoduše vyšumět…
OSN je parta senilních dědků kteří se vyhřívají na velice dobře placených místech a nejsou vůbec k ničemu.Zbavit s jich je jediná cesta-nedat jim peníze.Pro normální život jsou nepoužitelní.
Honza
Kozel bude zahradníkem.
Přesně to jsem chtěl právě napsat.
Rusko, staly člen RB OSN, je složitý politicky fenomén vývoje, kterým prochází OSN. To samé je možné konstatovat u Spojeného kralovstvi VB a Severniho Irska, Francie je také stálým členem RB OSN. Určitym řešením by bylo, aby byly jen dva státy s právem veta. USA a Čína, to by radikálně změnilo statut této světové organizace a to k větší konfrontaci Západu a Jihu světa. Pět stálých členů RB, z nichž tři jsou relikty minulosti je obrovskou zátěži pro tuto světovou organizací. Hlasování členských zemí by mělo být vazeno počtem obyvatel zeme, ktere reprezentují. V OSN jsou zeme s malým počtem obyvatel a, mají stejný hlas jako miliardova Indie, při některých hlasování. Světová banka to má jinak, rozhoduje velikost kapitalu. Řešení tohoto problému je složitý a nemá přijatelná řešení v dohledné době.
Apríl, se vším všudy……
Rusko je teroristický stát, tedy každá organizace ve které je členem se stává teroristickou. a to si státy, které odmítají z takové organizace vystoupit za rámeček nedají
OSN by se mělo rozpustit, když je tak „bezzubé“, je vlastně k ničemu. Právní výklad k členství, kdy Rusko není členem a jenom se domnívá, že nastoupilo po CCCP, je zcela jasný, prostě není a nemůže být členem OSN. Tudíž neplatí ani žádné právo veta. Někdy mám pocit, že OSN je alibistické a nechce rozhodnout-proto je na nic.
Válka na Ukrajině se přeměňuje na opotřebovávací (materiálovou) válku a ta má dvě nejvíce pravděpodobná vyústění:
1. Porážka Ukrajiny, protože ta má méně lidí i dalších zdrojů (jako byly za první světové války poraženy Centrální mocnosti v momentě, kdy vznikla zákopová válka).
2. To, že materiální a lidská pomoc USA a jejich spojenců povede ke přímému konfliktu mezi Ruskem a NATO, který ani jedna ze stran nepřežije, takže otázka vítěze a poraženého bude skrečována.
Faktem také je, že Putinovi agenti, především ekologové, silně pracují na tom, aby byla EU ekonomicky (a v důsledku toho i vojensky) naprosto impotentní a aby se politicky zhroutila v důsledku nenávisti většiny obyvatel k ní.
Válka na Ukrajině vede k tomu, že se z lžirgilů stávají hurvínci, kteří se zesměšňují svými názory na ni.
Máte samozřejmě pravdu v tom že ta válka na Ukrajině je opotřebovací – a Ukrajina má tu výhodu že jí mocně podporují (materiálně i ekonomicky) západní státy. Čímž se ale ten poměr sil s Ruskem pouze vyrovnává…Ukrajina tedy nemůže být (doufejme) rychle poražena, ale ta válka může probíhat ještě dlouho, a vyčerpává obě strany, jak Rusko, tak i ty západní státy.
Mimochodem, když už provádíme srovnání s první světovou tak je nutné upozornit na jednu dosti drsnou skutečnost. Ono totiž Rusko, carské Rusko, bylo na začátku první světové spojencem Dohody a vázalo na východní frontě dost německých sil. Jenomže i ono se tou vyčerpávající válkou dosti vyčerpalo. car abdikoval a moci se – právě za té krize zmocnili bolševici. A pokud člověk zná podrobněji historii těsně po první světové, zjistí že pokusy o bolševické revoluce propukaly i v dalších státech.. (nakonec i u nás)..
Čili, i tohle by si západní politici měli uvědomovat, jak sám píšete v posledním odstavci. Co je složité určit, zda ti ekologové a jim podobní to dělají jako agenti Putina a nebo z vlastní blbosti. To snad chápete že pokud je označíte jmenovitě za agenty Ruska, tak na Vás podají hned žalobu jako hrom…
To, že některé ekologické organizace na úrovni EU, jsou placeny a řízeny z Ruska, prokázali poslanci EUroparlamentu. A je IMHO úplně jedno, zda jejich kolegové na úrovni jednotlivých států provádějí stejnou politiku z hlouposti, nebo zda se v tom financování vezou také. IMHO, pokud to dělají zdarma, tak je to jen další důkaz jejich hlouposti.
Důležité ale je, že tyto organizace svými aktivitami rozvracejí EU (ne, že by jí byla nějaká škoda) a zvyšují pravděpodobnost, že to tady časem převezme Putin, nebo nějaký jeho následník (to by byl v současnosti pořád ještě krok k horšímu). Pokud ovšem EU opravdu zakáže auta, maso, a spousty dalších věcí a nařídí spousty nesmyslů typu povinného zateplování budov, stala by se asi pro spoustu pracujících lidí výměna Bruselu za Moskvu přinejmenším přijatelnou.
Na ekonomickém zničení EU namají rusové žádnou vinu. To si dělá EU sama sobě.
A dobře tak, EU se stejně rozpadne a Ukrajina se západem už dávno prohrála.
Prohrál puťka (a s ním celé rusko) a jeho podržtaky. Jen si to místní volksrusáci nechtějí připustit a tak si lžou do kapsy.
Tedy ze jsem si i neco uvedomil, ony i dalsi velmoci v RB maji pravo veta. Cili ten mesic si budou jenom vzajemne blokovat s Ruskem vsechny navrhy ale neprosadi se za ten mesic nic, ani ve prospech toho Ruska..
V článku je psáno : „Už od 90. let minulého století se sice o možné reformě Rady bezpečnosti diskutuje – jak o případném rozšíření například o Brazílii, Indii, Japonsko či Německo, tak o změně rozhodovacího mechanismu včetně práva veta – ale je to marné“. Je tu ale stále byť pomalá cesta: Mezinárodní trestní soud je stálým soudním orgánem a zaplňuje tak mezeru v trestním soudnictví OSN (o jeho vzniku se uvažovalo již při vzniku OSN v r. 1945). Pod jeho pravomoc náleží stíhat nejzávažnější trestné činy: válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocidium a zločin agrese spáchané po 1.7.2002.
Když ono je to ale naopak, právě ta cesta Mezinárodní trestního soudu je ta nejpomalejší.
Z řady důvodů
Za prvé, zmíněný Mezinárodní trestní soud ((ICC) skutečně může í stíhat nejzávažnější trestné činy, ale pochopitelně nemá žádnou pravomoc dělat politická rozhodnutí namísto jiných nadnárdoních organizací. Takže on ani nemůže měnit rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN ale ani nemůže nařídit aby byla provedena její reforma.
Za druhé, ICC vůbec nemá žádnou mimořádnou pravomoc vůči státům´světa . Nemůže rozkázat, aby skončil Pustinův režim v Rusku, ani nemůže rozkázat nějaké „světové policii“ aby proti němu zakročila.. Vlastně, když si přečteme přečteme jeho pravomoci, on soudí za ty zločiny konkrétní osoby ale nikoliv celé státy.
No a za třetí, soudy jsou vždycky pomalé, trvající dlouhou řadu let. Teď sice ICC vydal mezinárodní zatykač na Putina, ale i kdyby se ho podařilo zatknout (nepravděpodobné), tak si pak bude čekat ještě dlouhou řadu let, než skončí vyšetřováni a ten soud vůbec začne..
Je pravdou, ze po revoluci Prozatímní vláda podporovala
válku s Trojspolkem, kterou
podporoval i Stalin s Kamencevem, jen do té doby, než se dostal Lenin do Petrohradu a nazval oba dva uzitecnymi idioty. Byl to zurivy revolucionar a odhadl vývoj i přes porážky správně. To,ze byl Brest – litevsky mír zrušen, Versailskym mírém, Německo bylo poražený státem, které, platilo reparace dospělo až k A. Hitlerovi a k další válce. Situace na Ukrajině musí skončit příměřím a dalším jednáním o míru. Na Krym a Donbas bude obtizny verdikt zapomenout pro Ukrajinu, ale i tak bude vývoj obtizny pro Rusko nevyhodný, těžit bude Čína. Evropa najde cestu k Rusku, ale může být pozdě, strýček Sam bude manevrovat, nebude mu to nic platné, Pacifik bude ovládat čínský drak. Předsednictví Ruska v RB OSN je jen dílčí vývojová fáze tohoto nebezpečného konfliktu, ohrožující světový mír. Vývoj bude složitý, jak po Versailles, další válka nebude, ale hranice se budou menit a sféry vlivu rovněž. Čína se stane supervelmoci, USA se stáhnou.
Na druhé straně: Nejlepší hajní bývají z vysloužilých pytláků 🙂