
Rusko a Čína si v informačním prostoru vytvářejí půdu pro vojenské operace, varuje EU
Po letech hybridní války to nezní jako úplně překvapivé zjištění, ale podle EU jde zkrátka o popis reality… Toho, jak se Rusko a Čína stále zdokonalují v oboru ovlivňování veřejného mínění a v práci na destabilizaci demokratické společnosti. Obě země k tomu využívají vedle jimi placených médií i moderní techniku: botnety, deepfake videa, falešná média i umělou inteligenci.
Rusko a Čína chtějí ovlivnit společenskou a politickou situaci v cílových zemích a vytvářejí si tak i půdu pro vojenské operace, popisuje Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) ve své nové zprávě o zahraniční manipulaci v informačním prostoru (FIMI).
Report na konkrétních případech dokládá, jak Rusko a Čína cíleně ovlivňují veřejné mínění s cílem destabilizovat evropskou společnost a popisuje, jaké metody k tomu využívají.
„Terčem jsou naše důvěra v demokracii, volby, instituce a představitele státu,“ konstatuje Kaja Kallasová, vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, pod niž ESVČ spadá.
Kompletní zpráva ESVČ o zahraničních dezinformačních hrozbách (FIMI) je k dispozici ZDE.
Síť pro kontrolu faktů
Jen ve sledovaném období od listopadu 2023 do listopadu 2024 ESVČ zdokumentovala 505 incidentů zahraniční manipulaci v informačním prostoru (FIMI). V tomto vzorku bylo „38 tisíc unikátních kanálů sloužících k přenosu a zesilování vlivových operací“.
Na rozdíl od Ruska, které především polarizuje, Čína preferuje „pozitivní“ přístup, například propagaci svých technologií (5G, Huawei) nebo úspěchů v boji proti pandemii.
Rusko se podle ní také snaží „legitimizovat dezinformace prostřednictvím falešných iniciativ na ověřování faktů, jako je například spuštění údajné ,Globální sítě pro kontrolu faktů‘ v roce 2024“.
V jádru ruské dezinformační infrastruktury jsou v první řadě kanály přímo kontrolované a financované Kremlem (Sputnik, RT, TASS, Ria Novosti, Gazeta, Lenta, SolovievLive a Ukraina.ru). Ty podle ESVČ hrají ústřední roli v rámci produkce a šíření Rusku vyhovujících informací.
Vedle zmíněných médií Rusko zapojuje do vlivových operací své diplomaty. „Ruští státní představitelé využívali různá mezinárodní diplomatická fóra, aby dodala legitimitu ruským aktivitám, šířili dezinformace a informační manipulace. Diplomatické účty na sociálních sítích pak slouží jako zesilovače k zvyšování dosahu zejména v regionech Afriky, Blízkého východu, Evropy a Latinské Ameriky,“ popisuje zpráva ESVČ.
Kromě této dobře viditelné vrstvy Rusko působí i prostřednictvím zdrojů, kde napojení na stát není tak zjevné. Jde o proruská média či organizované účty na sociálních sítích: „Pomáhají rozšiřovat ruský vliv a díky nim se kremelské narativy zdají být organičtější a rozmanitější,“ popisuje zpráva.
Příkladem je ruská dezinformační kampaň nazývaná Doppelgänger. Jejím cílem je podkopávat podporu Ukrajině proti ruské invazi. Kampaň pracuje už od roku 2022 s několika stále se opakujícími tezemi známými i z českého veřejného prostoru: sankce proti Rusku jsou neúčinné, Západ je rusofobní, ukrajinská armáda je složená z neonacistů a ukrajinští uprchlíci jsou pro evropské země jen břemenem.
Podle údajů shromážděných ESVČ se na kampani podílí celkem 228 různých domén a navázaná síť dalších 25 tisíc zdrojů fungujících v devíti jazycích.
Vysoce automatizované systémy zajišťují konzistentní a nízkonákladový provoz. Průběžným zveřejňováním v místních jazycích postupně zvyšuje svou online přítomnost a často se objevuje ve výsledcích vyhledávačů s minimálními náklady.
Jde o webové stránky, jejichž obsah rychle migruje a přizpůsobuje se například odejmutí hostingu, ale i o nejrůznější jednorázové účty například na Telegramu, na zavedených sociálních sítích jako je X a Facebook, ale i nových typu BlueSky.
Třetí vrstva šíření dezinformací zahrnuje různé zdánlivě nezávislé zpravodajské weby, blogy, influencery a kanály YouTube, které zrcadlí či „přebalují“ obsah ze státem kontrolovaných zdrojů a zaměřují se na různé cílové skupiny.
Čínská diplomacie jako zesilovač
Jiným příkladem ruské kampaně je Portal Kombat (známý také jako síť Pravda), který vznikl v roce 2022 a provozuje na dvě stě médií v 35 jazycích a zaměřuje se na místní a regionální publikum v Evropě, Africe a Asii.
„Místo vytváření originálního obsahu Portal Kombat spoléhá na automatické publikování z předem vybraných zdrojů, včetně oficiálních ruských vládních subjektů, médií spojených s Kremlem, ruských influencerů na Telegramu a místních médií.
„Vysoce automatizované systémy zajišťují konzistentní a nízkonákladový provoz. Průběžným zveřejňováním v místních jazycích postupně zvyšuje svou online přítomnost a často se objevuje ve výsledcích vyhledávačů s minimálními náklady,“ popisuje zpráva ESVČ.
Také čínská infrastruktura FIMI je ve svém základu postavena na státem kontrolované infrastruktuře jako jsou Global Times a CGTN. Každá z těchto institucí pak provozuje „vlastní zesilovací klastr“, který zajišťuje, aby se obsah dostal ke globálnímu publiku.
I v tomto případě slouží jako jeden ze „zesilovačů“ čínská diplomacie; ilustrací může být i aktivita čínského velvyslanectví v Česku například na sociální sítí Facebook (byť Česká republika není v textu zprávy nijak zmíněna).
Ruské a čínské sítě podle EU dokážou v případě potřeby i spolupracovat. Zejména v případech, kdy vzájemně posilují obsah s protizápadním poselstvím; například obviňování NATO z eskalace konfliktu s Ruskem.
Kromě toho i Čína spoléhá na zdánlivě nezávislé zpravodajské weby, podcasty a sociální média. Na rozdíl od Ruska hojně zapojuje například PR agentury.
„Klíčovou technikou této strategie je diverzifikace formátů obsahu – přeměna státních narativů do podoby videí, kreslených vtipů a článků, aby se sdělení přizpůsobila různým platformám a publiku, díky čemuž jsou čínské informační operace univerzálnější a obtížněji vystopovatelné,“ konstatuje zpráva ESVČ.
Společně proti Západu
Ruské a čínské sítě podle EU dokážou v případě potřeby i spolupracovat. Zejména v případech, kdy vzájemně posilují obsah s protizápadním poselstvím; například obviňování NATO z eskalace konfliktu s Ruskem.
Hlavním cílem Číny je zlepšit své vnímání v zahraničí, potlačit kritiku ohledně lidských práv (např. v Sin-ťiangu) a oslabit vliv USA a Západu obecně. Snaží se také odvádět pozornost od svých vnitřních problémů a posilovat příběh o své ekonomické a politické nadřazenosti.
Na rozdíl od Ruska, které především polarizuje, Čína preferuje „pozitivní“ přístup, například propagaci svých technologií (5G, Huawei) nebo úspěchů v boji proti pandemii.
Ruská federace, často prostřednictvím své ambasády, podniká vůči Moldavsku nepřátelské kroky.
Ruští aktéři se podle Bruselu systematicky zaměřovali také na evropské volby v roce 2024, „přičemž jejich aktivita se stupňovala v týdnech předcházejících volbám a pokračovala i po nich“. Zpráva mj. obsahuje případovou studii o tom, jak Kreml ovlivňoval prezidentské volby v Moldavsku.
To, že se Rusko nadále vměšuje do dění v její zemi nedávno zdůraznila moldavská prezidentka Maia Sandu. Jak upozornil server Euractiv, obvinila Rusko z nepřátelského zásahu do justice poté, co moldavská tajná služba SIS odhalila, že odsouzený poslanec Alexandr Nesterovschi byl s pomocí ruského velvyslanectví převezen do separatistického Podněstří.
„Nejde o první případ. Ruská federace, často prostřednictvím své ambasády, podniká vůči Moldavsku nepřátelské kroky. V tomto případě je zásah do našeho soudního systému nepřijatelný,“ uvedla Sandu pro Radio Moldova.
Úřady nyní žádají separatistickou správu v Tiraspolu, aby Nesterovscheho vydala. „Nebude to snadné. Režim v Tiraspolu má k Rusku stále silné vazby a pravděpodobně se bude vydání bránit,“ dodala prezidentka.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Ruské tajné služby mají otisk i ve finských médiích, říká oceňovaná novinářka

Co se dá koupit Made in Russia? Nechybí vodka a kaviár, i když jsou pod sankcemi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Kdyby to, co popisuje článek, bylo tak jednoduché, stačilo by v podstatě dělat to samé, ale v opačném gardu. Problém je, že tak to nefunguje. Ony weby, vč. automatů, cílí na zcela reálné chyby a nedostatky v činnosti EU. Dělník, jehož továrna byla zavřena kvůli Green Dealu nebo jiné podobné EUropitomosti opravdu nepotřebuje nějaký ruský nebo čínský web či bot, aby nežádal nápravu výměnou vedení EU nebo zrušením celé této organizace.
EU by se měla reformovat, tj. totálně zrušit Green Deal, sociální skórování (zaváděné po vzoru nacistoidní Číny), LGBTQ+ agendu, přestat vítat civilizačně nekompatibilní migranty atd. Tedy dělat to, co normálním lidem vadí. A co likviduje v USA Trump.
„Terčem jsou naše důvěra v demokracii, volby, instituce a představitele státu,“
To je pravda, na to by měly být ruské úřady upozorněny, že ty prostředky vydávají naprosto zbytečně.
Na to si stačí orgány EU samotné..
Je to signifikantni fotografie K. Kallasova komisařka EU pro zahraničí a bezpečnost. Velká trojka USA, Čína, Rusko s touto damou jejich MZ prostě nejednaji. Kdysi po revoluci v Rusku 1917, tam také byli různí komisaři. Je to zvláštní situace, která již trvá od konfliktu na Ukrajine, kdy nová administrativa USA se snaží o prima jednání o primeri na Ukrajině. Jsou to nepatrna nepřímá jednání. Jedná proxy valka byla spojená se vznikem USA. Francie tehdy podporovala vzbourence dodávkami zbraní proti koloniální mocnosti VB. Výsledek vznikly USA a ve Francii vypukla revoluce. Je to jen analogie s historickou skutečností. Evropsti vrcholninl cinitele, nejsou ministry, nebo prezidenti je to úřednicka administrativa s kterou velmocí jednají za současné situace velmi obezretne. Pro naši Fialovu vládu je příznačné studentské podlezave jednání, které se nemusí vyplatit. Opozice si uvědomuje tu namyslenost se skryvanou slabosti půl miliardoveho evropského ekonomického útvaru jakým je EU.
Proč neděláme recipročně to samé?
Jestli bych si dovolil, odpověď zní, ale my přece děláme recipročně to samé. Zcela oficiálně, naši vládní politici, naše média, spousta našich institucí,,, Jen pro vysvětlení – fake není lež, fake je i jen polopravda, nebo publikovaný názor, který se tváří jako fakt.
Jenomže, proč to funguje miň než to mělo
Lidský mozek nefunguje tak, že se mu v hlavě „přebíjejí dvoje různé propagandy podle počtu článku a argumentů“, protože to by se z toho brzo zbláznil. Čili ten lidský mozek si postupně (během svého vývoje a výchovy) buduje řadu filtrů, díky kterým řadu těch argumentů nevnímá.
No a vzhledem k tomu že zrovna naše starší generace prožily život v komunismu, tak si ve vlastním zájmu ty filtry vytvořily. A zrovna na politické fráze a bláboly bez významu určitě..