
Ruské tajné služby mají otisk i ve finských médiích, říká oceňovaná novinářka
Proslavila se jako „ta, která našla trollí farmu v Petrohradě“. Oceňovaná finská novinářka Jessikka Aro už ale v médiích v pravém slova smyslu nepůsobí. „Potřebovala jsem čerstvý vzduch,“ popisuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org, proč po letech čelení stalkingu a výhrůžkám kvůli práci přešla z novinařiny do čela komunikačního oddělení odborů. „Stranu jsem ale nezměnila, pořád pracuju v zájmu občanů,“ dodává s tím, že právě dopsala rukopis své třetí knihy o ruské hybridní válce.
Když Johan Bäckman loni na podzim obdržel dekretem Vladimira Putina ruské občanství, Jessikku Aro to nepřekvapilo. Bäckman patřil k těm, kdo proti novinářce vedli kvůli jejímu zájmu o ruskou propagandu špinavé kampaně a vyhrožovali jí.
V roce 2022 byl tento finský akademik s úzkými vazbami na Rusko a tamní státní média kvůli výhrůžkám Jessice Aro odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody: „Myslím, že by měl být zbaven finského občanství. Nechápu, proč by si ho měl ještě nechávat,“ říká Aro.
Otisky ruských tajných služeb jsou podle ní vidět i v některých článcích publikovaných finskými mainstreamovými médii. „Skoro v každém textu, kde popisují snahy Donalda Trumpa v takzvaných mírových rozhovorech s Ruskem. Jakoby to šlo rovnou z centrály tajné služby GRU,“ upřesňuje.
Rozhovor v Praze probíhá pár dní poté, co vyšla najevo spolupráce v Česku žijící exilové běloruské novinářky Natalije Sudliankové s ruskou tajnou službou GRU. HlídacíPes.org také nedávno upozornil na to, že televize CNN Prima News až do března ve vysílání využívala spolupracovnici ruských státních médií RIA Novosti a Sputnik. Podobný případ si Jessikka Aro z Finska nevybavuje.
Otisky ruských tajných služeb jsou ale podle ní vidět i v některých článcích publikovaných finskými mainstreamovými médii. „Skoro v každém textu, kde popisují snahy Donalda Trumpa v takzvaných mírových rozhovorech s Ruskem. Jako by to šlo rovnou z centrály tajné služby GRU,“ upřesňuje.
Veřejnoprávní média. Finsko jako vzor?
Finsko zároveň aktuálně prochází, podobně jako Česko, debatou o budoucnosti financování veřejnoprávních médií. Poslanci naordinovali veřejnoprávnímu telerozhlasu Yle úspory ve výši 66 milionů eur do roku 2027. Redukovat se má program i regionální zpravodajství. Přesto je situace ve srovnání s Českem výrazně odlišná.
Související články

Tvář ruské státní agentury na Primě končí. O spojení s Kremlem prý televize nevěděla
„Lidé jsou přinejmenším jednotní v tom, jak důvěryhodné je veřejnoprávní zpravodajství a obsah. Ta vysoká čísla důvěryhodnosti připomínají skoro Severní Koreu,“ dodává s nadsázkou Aro. Finové podle ní po generace berou veřejnoprávní programy, od dětského vysílání až po večerní zprávy, jako pevnou součást své tradice.
Veřejnoprávní vysilatel Yle je zároveň lídrem v oblasti inovací a využívání umělé inteligence a ostatní média ho často kopírují. A také kritizují.
„Komerční média po Yle tvrdě jdou jako po někom, kdo v jejich očích ničí trh. Takže ten odpor proti veřejnoprávním médiím jde spíš ze strany komerčních médií než ze strany, řekněme, krajně pravicových politiků, konspirátorů a lidí, kteří za tuhle ‚propagandu‘, jak sami říkají, nechtějí platit,“ upřesňuje Aro.
Podobně se ostatně vůči zvyšování léta stagnujících koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas ostře vymezují i některé české komerční televize a rádia.
Trollové nejsou legrační
Deset let poté, co Jessikka Aro začala popisovat ruské trolly, tedy organizované skupiny lidí produkujících koordinovaně online obsah v zájmu Ruska, je leccos jinak. Umělá inteligence změnila do značné míry pravidla hry a hybridní válku dostala s nadsázkou řečeno do každého obýváku.
Zároveň ale stále fungují i skryté a odlehlé „farmy“ podobné té petrohradské, která kdysi Jessikku Aro proslavila: „Jednu takovou bývalou trollí farmu jsem navštívila v Ghaně. Bylo to na kraji města a opravdu dobře schované. Odtamtud se šířily zprávy mířené na Afroameričany v USA s cílem radikalizovat je přehnaným zdůrazňováním problému policejního násilí.“
Otázky na ruské „trolly“ dostává Jessikka Aro poslední roky neustále. Přitom je s touto nálepkou podle ní potřeba zacházet opatrně:
„Když mluvíte o ruských trollech, zní to tak nějak legračně. Jako něco, co nemusíte brát až tak vážně. Ale když víme, že jsou tito trollové organizováni ruskou vojenskou tajnou službou – jako vojáci, tak najednou pochopíte, proč to vůbec legrační není.“
Jessikka Aro přijela do Prahy na pozvání platformy Novinářský inkubátor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)