Ruské banky v Česku. Tranzit pro daňové ráje?
Česko podle „cifršpiónů“ z Finančního analytického útvaru slouží jako tranzitní země, přes niž ruští obchodníci a jejich firmy vyvádějí stovky milionů korun do daňových rájů.
„Vyvádějí se vysoké objemy finančních prostředků ze zahraničních společností, velmi často s ruskými vlastníky, kdy Česká republika měla sloužit jako tranzitní země pro převody do dalších, z hlediska boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu „bezpečných“ destinací jako je například Kypr,“ stojí ve výroční zprávě za rok 2014.
I Česká národní banka připouští, že s ohledem na vývoj v Rusku a na Ukrajině monitoruje mnohem bedlivěji všechny, kdo mají silnější finanční vazby na Rusko.
„Věnujeme tomu speciální pozornost. Nad rámec toho nemohu už nic dodat. Snad jen to, že děláme vše pro to, aby se nic negativního nedotklo českého finančního sektoru,“ řekl už dříve serveru HlídacíPes.org viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
Zda se na podezřelých peněžních tocích z Česka do zahraničí podílejí i místní pobočky ruských bank se lze jen dohadovat. Jisté je, že alespoň některé z nich mají svůj zajímavý otisk i v mezinárodním kontextu.
Evropsko-ruská banka
Evropsko-ruská banka patří se svým základním kapitálem ve výši 697 milionů korun mezi největší stoprocentně ruské podniky v Česku.
Pro své majitele není však cenná ani tak kvůli místní klientele, jako pro fakt, že česká dcera přinesla mateřské První česko-ruské bance do vínku bankovní licenci pro celou Evropskou unii.
A byla to právě mateřská firma „Erbanky“, jak se sama zjednodušeně nazývá, kdo na sebe přitáhl před časem světovou pozornost: poskytla půjčku devět milionů eur francouzské nacionalistické Národní frontě Marine Le Penové.
Majoritní vlastník banky je ruský občan Roman Popov. Historii jeho banky má vazby i na drsné časy budování českého kapitalismu, či spíše bankovního socialismu.
První česko-ruskou banku v totiž v roce 1996 založila česká IPB s ruskou bankou Vozrožděnie. Po krachu IPB skončila i česko-ruská banka v Konsolidační agentuře. Od níž ji koupila ruská strojírenská skupina Strojtransgas, vlastnicky propojena se státním ropným gigantem Gazprom.
Sberbank
Mnohem viditelnější než ERB je Sberbank, banka plně v rukou Kremlu. Má tu své pobočky, bankomaty, inzercí i televizní reklamou aktivně oslovuje nové klienty. Expanzi do střední Evropy zahájila nákupem poboček rakouské Volksbank; na český trh pak vlétla před třemi lety ve velkém stylu.
„V Česku poskytujeme služby v drtivé většině českým klientům, takže stávající situace a sankce proti Rusku nemá na aktivitu banky téměř žádný přímý vliv,“ řekl pro HlídacíPes.org generální ředitel a předseda představenstva české Sberbank Vladimír Šolc s tím, že všechny evropské dceřiné společnosti mateřské Sberbank jsou ze sankcí EU vyňaty.
Expobank
Nejbohatší ruskou bankou v Česku, alespoň podle základního kapitálu ve výši 1,7 miliardy korun, je Expobank. V celém Česku má jen osm poboček, prezentuje se ale jako „středně velká, univerzální a moderní komerční banka“. I když na zaslané otázky reagovala dosti staromódně – mlčením.
Banka patří velmi zajímavému muži. Je jím ruský byznysmen Igor Kim, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 460 milionů dolarů. Ve své kariéře finančníka „spolykal“ už třicítku bank. Mezi nimi počátkem roku 2014 české pobočky německé banky LBBW. Právě díky tomu Expobank, jež Kimovi patří ze 100 procent, v loňském roce rozšířila řady v Česku působících ruských bank.
Před nedávnem banka rozjela kampaň, v níž cílí na tuzemskou právní klientelu a nabízí „speciální nabídku účtu úschov pro advokáty, notáře, soudce a další právnické profese“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Mimochodem,během trvání nedávné ekonomické krize, když byly obavy že si zahraniční vlastníci českých bank stáhnou jejich peníze k sobě, tak nás všechy ČNB ujištovala že to všechno monitoruje, nemůže k tomu vůbec dojít, antož sama v takovém případě zasáhne.
Takže se dá předpokládat že ohlídá i ty ruské banky že? 🙂