Ruská propaganda o srpnu 1968: „kontrarevoluci“ ilustrují i záběry z května 1945
O „dokumentárním“ filmu Varšavská smlouva „odtajněné stránky“, který v květnu odvysílala ruská televizní stanice Rossija 1, Hlídací pes již informoval. Po opakovaném zhlédnutí snímku může pozorný divák zaregistrovat, že v první polovině snímku se objeví asi čtyřsekundový záběr z pražských ulic z května roku 1945, který je ale umístěn mezi záběry ze srpna 1968. Muž ozbrojený pistolí vede skupinu německých civilistů se zdviženýma rukama.
Zůstává otazníkem, co vedlo autory třičtvrtěhodinového „dokumentu“ o Varšavské smlouvě zařadit mezi neozbrojené Pražany protestující 21. srpna 1968 proti sovětské agresi muže mířícího krátkou střelnou zbraní na civilní osoby. Má to být kontrarevolucionář vedoucí pravověrné komunisty na popravu? Nebo se naopak jedná o soudruha věrného socialismu, který zadržel skupinu kontrarevolucionářů? (Záběry začínají na stopáži 16:58.)
Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov ve filmu, jehož čtvrtina je věnována vpádu Sovětského svazu do Československa, se „znalostí věci“ vysvětluje divákům, jak úderná síla opozice Klub 231 sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů. V „dokumentu“ lžou i jiní, ale Sinělščikov, který k nám přišel v roce 1968 se zbraní v ruce, si po sedmačtyřiceti letech opět vyrazil (určitě ne za své peníze) do stověžaté Prahy na dobré pivo a lhát.
Tentokrát přijel již bez kalašnikova. Namísto omluvy v srpnu zavražděným občanům tehdejšího Československa a díky následné „normalizaci“ zničeným životům statisíců lidí, opět lže o střelbě proti sovětským vojákům v otevřených transportérech. Bezostyšně lže o fašistech, kteří tvořili páteř organizace politických vězňů Klub 231.
Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřicha Tůmy je film „pozoruhodným návratem k nejzprofanovanějším metodám sovětské propagandy, jimiž se Moskva v roce 1968 pokoušela obhajovat intervenci“. Ta podle mezinárodního práva nebyla ničím jiným než nevyprovokovanou agresí proti suverénnímu státu, připomněl Tůma.
Čtěte také: Imperiální arogance tvůrců „dokumentu“ o Varšavské smlouvě
Co ale mají společného Němci vedeni ozbrojeným revolučním gardistou v květnových dnech roku 1945 s vojenským potlačením „pražského jara“, není jasné. Mohli by to objasnit údajní tvůrci vylhaného „dokumentu“ s údajnými jmény Marina Pětuchova a Dmitrij Ušakov. Možná ale, že ani oni sami to nevědí a při kompilování svého „lžidíla“ do filmu pražské Němce omylem zařadili.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Mimochodem, vzhledem k tomu že právě nyní běží na českých televizích x-té opakování oblíbeného to seriálu Major Zeman, tak si myslím že se po jeho zhlédnutí se musí ruští propagandisté cítit jako naprostí diletanti. Proč se vůbec namáhají, proč natáčejí nějaké fiktivní dokumentární filmy, proč si proboha od nás nekoupí toho Zemana, měli by vystaráno, a navíc podložené nevyvratitelným tvrzením „toto přece vysílají dnes české televize svým divákům,…“
Zdravím.
To je asi ze stejného důvodu, proč je Mrazík populárnější než Pretty Woman. Jde o dobu, kdy mě nebolely záda a do schodů jsem vyběhl bez funění.
Dobrý večer.Prosím,nehledejte v tomto a podobných dílech ruské“kinematografie“ani pravdu,ani logiku.Nic z toho tam není.Putin připravuje své národy na válku.Potřebuje je zmást a zfanatizovat a dělá to těmi nejprimitivnějšími prostředky.V tomhle „impériu“ je to už léty osvědčený způsob.
Vizuální sdělení nevyžaduje tolik slov. Je rychleji sdělitelné a srozumitelné. V mnoha zpravodajstvích (celého světa) se občas recyklují mrtví z různých válečných konfliktů. Stačí se podívat na film Vrtěti psem. Důležitější je, jestli je divákovi / posluchači / občanovi dostupný i jiný pohled. V momentě, kdy se v Rusku začalo s vraždami novinářů, začalo jít do tuhého. Likvidace opozice a opozičních názorů je cesta k totalitě.
Co dodat? Svět je stále složitější a ztráta paměti u lidí čím dál tím víc markantnější.
Primitivně-propagandistický snímek opírající se o zjevnou lež z arsenálu sovětské propagandy z dob invaze a okupace. V našem prostředí může vzbudit (vyjma nepatrných výjimek)pouze pocit ošklivosti a zcela opačný efekt, než by tvůrci snad předpokládali. Snímek je ovšem určen pro ruské diváky, tam samozřejmě, vzhledem k chabé informovanosti o faktech roku 1968 a následné normalizaci, může být přijímán jako hodnověrný. V tom je nebezpečný a jeho načasování může vzbuzovat u nás otázky „proč“. Zařazení záběru z Pražského povstání je tristní.