Vladimir Putin při projevu k dětem v táboře Artěk na okupovaném Krymu (2022). Foto: Profimedia

Ruská digitální armáda. Pro Kreml tvoří strategii, jak ovlivnit volby na Západě

Napsal/a Lucie Sýkorová 25. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Jedním z cílů ruských vlivových operací je podpora krajně pravicových stran v západní Evropě. Vidí v tom naději, že se tyto strany postaví proti pomoci Ukrajině a sankcím vůči Rusku. Vyplývá to z analýzy tisíce souborů uniklých ze serverů ruské agentury SDA (Social Design Agency), kterou si měla najímat kancelář ruského prezidenta Putina. Uniklé dokumenty analyzovala skupina investigativních novinářů pod vedením estonského webu Delfi Estonia.

Dokumenty rozkrývají přesnou strategii, kterou agentura SDA navrhla pro manipulaci veřejného mínění a ovlivnění voleb především v Evropě a USA. Navrhuje v ní textaci falešných komentářů na sociálních sítích, jaká videa, infografiky a fotografie by se měly vyrábět a vydávat a jak často.

Konsorcium investigativních médií pod vedením Delfi Estonia již na přelomu roku zveřejnilo sérii článků v rámci projektu „The Kremlin Leaks“ (Kremelské úniky), který z velké části rozkrývá strategii a více než miliardový rozpočet Ruska především na vnitrostátní propagandu. Tento projekt byl letos vybrán do užší nominace na letošní Cenu Daphne Caruana Galizia, která je předávána každoročně v říjnu u příležitosti výročí vraždy maltské investigativní novinářky, jejíž jméno ocenění nese.

„Naše redakce má s prací tohoto druhu velké zkušenosti. Zejména kolega Holger Roonemaa pracoval řadu let na tématech národní a mezinárodní bezpečnosti a ruského vlivu a vměšování, především v pobaltských zemích, Bělorusku a Moldávii,“ řekla webu HlídacíPes.org novinářka Marta Vunšová z estonského webu Delfi, která se podílela i na projektu The Kremlin Leaks.

Marta Vunšová. Foto: Lucie Sýkorová / HlídacíPes.org

Přestože Estonsko sousedí s Ruskem, novinářka se ve své zemi cítí bezpečně.

„Jsme svobodná země a vůči ruské propagandě jsme v Pobaltí v převážné většině imunní. Pokud zde k něčemu dojde, jsou to jen malé sabotážní operace. Například do prostor lotyšského Muzea okupace v letos v únoru někdo hodil Molotovův koktejl. Nebo dochází k poškození osobních aut, stalo se to například našemu ministru vnitra nebo mému kolegovi z redakce. Rusko na tyto akce najímá většinou místní lidi, ale je téměř nemožné někoho získat přes proruskou ideologii, to u nás nefunguje. Jedinou cestou je najít osoby, které provedou nějaké takové akce proto, že se nechají zaplatit.“

Pesimistická je ale, co se týká možností zastavit vliv manipulativních operací v dalších zemích a v samotném Rusku. „Ten systém je založen na zkušenostech režimu z doby Sovětského svazu, je velmi propracovaný a má obrovský rozpočet. Prakticky každého si dokáže koupit nebo jinak pohltit,“ podotkla.

„Myslím si přesto, že je velmi důležité vše mapovat a zveřejňovat. Věřím, že jednou bude velmi důležité mít takto zdokumentovaná fakta.“

Centrum psychologické války

Uniklé informace z agentury SDA zveřejnily na konci září weby Delfi Estonia, VSquare a FRONTSTORY.PL. Jejich analýza odhaluje, že SDA funguje jako centrum psychologické války. Agentura údajně zaměstnává „ideology“, osm „komentátorů“ a „operátora botové farmy“.

Jen za první čtyři měsíce roku 2024 měla armáda botů SDA, přezdívaná „ruská digitální armáda“, vytvořit 33,9 milionu komentářů. Na sociálních sítích vyprodukovali 39 899 „obsahových jednotek“, včetně 4641 videí a 2516 memů a grafik. „Jsou stanoveny jasné kvóty. Například v jednom projektu zaměřeném na Německo a Francii byly kvóty následující: Kreslené filmy – 60. Memes – 180. Komentáře k článkům – 400,“ uvádí autoři článku.

Hlavním cílem operací měly být letos volby v Evropě a USA.

„Volby do Evropského parlamentu se konají v létě 2024. V roce 2024 se blíží kritické milníky, včetně voleb do Bundestagu a prezidentských voleb v USA. Výsledek těchto kampaní do značné míry určí budoucí politiku sankcí Západu vůči Rusku a podporu Ukrajiny,“ citují novináři z dokumentu.

Dokumenty obsahují také hodnocení současného stavu veřejného mínění. „Veřejné mínění v cílových zemích projektu se postupně posouvá směrem ke snížení nebo úplnému zastavení podpory Ukrajiny.“

Obsahem strategie měly být také přesné návody, jak psát falešné komentáře. „Napište komentář od 38leté Němky, která se domnívá, že Německo ztrácí svůj hlavní zdroj příjmů: průmysl a silnou ekonomiku – musíme přestat plýtvat penězi na Ukrajinu a vrátit se k levné ruské energii!“

Podobné instrukce byly napsány pro komentátory zaměřené na americké publikum: „Napište komentář o 400 znacích od 38leté Američanky, která se domnívá, že vojenská pomoc Ukrajině a Izraeli by měla být omezena. Zelenskij plýtvá penězi daňových poplatníků!“

Podobný narativ byl vytvořen s cílem zacílit na polský online prostor: „Napište 400znakový komentář od 38leté Polky, která se domnívá, že za růst cen potravin v zemi může vláda. Polsko flirtuje s Ukrajinou, umožnilo milionu ukrajinských migrantů, aby se v Polsku usadili, brali lidem práci a pobírali dávky, nedokáže ani vyřešit otázku ukrajinského obilí, aby ochránilo své zemědělce! V důsledku toho trpí obyčejní občané, kteří mají tuto zemi rádi a platí daně. To není k ničemu dobré!“

Strategie navrhuje obecně vést komplexní protikampaň proti liberálním globalistům, jejich platformě a významným představitelům před volbami do EP v zemích s největším zastoupením ve volebním orgánu EU, což je Německo, Francie, Španělsko, Itálie a Polsko.

Dokument nastiňuje čtyři klíčové narativy, které je třeba prosazovat. Například: „Liberálové a globalisté šíří strach a chtějí, abychom panikařili. Máme se bát války, klimatických katastrof, virů, ruského útoku. Prostřednictvím strachu usilují o naše podřízení. Kromě toho se snaží využít rozporů kolem rodinných hodnot, práv LGBT a ekonomické nejistoty způsobené válkou v energetice a zemědělství.“

AfD na dvaceti procentech

Několik dokumentů potvrzuje, že SDA byla aktivní zejména v Německu, kde podporovala krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD).

„Volební program AfD pro volby v roce 2024 lze považovat za klíčový ruský strategický narativ: Stojí za povšimnutí, že v programu AfD pro volby v roce 2024 se uvádí, že příčinou konfliktu na Ukrajině je ‚dominance neevropských mocností‘. Tyto mocnosti jsou obviňovány z ,tažení evropských zemí do konfliktu‘,“ popisuje dokument projektu.

Z dalšího dokumentu vyplývá, že úspěšnost projektu se měří podle popularity strany Alternativa pro Německo (AfD). Podle dokumentu, v němž jsou uvedeny „klíčové ukazatele výkonnosti“, by projekt mohl být považován za úspěšný, pokud by AfD dosáhla v průzkumech 20 %. K měření úspěchu v cílových zemích se používají i další průzkumy veřejného mínění: „Růst počtu Němců, kteří nejsou ochotni obětovat svůj blahobyt ve prospěch vítězství – 55 procent.“

K dosažení těchto cílů jsou navrženy formulace jako: „USA vedou ekonomickou a hybridní válku proti Rusku na úkor Německa. Protiruská rozhodnutí NATO a EU poškozují především Němce.“

Metriky úspěchu jsou podobné například pro Francii: „Počet Francouzů, kteří nechtějí obětovat svůj blahobyt ve prospěch vítězství nad Ruskem/ve prospěch Ukrajiny, by měl přesáhnout 44 %.“ Národní sjednocení (dříve známé jako Národní fronta) by mělo mít v průzkumech 20 %.

Můžeme konstatovat úspěch

Z dokumentů dále vyplývá, že agentura SDA zhodnotila po volbách do Evropského parlamentu svůj úspěch. Ve své povolební analýze si všimla nárůstu pravicových zástupců v Evropském parlamentu: „Můžeme tedy konstatovat vážný úspěch kampaně v sociálních sítích.“

Tentýž dokument však varuje, že úspěch krajní pravice v Evropském parlamentu nemusí nutně znamenat úspěch pro Rusko. Jako varovný příklad uvádí „jestřábí“ postoj Giorgie Meloniové (hlasitě podporovala Ukrajinu) a upozorňuje, že ani podpora Marine Le Penové není bez komplikací, neboť Le Penová veřejně tleskala Zelenskému během jeho návštěvy Paříže.

„Celkově je však obecný úspěch krajní pravice ve volbách do Evropského parlamentu vnímán globálně jako úspěch ruské zahraniční politiky a navíc i ruské propagandy,“ uvádí se v dokumentu.

Zaměstnanci SDA také vytváří falešné ukrajinské dokumenty a oficiální citáty, které se šíří v médiích. SDA například vytvořila falešné dokumenty a citáty týkající se havárie letadla Il-76 v Belgorodu v lednu 2024. Ruská propaganda tehdy tvrdila, že toto letadlo vezlo 65 ukrajinských válečných zajatců a obviňovala Ukrajinu ze sestřelení letadla. Tyto „padělky“, jak je sama SDA nazývá, byly vytvořeny s cílem přesvědčit veřejnost, že Ukrajina tuto skutečnost tají.

Dokument nazvaný „Registr podvrhů a dvojníků“ podrobně popisuje 73 případů, kdy SDA vytvořila dezinformace určené k šíření.

„Náš nový tým si vymyslel příběh o únosech dětí. Američané jej zveřejnili. To je úspěch!“ pochlubila se Sofie Zacharovová, která je spojena s ruskou prezidentskou administrativou. Záznam pochází ze zápisu z jednání agentury SDA ze září 2023.

Projekt „Jiná Ukrajina“

Na Ukrajinu se zaměřuje samostatný projekt s názvem „The Other Ukraine“ (Jiná Ukrajina). Projekt s tímto názvem byl již dříve v médiích spojován s ukrajinským oligarchou v exilu a blízkým přítelem Vladimira Putina Viktorem Medvedčukem. Uniklá dokumentace nyní naznačuje, že projekt podporuje a řídí také agentura SDA, píší autoři analýzy uniklých dokumentů. Podle nich je cílem „umístit Viktora Medvedčuka jako důsledného bojovníka za mírovou budoucnost Ukrajiny“.

„Existuje alternativa k válce. Medvedčuk mluví o mírovém dialogu jako o alternativě k možné jaderné válce,“ píše se v dokumentu. Projekt navrhuje použití ukrajinského jazyka pro účely propagandy.

„V informačním prostoru se musí objevit plnohodnotná informační agentura zaměřená na Ukrajince působící v rámci ideologie ‚Jiné Ukrajiny‘,“ uvádí dále projektový dokument. „Tento zdroj by měl zajistit loajalitu ‚nových ruských Ukrajinců‘ k prezidentovi Ruska a aktivní podporu jeho politiky.“

Následuje obsáhlá tabulka s podrobným mediálním plánem: říká, jaké texty, videa, infografiky a fotografie by se měly vyrábět a vydávat a jak často. Pokyny například vyžadují „komentáře na podporu a obranu“ a kvóta je nastavena na 300 komentářů za den.

Jiná kampaň navrhuje rozdělit Ukrajinu na 20 regionů a připravit informační operace pro každý region. Zde je návrh 50 tisíc komentářů ve 20 regionech Ukrajiny měsíčně.

Kancelář v Kaliningradu

V dalším dokumentu nazvaném „Information Operations Project office Baltics“ (Kancelář Pobaltí pro projekt informačních operací) uvažuje SDA o vytvoření centra v Kaliningradu, které by se zaměřovalo na pobaltské státy, Polsko a Německo.

„Kaliningradská oblast je díky své geografické poloze a historickým kulturním vazbám s Evropou nejvhodnějším odrazovým můstkem pro organizování a vedení informačních operací v zemích EU,“ uvádí dokument.

Projekt jmenuje tyto cíle: šíření ruských narativů, ovlivňování politických a ekonomických rozhodnutí, ovlivňování volebních procesů, vytváření skupin a sítí podporovatelů, prosazování zájmů ruského podnikání a vytvoření systému pro propagaci ruské agendy v médiích a na sociálních sítích.

Dokumenty nastiňují strukturu nové instituce, včetně jednotek, jako je analytické monitorovací centrum a obsahové centrum, divize IT a IS, právní expertní centrum a překladatelskou kancelář.

Několik dokumentů zmiňuje Polsko, jeden z hlavních cílů SDA. Je zde mimo jiné poznámka o pravděpodobných výsledcích voleb do Evropského parlamentu a návrh na protikampaň proti „liberálním globalistům“.

Dalším cílem agentury je Izrael. „V současné době se situace v Izraeli jeví jako velmi příznivá pro zahájení seriózního projektu ovlivňování veřejného mínění. Cílem takového vlivu by mělo být vytržení Izraele z obecné západní protiruské agendy,“ říká projektový dokument s názvem „Normální Izrael“. Opět jsou navrženy kvóty pro komentáře, texty a memy.

Samostatné cíle pro východní Evropu a střední Asii stanoví dokument týkající se Moldávie, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu. Je zmiňována potřeba „neutralizovat vnější tlak na politické vedení těchto zemí mobilizací veřejnosti k podpoře iniciativ, které jsou v rozporu se zájmy Spojených států a jejich spojenců“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)