Rozhovory u kávy jako práce pro špiona. Zákon o vyzvědačství přitvrdí
Vláda ve spolupráci s policií a tajnými službami připravuje novelu paragrafu o vyzvědačství. Už by nemělo jít jen o vyzrazení utajovaných informací cizí moci, ale i o jejich předávání „měkkou formou“: na základě zdánlivě nevinných schůzek a rozhovorů třeba u kávy.
Řeč paragrafů týkajících se vyzvědačství je poměrně stručná; a podle politiků i tajných služeb také ne příliš funkční.
Podle dnes platného paragrafu 316 trestního zákoníku se vyzvědačství týká vyzrazení utajované informace, jejíž zneužití cizí mocí může vážně ohrozit nebo poškodit bezpečnost České republiky.
Jak ale ukazují i některé konkrétní případy z poslední doby, současné realitě už tento úzký pohled nestačí – a má se proto výrazně rozšířit.
Informace od sekretářek
„Na toto téma proběhlo koaliční jednání, kde jsme se shodli na tom, že změny jsou potřebné. Nyní se paragrafové znění připravuje na Ministerstvu spravedlnosti. Vychází to do značné míry z požadavků ministerstva vnitra a zpravodajských služeb,“ potvrzuje poslanec ODS Pavel Žáček, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost. Ministerstvo spravedlnosti na dotazy k chystané novele nereagovalo.
„BIS se v přípravě novely angažuje,“ potvrzuje mluvčí BIS Ladislav Šticha. „Do jisté míry jsme i iniciátorem změny. O novele se nyní vedou jednání na odborné úrovni,“ doplňuje.
Debata o potřebě změny zintenzivnila krátce poté, co vyšel najevo případ „krtka“ na ministerstvu zahraničí, který se dlouhodobě scházel s ruskými špiony. Nešlo o žádného výše postaveného diplomata, ale o zaměstnance odpovědného za přijímání a odesílání diplomatických informací, který měl díky tomu i prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné.
Své ruské spojce pak nepředával podle dostupných informací žádné listiny a konkrétní dokumenty, ale v rámci společenských setkání spíše průběžné informace o tom, co se děje na ministerstvu a jaké tam panují vztahy.
„Dnes zákon jen definuje vyzrazení utajované informace či neoprávněné manipulace s nimi. Ale ve světě zpravodajských služeb jsou cenné i neutajované informace – zahraniční agenti si budují síť kontaktů s lidmi z průmyslu, politiky a úřadů a skládají si jakési puzzle užitečných informací,“ říká za BIS mluvčí Šticha.
„Mohou to být informace od asistentek, sekretářek, lidí na středních pozicích, kdy se dozvídají drby o tom, že má někdo dluhy, někdo problémy v manželství, milence či milenku, osobní problémy, a to jsou cenné informace odhalující slabé články, na něž se dá dále působit,“ vysvětluje.
Nutné ale bude nejen prokázat předávání takových informací cizí moci, ale hlavně úmysl poškodit tím bezpečnost země a také to, že že dané informace měly skutečně takové parametry.
Eura za šíření propagandy
Roli ve snahách o změnu definice vyzvědačství hraje i fakt, že zmíněný někdejší úředník ministerstva zahraničí vyvázl bez jakéhokoli trestu: z ministerstva sice odešel, ale po dohodě, dobrovolně a do důchodu.
„Když nějaký takový případ vyjde najevo, my jako politici i zpravodajské služby jsme často pod tlakem veřejnosti a médií, jak to, že se sice někdo podaří odhalit, ale odejde bez trestu. Tohle je jeden z důvodů a to by se tím taky mělo měnit,“ podotýká Pavel Žáček.
Podobně nedávno bez dalších detailů ředitel BIS Michal Koudelka zveřejnil informaci o tom, že „jeden z dlouhodobých agentů Ruska v České republice zajistil za úplatu několika tisíc eur šíření ruské propagandy, která se týkala rusko-ukrajinské války“.
Ani na tento případ ale nešla podle dostupných informací použít stávající definice trestného činu vyzvědačství.
Jako první o chystané změně psal týdeník Respekt. Podle něj zákony postihující vyzvědačství v podobně širší míře má například Německo, Dánsko, Rakousko a další země EU.
Podobnou úpravu navrhlo už v roce 2015 i české Ministerstvo spravedlnosti, definice vyzvědačství ale nakonec zůstala beze změny.
Informace od tajných služeb
Výše zmíněný případ „krtka na zamini“ stál na operativní práci tuzemské kontrarozvědky, kterou však dle stávajících zákonných mantinelů nelze použít jako důkazy u soudu.
„Informace, které získáme v rámci naší zákonné působnosti, předáváme často orgánům činným v trestním řízení, nicméně ty nemohou být použity jako důkazy před soudem,“ potvrdil už dříve mluvčí BIS Ladislav Šticha.
To by se – jak potvrdil poslanec Pavel Žáček – v rámci této chystané změny trestního zákoníku pravděpodobně zatím měnit nemělo.
Takové snahy se nicméně opakují a vracejí. Zájem o takovou úpravu by mělo například Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).
„Co se týče používání informací zpravodajských služeb v rámci trestního řízení, tuto možnost jsme před lety sami iniciovali u Ministerstva spravedlnosti a podporujeme ji. Využitelnost takových informací v trestním řízení by přitom měla být omezena na vybrané trestné činy, zejména související s terorismem,“ říká mluvčí NSZ Petr Malý.
Kromě toho se už dříve řešila možnosti, že by zpravodajské informace tajných služeb mohly být „v zákonných mantinelech“ využity i u trestných činů týkajících se právě špionáže, ale také široké skupiny organizovaného zločinu.
Takovou změnu se snažilo prosadit v roce 2020 ministerstvo vnitra. Řada expertů už dříve varovala před možným zneužitím takto získávaných informací.
Například podle advokáta Václava Vlka, člena prezidia Unie obhájců, by šlo o „zásadní změnu ve využívání informací od tajných služeb, která může dostat do vězení prakticky kohokoli“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Orwel by z Koudelky měl radost.
Ještě povinné čtvrthodinky nenávisti a je to.
Jistě z Koudelky by mohl mít orwell radost, z plavčíka zas strana .. ta jednotná.
Jednotná strana???
Kterou myslíte???
Jednotnou pětikoalici? To je docela pravděpodobné, tam je to samý demokrat (liberální).
Souhlasím, a jak píši výše, Orwel jako bytostný demokrat, by mohl mít radost z Koudelky jako ochránce demokracie, a stejně tak ze současných vládních stran jako z bytostných reprezentantů téhož. Bohužel, jemný náznak jsi jako obvykle nepochopil. Takže znova a jednoduše: Strana, která má radost z tebe má slovo „jednotné“ přímo v názvu.
… z Koudelky musí mít radost především Slávek Sobotka, který ho tam nasadil – a určitě se už ve své nevýznamnosti škodolibě směje , že jaké vidle hodil do prostoru… On Sobotka dospěl k zapomnění, ale ten Koudelka žije….
Vám josefe nejde o to, kdo má z Koudelky radost, vás rozčiluje, že z Koudelky nemáte a nemůžete mít radost vy. A je to moc dobře josefe.
Zákon o vyzvedacstvi pritvrdi, to je hodně varovné. Z historie je
známo, že největší tma je pod svicnem. Případ plk Redla za R-U ukazuje, kde je Achilova patá všech takových zákonů a opatření. Traduje se, že Rusové platí svým špičkovým vyzvedacum zlatem. Nějaké blaboleni u kávy, nebo články v novinách, protesty na ulicích, to jsou jen msty silových orgánů, které mají v sobě take krtky.Nejsou dobre alternativy a zásadní cíny, se odhali az později a někdy vůbec. Přesto jdou vojensko-politicke trendy nezadržitelně ke stretnuti. Historie je v tomto neuprosna.
Tajné služby mají pracovat tajně,ne aby se o nich psalo v novinách,protože potom jsou společenskou hrozbou a povědomí o nich vede k atmosfeře strachu podezírání.Společnost se tomu umí bránit tím,že tyto jedince vyloučí,exkomunikuje.
To nechceme,chceme být chráněni před rejdy cizích tajných služeb.Proto ať máme tajnou službu a ale ta ať dělá co má dělat a to tajně,tzn ať se o tom neví !
Bohužel, dalo se to čekat. BIS se hrabe kam nemá.
Přitom definice její činnosti jasně zní „.. Zjištěné informace BIS předává prezidentu republiky, vládě (předsedovi vlády a jednotlivým ministrům), státním a policejním orgánům.“..atd..
Takže a skutečně, BIS se nemá co starat , jestli se jí označený sprostý podezřelý dostane do kriminálu, čili nic.
Má pouze předat ty informace, nic víc.
Právě proto že tu důležitost informace – i ten postih podezřelého je na straně příjemce.
Ovšem, při takové změně zákona , dle které i to že si občan zajde s někým na kafe, bude stačit na kriminál za špionáž? Tak to potom jistě důležitost jak Bisky, tak i všech udavačů kolem, jistě vzroste. To aby začal stát ještě za Fialy stavět gulagy, na to ani kriminály stačit nebudou…
Obávám se, že vůbec nechápete, co je smyslem a podstatou činnosti kontrarozvědky – ne, rozhodně to není předávání informací prezidentu republiky nebo vládě! Smyslem její činnosti je získávat informace
a) o záměrech a činnostech namířených proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti České republiky,
b) o zpravodajských službách cizí moci,
c) o činnostech ohrožujících státní a služební tajemství,
d) o činnostech, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy České republiky,
e) týkající se organizovaného zločinu a terorismu.
Těmto činnostem mají logicky také v maximální možné míře bránit a pomáhat ji stíhat. Samozřejmě nesouhlasím s rozšířením možností používání informací kontrarozvědky obecně v trestním řízení (viz závěr článku), ale ve špinážních kauzách by to jít mělo! Jde přece o naplnění smyslu jejich existence. Pokud nevidíte rozdíl v tom, když si zajdete na kafe s manželkou a kdy s čínským agentem, abyste mu povídal o poměrech u vás v práci, tak je vás není líto, pokud vás zavřou.
1) Víte, já s Vámi souhlasím s tím co píšete ohledně výčtu získávaných informací, ale prosím, podívejte se sám na to co s těmi informacemi mají dělat – a pak platí co jsem napsal já „..Zjištěné informace BIS předává prezidentu republiky, vládě (předsedovi vlády a jednotlivým ministrům), státním a policejním orgánům.“..atd….I s tím že až ta příslušná instituce rozhodne o důležitosti takové předané informace.
2) Tím se bohužel dostáváme k meritu věci
a) jak má člověk sakra poznat že se sešel s čínským agentem? On to má snad napsané na čele? Musí to být Číňan? Nemusí.
Může to být kdokoliv, odkudkoliv. Klidně i Čech. Je to blbé, ale jestli ne manželka /tu snad znáte dlouho), ale přítelkyně klidně.
b) Myslíte si že Biska ví napevno, že to je čínský agent? , Nebo to jen odhaduje, má má jen nějaké neurčité starší informace že se někdy sešel s někým, někde byl, někde studoval, pracoval?
c) Ale pak je právě průšvih ten ohromný rozsah „najednou zakazovaných informací“… Tyhle informace a drby se samozřejmě i při kafi předávají naprosto běžně, Nepamatuju se že by bylo pod trestem vězení zakázané o tom mluvit.. Vy snad ano?
Jo jasně krom případů, a jak říká ten zmíněný paragraf „informaci ..utajovanou podle jiného právního předpisu.. jejíž zneužití může vážným způsobem ohrozit „.. Jestli jsou takové důležité instituce, tak ať si i ty drby dají do svých předpisů, které se schválí jako právní“ – ale to je pořád ten současný stav.
Tedy, doufám že chápete co t´ím míním? Aď dám příklad, BIS zjistí, že sekretářka starosty z Horní Dolní vykecala své kamarádce u kafe, že pan starosta má milenku, a ta její kamarádka byla před 5 lety na dovolené v Číně.
Co s s tím mají proboha příslušné orgány dělat??:)))))
Jinými slovy, hurvínek éé tedy petřík, opět své diletantské dojmy zaměňuje s realitou.
Ještě zkuste tu o karkulce …
Na pohádky jsi tady oborník, ty.