Rozhodnutí, které Andreji Babišovi nakonec pomohlo ovládnout Agrofert
KOMENTÁŘ. Andrej Babiš asi nemá archivy příliš v lásce. Přinejmenším ty, které zůstávají mementem jeho vlastního angažmá v StB. Archivy někdejší komunistické Státní bezpečnosti však nejsou jediné, které zachycují zajímavé okamžiky z Babišovy minulosti.
My jsme se po některých takových vydali pátrat do Archivu Ministerstva zahraničí. Zajímaly nás zápisy a hlášení z československého velvyslanectví v Maroku, kde dnešní premiér v letech 1985 – 1991 působil jako obchodní zástupce společnosti zahraničního obchodu Petrimex.
Vyžádali jsme si též osobní spis, který si ministerstvo zahraničí vedlo na Babišova otce Štefana (podobně jako na všechny své zaměstnance), dlouholetého pracovníka Federálního ministerstva zahraničí.
Synek půjde na ženevské gymnázium
O Andreji Babišovi je toho v otcově spisu z logiky věci jen málo. Dnešní premiér v těchto zápisech figuruje nejprve jako malé dítě, později student, na nějž otec vyslaný do zahraničí čerpá některé náhrady. Uchována jsou různá hlášení o příjezdu a odjezdu členů rodiny: manželky Adriany, synů Andreje a Alexandra, žádosti o dovolenou, proplacení cestovních nákladů, platový výměr či potvrzení o povolání na služební cesty a podobně.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Pohled na diplomatické zápisy z Maroka, kde tehdy Babiš pracoval, ukazuje, že do pražské centrály chodila de facto jen kupa nudných hlášení; třeba o dlouhodobě pasivní obchodní bilanci „vlivem nákupu vysoce kvalitních marockých fosfátů“. „Babišův“ Petrimex se ale měl čím chlubit: ve vztahu k Maroku koncem 80. let zabezpečoval „99 % čs. dovozu a 41 % vývozu“ .
Z poměrně útlého (a zjevně neúplného) spisu Štefana Babiše, který jsme dostali k prezenčnímu prostudování, se jako nejzajímavější nakonec ukazuje celkem nenápadný text, jehož faksimile níže nabízíme. Je to kamínek do mozaiky života Andreje Babiše, z hlediska věcí budoucích podstatný.
Související články
Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce
Štefan Babiš v prohlášení oznamuje nadřízeným z ministerstva zahraničí, že „po dobu mého služebního pobytu v Ženevě (v roce 1969 dostal zpět stranickou knížku a jako obchodní přidělenec byl vyslán do stálé mise Československa u OSN v Ženevě, pozn. red.) bude můj syn Andrej Babiš navštěvovat zahraniční střední školu“ (za což mu také náležel „vybavovací príspevok“ 1500 Kčs).
Právě tajemní, dodnes anonymní spolužáci z lycea, kam Babiš nastoupil, jsou ti, kdo mu – aspoň podle jeho vlastní verze událostí – půjčili miliony do startu soukromého podnikání.
Klikatá cesta k miliardám
Rodinné a studijní plány se nakonec vlivem osudu změnily. Do gymnázia College Rousseau v Ženevě syn Babiš chodil sotva jeden ročník. Pak přišly zdravotní komplikace, kvůli nimž byl dlouhodobě hospitalizován. Pak už ve studiu pokračoval na Slovensku.
I z toho plyne, že mladý Babiš, někdejší student z komunistického východu (a svého času velmi dobrý volejbalista), musel na švýcarské spolužáky z College Rousseau zanechat ohromný dojem, který přetrval desetiletí a přetavil se v milionové angažmá při startu Babišova soukromého byznysu.
Konkrétně poté, co se v roce 1995 od slovenského Petrimexu skrze navýšení kapitálu (za ne zcela transparentních okolností) odpoutala nově vzniklá česká akciovka Agrofert. Tehdy ji oficiálně ovládla švýcarská společnost O.F.I. – Ost Finanz und Investment AG, již podle Babiše založili právě někdejší spolužáci ze ženevského gymnázia. Dodnes není jasné, kdo za O.F.I stál. Babiš oficiálně svůj Agrofert převzal až v novém tisíciletí.
Inu, cesty k miliardovému majetku jsou různé. V případě Andreje Babiše začínají právě v přidělení otce do Ženevy a v rozhodnutí, že „syn Andrej bude studovat na střední škole ve Švýcarsku“. Otec Štefan z toho získal 1500 Kčs příplatek, syn Andrej o čtvrt století později miliardovou firmu. Člověk zkrátka nikdy neví, kam ho jednou zavanou už první dny v nové škole.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
hold kdo umí ten umí a a HP jenom čumí, plný zýšti, závisti a nenávisti – asi tak
Ano, kdo umí dobře podvádět, lhát, podbízet se, nadělat si dobré vztahy na patřičných místech a potom se drát tvrdě za svým a leckdy zastrašovat a škodit, ten v tom umí chodit a dostane se až na špici. A nějaká morálka, zásadovost, kdepak, to je jen prachsprostá závist (ne, fakt mu nezávidím ani tu jeho šerednou hlavu ani prapodivné vztahy v rodině ani pohrdání a odpor slušných lidí, které si vysloužil, a ty stovky nakradených milionů a Čapí hnízdo taky ne).
Přesně na tomhke je vidět, jak funguje mozeg průměrné české koblihy. V té story nehraje prakticky nic – STBáckému zlodějíčkovi nasypou miliony spolužáci, se kterými se sotva viděl…? Navýšení kapitálu za nepřítomnosti členky představensva, bez níž nebylo usnášeníschopné? A nikdo ho zato nezavře??
Dávno bylo zmapováno, jak jeho malá domú z maroka putovala v kufříčku do švýcarské banky. Agrofert tak ukradl za peníze ukradené Petrimexu. No, kdo umí, ten umí….Však to dnes dělá stejně – za naše peníze nakupuje koblihy a zadlužuje zemi půlbilionovým schodkem…Hospodář k pohledání..:-(((
presne tak. STbak toho ma na triku opravdu „neurekom“, on je regulerni „gangster“, jen se ze vseho vykroutil a proto se i opravnene boji soudu. je bohuzel zazrak, ze mu to zatim vse proslo a ted je v takove pozici, kdyz se ho boji i statni zastupci, kteri podlehaji vlade, ze mu to asi bude prochazet dal. tady uz ale davno skoncila rovnost pred pravem, jsme absurdistan a v civilizovane evrope jsme k smichu, velmi si kazime reputaci a doplatime na to. jeste davam malou nadeji vysetrovani ve veci stretu zajmu, kde byly take nepochybne poruseny zakony ve prospech STBaka – pokud budou stihani aspon nekteri urednici, tak by to mohlo odradit dalsi..ale je to bohuzel nejiste, protoze zakon uz byl ohnut v jeho prospech vicekrat…agrofertizace mezitim pokracuje a uz ted dosahuje obludnych rozmeru 🙁
A kdopak se zajímá jak se stát zbavil České Pojišťovny,Kočárník ministr financi tam nalil 9 miliard,vydali novy zakon o pojištěni aut a dali to Kelnerovi.Potom zazrakem byl Kočarnik šéf představenstva pojišťovny?
slovo hol znamená okázalé vyjádření úcty a tak se do toho vašeho vyjádření jaksi nehodí!
Kdo chce tak tyto informace ví.Kdo nechce protože věří že z něj Babiš udělá miliardáře nebo mu taky zajistí dotace do konce života,tak mu žádná Babišova minulost nevadí.Babiš je obrovský problém protože se kolem něj schází parta nejarogantnější a nejnažranějších lidí jako je on.Čili za mě Babiš není ničím vyjímečný protože takoví lidi tu byli a budou proto za mě je větší problém těch 30% co si myslí že je zachrání a zajistí.Čili jsem rád že se směje jen jim jak jsou hloupí že mu to žerou.
Zase jeden titulek bez argumentů. Vyplívá z něj jen to, že pravděpodobně p. Babiš st. dostal 1500,-Kčs. Ostatní jsou zase jenom smyšlenky.
Na to skočí jen ten kdo už je dopředu přesvědčen.
Děkuji. Je dobre si realitu o soucasne i komunisticke elite připomínat.
1) Penize spoluzaku? Pche, penize STB-aku, ktere si ulili behem socialistickeho hospodareni od desiti k peti. 2) O.F.I., Ameropa, Beltomate – dilky lzi na odporne profesni draze AB.
Tak a teď tu o Karkulce…
To není pohádka, to je fakt. Každý PZO (podnik zahraničního obchodu) měl v zahraničí černé fondy, ke kterým měl přístup především delegát v cizím státě pobývající. Samozřejmě, že StB mělo své fondy pro činnost v zahraničí také ve formě bankovních kont, ke kterým měl přístup jen prověřený pracovník. To obojí stvořilo ty Babišovi „švýcarké spolužáky“; byli prostě dva.
Protože šlo o fondy „černé“ a v případě StB přísně utajované, zmocnil se jich nejspíš jen ten, kdo měl dispoziční právo k účtu a nebylo moci, která by ho za to mohla obžalovat (snad jen popravit, když se nepodělil).
Pokračování mám sám, opět ponížení hodnoty akcií, soud se Švýcary ve prospěch Buráka a je klid. Agrofert je jeho. Politici, politika – pouze zástěrka machinací za oponou. Politiku zrušit – Občanské Referendum.
..možná by nebylo od věci připomenout další skutečnost, na kterou se zapomnělo…stejné konto a číslo účtu a milionové příspěvky na kampaň ČSSD v 90 letech…posléze Bureš získává od Zemana Chemopetrol…následně ho vrací zpět státu…paralelně běží boj o Setuzu a je zlikvidován Mrázek…Zemanova nenormální servilita vůči Burešovi má kořeny v této minulosti…prosím pokračujte, novinářská žumpa v této republice ovládané oligarchou, rusínskovýchodnárským čobolem není ani v nejmenším schopna vytvořit reálný obraz této zrůdné kreatury…budte vyjímkou prosím…
Švýcarsko a tedy i všechno švýcarské má u nás pověst seriózního partnera, ale to může být jen lehce zneužitelné zdání. Viz známá kauza, kdy švýcarská banka UBS umožnila tunel 500 mil. z české firmy – následně přiznala pochybení svého zaměstnance a 404 miliony vrátila ….https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/soud-zacal-projednavat-kauzu-ztracenych-milionu-z-cka_166804.html
Finance na pocatku pochazeji evidentne z Maroka. Ti, kteri je poskytli, nejsou spokojeni s tim, jak byli vyplaceni a chteli by vice. Otazka je, kdo to je? A jake je premierovo angazma v Maroku dnes? Proc podporuje velvyslance V. Lorence-viz Vas clanek o vizech – asi pro nej dela nejake obchody, ze? A ten divny Bahdou? Nespojil si nahodou pasovani lidi s obchudky? Aby neprisel nahodou zkratka….