Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Český rozhlas zrušil tradiční vánoční večírek pro zaměstnance. Akcí za stovky tisíc korun nechce management ČRo jitřit už tak dost emotivní debatu o zvýšení koncesionářských poplatků. Úspory se však nedotkly výjezdního zasedání vedení rozhlasu v kongresovém hotelu v Praze, které rozpočet veřejnoprávního rádia zatížilo rovněž několikasettisícovou sumou. Levněji to však podle rozhlasu nejde.
Budovou rozhlasu se v půlce prosince měly rozléhat živě hrané hity kapely Mňága a Žďorp. Nebudou. Koncert plánovaný v rámci vánočního večírku rozhlas zrušil, stejně jako objednaný catering za víc než půl milion korun. Příslušný návrh smlouvy byl ještě v listopadu dostupný v registru smluv.
V interním sdělení adresovaném zaměstnancům generální ředitel René Zavoral zrušení večírku zdůvodnil obavou z jeho možného zneužití odpůrci rozhlasu.
V době, kdy sněmovna projednává takzvanou velkou mediální novelu spojenou se zvýšením koncesionářských poplatků pro Český rozhlas i Českou televizi, by to podle vedení ČRo mohlo celý schvalovací proces ohrozit.
Zastavit odliv lidí z ČRo
Proces schvalování vyšších poplatků se na podzim zadrhl. Ministr kultury Martin Baxa v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že původně navrhovaný termín účinnosti novely zákona od 1. ledna 2025 padl. Slibuje ale, že udělá „všechno pro to, aby ten zákon byl účinný v první polovině příštího roku“.
Vedení rozhlasu se obává, že by pořádání večírku v takové situaci před politiky i veřejností nevypadalo dobře.
„Vánoční večírek není pracovní meeting, je to zábavná akce pro zaměstnance, která je pořádána jako výraz poděkování za jejich celoroční práci. Není to však akce, která by byla pro chod ČRo klíčová a nezbytná, pokud pro její pořádání nejsou vhodné podmínky,“ říká ke zrušení vánočního večírku ČRo mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.
Ještě v listopadu, kdy už bylo jasné, že se schvalováním vyšších poplatků bude problém, nicméně rozhlas večírek chystal.
„V ČRo pro pořádání setkání vedoucích pracovníků nejsou vhodné prostory, ani technické vybavení a nutné zázemí. Vytvoření odpovídajících podmínek pro toto jednání by převyšovalo náklady na uspořádání této akce externě,“ dodává mluvčí.
Zrušení večírku znamená i mnohasettisícovou jednorázovou úsporu. Jeho odřeknutí přišlo téměř současně s tím, jak ředitel Zavoral rozhlasové radě minulý týden popisoval obrysy připravovaného rozpočtu na příští rok. Ten by měl být zhruba o 30 milionů až 40 milionů korun nižší ve srovnání s letošním.
Ředitel také zmiňoval chybějící peníze na valorizaci mezd a mluvil o tom, že rozhlas – zejména zpravodajství – i kvůli tomu trpí nadměrnými odchody zaměstnanců.
Večírek ne, sjezd manažerů ano
Krátce poté však vedení rozhlasu vyrazilo na dvoudenní výjezdní zasedání managementu. Výjezdní v tomto případě znamená na okraj Prahy, do pronajatého kongresového centra v hotelu.
I zde však šplhají náklady na akci výrazně přes půl milionu korun, jak lze znovu vyčíst z registru smluv. Kromě pronájmu kongresových prostor jde také o catering pro zhruba 140 osob a ubytování několika desítek lidí.
„Setkání managementu jsou důležitou součástí systému řízení ČRo. Pomáhají ke kontaktu vedoucích pracovníků, k stanovování a dosahování strategických cílů, k diskusi, jakým směrem se bude ČRo ubírat z hlediska programu i technologií. ČRo má téměř 1400 zaměstnanců a 14 regionálních stanic,“ obhajuje výdaje na setkání managementu mluvčí Hošna.
Takové výjezdy pořádá vedení dvakrát ročně a rozhlas s nimi podle mluvčího počítá i příští rok. Uspořádat setkání managementu například v prostorách některé z rozhlasových budov či velkých studií, která rozhlas vlastní, by prý vyšlo dráž.
„V ČRo pro pořádání setkání vedoucích pracovníků nejsou vhodné prostory, ani technické vybavení a nutné zázemí. Vytvoření odpovídajících podmínek pro toto jednání by převyšovalo náklady na uspořádání této akce externě,“ dodává mluvčí.
Komerční kampaň proti rozhlasu
Český rozhlas se v poslední době kvůli možnému zvýšení poplatků stal terčem antikampaně konkurenčních komerčních rádií.
Jejich Asociace provozovatelů soukromého vysílání spustila iniciativu „Dopis poslanci“, kde vyzývá veřejnost k odesílání e-mailů zákonodárcům v tom smyslu, že s navýšením poplatku nesouhlasí.
„Navýšení poplatků není spojeno s jasným vymezením, co má veřejná služba Českého rozhlasu zahrnovat. Stávající definice je zastaralá a neodpovídá potřebám moderního mediálního prostředí. Navýšení financování by mělo přijít až poté, co bude veřejná služba přesně definována a kontrolovatelná,“ tvrdí mimo jiné Asociace.
Na sociálních sítích se také současně s tím vedla emotivní debata o tom, jak může veřejnoprávní rozhlas vstupovat na komerční trh a jestli ČRo má nebo nemá vyrábět vlastní specifické podcasty nad rámec odvysílaných klasických pořadů.
Ředitel Zavoral kritiku odmítl mimo jiné s tím, že pořady, které nemají otisk přímo v rozhlasovém vysílání, lze spočítat „na prstech jedné ruky“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Čau lidi jako nový normál. Politici obcházejí média, vyhýbají se veřejné kontrole
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
To se nám to hoduje, když to občan platí…
Český rozhlas měl dávno zrušit sám sebe, tím by skončilo i výpalné. Už je s podivem až otravné, že každou hodinu hrají skladbu Jandaolympic, přitom tento bonzoval na muzikanty jak před sametkou89, tak i po. Založil zločinnou OSA, kde 2x vykradl pokladnu, bylo na … 2x podáno trestné oznámení, jeho kamarádi z StB to nepustili k soudu. Nepouštěl muzikanty-kapely k přehrávkám, (poněvadž dodnes neumí anglinu) měl strach o své špinavé kšefty atd. Přitom např. K. Kryl se hraje málokdy jeho protestsongy jsou stále aktuálnější
O OSA je celá stránka:
http://www.jirihradec.com
K poslední větě: Možná právě proto.
To -možná- už je tam navíc.
Jestli takovou hysterii vyvolava 25 Kc mesicne, jsme narod naprostych ubozaku a vse, v cem jsme, si zaslouzime.
„Rozhlasový poplatek by se měl zvýšit ze současných 45 korun na 55, televizní pak ze 135 na 150 korun.“ Zdroj: seznam zpravy
Nekdy koncem minulého století udělali nějací psychologové studii, že milionářům (+) poslali malou částku, ale formou „do vlastních rukou“ a sledopvali, kdo si ji vyzvedne. Dělali to opakovaně a částku postupně snižovali. Pointa je, že ti nejbohatší odpadli až u centových položek.
Jenže se hraje o 150kč i 55kč a 205kč měsíčně vyhodit oknem jen tak je pro někoho už moc. Z čeho žijí ostatní TV s Rozhlasovými stanicemi a z tohoto zločinného výpalného nedostanou ani kačku. Reklamy si tyto provládní … stanice pojmenovaly sponzoring, což není žádný rozdíl. Výroční zprávy o hospodaření těchto … z 90% začerněny, proč ? Když jsou to peníze od všech
Večírek pro ty, co pracují, zrušili, žranice pro papaláše zůstala. Jak typické. A pak se diví, že jim občané chtějí zvednout žlab.
Jenže už je pozdě. Pro tyto … se žlab měl zvednout už před 34. roky. Kdy „demokraté“ i s čern..ky začali řádit jak ruka satanova
Před 89 stál vánoční smrček 30 korun. Dnes stojí 900 korun !!!!!!!!!!!!!!!!! Není o čem psát.
Dá se sehnat i za míň.
Aha, tak proto si soused šel ukrást 2. stromky do státního lesa .. i když je dnes už stamilionář. My Vánoce neslavíme od zbytečné „sametky“
Tak se nám poplatníkům právě přiznali,že kdyby nešlo o hlasování o zvýšení poplatků,tak by se pěkně rozšoupli a utratili mnoho milionů.Oni si snad dělají srandu,dobytkové.