
Rozbít škatulku sudeťáků. Předsudkům čelíme dodnes, říká šéf českých Němců
Martin Dzingel má neformální titul „šéf českých Němců“, řadu let vede Shromáždění německých spolků v České republice zastupující zdejší zhruba 25tisícovou německou menšinu. Ti Němci, kteří po 2. světové válce z různých důvodů nemuseli opustit Československo, zažili desítky let trvající diskriminaci ze strany společnosti i komunistického státu.

Martin Dzingel, hlavní zástupce německé menšiny v ČR a do roku 2025 místopředseda Rady vlády pro národnostní menšiny. Foto: se souhlasem Shromáždění německých spolků v České republice
O finančním vyrovnání už příslušníci německé menšiny nemluví, myšlenky na rehabilitaci se ale nevzdávají: „Památník tragicky zemřelým nebo zavražděným v masakrech po druhé světové válce by byl hezké gesto,“ říká Dzingel. (Shodou okolností právě v době, kdy se začala natáčet filmová verze historického románu Vyhnání Gerty Schnirch spisovatelky Kateřiny Tučkové. Kniha popisuje tragický osud dívky z českoněmecké rodiny, která se po druhé světové válce stala obětí divokého odsunu Němců z Brna, a sleduje její život až do 90. let minulého století.)
„Dodnes jsme v podstatě občany druhé kategorie,“ řekl jste před pěti lety v jednom z rozhovorů o německé menšině v Česku. To jde hodně proti proudu všech superlativních výroků o česko-německých vztazích, které slýcháme posledních řekněme deset let…
Jsem si toho vědom. Německá menšina, pokud se jí nějak extra nezabýváte, vlastně není ani moc známá. Tedy to, že tady ještě nějací Němci vůbec zůstali. My se neoznačujeme a priori jako sudetští Němci, protože veřejnost celou tu materii vnímá pod pojmy Sudeťáci, sudetští Němci, rozbití republiky… To jsou klišé, která německá menšina musí snášet. Takže pokud se v každodenním životě neprofiluju nějak hodně jako Němec, tak vlastně nejsem diskriminován, ani to nepociťuju.
Takže ta „druhá kategorie“ spočívá v čem?
Podívejme se na legislativu. Domy našich prarodičů byly zabaveny na základě Benešových dekretů. Znal jsem také spoustu lidí, kteří studovali ve třicátých čtyřicátých letech a po válce jim nebyly uznány vysokoškolské diplomy. Moje babička trpěla tím, že měla důchod tři stovky kvůli povinné dvacetiprocentní srážce z platu pro Němce. A když se podíváme do důsledku, jestli jsme my, čeští Němci, byli nějakým způsobem rehabilitováni, v tom okamžiku se skutečně cítím jako člověk druhé kategorie. Protože se nestalo nic.
Někdo říká, že česká společnost je velice tolerantní. Ve skutečnosti je spíš ignorantská, čili když o nic nejde a nejste vidět, tak je všechno v pořádku. Ticho po pěšině. Ale pokud se něco stane, tak tam ta klišé vyvstávají.
Na druhou stranu, co se týká postoje správních orgánů vůči německé menšině a našim dalším požadavkům, jako byla iniciativa, aby se stát zasadil o péči o německé hroby nebo posílil ochranu němčiny podle Evropské charty regionálních či menšinových jazyků, k těm se vláda i úřady staví pozitivně. Kapacity vůči národnostním menšinám jsou na straně České republiky personálně i finančně poddimenzované, ale ideově máme velkou podporu politiků i úředníků a můžeme v tom být spokojeni.
Mimochodem, vy ale na rozdíl od vyhnaných sudetských Němců proti Benešovým dekretům aktivně nebojujete, minimálně zdaleka ne se stejnou intenzitou.
Ne, nebojujeme. Sudetští Němci už se toho také vzdali, tím, že změnili své stanovy (v roce 2015 Sudetoněmecké krajanské sdružení vyškrtlo ze svých stanov věty o právním nároku na domovinu a o vrácení zkonfiskovaného majetku, pozn. red.). My se tedy spíš pohybujeme v té rovině občanské, usilujeme o to, aby se změnil pohled širší veřejnosti na Němce, na tu v uvozovkách „sudetoněmeckou otázku“.
České ticho po pěšině
Co jste po českém státu za posledních 35 let jako německá menšina chtěli?
V roce 2001 jsme podávali petici do parlamentu požadující naši rehabilitaci, ta ovšem byla odmítnuta. Od té doby proběhlo několik politických okamžiků, například volba prezidenta Zemana a výroky kolem Karla Schwarzenberga, kdy ta německá karta zase byla vynesena v negativním smyslu.
A zafungovala…
Ano, což na nás působí znovu tak, že jsme občané druhé kategorie, čili v té společnosti stále není náprava, satisfakce nebo nějaké vyrovnání. Někdo říká, že česká společnost je velice tolerantní. Ve skutečnosti je spíš ignorantská, čili když o nic nejde a nejste vidět, tak je všechno v pořádku. Ticho po pěšině. Ale pokud se něco stane, tak tam ta klišé vyvstávají.
Zůstavší Němci v Československu sice zůstali doma, „in der Heimat“. Ale co to znamená? Oni zůstali v cizím prostředí, kde je moc neměli rádi, všichni se na ně koukali skrz prsty.
V petici z roku 2001 šlo ještě o navrácení majetku a finanční odškodné. Jaké gesto od českého státu byste si představoval dnes?
Například by to mohl být nějaký památník tragicky zemřelým nebo zavražděným v masakrech po druhé světové válce. O tom už jsme jednali. Tohle by bylo hezké gesto.
Vy jste se narodil v roce 1975 na Bruntálsku. Zažil jste jako dítě, někdy v osmdesátých letech, že by vám někdo dal jasně najevo „ty jsi Němec“, a že to nebylo úplně příjemné?
Ovšem. Byla to spousta takových drobných situací. Například nám vozili příbuzní z Německa oblečení, takže jsem na sobě měl nějaký nápis New Yorker, a vím, že matka musela jít do školy a že prý to nesmím nosit. Jindy jsme běželi závod o „partyzánský samopal“ a byl tam spolužák, který byl trošku robustnější a nemohl utíkat. Tak já jsem s ním šel, abych držel basu. A pak jsem dostal od ředitele školy obrovskou facku, že to sabotuju. Bylo mi tehdy asi deset let a úplně jsem to tenkrát nechápal. Nebo jsem byl vyvolaný na hodině dějepisu k obléhání Stalingradu, že to jako Němec budu nejlépe vědět. Tenkrát jsem si to nedával do souvislosti, u nás doma se o politice nemluvilo. Těch věcí byla spousta.
„Fuj, Sudeťáci“
Jaký je ve vašem rodném kraji vztah k Němcům dnes?
Především už jich tam moc nezůstalo, myslím takových těch aktivních. Obecně ten vztah je lepší, ale záleží zase na konkrétním jedinci, jak byl doma vychováván. Dovolím si říct, že postoj k sudetským Němcům je stále negativní, někdy méně, ale spíš více. Už jenom proto, že rodiny při dosídlení pohraničí přišly každá odjinud, tam dodnes chybí soudržnost. Teď už se to řekněme čtvrtou pátou generací stmeluje. Ale kdybyste tam dneska řekl „Co si myslíte o sudetských Němcích? Že jsou to naši kamarádi!“, řekl bych, že jeden z deseti řekne „Ale jo, už je to dobrý“ a devět řekne „Fuj, Sudeťáci“. Protože se to pořád v rodinách dědí.
A obecně – jak se dívají dnes Češi na Němce? Nemáte někdy pocit, že to zmíněné „fuj, Sudeťáci“ v české veřejné debatě i médiích směrem k Německu jenom nahradila jiná „fuj“? „Fuj, migrace“ , „Fuj, nedotažená zelená revoluce v energetice“ atd.?
Ano, bohužel německý živel tady má negativní konotace vlastně už od bitvy na Bílé hoře. A bohužel se to v každém století něčím posilovalo. Potlačováním češtiny a podobně. A samozřejmě to „dorazil“ nacismus. Pořád jsou tu tedy předpoklady dívat se na Německo a na Němce, že jsou takoví a takoví. Bývalá kancléřka Angela Merkelová tohle chtěla změnit. Byl jsem u ní nejenom sám, ale byli jsme tam i jako zástupci německé menšiny, a ona nám říkala, že tou „otevřenou náručí“ chce definitivně změnit pohled zvenčí na Německo. Aby to nebyl pořád antisemitismus, holokaust a podobně. Že prostě Německo konečně bude bráno jinak. Což se ale nepovedlo.
Jak moc české vnímání Německa souvisí s tím, kolik Čechů umí, respektive neumí německy, a jaké postavení tu vůbec němčina jako cizí jazyk má?
Bohužel české ministerstvo školství už od přelomu tisíciletí de facto likviduje druhý cizí jazyk ve výuce a říká, že nám stačí vlastně jenom angličtina. Přitom němčina je opravdu důležitá z mnoha ohledů, směrem k našim sousedům, německým, rakouským, ale i ke Švýcarsku, to by mělo velký pozitivní přínos. A nejenom z historického hlediska. Když umíte ten jazyk, otevírá vám to obzory.
Kdo jsou čeští Němci
Když se bavíme o německé menšině v Česku, je řeč o zhruba 25 tisících lidí, kteří se v roce 2021 při sčítání lidu přihlásili buď čistě k německé národnosti, nebo k více národnostem včetně té německé. Dá se tahle skupina nějak popsat – geograficky, socioekonomicky? Kdo jsou dnes čeští Němci?
Z těch zhruba 25 tisíc je devět tisíc někde ve věku třeba mé matky a starších, kteří se ještě ve škole naučili mluvit německy, doma mluvili jenom německy a německá národnost je pro ně jediná a žádná jiná nepřichází v úvahu. A tahle skupina se každých deset let zmenší o polovinu. Dnes je to tedy zhruba devět tisíc. A to jsou ti, kteří pomalu vymírají a říkají „Ano, já jsem Němec“. Těch dalších šestnáct tisíc, to jsou lidé jako třeba moje neteř, která má matku Řekyni. U nich už se ta identita rozděluje a nemůžeme od nich chtít, aby řekli „jsem Němec“. Protože tomu vůbec neodpovídá determinace okolí. Těch prvních devět tisíc lidí, co se označují jako Němci, postupně asi téměř úplně vymizí.
Bavili jsme se jak o Němcích vyhnaných po 2. světové válce z Československa, tak o těch, kteří tu zůstali – ať už jako antifašisté, nepostradatelné pracovní síly nebo v rámci smíšených rodin. Ti první přišli o všechno, o majetek i o kořeny, ti druzí tu čelili desítky let diskriminaci. Dá se říct, kdo na tom byl nakonec hůř? Dá se ta otázka vůbec takhle postavit?
Myslím si, že hůř jsme na tom byli my zůstavší, ze spousty hledisek. Jednak masakry německého obyvatelstva se děly řekněme do roku 1946, takže do toho jsme byli zahrnuti taky. Zůstavší Němci také trpěli vnitřním odsunem, ženy musely na práci na jižní Moravu a podobně. Sudetští Němci byli v Německu vykořenění, ale přece jen byli integrováni do německého života. Měli německý jazyk, kulturu, scházeli se, nemluvě o materiálním blahobytu. Takže myslím, že trpěli méně. Zůstavší Němci v Československu sice zůstali doma, „in der Heimat“. Ale co to znamená? Oni zůstali v cizím prostředí, kde je moc neměli rádi, všichni se na ně koukali skrz prsty.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Nechci peníze, jen omluvu, říká muž, kterému otce zavraždili komunisti

Otec nebyl zločinec, ani vysoký funkcionář. Chci očistit jméno Margolius
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Další, co začíná dějiny až po válce. Nikde ani slovo lítosti co Němci způsobili. A co milý pane teror Němců od roku 1938-45, se kterým Ti tvoji Sudeťáčci téměř ze 100 % souhlasili ? Drzost někoho, jehož národ vyvraždil 300 tis. Čechů mluvit o masakrech Němců. V jiných zemích by po válce vzali lidé spravedlnost do vlastních rukou a z v íce než 2 mil. Němců by zahynuly statisíce. Odsun, o kterém rozhodly vítězné mocnosti a Benešovy dekrety byl pouze technický realizační dokument, fakticky zachránil statisíce Němců a naplnil to jejich neustále vyřvávané „Heim is Reich“
On to přece nepopírá, ale v podstatě v článku mluvil i těch prosťáčtích, jak jste Vy.
Vážený pane.
Je na vás vidět přímo ukázkové myšlení popisované v článku. Němec, Sudeťák – jedno jsou fašisti. Je vidět z vašeho komentáře že o tehdejší problematice víte prdlajs a o následcích už vůbec nic.
můžete být spokojený,my jsme po válce zabili Němců víc než oni Čechů.Těch 300 tisíc to jsou českloslovenští občané,Čechů mezi nimi bylo mezi 30-40-ti tisíci.Zbytek byli Židé a pod.
A statisíce Němců skutečně kdesi zmizely,od nás odešli,tam nepřišli.V Deklaraci se naši historikové bili o každého mrtvého jako lvi,ale i tak jsme se nakonec museli podepsat pod 40 tisíc zavražděných.Takže jsme jich zabili víc a tak můžete být spokojen.
Ano, přesně o tomto je, zlý češi je perzekuovali a vyháněli, prostě jednostaný teror.
Ale co třeba Lidické a Ležácké DĚTI, jaké měli dětství!!!
sudetaci na tom byli paradoxne casto hur nez cesi
protoze mnozi museli narukovat
a uz se nevratili
vetsina sudetaku fakt nechtela mit s valkou nic spolecnyho
.
nacisti povrazdili 360tis cecho-slovaku
3/4 z nich byli zide
mnozi z nich meli nemeckou narodnost
a i ty co se vratili z koncentraku, jsme je my cecho-slovaci vysidlovali
.
kdo by ty statisice nemcu povrazdil, kdyby nebyli odsunuti?
rudy bandy, ktery brali „spravedlnost“ do svych rukou ?
patris k nim ??
I Goebbels tvrdil, že jsou na tom Židé dobře, protože nemusejí na frontu.
Židé, kteří se hlásili k židovské národnosti tu, pochopitelně zůstali. A mnozí odsunutí Židé do roku 1939 ani nevěděli o svém židovském původu, a ti, co věděli, se často chovali stylem „poturčenec horší Turka“ (finančně podporovali Henleinovce, nutili české pracovníky ke komunikaci v němčině a k tomu, aby dávali děti do německých škol, apod.), takže mnohým tu persekuci od Němců docela přáli, přinejmenším do doby, než začaly prosakovat informace o koncentrácích, a to bylo až na konci války.
Moc chytrý nebudete protože většina těch 300 tis Čechů byla židé a mnoho našinců tenkrát aktivně pomáhlo.
A kolik vlastních(!) lidí po válce vyvraždili a zlikvidovali bez důvodu komunisti? A stalo se jim za to něco? Takže jste to Vy, kdo zamlčuje část dějin.
komunisti behem 40+ roku vlady rudyho teroru
– 250 lidi povesili z politickych duvodu ve zinscenovanych procesech
– 5-10tis lidi zavrazdili pri vyslesich, v komunistickych koncentracich, pri pokusu utyct za svobodou
– 200tis lidi zavreli do komunistickych koncentracnich taboru
– 1-2mil lidi bylo primo postizeno komunistickym terorem prinejmensim tim, ze jim komunisti zavrazdili/zavreli syna, dceru, tatinka, maminku, manzela, manzelku, dedecka, babicku, bratricka, setricku …
– 2 generace nedobrovolne zili v komunistickem teroru. ano, nekteri za souhlasneho hykani
– 4 generace od osvobozeni od komunistu budou davat dohromady moralni a ekonomickej upadek zpusobenej komunisty
Pořád to byl jen zlomek toho, co napáchali němečtí okupanti. A vinu za nepotrestání komunistických zločinců nese V. Havel, takže všichni, kteří se k jeho „odkazu“ hlásí, mají hroudu rudého másla na hlavě.
komunisiti vrazdili po valce a vlastni lidi
je otazka, kdyby po komunistech Vaclav Havel sel, tak jestli by sametova byla sametova a ne treba krvava jako v rumunsku
Němci jsou pro mě nejbližší.
Po staletí se doplňujeme a měříme.
Jejich odsun z východu Evropy nás poznamenal a nejde napravit.
Náš nacionalismus je bezbřehý.
Český nacionalismus ? Kéž by byl ,jako malý národ bychom ho potřebovali,leč vztah Čechů k vlastní státnosti je typicky mdlý a k vlastnímu národu rovněž. To o čem píšete je egoismus a ten je u některých Čechů vskutku bezbřehý .
ono to jsou dvě věci-Němci a němectví.Deutschtum a jeho pokleslá forma-Deutschtümelei.
Němec je člověk,který byl jako Němec vychován,takže uvažuje racionálně a logicky.Nebere zřetel na pocity a o to přesněji chápe realitu.Jeho životní styl i radost je práce a tvorba.
Ale ne ke všemu se to hodí.Německá spravedlnost je tím pádem brutální ,vůči sobě jsou Němci zbytečně nároční a vůči ostatním málo tolerantní.Z toho vznikla četná a vážná nedorozumění.
Proč to tu píšu je skutečnost,na kterou upozornil Palacký a sice že Češi jsou úspěšnější nad jiné slovanské národy tím,že tento styl a myšlení od Němců převzali.
A z toho vyplývá ,že tento rys-němectví- je třeba pěstovat a nikoli potláčet.A s tím pak souvisí přínos němčiny i kontakt s Němci.
Měl jsem řidiče osobního vozidla UAZ. Jmenoval se Lukášek. A byl to po rodičích Němec. Nikdy jsme to neřešili. Skvělý kluk.
Znal jsem paní Proškovou. Echt Němka. Vždycky když přijeli němečtí turisti do Terezína, tak se rozčilovala:“Přijeli jste se podívat, co tu vaši dědkové dělali?“
Jsem z Lovosic a nepamatuji, že bych jako kluk viděl nějaký útisk Němců ze strany Čechů. Vždy jde o lidi.
možná že v tom věku vás k vraždám nebrali.
Od roku 1978 žiji v západním pohraničí. V naší vsi žilo několik českých Němců. Stejně tak ve vedlejších. Nepatuji si že by vůči nim vládla nějaká animozita. Na veřejnosti mluvili česky, doma německy. Dnes už žijí jen jejich vnuci či pravnuci. Někdo německy umí, někdo ne. A minimálně u nás se narovnávají i vztahy s vysídlenci i když už jim je hodně přes osmdesát.
Pozor na pojmy a dojmy.
V nadpisu je sudeťák (s malým s) = příslušník nacistického (henleinovského) hnutí mezi bývalými československými Němci; henleinovec.
V textu je Sudeťák (s velkým s) = sudetský Němec, Sudetoněmec.
V mluvené řeči není velké nebo malé písmeno poznat, v psaném textu je.
Necítím vůči Němcům jakoukoliv nenávist, to se ale netýká bývalých členů NSDAP a fašistů naopak jsou naším vzorem a jsou nám v podstatě bližší než Slováci a Poláci.
Víte, jezdíme dost často do Bavorska cca 30 let. na výlety a nikdy jsem se nesetkal s negací proti Čechům naopak jsou to milý, hodní a obětavý lidé.
Problém česko-německý je v tom, že „čecháčci“ (zblblý komunismem a médii) pořád bojují druhou světovou válku. Nikdy nepochopili, nebo nechtějí pochopit, že německý živel a vliv našeho velkého souseda a osudového, nejen historického evropského partnera, nelze vymazat a ještě méně jen odsuzovat. „Čecháčci“ umí jen papouškovat historické nesmysly a o to více křičet ty svoje „pravdy“ na diskuzích a při pivě v hospodách…
Aby bylo jasno:
– moje babička brala taky důchod 300 Kčs měsíčně a Němka nebyla
– na značkové oblečení ze Západu reagovali někteří socialističtí pedagogové bez ohledu na to, zda oblečený byl Čech, Němec, nebo třeba Hotentot. Záleželo na blbosti a „ideologické uvědomělosti“ pedagoga.
.
Němci mohli dopadnout daleko hůř, byli to v podstatě českoslovenští občané, bojující proti Československu a jeho spojencům. Československé občanství jim Hitler vzít nemohl, na to prostě není mezinárodně právní procedura, a německé by jim nepomohlo. Mohli by dopadnout jako známý „lord Hau-hau“, který měl taky dvoje občanství (GB a D), proto nemohl odmítnout spolupráci s Německem, a po válce skonal na konci špagátu ve svislé poloze. A to proti Británii a jejím spojencům nebojoval se zbraní v ruce, jen působil v anglickém vysílání německého rozhlasu.
Pan Dzingel říká, „že rodiny při dosídlení pohraničí přišly každá odjinud, tam dodnes chybí soudržnost.“
Pan Dzingel dnes bydlí v hlavním městě Praze, jaké je to tedy podle p. Dzingela v Praze, kde je to samá „náplava“ nejen z Česka, ale i ze zahraničí?
Je správné čas od času rozdráždit benešovce!
A ještě jednu věc: „Benešovy dekrety“ v podstatě už neplatí. První poválečný parlament o nich hlasoval, a tím je modifikoval na standardní demokratické zákony, prošlé parlamentem.