Roboti nám práci nevezmou, ujišťuje kmotr čtvrté průmyslové revoluce
Obavy, že lidi v řadě oborů přijdou o práci, protože je z nich vytlačí roboti, jsou podle německého profesora Wolfganga Wahlstera liché. Zakladatel konceptu Průmyslu 4.0 vidí budoucnost v rutinní spolupráci robotů a lidí.
Návrhy, aby vlády zdanily práci robotů, kteří ve výrobě budou postupně nahrazovat lidi, se objevují i v české politice. Do svých volebních programů si je zanesli Piráti či Zelení.
Před překotným nástupem robotizace a jejími negativními důsledky varují dokonce i některé byznysové kapacity jako je Bill Gates nebo Elon Musk. Takový přístup ale Wolgang Wahlster, šéf Německého výzkumného centra umělé inteligence, jedné z největších německých výzkumných institucí softwarových technologií, nechápe.
Připravte se na změnu
„Roboti budou pracovat ruku v ruce s lidmi. Nebude to tak, že nás roboti zcela nahradí. Někteří lidé ve Spojených státech jako Elon Musk nebo Bill Gates straší tím, že v budoucnu budou lidé bez práce, ale to je naprostý nesmysl. Je a nadále zůstane řada oborů, v nichž budou lidé mnohem lepší než roboti,“ zdůrazňuje s tím, že časem bude úplně běžné, že budeme obklopeni roboty.
Související články
Boj o „roboty“ na ČVUT završí volba rektora. Kvůli sporům je univerzita v rozpočtovém provizoriu
Bída, hlad, lidé bez práce? Ne. Digitalizace a robotizace žádnou nezaměstnanost nezpůsobí
„Není tedy důvod se nástupu průmyslu 4.0 bát, ale měli bychom se snažit hledat cesty pro ideální využití robotů tak, aby se stali lidem spolehlivými asistenty. V tom vidím budoucnost já – v hybridních týmech složených jak z lidí, tak ze strojů, z robotů,“ vysvětluje.
Roboti podle něj nebudou „něco jako lidé“, budou spíše na úrovni domácích mazlíčků. „S nimi také běžně koexistujeme, nemáme s nimi žádné problémy, pomáhají nám. A podobné to bude i v průmyslové produkci,“ říká Wahlster.
S konceptem Průmyslu 4.0 přišel poprvé v roce 2010, první reálné výstupy podle něj přišly v roce 2012. Po dalších pěti letech o Průmyslu 4.0 běžně mluví nejen vědci, ale i politici a zástupci byznysu.
„Chceme, aby se zapojily malé a střední podniky, dodavatelé velkých firem, a připravily se na příchod této nové éry. Probíhá digitalizace nejen výroby, ale výrobků samotných,“ vysvětluje na dotaz HlídacíPes.org Wahlster. Připouští, že koncept je stále v rané fázi.
„V Německu jsme stále na počátku tohoto procesu, máme méně než deset procent firem, které již upgradovaly na vyšší úroveň průmyslu 4.0. Takže je ještě spousta práce před námi a bude to jistě trvat déle než dalších sedm let. Vyžaduje to také vysoké investice a je to spíše program na dalších 20 let než uvidíme poslední továrnu, jak také nastupuje do této nové éry,“ konstatuje německý profesor Wahlster.
Ten přijel nedávno do Prahy, aby se zúčastnil slavnostního otevření Národního centra Průmyslu 4.0 při pražském ČVUT.
Ředitel tohoto centra Roman Holý má za to, že „nějakou práci nám roboti seberou“, ale objeví se nové typy povolání, jež nahradí ztracená místa. „Je jistě dobré se připravovat na změnu, ideálně pak být jejím vůdcem,“ říká.
Drink od robota
I naprostý laik si mohl při otevření Národního centra 4.0 představit to, jak bude možná jednou vypadat běžné soužití člověka s roboty. V rohu místnosti byl totiž barový pult s výběrem alkoholických i nealkoholických nápojů a drinky v něm precizně nemíchal barman – člověk, ale barman robot, respektive robotická ruka.
Jak ale ujišťuje Jindřich Vaňous, manažer pro Česko a Slovensko firmy Kuka, výrobce robota, cílem jejich firmy rozhodně není vytlačit lidský faktor z pracovního trhu.
„Máme takzvané kolaborativní roboty, kde není cílem nahradit člověka, ale spolupracovat s ním, zbavit ho monotónní práce a umožnit mu využít čas na nějaké příjemnější procesy. Nesdílím obavy ze ztráty pracovních míst. I v Česku se zvyšuje automatizace průmyslu, ale pořád je nedostatek lidí. Automatizace přinese vyšší míru produktivity, více industrializace, a to vyžaduje i více zaměstnanců,“ je přesvědčen Jindřich Vaňous z firmy Kuka.
Mimochodem – tuhle donedávna tradiční německou firmu koupil na jaře 2016 čínský koncern Midea. Právě tento nákup znamenal obrat v postoji německé vlády k zahraničním investicím do strategických oborů. Od tohoto momentu se snaží o hlubší kontrolu čínských investic.
Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i záměry Andreje Babiše.
Zájemci o publikaci ji mohou získat takto:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Až tak už pokročila politická korektnost, že už přestaly platit původní významy slov???? Ta technologie se přece nazývá Průmysl 4.0 a to slovo průmysl je tam podstatné, ostatně v článku se jasně hovoří o továrnách. Takže naprosto nechápu proč se potom předvádí robotickej šejkr..To je právě ten (patrně účelový) primitivismus v představě robotizace kde robot vymění (resp. doplní člověka) v poměru 1:1.
Jenomže takto průmyslová robotizace (stejně jako předtím automatizace) bude nahrazovat v poměru 1:N, kvůli jednomu nasazenému robotu se propustí třeba 20-50 dělníků, a to už problém bude. To by snad ekonomové, když ne profesoři měli vzít v úvahu.
I když právě Německo asi nemá jinou možnost, se svojí migrační politikou skutečně nezaměstnanost řešit nemůže, ty miliony migrantů které přijímá ani v další generaci pracovat nebudou a budou dál sedět na sociálních dávkách, takže si právě Německo musí vyrobit roboty aby na ně dokázaly automaticky vydělávat :))))
Poznámka na okraj k Průmyslu 4.0: Roboti mají proti lidem – zaměstnancům jeden velký nedostatek, nejsou to zákazníci, prostě nic nekupují. Nebo už Kuka (snad v Číně) vyvíjí i roboty zákazníky, kteří budou kupovat a spotřebovávat produkty té automatizace, co přinese vyšší míru produktivity a více industrializace.
Pro začátek by mohly pomoct se spotřebou „rozvojové země“, ale ty zase nemají peníze na nakupování.
To je ta bída ve Vaší závěrečné větě. Ty rozvojové země dostávají peněz dost v rámci humanistické pomoci, ale skutečně to nejde na dovoz spotřebního zboží. Buď si místní elity nechávají tu podporu posílat rovnou v eurech a pak beznadějně zmizí , a nebo je ta podpora poskytována přímo, rozdáváním potravin z náklaďaků mezi hladovějící.
„Ty rozvojové země dostávají peněz dost …“ Jde o konstatování skutečnosti, nebo o rezignaci na ni? Já vím, Vy ani já nic na tom nezměníme, ale přece …
Napsal jsem „..Ty rozvojové země dostávají peněz dost v rámci humanistické pomoci“.. Když se podíváte kolik do toho dává MFF, i západní státy navíc samotné plus řada charitativních institucí. Je to dost. Ovšem, co je problém, je distribuce, aby se ta materiální pomoc dostala k těm potřebným. Tady je skutečně nejlepší aby to tam někdo naložil na náklaďaky a rozvážel po vesnicích. Jenom do toho státu poslat peníze znamená často že se k těm potřebným vůbec nedostane…
potrebnemu cemu? potrebnym ? Co tim mam chapat?
“ Jde o konstatování skutečnosti, nebo o rezignaci na ni?“ Jde především o tragedii. Vykrmíme je, umožníme jim bezstarostné plození a následný atak na Evropu protože je tam přece ta bída a ty války. Každý kdo tam posílá onu humanitární pomoc zaslouží viset za kule v průvanu. Hlavně zločinci z Člověeka v tísni.
Robotizace mnohým lidem práci vezme ať si říká kdo chce, co chce!