Robert Břešťan: Neštěstí pro Babiše, jeho rodinu, tento stát i Agrofert
KOMENTÁŘ. Slovy muže, který Andreje Babiše dobře zná: „Babišovo působení v politice je neštěstí pro něj samotného, pro jeho rodinu, pro holding Agrofert i pro tento stát.“ Leccos z toho se potvrdilo za poslední roky opakovaně, včera pak s důrazným vykřičníkem od Evropské komise. Vše s napětím sledují úvěrující banky…
Konečný auditní verdikt Evropské komise potvrzuje, že Babiš je ve střetu zájmů a porušuje jak českou, tak unijní legislativu. Ve své dvojjediné funkci politika rozhoduje o evropských dotacích a zároveň je majitelem holdingu, který dotace ve velkém využívá v permanentním střetu zájmů.
I když Babiš svůj majetek převedl do dvou svěřenských fondů, stále jej plně ovládá a Agrofert by proto počínaje datem 9. února 2017 neměl čerpat ani korunu z evropských dotací. Ty, co za tu dobu neoprávněně dostal, by měl vrátit. Protože jsou však již proplacené, měl by je český stát na firmě aktivně vymáhat.
To, zda se o to ještě do voleb vůbec někdo opováží pokusit, bude lakmusovým papírkem toho, jak si Babiš stát zprivatizoval.
Podle vzoru toast
Dosavadní zkušenosti – například se stomilionovou dotací na „inovativní“ linku na toastový chleba – ukazuje, že české úřady žádnou chuť cokoli po Babišovi alias Agrofertu vymáhat nejeví.
Babiš na verdikt zareagoval podle očekávání: audit je účelový a zmanipulovaný, uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Podobně podle Agrofertu je celá věc absurdní.
Autorem výroku uvedeného v titulku je právník a lobbista Radek Pokorný (pravil tak v podcastu Welcome to the Future), jehož kancelář pro Agrofert roky pracovala, i když mu teď Babiš nemůže přijít na jméno. Právníka nyní potřebuje sám Babiš (mimo jiné v kauze Čapí hnízdo), Agrofert, který trvá na tom, že s Babišem už nemá nic společného a na dotace má nárok, i Česká republika, která se pravděpodobně pokusí celou věc oddalovat, když už ji nemůže úplně zahrát do autu.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Proti konečné verzi auditní zprávy už sice není odvolání, vláda ji ale ještě může napadnout u evropského soudu v Lucemburku. V minulosti už ostatně tuto možnost připustila.
Stát by přitom měl správně okamžitě zastavit veškeré další EU fondy, národní dotace a veřejné zakázky Agrofertu, začít soudně vymáhat neoprávněně vyplacené dotace a také vymáhat odpovědnost úředníků, kteří dosud své povinnosti ignorovali.
Pro holding je významný problém i to, že by jeho firmy již neměly být připuštěny k účasti na jakékoli veřejné zakázce.
Vykřičník pro úvěrující banky
Nynější definitivní verdikt, jakkoli „jen“ zopakoval již řečené dříve, není žádná legrace. Každý úředník, politik, kdokoli oprávněný, kdo připojí svůj podpis pod nové dotace pro Agrofert, by mohl být v budoucnu trestně stíhán. Agrofert by dle Evropské komise neměl z veřejných peněz pobírat nic; dokonce ani takzvaně nárokové zemědělské dotace na hektar plochy či kusy chovaného dobytka.
To vše dává dohromady nebezpečný koktejl právě hlavně pro Agrofert. Babiš téma ze „zlého Bruselu“, které je pro řadu lidí těžko pochopitelné, možná ještě nějak politicky ukřičí, jenže svět peněz má přeci jen jiná pravidla.
Evropský verdikt je významný vykřičník pro financující banky, u nichž má holding Agrofert v součtu napůjčováno kolem 35 miliard korun. I když nelze tvrdit, že Agrofert žije jenom z dotací, v rámci svého hospodaření s nimi kalkuluje a tyto příjmy nutně figurují i ekonomických a investičních plánech, které hodnotí právě i úvěrující banky.
Podle „udavačských Pirátů“ během posledních tří let získal koncern Agrofert (neoprávněně) přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR.
Pro banky je tedy současné dění důvod k nervozitě a jisté je, že aktuální vývoj bedlivě monitorují. Možná i proto Agrofert už před časem půjčky diverzifikoval a mezi úvěrujícími bankami jsou vedle českých a evropských i čínské. Riziko výzvy k předčasnému splacení úvěrů tu ale je. Pro Agrofert i Andreje Babiše by to byla velká rána. A potvrzení toho, jak velké neštěstí pro něj (a nejen pro něj) vstup do politiky byl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Patřim k voličům ANO, poslední půl roku je to jeden obrovský problém. Doslova se kupi celá řada problémů, které bude obtížné ekonomický vyřešit k tomu se kumuluji vnitřní i zahraničně politické problémy. Volby vyhlášené na začátek října jsou opožděně, asi jako rychlík z Prahy. I premiér Babiš předpokládám musí toho mít plně zuby. Janosikovska zaseklost, ked stě si má uvařili aj si má sneste se nehodí do tohoto reálného světa. Situace po Babisovi bude ještě horší, protože celá opozice na to prostě nemá. Vlády se budou střídat jako v Itálii a prezidentská volba to bude zase něco abude z toho kocovina. Prostě něco se nepovedlo a bude z toho těžká a dlouhá cesta. A pokud bcy nastaly ještě vnější ohrožení, která nelze eliminovat, bude to síla. Mladá garda tak dostane příležitost,ale budou ji trnout zuby.
Původně jsem si myslel, že přiznání je polehčující okolnost, ale jak tak vidím, spletl jsem se!
Tím se dostáváme k zajímavému srovnání. Pohledem do roku 2013, tehdy na tom taky byla pravicová vláda prachbidně ve všech směrech, a na plánované volby na jaře příští rok se čekalo jak na smilování. No, takže se to tehdy poněkud „urychlilo“.. Nedá se říct, že by na tom byla republika od té doby politicky nějak lépe.. Ono totiž mohlo být i hůř, místo Babišova ANO už mohli být ve vládě komunisti…
Tak vy se přiznáte k tomu, že ten průšvih je tu i vaším přičiněním a další strany to budou po tom rozkrádání muset sanovat. To by nikdo neodtušil.
Ale děkuji vám za zadlužení mých dětí 🙄
To, že je zákon zvaný Lex Babiš, zákonem typu „vlk se nažere a koza zůstane celá“ (on to je snad dokonce zákon přímo „pro srandu králíkům“), věděl snad každý, kdo si ho přečetl a myslel při tom normálním lidským mozkem. Ostatně, o tom se psalo už při jeho schvalování parlamentem ČR.
Ovšem, pokud platí, že: „Agrofert by dle Evropské komise neměl z veřejných peněz pobírat nic; dokonce ani takzvaně nárokové zemědělské dotace na hektar plochy či kusy chovaného dobytka“, pak jde jednoznačně zase o diskriminaci úspěšných podnikatelů v zemědělství, kterým je tím bráněno v uplatnění práva být volen do sboru zastupitelů vládnoucího lidu (jak praví definice demokratického politika) což je právo každého dospělého a svéprávného občana v demokraciích. Když se kvůli úspěchu v podnikání, nemohou úspěšní podnikatelé politicky angažovat ,pokud neprodají firmy (a majetek nerozdají chudým), tak to zase nesvědčí o respektování „nezadatelných lidských práv a svobod“, zaručených každému občanovi státu demokratickou Ústavou ČR (Listina základních práv a svobod je vyhlášenou součástí Ústavy a dle čl.1, jsou základní práva a svobody „nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné“, a to ani zvláštním zákonem) .
A teď, at´právníci rozhodnou, co je víc …
Samozřejmě, nejlepším a jediným skutečně zaručeně účinným řešením je, zrušit dotace vůbec, pak ani sebevětší servilita státních úředníků, by nemohla žádného ponikatele, který se angažuje v politice zvýhodňovat a problém střetu zájmů by zmizel.
K čemu by však potom byli úředníci EK, kteří se zkoumáním střetu zájmů se živí? Navíc by opozici ubyl jeden zručeně zabírající argument, zvláště v Česku, proti takovému politikovi, totiž že bere dotace jen proto, že je třeba zrovna premiérem.
Oprava: … ústavního pořádku a …, místo … Ústavy a …
Právníci už dávno rozhodli! proto taky má Babiš problémy!
Jako „bohatý“ podnikatel v zemědělství,dostávám dotace jak za obhospodařování hektarů zemědělské půdy tak za chování dojných krav, nesmím do politiky, protože bych, na rozdíl od méně úspěšných sousedů a nepodnikatelů, byl ve střetu zájmů. To znamená, že bych byl, pokud bych se politicky angažoval, v konkurenční nevýhodě. To je rovnost občanů před zákonem? To je levicová totalita, to je komunistický přístup na základě třídního boje živeného nenávistí neúspěšných vůči úspěšným. Jde o naprosto zřejmé vyvolávání nenávisti k bohatým, jako před únorem 1948!
Bohužel to že „.. zákon zvaný Lex Babiš“ , je typu „vlk se nažere a koza zůstane celá, si mysleli všichni, byla právě chyba.
Ono totiž, kdyby se alespoň právníci (už tenkrát) zamysleli, zjistili by že je to velice silný nástroj.
Má od začátku dva aspekty – jednak tedy, že se příslušný politik/podnikatel takového jednání dopustil – ovšem, což je jak v závěru zákona uvedeno, pouhý přestupek řešený pokutou. A navíc se dá snadno oddalovat.
Ovšem ten druhý aspekt, že státní zakázky a dotace přidělené firmám, který dotyčný politik ovládá, jsou tím pádem nezákonné samotné o sobě. A měly by tedy být zrušeny, bez ohledu na jeho stíhání. Už tenkrát se mohly podávat žaloby…
jenomže, o to tehdy oponentům Babiše nešlo, ti chtěli dostat hlavně Babiše z vlády..Což se jim nepovedlo, takže to nechali být – tedy krom udání Pirátů do Brusele, ať to zařídí za ně..
To je kapitalizmus , tam jsou podobné zlodějny běžné ! Za Husáka by nikdo miliardy krást nemohl .
…a proč je tedy Babiš jediný z premiérů, který takové problémy má, když je to v kapitalizmu běžné?
Ale protože většina těch podnikatelů na Západě má tolik rozumu, aby dokud dělají byznys, současně nelezli do vysoké politiky, kde je na ně přímo vidět. To si radši privátně zaplatí pár ministrů, aby jim to zařídili ve vládě sami :))))
Za Husáka se miliardy krást nedaly,ale po stovkách kradli skoro všichni,tedy kradli, brali si ze společného.
tvrzení „…potvrzení toho, jak velké neštěstí pro něj (a nejen pro něj) vstup do politiky byl“ je absolutní nesmysl. Neštěstím bylo, že se Bureš rozhodl svou moc a přeneseně i dotace zneužívat – kdyby vstoupil do politiky a nikterak Agrofert a další své podniky nepreferoval, sice by nebohatl tak rychle, bylo by to ale pro něj i pro ty úřednbíky, toužící se mu „zavděčit“ zcela bez jakýchkoli rizik…
no to sice ano, ale presne to se stalo, on to jinak neumi, proste svou pozici naprosto bezprecedentni zneuziva a ted uz jeto krystalicky jasne – je to podvodnik a jede ve velkem. a verim, ze to pro nej nakonec bude nestesti a ze dopadne spatne, nic jineho si ta ostuda co ma na konte tisice mrtvych a obri zadluzeni arozvrat tohoto statu nezaslouzi!!
Jak může stát zastavit výplatu dotací pro Babišův Agrofert, když stát řídí sám Babiš a jeho podřízení z Agrofertu v rolích ministrů. Proto také ministr pro místní rozvoj paní Klára Dostálová platí ze státního eráru dotace Agrofertu. Sám Babiš pak prohlašuje, že ČR žádné dotace do EU vracet nebude. To by nemělo logiku, aby ČR platila dotace 2x- jednou Babišovi a podruhé EU. Logiku má to, že pokud ČR vyplatí Babišovi předběžně dotace na nějaký projekt, který následně EU neproplatila, protože to byly dotace na projekty malých firem, tak by měl Babiš vrátit dotace zpět do státního rozpočtu, protože na dotace neměl nárok a ne čekat, že se něco změní. Změní se to jenom pokud Babiš a spol. prohrají volby. Pak se konečně dovíme kolik je skutečný státní dluh a kolik má vrátit Babiš dotací, které neoprávněně čerpal jako ze svého.
Nejhorší je, že mu to jeho lhaní nikdo nevymlátí z palice, že prý není útok na něj a na Agrofert, ale útok na Českou republiku, že se ho to netýká, že ho do Bruselu udal dříve Kalousek, nyní Piráti a že není ve střetu zájmů, protože když vláda jedná o dotacích tak „som něni“ v místnosti…. a dokud je na Hradě Zeman, tak je nesestřelitelnej!
A pořád by ho volil každý čtvrtý, to je prostě katastrofa!
ale uz se to pomalu a jiste meni. uz zasel prilis daleko bere si nasi zemi jako rukojmi, podvadi kadzdy den a okrada danove poplatniky a totalne nezvaldl covid, at uz zdravotne, nebo hospordarsky – verim, ze tohle uz bude je ho definitivni konec a odejde s velkou ostudou a stane pred radnym soudem, uz aby to bylo!!
Dokud tu bude Zeman, bude tu i Babiš!
Vám Tondach, nezbude nic jiného, než si zoufat …
Pořád je to lepší, než blbnout!
Jistě, pohledem obyčejného člověka, to tak je (ala takové starosti bych nechtěl mít), nicméně z pohledu Babiše spíše plati staré přísloví, „Drzé čelo lepší než poplužní dvůr“. Ono mu to totiž stále vychází a prochází. Druhé volební období ve vládě a oblíbenost (pár měsíců před volbami) stále nad 20 procent, co by za to dnes mnohé jiné strany daly. Státní správa, ačkoliv má už ta dvě období fungovat nezávisle na politické vládě, mu doslova žere z ruky. Dotace dostává pořád, ze státního. . Justice se ještě dlouho bát nemusí – policie dodnes, po těch letech ani nedokázala podat žalobu.. Teď právě (velmi pravděpodobně) odvrátil hlasování o nedůvěře vládě a pasoval se na protiruského bijce. Do podzimních voleb má vystaráno, a nemalou šanci že zase ve vládě bude a banky si jistě počkají.
A řekl bych že si počkají i potom, ono se nedá čekat, že by Agrofert ihned dobrovolně vyplatil ty zmíněné miliárdy… kdyby to něm stát zpětně hned požadoval. Jistě podá právní rozklad, a bude se to ještě pár let přehazovat na soudech. Mimochodem – Piráti dosti účelově sčítaji jabka s hruškama. Jen část z těch 20 miliard byly ty z Brusele, ale zbytek jsou naše státní dotace – a stálo by dosti tvrdé pravničiny, aby soud rozhodl, že se musí vracet. Taky může rozhodnout (jak to činí rád), že se tak stalo na politickou zodpovědnost vlády, takže soráč..
S tím souvisí i druhá – dosti podstatná námitka – totiž nejsem si jist (znalci jistě vědí) – zda se hovoří o dotacích, půjčkách od bank, celého Agrofertu jako takového (což je sám o sobě právní subjekt), a nebo zda jde o finanční aktivity v něm umístěných podniků, které mají svou vlastní právní identitu.
Což by znamenalo, že by jak stát (ale pak i banky) požadovaly ti peníze od nich – a celé se to tím rozpadlo na desítky jednání, právních a soudních sporů, až insolvencí – přičemž by Agrofertu zůstala možnost z nich vytahat včas peníze, takže by nepřišel skoro o nic. Ostatně – pro dobrou paměť podobnou fintu udělal kdysi i Henry Ford, když jemu teklo do bot,,
Jak už jsem napsal, jde o vyvolávání nenávisti k bohatým, stejně jako se to dělo před únorem 1948. Teď jenom, jak se bude jmenovat strana, která díky tomu vyhraje volby? Komunistická to být nesmí, takže to bude snad „Pirátská strana starostů a nezávislých“.
Nová zpráva z EK o babišově střetu zájmů: „Česká republika nepožádala o proplacení žádných dotací pro firmy okolo Agrofertu, které byly předmětem auditu, řekl mluvčí Evropské komise. Praha tak nemusí EU peníze vracet.
A dále: „České úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoli z operací, jimiž se zpráva zabývala. Proto není nutná žádná finanční oprava,” řekl v úterý mluvčí komise Balázs Ujvari. Komise bude podle něho s Českem dále řešit pouze některá z doporučení auditu, která zatím české úřady nevzaly v potaz.
Zda dotace pro Agrofert vyplatil český stát a jejich následné proplacení Evropskou unií se neuskutečnilo a ani nebylo požádáno, nebo zda peníze holdingu nikdo neproplácel, mluvčí Evropské komise nevysvětlil.“
A co včíl?
No, .. určité vysvětlení by tu bylo. Totiž že ten zmíněný poslední audit (jak se v něm dá vyčíst) pracoval pouze se vzorkem dotací z Brusele pro firmy z Agrofertu. Vybral si jich jen několik, ty ve zprávě popsal, zanalyzoval, dospěl k závěru že tam ten Babišův vliv je. A následně na základě analýzy tohoto vzorku pak slavná EK rozhodla že všechny dotace pro Agrofertí firmy jsou nelegální a mají se vracet.
Čili, pak skutečně, mohlo to vyjít, že zrovna ty konkrétní dotace a firmy jmenované v auditu buď (ještě) proplacené Bruselem nebyly, a nebo nebo už je v Praze vrátily, protože to i nás řvalo, jako pěst na oko.
Kdyby byl člověk cynik, tak by si skoro myslel, že Ekomise nezkoumala a neprověřovala vůbec nic, ale že opsala jen těch pár příkladů, které jí přihráli naši Piráti, a ti je zase opsali z místního politického bulváru
Čímž tedy neomlouvám Babiše, ten s Agrofertem hrabe jak může, ale že takhle to halt u nás chodí…