Robert Břešťan: Finanční výpusť Dukovany-Odra-Labe. Peníze potečou, i když se stavět nebude
KOMENTÁŘ. V době, kdy vláda zaťala stamiliardovou rozpočtovou sekeru, se může zdát blouznění o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe jako naprosté UFO. Ale dává to dokonalý smysl. I když se absurdní nápad tlačený prezidentem Zemanem a jeho okolím nikdy neuskuteční, nejrůznější plány, studie, odhady dopadů a analýzy mají cenu stovek milionů až miliard. Z veřejných peněz potečou jistě tím správným směrem.
Vláda radostně oznámila, že učinila „významný krok v dopravním, ekonomickém, energetickém, vodohospodářském a rekreačním posílení Moravskoslezského kraje.“
„Mezinárodní projekt přípravy splavnění Odry v úseku Koźle – Ostrava dostal před chvílí na vládě zelenou,“ napsal už po ránu ministr Karel Havlíček na svém Twitteru.
Významný krok v dopravním, ekonomickém, energetickém, vodohospodářském a rekreačním posílení Moravskoslezského kraje. Mezinárodní projekt přípravy splavnění Odry v úseku Koźle – Ostrava dostal před chvílí na vládě zelenou.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) October 5, 2020
Komu tím vláda především udělala radost (poté, co si zprávu přečetl pravděpodobně na teletextu), je nasnadě. Projekt dlouhodobě tlačí prezident Miloš Zeman a lidé kolem něj; a jak se ukazuje Hrad umí svou vůli v rámci symbiotického spojení s Andrejem Babišem dobře zobchodovat.
Teče beton, tečou peníze
Ne, že by stát neměl mít dlouhodobý investiční horizont (zejména u smysluplných infrastrukturních projektů, kam ovšem projekt DOL nepočítáme), ale termíny vzdálené déle než dvě volební období se nadhazují vždy s lehkostí a rozhodně bez záruky či jakékoli politické zodpovědnosti. Zemanův investiční horizont je ještě o dost kratší. Zájem tedy leží někde jinde.
Související články
Horko kolem Dukovan. V plánu je utratit desítky miliard, i kdyby ČEZ nakonec nic nestavěl
Vyplatila se i studie sama – měla úctyhodných 3000 stran a stála pěkných 27 milionů Kč. To není úplně málo peněz, šlo však jen o cudný začátek. Ke zkoumání, hodnocení, analyzování a sondování toho bude u této stavby ještě hodně, i když pak nějaká budoucí vláda zjistí, že se nakonec nic takového stavět nebude.
Podobný model vidíme i v případu dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Vláda v posledních měsících rapidně zrychlila přípravné kroky, plácla si s ČEZ, peníze se mohou začít kutálet – i s vědomím, že se třeba nakonec žádný nový velkokapacitní reaktor nepostaví.
Patnáct procent k dobru
Jízdní řád byl nalajnovaný i před jedenácti lety, u tendru na dostavbu dvou bloků Temelína. V roce 2009 ČEZ soutěž vyhlásil, v roce 2014 ji zrušil. Důvodem byly neexistující státní záruky. ČEZ své náklady na tendr spočívající v podstatě jen v papírování odhadl na dvě miliardy korun.
Teď ČEZ státní záruky má (respektive příslib bezúročné státní půjčku na stavbu), zda něco skutečně bude stavět, je nejisté. Za určitých podmínek bude ČEZ moci svou dceřinou společnost, která má mít jinak stavbu na starosti, předat státu. Okolnosti už před časem naznačil šéf ČEZ Daniel Beneš. „Může se stát, že se svět změní, že budou úplně jiné zdroje energie a vyplatí se Dukovany nestavět. Pro takový případ musíme umět smlouvu ,vypnout‘ a ušetřit tak 85 % nákladů,“ řekl na jaře Lidovým novinám.
Kupecké počty jsou to snadné. Oněch 15 % z proklamovaných 160 miliard (a to se držíme při zemi, respektive u zjevně podstřeleného odhadu ceny) je rovných 24 miliard. Což je sám o sobě pěkný „přípravný“ balík peněz. Zájemců a zájmových skupin o něj je – stejně jako v případě kanálu – víc než dost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Tohle vymyslel „mistr“ v oboru . . i kdyby všechny studie, úvahy, atd. se všemi miliardami zahájení stavby nakonec zpochybnily, všechny ty miliardy potečou tím správným směrem . . tohle vymyslel „mistr“ v oboru státního gaunerství. Kdo jsou proboha voliči Babiše?
Česky se jim říká blbci, jinak „koblihy“!
Stavba kanálu D-O-L je především o vodě. To už věděli naši předci . Nechtět vodu může jenom pitomec. Že ty řeči kolem, nás stojí miliony, je smůla našeho českého, přemoudřelého národa. Víc kecá než maká. Ten je tak schopný postavit dálnici D1
Byl jednou jeden soudruh jménem Stalin umínil si že se postaví mořský kanál z Bílého do baltského moře a jak to dopadlo ,nijak nepoužíval se byl mělkej,ale zahynulo přivýstavbě mnoho set lidí.Fantasta náš Miloš má zrovna tak blbej nápad u nás Odra-Dunaj -Labe.Páni odborníci zanechte studií nad hovadinou dostavte dálnice ,pan president se za 2 roky odporoučí ,tak nač budovat pomník -zdravej rozum to nebere.
V Česku nejsou hotové dálnice. Opravy cest jsou absolutně pomalé a na dvojkových cestách se snad nikdy nebude opravovat.Železnice jak to tak vypadá je na tom stejně ale ještě se začne rozkopávat jakýsi kanál který se stejně bude dělat na věkyvěků.I člověk bez IQ ví že z prvních 15 mld.proteče někde zbytečně 10 mld.a význam celé akce bude ku prospěch několika vyvolených čímž se stanou z milionářů min.multimilionáři.
Že to rozhodně nebude celé propojení Dunaj-Odra-Labe, to už se ví dávno, a tuším že to tak stojí i v té studii.
Ale řekněme nějaké dílčí úseky řek pro lepší splavnost, pár zdymadýlek to by se snad za ty miliardy postavit dalo :))))
Milí čtenáři tohoto článku a fóra. Tady vůbec nejde o žádný kanál a započetí jeho stavby. Je určeno několik míst jako ten Svinov a okolí Hodonína, kde mají vzniknout přístavy a překladiště. Tyto pozemky byly skoupeny za hubičku. Teď už jen hradní squadra Mynář a Nejedlý čeká, kdy naši politici na příkaz těch nejvyšších politiků vydají příkaz k odkupování těchto pozemků státem za miliardy. Tak tak se to dělá vážení. Příjmy musí mít 9 nul, jinak je to o ničem. A buldozer, který to hrne správným směrem se jmenuje soudruh prasident Zeman :-). Ten z toho jistě taky dostane nějaké ty brebendy.
Pokud se bude DOL budovat stejně, jako se opravují v Brně kanalizační a vodovodní sítě či silnice, různými místními podniky z oboru dopravních staveb, tak se netřeba obávat, že to bude někdy dokončeno, ale rozvrtáno určitě.
Kdo nevěří, ať si do toho Brna zajede se podívat, je to od centra po předměstí stejné, 4 – 6 hodin práce, účtováno 8 hodin, čtyři pracovní dny v týdnu, účtováno 5 dnů, zmršené projekty, které nepočítají ani s před pár roky ploženými jinými sítěmi. To nenapraví ani exemplární tresty v případě Stoka, cinkot peněz je pro všechny úředníky od městských částí po magistrát, příliš lákavý. A tak se vydávají stavební povolení jak na běžícím páse, rozhodně se většinou přečte jen od kdy, do kdy při tom neví ani sám Pánbůh.
Jeden střípek o ekonomické nesmyslnosti kanálu DOL – rodiště Zemana Kolín.
Do nové elektrárny Chvaletice (ECHVA) uhlí původně vozily tlačné remorkéry. Zeman je jistě denně vídal, když docházel v Kolíně do SEŠ přes starý most, pod kterým je zdymadlo. Jakmile po Listopadu byl zpoplatněn průjezd zdymadly, ČEZ si v ECHVA nechal urychleně postavit rychlovýklopník vagonů a přešel na dopravu vlaky.
Vzhledem k velikosti lodí pro kanál DOL by se starý kolínský most musel zrušit, protože zdymadlo tam nelze rozšířit, a most též nemá požadovanou min. světlost 7m. Nedaleko je ještě nižší most železniční, který je od rekonstrukce zvedací, což by v praxi znamenalo drastické omezení žel. dopravy na silně frekventované SZ dráze.
Věčná rivalita. Klaus nechal naše peníze mizet tunely, Zeman ho chce překonat a sypat peníze rovnou do kanálu…
Vážená vládo České republiky, vážený pane Miloši Zemane. Nejsem sice odborníkem v oboru vodní dopravy, ale mám několik přátel, kteří těmi odborníky jsou. O tom, že naši lodníci už téměř 30 let usilují o vybudování zdymadla mezi Děčínem a Hřenskem vím a ví to i naše veřejhnost. Podle mých přátel – odborníků právě mezi Děčínem a Hřenskem dochází ke zlomu spádu řeky, tok řeky se zrychluje a plavební hloubka se snižuje. Je to prý v současné době nejhorší úsek pro plavbu na českém úseku Labe a je to doslova úzké hrdlo na Labsko-Vltavské vodní cestě mezi Českou republikou a přístavem Hamburk. Dokumentace pro stavbu plavebního stupně mezi Děčínem a Hřenskem je již prý hotová a byly v ní uplatněny i námitky ekologů. Pokud tedy chcete vážená vládo a vážený pane Miloši Zemane vykonat něco dobrého pro lodní dopravu, zasaďte se tedy o výstavbu tohoto plavebního stupně. Naši lodníci vám budou velmi vděčni. Tento plavební stupeň jistě bude také stát peníze, ale určitě to nebude ani zdaleka 600 miliard korun.
Neberte to vážně! Oni(vlčáci číhající na Hradě), to musí stihnout, než se Zeman odporoučí! Kopat se nebude! Jen hrabat!