Registr smluv se začíná plnit. Ministerstvo financí do něj zatím nic nedodalo
Před více než měsícem – 1. července – byl spuštěn „testovací“ registr smluv. Kontrakty dosud zveřejnila necelá desetina úřadů, obcí či institucí, které tak ze zákona mají povinnost učinit. Nic v registru zatím nezveřejnilo ani ministerstvo financí vedené horlivým zastáncem zřízení registru smluv Andrejem Babišem.
V registru mají své smlouvy nad 50 tisíc korun zveřejňovat stát a jeho úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, státem, krajem a obcemi vlastněné firmy nebo veřejné vysoké školy. Do čtvrtečních 14.30 podle analýzy Rekonstrukce státu pro HlídacíPes.org zveřejnilo 1 147 subjektů více než 14 000 smluv v celkové hodnotě necelých 230 miliard korun.
Ministři ANO na chvostu
Z analýzy vyplývá, že svoji povinnost si začaly plnit všechny kraje, polovina univerzit a naopak zaostávají ministerstva. Pět resortů zatím nezveřejnilo nic. Mezi nimi dominují ministerstva vedená lidmi nominovanými ANO (doprava a místní rozvoj), mezi hříšníky patří i ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem. Smlouvy zatím v registru nezveřejnily ani ministerstva zdravotnictví (ČSSD) a kultury (KDU-ČSL).
Michal Žurovec z Ministerstva financí v pátek omlouval zpoždění resortu technickými problémy a sliboval nápravu ještě v průběhu srpna: „Popis aplikačního rozhraní na informační systém registru smluv byl zveřejněn v červnu 2016. Až potom mohl dodavatel ekonomického informačního systému ministerstva přistoupit k vývoji nezbytných úprav. Aplikační opravný prostředek byl ministerstvu dodán tento týden a po nezbytných testech bude zprovozněn v průběhu týdne od 8.8.2016. Uveřejnění v registru smluv bude na ministerstvu zahájeno v běžném režimu od konce tohoto týdne.“
Na druhou stranu – nejpilněji z ministerstev si povinnosti plní resort obrany vedený Martinem Stropnickým z ANO.
„Nejvíce smluv zveřejňuje Ministerstvo obrany ČR (642), které uvedlo smlouvy v hodnotě přes 3,2 miliardy korun. Dále pak: Ministerstvo vnitra ČR (62+2), Ministerstvo zemědělství ČR (20), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (14), Ministerstvo životního prostředí ČR (3+8), Ministerstvo zahraničí ČR (7), Ministerstvo práce a soc. věcí ČR (6), Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (6) a Ministerstvo spravedlnosti ČR (3),“ vypočítává Tomáš Trenkler z Rekonstrukce státu.
Čísla a zajímavosti z registru smluv
- Od 1. července do 4. srpna 14.30 bylo v registru smluv zveřejněno 14 042 kontraktů 1 147 různými subjekty.
- Nejaktivnější je jednoznačně Kraj Vysočina s 914 zveřejněnými smlouvami v hodnotě přes 1, 355 miliardy korun. Následují Česká pošta s 774 smlouvami, Ministerstvo obrany ČR s 642, Fakultní nemocnice Brno s 454 a Liberecký kraj s 432.
- Smlouvy zveřejněné těmito pěti subjekty tvoří téměř než čtvrtinu všech doposavad zveřejněných kontraktů.
- První místo v žebříčku nejdražších dosud zveřejněných smluv patří Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Ten zveřejnil pětadvacetimiliardovou „Smlouvu č. 93/2016 o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu SFDI pro rok 2016“ se třemi rozšiřujícími dodatky uzavřenou se Správou železniční dopravní cesty a třicetiosmimiliardovou „Smlouvu č. 1/2016 o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu SFDI pro rok 2016“ s jedním dodatkem. Tyto smlouvy i se všemi dodatky dosahuje částky 207 miliard korun a vyčnívají tak nad všemi ostatními smlouvami v registru.
- Následuje smlouva v ceně 600 milionů korun od Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje na „Poskytnutí úvěru“ s Komerční bankou. Další v pořadí je 500 milionů korun od Zlínského kraje na „Přijetí veřejného návrhu smlouvy o bezplatném vzetí akcií z oběhu“ s Krajskou nemocnicí T. Bati a.s.
- Smlouvy v registru zveřejňují všechny kraje v ČR. Dosud zveřejnili celkem 2 992 kontraktů – nejvíce zmíněný Kraj Vysočina (914) a Liberecký kraj (432), nejméně Středočeský kraj (24) Karlovarský kraj (20).
- Smlouvy zveřejňuje i 15 univerzit a vysokých škol: Univerzita Karlova v Praze, Západočeská univerzita v Plzni, Masarykova univerzita, Vysoká škola ekonomická v Praze, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice, Technická univerzita v Liberci, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Mendelova univerzita v Brně, Ostravská univerzita v Ostravě, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Janáčkova akademie múzických umění v Brně.
- Smlouvy nezveřejňuje 13 univerzit a vysokých škol: ČVUT, Akademie múzických umění v Praze, Akademie výtvarných umění v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Palackého v Olomouci, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Vysoké učení technické v Brně., Policejní akademie České republiky v Praze a Univerzita obrany.
- Budějovický Budvar zatím zveřejnil na 87 uzavřených smluv. Ty jsou však v nejsyrovější možné podobě s názvy jako „Montáž“, „Demontáž“ či „Servis“ a postrádají hodnotu smlouvy a jakékoli další podrobnosti.
- Osmnáct smluv v hodnotě přes 109 milionů korun zveřejnila i Fakultní nemocnice Motol. Její ředitel Miloslav Ludvík přitom ještě nedávno vystupoval proti registru a v odpovědích novinářům se v případě spuštění registru obával o životy pacientů, kteří by dle jeho slov mohli umírat na operačních sálech při čekání na zveřejnění smlouvy a nákup některých léků či pomůcek. Oproti výtahu z registru před čtyřmi dny však nyní zmizela ta nejhodnotnější v částce přes 177 milionů za Léčivé přípravky.
- V registru najdeme i smlouvy České televize, Českého rozhlasu, Úřadu vlády ČR či České pošty.
(Zdroj: Rekonstrukce státu)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
No jistě, taky je to snad řádně vysvětleno „“Popis aplikačního rozhraní na informační systém registru smluv byl zveřejněn v červnu 2016. Až potom mohl dodavatel ekonomického informačního systému ministerstva přistoupit k vývoji nezbytných úprav. Aplikační opravný prostředek byl ministerstvu dodán tento týden a po nezbytných testech bude zprovozněn v průběhu týdne od 8.8.2016. „… Je na tom snad něco nejasného???
Bohužel, základní chyba je tom jak byl tento návrh zákona od začátku lživě prezentován, a jak byl naprosto odlišným způsobem nakonec uzákoněn a technicky implementován. Jak si možná někteří vzpomenou tak původní prezentace byly, že se „prostě a rychle “ naskenuje list se smlouvou a tento naskenovaný soubor se pošle přímo do registru. Aktuální zákonný stav je ten, že se naskenovaný dokument posílat vůbec nesmí – pouze soubor v počítačově čitelném formátu (sežen si ho jak umíš), a navíc se to neposílá přímo do registru ale kamsi přes datovou schránku na ministerstvo vnitra, kde se to pak „poloautomaticky“ zpracovává a ukládá do registru. Už údaj o předepsaném aplikačním rozhraní hovoří za vše. Na to se skutečně musí IS ministerstev i všech státních institucí upravit a hlavně otestovat.. I když třeba nyní své smlouvy zveřejňuje ale jinde.
Jestli to snad dělají některé instituce bez toho, tak dost riskují. Ony totiž sankce za neuložení i za nesprávné úložení smluv v registru jsou fatální. Zrušení smlouvy – třeba i za několik let až se na to příjde. V „nejlepším případě“ nejisté a drahé arbitrážní řízení o úhradu nákladů za stavbu beze smlouvy.. (Před pár lety se to povedlo Praze v případě stavby Blanky za bratru 36 miliard a byl to docela průů…švih.)
Vážený pane, aplikační rozhraní bylo zveřejněno mnohem dříve než 1.6. 2016. V tento den bylo zahájeno testování IS a podotýkam, že většina institucí dokázala být připravena od 1.7. 2016. Za druhé ke zveřejňování je využíván IS datových schránek a nic nekončí v datové schránce MV, ale v systémové schránce IS registru smluv a vše probíhá automaticky…
Bohužel, nikoliv. Pouhým nahlédnutím do zazipovaného archivu s popisem toho aplikačního rozhraní je vidět že datum vytvoření/poslední změny většiny souborů je 9.6.2016. Poslední změna v přiloženém souboru dokumentu dokonce 29. července 2016. V changelogu údaj že už vlastně zveřejňují třetí upravovanou verzi struktury těch dat.
Což mne vede ke smutnému zjištění. Nikoliv že toto zkušební období od 1.6.2016 má sloužit státním subjektům k tomu aby ty si otestovaly-naučily se s tím registrem efektivně pracovat. Ale teprve nyní,během provozu po 1.6 se ten systém narychlo dodělává a ladí. Na to že už před rokem, možná dvěma bylo prezentováno že už defakto registr existuje ( a nebude nic stát) , „pouze“ je nutné donutit zákonem aby do něj státní subjekty dávaly smlouvy, další bluf.
Mimochodem, moc bych nesázel na tvrzení “ že většina institucí dokázala být připravena od 1.7. 2016″. Jak i zníněno v článku ..“do 4. srpna 14.30 zveřejnilo své smlouvy 1 147 různých subjektů.“ Zdá se Vám počet 1147 jako většina? ve skutečnosti to není ani desetina, počet subjektů které mají zákonnou povinnost vkládat své smlouvy do registru je 13500.
Paradoxní, že vláda prosadila registr smluv a nakonec to jsou právě ministerstva, která mají největší problém s jejich zveřejňováním. Neměla by zrovna ona jít příkladem?
Ono je to částečně jinak. Třeba MF zveřejňuje seznam jejich smluv (i těch z minulosti) zde
http://data.mfcr.cz/cs/dataset/seznam-smluv-ministerstva-financi-ceske-republiky
a texty mnoha těch smluv zde
https://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/index.html
Bohužel, nepíše se mi to lehce, ale jak to vypadá, tak právě ten proklamovaný Registr smluv do kterého se vkládalo tolik nadějí přerůstá v typický byrokratické monstrum (defakto jen další úřad)které nařizuje : povinné údaje(smlouvy) budete posílat nám, v tom a tom námi předepsaném formátu a tím a tím předepsaným způsobem. Jestli už ty smlouvy zveřejňujete jinak, tak to je v rozporu s našimi „novými předpisy“ a udělejte to jak nařizujeme my…