Ředitel rozhlasu držel ve funkci náměstka, na něhož sám podal trestní oznámení
Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan v březnu 2015 podal trestní oznámení na svého náměstka pro ekonomické záležitosti Michala Koliandra. Až do května jej ale ponechal ve funkci.
Informace vyšla najevo na nedávném zasedání Rady Českého rozhlasu. Člen rady Ivan Tesař počínání generálního ředitele ČRo Petera Duhana označil slovem „šílenství“.
Prodej jako by nic
V případu jde veřejnou soutěž na prodej zámku v Přerově nad Labem, který je ve vlastnictví Českého rozhlasu. Vedení ČRo se jej rozhodlo prodat coby nepotřebný majetek, se záměrem vyjádřili souhlas i stávající členové Rady ČRo.
Proces výběrového řízení běžel od 24. února 2015, kdy byla vyhlášena veřejná soutěž. Krátce poté, 9. března 2015, podal generální ředitel ČRo Peter Duhan v této záležitosti trestní oznámení.
Nemířilo na neznámého pachatele, jak donedávna sám Duhan tvrdil, ale konkrétně na náměstka Michala Koliandra. O tom ale Duhan po několik týdnů nikoho neinformoval.
Náměstek pro ekonomické záležitosti má přitom v ČRo zásadní úlohu, spadají pod něj mimo jniné výběrová řízení a správa více než dvou miliard korun z koncesionářských poplatků.
Že trestní oznámení podal, sdělil generální ředitel Duhan až bezmála o dva měsíce později; těsně před veřejným zasedáním Rady ČRo v Brně, jež se konalo 29. dubna 2015. Informaci však nedostali všichni členové rady, ale jen její předseda Michal Stehlík a předseda Dozorčí komise Jiří Volf.
Ti informaci ostatní kolegům v radě nepředali a nechali je o problematickém tendru na prodej zámku hlasovat.
Na jednání předsednictva Rady ČRo 29. dubna 2015 (které pravidelně předchází veřejné schůzi Rady ČRo) tehdejší ekonomický náměstek Koliandr přítomným členům Rady ČRo sdělil, že veřejná soutěž byla 3. dubna 2015 ukončena.
Nejvyšší cenu, 33 milionů korun, nabídl Jan Hnilica, se záměrem rekonstrukce a zachování objektu a celoročního pořádání kulturních a společenských akcí.
Dozorčí komisí Radě ČRo prodej zámku v Přerově nad Labem doporučila schválit, neboť ve výběrovém řízení neshledala žádné závady.
Informace jen pro někoho
„Mohlo se velmi snadno stát, že kdyby se radní spolehli pouze na to stanovisko, že „jediným kritériem byla cena, všechno je v pořádku“, tak by vlastně schválili něco, co bylo problematické a už se o tom v té době vědělo,“ říká radní Pavel Šafařík.
Generální ředitel Duhan podle něj mohl a měl členům Rady oznámit, že se dozvěděl závažné skutečnosti a mohl požádat o vyřazení bodu prodeje zámku v Přerově nad Labem z programu jednání, případně jeho odložení nebo neschválení. To se ale nestalo.
Generální ředitel Duhan si podle svých slov přesně nepamatuje, kdy o problému členy Rady ČRo informoval. „Já si to přesně nepamatuji. Bylo to snad koncem března nebo začátkem dubna. Bylo to rozhodně před výjezdním zasedáním v Brně,“ řekl na srpnovém jednání Rady ČRo.
Předseda Rady ČRo Michal Stehlík přiznal, že o podání trestního oznámení konkrétně na náměstka Michala Koliandra v době hlasování Rady ČRo o prodeji zámku v Přerově nad Labem věděl.
„V této zemi se podávají trestní oznámení jak na běžícím páse na x věcí, ze kterých následně nic není. Ve mně to vyvolalo pochybnosti, ale neměl jsem osobně nic v ruce. Jedna věc je kdyby a druhá věc je realita našeho hlasování v Brně,“ říká předseda Rady ČRo Michal Stehlík.
Členové Rady ČRo totiž nakonec na doporučení Dozorčí komise nedali a prodej zámku v Přerově nad Labem 29. dubna 2015 nakonec neschválili.
Co vedlo k odvolání náměstka?
Nadále není jasné, co přesně generálního ředitele Duhana k odvolání ekonomického náměstka Koliandra vedlo. Na jednání předsednictva Rady ČRo 13. května 2015 P. Duhan uvedl, že šlo o „svévolné a vedení ČRo neznámé kreativní nakládání a ohýbání veřejných zakázek a uzavírání smluv za poradenství“.
Tehdy také řekl, že škoda Českému rozhlasu nevznikla. Později, na červnovém jednání Rady ČRo však Duhan svá předchozí slova relativizoval: „Nepamatuji si, že bych řekl, že nedošlo ke škodě.“
Na jednání sněmovního volebního výboru přitom na začátku května pak generální ředitel ČRo Duhan tvrdil, že neúspěšný prodej zámku v Přerově nad Labem neměl přímý vliv na odvolání náměstka Koliandra. Dle Duhana šlo pouze o poslední kapku.
Po odvolání náměstka pro ekonomiku Duhan přistoupil také k odvolání ředitele ekonomického odboru a ředitelky správy budov.
Zájem o pronájem
O zámek v Přerově nad Labem měl v původním tendru zájem i Střediočeský kraj. Ten se nevzdal své představy rozšířit národopisné muzeum v Přerově nad Labem právě o zámek.
Poté, co Český rozhlas zrušil výběrové řízení na prodej zámku, navrhuje nyní kraj uzavřít smlouvu na jeho dlouhodobý pronájem.
Záměr odsouhlasila Rada Středočeského kraje v pondělí 14. září. „Základní podmínkou pronájmu by byla jeho doba, a to 50 let. Představa výše ročního nájmu je jeden milion korun. Na podmínkách pronájmu jsme předběžně domluvili s generálním ředitelem ČRo Petrem Duhanem 20. srpna,“ uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Follow @hlidacipes_org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele šéfa ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)