Řečí peněz: Alibaba a muž, který pomohl ekonomickému rozmachu Číny
Při slově Alibaba leckomu automaticky naskočí dodatek „a 40 loupežníků“, mnohým ale už spíše globální čínský e-shop stejného jména. V Česku o něm čerstvě vyšla kniha, která poodhaluje i leccos z toho, co je za ekonomickým vzestupem Číny.
„Jsem přesvědčen, že samotný Jack Ma pomohl Číně dostat se o stupínek výše v ekonomickém rozmachu,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořád Řečí peněz Českého rozhlasu Plus podnikatel a vydavatel knihy Alibaba.com o tom, „jak neznámý učitel angličtiny změnil ráz globálního byznysu“, Roman Lesný.
Goliáš, David, Goliáš
- Knihu napsal Američan Porter Erisman, bývalý viceprezident Alibaby a blízký spolupracovník hlavní postavy příběhu Jacka Maa, jednoho z nejbohatších Číňanů. Ačkoli jde především o Čínu a globální byznys, dozvíme se v ní i něco o České republice. Co přesně?
Podařilo se nám spojit přímo s autorem knihy Porterem Erismanem, který v minulosti, vlastně ještě jako student na počátku 90. let v Praze a v Česku byl. Má veliký zájem na tom, aby se příběh Alibaby a jeho úspěchu rozšířil i k nám. Podstatný je jeho vzkaz, že věří tomu, že nejen v Sillicon Valley je možné udělat světovou firmu. Když mohla světová firma vzniknout i v Číně, které ještě nedávno nepřála internetovému podnikání, když je to možné v maličkém Izraeli, proč by to nemohlo být možné v České republice? Máme všechny možnosti k tomu, aby i tady velké celosvětové firmy vznikly.
Čtěte více: Manažer slavného obchodu Alibaba.com o Česku: celosvětový byznys může začít i v Brně
- Některé k tomu mají už i celkem nakročeno. Namátkou třeba brněnský Y-soft, nebo třeba Avast. Nicméně v podtitulu knihy je „Jak neznámý učitel angličtiny změnil ráz globálního byznysu“. Jak to tedy udělal?
Přístup Jacka Maa byl, že chtěl spojit všechny prodávající a kupující a umožnit jim, aby v rámci jeho ekosystému měli možnost, jak mezi sebou obchodovat. Jack Ma umožnil, aby se do velkého obchodu zapojily i malé a odlehlejší oblasti Číny a hlavně i malí podnikatelé a živnostníci. Nejprve v Číně a pak i globálně. Nyní si i z České republiky přes Alibabu a jeho odnože můžete koupit třeba něco ze Švédska a naopak z Čech prodávat do Ameriky. Vytvořil zkrátka globální vesnici, kde kdokoli na světě může komukoli na světě nabídnout či poptat službu.
- Alibaba je uváděn jako příklad toho, jak David Zvítězil nad Goliášem. Tedy, jak čínský obchod porazil v americký e-Bay. Ovšem teď je z Alibaby nový Goliáš. Netrefí ho kamenem nějaký nový David?
Osobně doufám, že se objeví noví Davidové. To je základ celého podnikání a rozvoje. Alibaba už čelí tomu, že se spousta firem snaží kopírovat jeho systém. Nebudou to mít ale jednoduché. Na druhé straně i v České republice se může podařit najít třeba jen nějaký segment, v němž bude možné konkurovat i Alibabovi.
Kniha o českém zázraku
- Vy sám jste podnikatel a vydavatelem knih jen jaksi na „vedlejšák“. Vydal jste před tím knihu o izraelském ekonomickém zázraku Start-up Nation, teď knihu o úspěchu Alibaby. Je za tím vaše fascinace úspěchem vybudovaným vlastně z nuly?
Vždy mne fascinuje, když někdo, od koho to nikdo nečeká a na místě, kde by to nikdo nečekal, dokáže vybudovat velikou věc. Když jsem si z dlouhé chvíle na telavivském letišti zakoupil Start-up Nation, hned v letadle, když jsme ji začal číst, jsem si řekl, že se stanu nakladatelem této jedné jediné knihy. Po pěti letech jsme to porušil, když jsme se dostal ke knize Alibaba. Doufám, že se mi někdy v budoucnu podaří vydat knihu i o někom z České republiky.
- Máte už teď nějaké tipy?
Mám. Mluvil jsem se spoluzakladatelem Avastu Pavlem Baudišem. Ten ale zatím napsání knihy o svém úspěchu ze skromnosti odmítá. Mám ale i pár dalších tipů, uvidím tedy, zda někdo bude chtít předat své zkušenosti nejen v České republice, ale i venku. Protože takovou knihu bych pak rád vydal i v angličtině.
- Jack Ma je dnes druhým nejbohatším mužem pevninské Číny. Říká se ale, že v Číně nelze zbohatnout bez požehnání státu a strany. Dá se říct, že Jack Ma jde státu a politikům nějak na ruku?
O tom nemám detailní informace. Co ale vím je, že na počátku si vzestupu Alibaby v Číně nikdo nevšiml. Až později čínští představitelé zjistili, že to má obrovský pozitivní dopad na celou čínskou ekonomiku právě tím, že se dá dělat obchod i v malých odřízlých oblastech. Takže ho pak spíše nechali dělat, co umí. Jsem přesvědčen, že díky tomu Jack Ma pomohl Číně dostat se o stupínek více v ekonomickém rozmachu.
- Na druhé straně byl internet v Číně politickými představiteli považován nejprve jako problém, protože se jeho obsah dal špatně kontrolovat. Je to dnes tedy tak, že internet mění v Číně když ne politické, tak aspoň ekonomické a společenské klima?
Myslím, že přístup Jacka Maa vnímání internetu výrazně změnil. Zatímco jiné e-shopy oddělují od sebe kupujícího a prodávajícího, on propojil stamilióny lidí křížem dohromady. S tím nikdo nepočítal. To, že z toho nevzniklo nic, co by chtěla čínská vláda zastavit, ale nechala to žít, ukazuje, že to má pozitivní přínos. Což nemění nic na tom, že i nadále se čínská vláda snaží kontrolovat internet a podnikání tam i proto asi není jednoduché. Což může být dobrý důvod pro to, aby čínští podnikatelé přicházeli do České republiky a začali dělat světový byznys odtud, kde tyto problémy nemáme.
- Ideální by bylo mít nějakého svého českého Alibabu…
To bych byl velice rád. Abychom my, v České republice, byli pyšní na to, že tu vzniklo něco světového a že je za tím příběh, který se dá vyprávět. Protože příběhy ukazují lidem cestu.
Rozhovor odvysílal Český rozhlas Plus v rámci pořadu Řečí peněz.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)