Radní ČTK Žantovský kritizuje „diletantskou“ mediální výchovu Člověka v tísni. Tu ale připravují učitelé s odborníky
Radní ČTK Petr Žantovský ostře zkritizoval způsob, jakým organizace Člověk v tísni prostřednictvím programu Jeden svět na školách vede své aktivity v mediální výchově. Neziskovce vyčetl, že jí v týmu chybí vystudovaní učitelé a naznačil, že na školách provádí politickou agitaci. „Na všech materiálech, které školám nabízíme, se podílejí pedagogové,“ vyvrací ale Žantovského tvrzení šéf programu Karel Strachota.
„Já si myslím, že by se především měly odstřihnout všechny tyhle diletantské aktivity od škol,“ řekl radní ČTK Petr Žantovský, a mediální expert, na debatě o mediálním vzdělávání, kterou v budově Českého rozhlasu pořádala ve středu Rada ČRo.
„Ti lidi tam chodí, od mateřských škol až po gymnázia a provozují v podstatě vždycky nějakým způsobem politicky orientované agitace,“ tvrdí Žantovský. Může podle něj jít o porušení školského zákona.
Vadí mu také, že mediální výchovu v rámci programu Jeden svět na školách údajně nevyučují a nepřipravují učitelé. V programu prý není „ani jeden vystudovaný pedagog“, řekl doslova Žantovský.
To ale popírá šéf Jednoho světa na školách Karel Strachota. Učitelé se naopak podle něj podílejí na veškerých didaktických materiálech, které jeho tým školám nabízí.
„Máme sestaveno několik expertních skupin k jednotlivým tematickým okruhům. Jejich členy jsou zkušení pedagogové a odborníci na daná témata. Probíhá několikastupňové posuzování a testování materiálů přímo ve třídách a jeho výsledky jsou zohledněny při finalizaci jednotlivých lekcí,“ vypočítává Strachota.
„Fabrika na dobro“
Žantovský se v debatě opřel i do youtubera Karla Kováře, alias Kovyho, který se v rámci Jednoho světa na školách stal tváří několika edukačních videí o médiích:
„Představa, že tam přijede nějaký diletant, člověk, který se rozhodne, že bude točit videa a proslaví se skrz ně, a je díky své slávě najat touhle „fabrikou na dobro“, jede do těch škol a říká dětem nějaké věci, jak já můžu vědět, že jsou ty věci relevantní?“
Scénář ke Kovyho mediálnímu ringu připravil zmiňovaný Karel Strachota, zakladatel a ředitel programu Jeden svět na školách. Vzdělávání se věnuje dvacet let a je autorem nebo spoluautorem řady didaktických publikací, projektů a audiovizuálních materiálů.
„U aktivit určených do vyučovacích hodin je rubrika Zkušenosti z praxe, ve které jsou postřehy, komentáře a doporučení vyučujícího, který aktivitu ve své třídě s žáky dělal,“ odmítá Žantovského kritiku Strachota.
„Řekl jsem, že by mediální výchova, podobně jako základy psychologie, ekonomie atd. měla být obsažena ve standardních osnovách předmětů typu Základy společenských věd a měli by to vyučovat příslušní učitelé, a ne aktivisté z neziskovek. To je princip a za tím si stojím,“ odepsal později na dotaz HlídacíPes.org Žantovský.
Výuku na školách s použitím didaktických materiálů Clověka v tísni však provozují právě příslušní učitelé.
V loňském roce mediálně-vzdělávací lekce Jednoho světa na školách využilo 1500 základních a středních škol. Do programu patří i Týdny mediálního vzdělávání; v jejich rámci profesionální novináři vyjíždějí do škol v regionech a debatují se studenty.
Kovy jako Hitler
Debata o mediálním vzdělávání byla druhou veřejnou diskusí, kterou v posledních měsících uspořádala Rada Českého rozhlasu. Dalšími diskutujícími byli kromě Petra Žantovského publicista Ondřej Neff, ombudsman Českého rozhlasu Milan Pokorný a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov.
Bizarním momentem byl komentář moderátora akce Tomáše Procházky poté, co Ondřej Neff mluvil o již zmíněném youtuberu Kovym:
„Jakmile pan Kovy ty mladé lidi zaujme, no tak, probůh, nechme ho působit, nebo jaképak nechme ho působit, on působí a nikoho se nebude ptát, že jo, což je dobře, takhle to má být…“
„No takhle působil i Hitler… to je trošku problematické,“ přerušil Neffa Procházka.
„To je taková demagogie, že mě to trošku vzalo dech,“ reagoval zaskočený Neff.
Debata po dvou hodinách skončila bez konkrétního výstupu. Výjimkou byl ombudsman Českého rozhlasu Pokorný, který během diskuse apeloval na to, aby se diskutující snažili dobrat alespoň „k jednomu konkrétnímu závěru“ a k tomu, „jak to udělat, aby víc lidí chápalo rozdíl mezi zprávou a názorem“.
Člověk v tísni jako jedna z organizací, které se mediální výchovou dlouhodobě zabývají, pozvánku na akci nedostal.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Ti pánové se odkopávají stále víc. Oni totiž už zamlada milovali Sovětský svaz.
A je jich v důležitých funkcích čím dál tím víc. Normalizace nastupuje.
Chtělo by to hlavně kvalitní vzdělávání,tam podle výsledků žáků upadáme a množství vys.škol různých pofiderních pseudo oborů je na pováženou(nedávno zveřejněná procenta studentů co nedokončí!).Mediální vzdělávání je novodobá občanská výchova,která byla za socializmu.Je to jen nalévárna těch správných názorů.Politika do škol nepatří!
Dobrý den
tak mám dojem že pomýlenost pana Petra Žantovského je čím dál tím větší.Vypuštění ostré kritiky něčeho o čem není dostatek relevantních informací do éteru je opravdu velmi neprofesionální.Ba přímo amatérské od mediálního experta.Pane Žantovský zamyslete se nad sebou
Žantovský není od toho, aby pomáhal. Žantovský má jasné úkoly. Škodit, škodit a zase škodit a při tom škodit tak, aby se ČT dostala pod kontrolu hradu.
1) To je princip a za tim si stoji! Slysite to taky? Tohle pise normalizacni propagandista, ostouzec a bolsevicky patolizal. Po roce 1989 zahodil stare principy a idealy a ted je z neho medialni expert. 2) Asi neni bez zajimavosti, ze kazda veta, kterou na toto tema rekl, je lez. Patrne bude spokojeny, az se ve skolach bude vyucovat podle ucebnic/osnov, ktere milostive vyplodi. 3) Slozeni toho diskuzniho krouzku mi „trosku vzalo dech“. Dezinformatori, lhari a vyznavaci „alternativnich fakt“.
Škola má dělat vše pro to, aby rozvíjela inteligenci u svých žáků a ne učit je co je správný názor a co není. Inteligentní člověk se pak rozhodne sám co je správně a co ne. Inteligentní lidé se ale dnes nesluší.
Dobrý den, jsem učitelka, která semtam nějaký dokument z Jednoho světa na školách využívá, a doporučila bych všem, aby se sami na stránky jsns.cz podivali. Není tam žádná propaganda, naopak témata na doplnění napříč předměty, a na všech se učitele podílí!! Pan Žantovský o celem projektu nic neví a jen dezinformuje veřejnost. Člověk v tísni nám pedagogům moc pomáhá a dělá svou práci skvěle! Nevím, co lživou kritikou pan Zantovsky sleduje, ale neříká pravdu. Kateřina Buresova
Pan Žantovský asi moc nerozumí problematice, ke které se vyjadřuje.
1) Nic takového jako „standardní osnovy předmětů“ od roku 2005 v ČR neexistuje.
2) Mediální výchova je už po mnoho let ve vzdělávacích programech tzv. Průřezové téma, nemá (!) být vyučována v pouze jednom předmětu.
3) Není možné očekávat, že učitelé budou mít čas a všechny potřebné kompetence pro to, aby sestavovali originální kvalitní lekce pro žáky a studenty vlastními silami. Jsou proto odkázáni na podporu nakladatelství učebnic, metodických materiálů organizací zřizovaných MŠMT i dalších organizací, které se profesionálně věnují přípravě pomůcek a didaktických postupů. Tak je tomu ve všech zemích, které se zodpovědně věnují vzdělávání, nejen v ČR.
Pane radní, pokud čtete tuto diskusi, zajímalo by mě, jak byste odpověděl na tyto otázky:
a) Jaká je garance toho, že učitel nebude představovat žákům svůj vlastní pohled na politické problémy (a je to vůbec možné… a je to vůbec žádoucí?) ?
b) Která z existujících organizací dokáže plně uspokojit jeho nároky na nezávislost a nezaujatost při práci se školními dětmi?
c) Jak konkrétně má postupovat organizace poskytující metodickou podporu učitelům, aby ji přijal jako způsobilou pro tuto činnost?
d) Jakým jednáním kdo podle něj porušuje který paragraf školského zákona?
Omlouvám se za přeskakování mezi druhou a třetí osobou při kladení otázek pro pana radního, neudělal jsem si kontrolu před odesláním… ještě že nejsem veřejně činná osoba ;).