Radary z Izraele budou, ujišťuje ministerstvo. Armáda má zájem i o protiraketovou ochranu letadel
Když vloni na konci roku končil v Praze tehdejší izraelský velvyslanec v Praze Gary Koren, pochvaloval si, jak skvělou tečku za jeho působením udělal velký vojenský kontrakt – dohoda o nákupu osmi moderních izraelských 3D radiolokátorů. Osm měsíců poté to ale vypadá tak, že se obchod za více než tři miliardy korun příliš nepohnul.
Ministerstvo obrany však ujišťuje, že vše probíhá, jak má. „Příprava smlouvy pokračuje, máme ale v některých bodech kontraktu odlišné představy, například o okolnostech platby dopředu či úhradě dopravních nákladů, jde dohromady o velké částky. O všem se ale jedná a není žádný nepřekonatelný problém,“ řekl pro HlídacíPes.org náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.
Podle něj je nutné vyřešit i otázku bezpečnosti dat v rámci protivzdušné obrany Severoatlantické aliance. „Musíme dosáhnout na certifikace NATO, aby mohl být systém zahrnut do společné protivzdušné obrany,“ dodává Kuchta.
Vedle Izraele používá moderní radiolokátory ELM-2084 už jen kanadská armáda. V Izraeli je systém součástí protiraketového deštníku Iron Dome.
Do kontraktu však mohou promluvit blížící se parlamentní volby.
Podle vzoru Pandur?
„Švédové či Francouzi by se jistě se svými systémy rádi dostali zpět do hry,“ připouští Kuchta s tím, že pokud by se měl obchod zvrátit „bylo by to nepříjemné“.
Změna již takřka uzavřeného obchodu by však v oblasti velkých vojenských nákupů nebyla poprvé. Typickým příkladem jsou okolnosti nákupu transportérů Pandur.
Původně v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun. Nová vláda Mirka Topolánka (ODS) ale v roce 2007 od zakázky ustoupila (kvůli údajnému porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr).
Na jaře 2009 pak s firmou podepsala novou smlouvu na 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
Bývalá pravá ruka premiéra Topolánka Marek Dalík byl právě v souvislosti s tímto obchodem odsouzen za pokus o podvod na pět let nepodmíněně.
Jaký bude osud šestimiliardové zakázky na osm izraelských radiolokátorů nyní, nelze předjímat.
S kontraktem je každopádně spojena i dohoda o průmyslové spolupráci českých a izraelských firem z oblasti obranného průmyslu.
I zhruba třetina výroby radiolokátorů má probíhat v Česku. Izraelský výrobce IAI Elta už před časem začal spolupracovat s českou firmou Retia, jež je součástí zbrojařské skupiny Czechoslovak Group.
F-35 a dodávka od Meopty
Společných projektů v oblasti bezpečnosti a obranného průmyslu v posledních letech přibývá. Přibývá i konkrétní spolupráce českých a izraelských firem.
Radary – pokud se podaří obchod dokončit – nebudou zdaleka jediným izraelským příspěvkem k výzbroji české armády. Z Izraele už Česko nakoupilo například bezposádkové věže Samson pro vozidla Pandur nebo zaměřovací kontejnery Litening pro stíhačky JAS-39 Gripen.
Opačným směrem putovaly například z české Meopty optoelektronické sestavy pro displeje zabudované v přilbách pilotů amerických „neviditelných“ letadel 5. generace F-35 či podvozky Tatra pro dělostřelecké systémy.
„České vzdušné síly nyní projevují velký zájem o izraelský systém C-MUSIC sloužící k ochraně vojenských i civilních letounů před útoky střel země-vzduch,“ upozorňuje náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)