Rada ČRo nechce dál řešit podnět o nekalostech v rozhlase. Fakta sedí, vadí však anonym
Rozhlasoví radní ani vedení rozhlasu nebudou dále řešit podnět, který mimo jiné upozornil na zneužívání služebního auta ředitelkou regionálního studia v Brně Hanou Ondryášovou. Radě vadí, že dopis nemá konkrétní signatáře. I když se většina tvrzení z podnětu ukázala jako fakticky správná a brněnská ředitelka ke konci března rezignuje, další část dopisu označuje vedení rozhlasu za „drby, pomluvy a konspirace“. O problému s autem ředitelky věděl rozhlas od roku 2020, dořešil ho ale až nyní.
Rezignaci ředitelky regionálních studií Českého rozhlasu v Brně a ve Zlíně ohlásil na středečním zasedání rozhlasové rady šéf ČRo René Zavoral. Ondryášová prý neuvedla konkrétní důvod rezignace, sám ředitel si její krok však vysvětluje jako „převzetí jakési odpovědnosti za lidské pochybení“.
Interní šetření rozhlasu prokázalo, že ředitelka v minulosti využívala neoprávněně svůj služební vůz k soukromým cestám. Podle Zavorala je to sice v rozporu s péčí řádného hospodáře, interní vyšetřování však podle něj nezjistilo, že by ředitelka jednala úmyslně. Rozhlasu také podle Zavorala nevznikla škoda, protože ředitelka podepsala dohodu o narovnání a uhradila příslušnou částku.
Na pochybení ředitelky i na další možné zneužívání veřejných prostředků v Českém rozhlase upozornil radní podnět, jehož odesilatelé se označují jako současní i bývalí zaměstnanci a posluchači rozhlasu napříč republikou, kteří chtějí „očistit jméno ČRo“ pod hlavičkou „Volné sdružení Čistý Český rozhlas“. Konkrétní jména však pod dokumentem chybí.
Opožděné vyšetřování
Generální ředitel tvrdí, že podnět, jehož text má HlídacíPes.org k dispozici, v minulých týdnech „svěřil do jednání interní vyšetřovací komise“. Tu podle Zavorala vedl šéf regionálních studií Jan Menger, který však s ředitelkou brněnského studia stejný problém řešil už před třemi lety.
„Jan Menger vyzval v lednu 2020 ředitelku ČRo Brno a ČRo Zlín Hanu Ondryášovou, aby uvedla věci související s používáním služebního vozu do pořádku. Paní ředitelka Ondryášová začala od té doby využívat služební vůz v tzv. manažerském režimu (platba za soukromé jízdy) a ředitele Mengera informovala o tom, že vše (včetně předchozího období) bylo uvedeno do souladu s vnitřními předpisy,“ říká dnes mluvčí Jiří Hošna.
Související články
Rada ČRo má řešit údajné zametání kauz v rozhlase: „Nestačí slib, že krást se už nebude.“
Na dotaz, proč tedy stejnou, podle rozhlasu již vyřešenou věc museli stejní aktéři řešit i nyní po třech letech, dodává: „Interní komise nyní zjistila, že paní Ondryášová vyřešila věc jen z poloviny a částku za soukromé kilometry tehdy opomněla uhradit.“
Zarážející je i fakt, že „převzetí odpovědnosti za lidské pochybení“ ředitelkou, o kterém mluvil šéf rozhlasu Zavoral, přišlo rovněž až nyní s tříletým odstupem. A to až poté, co na problém upozornil rozhlasovou radu zmíněný podnět.
V roce 2020 šéfa regionálních studií Jana Mengera na celou věc upozornil také vedoucí programu ČRo Brno Jiří Kokmotos. Mengerovi předal výpis ze satelitního systému Positrex, kde byly zaznamenány jízdy ředitelky z budovy rozhlasu v Brně na adresu jejího bydliště ve zhruba 60 kilometrů vzdálené Břeclavi, nebo víkendové jízdy z adresy jejího bydliště po městě a blízkém okolí.
„Bylo mi řečeno, že věc bude předána panu generálnímu řediteli k případnému spuštění auditu,“ popsal schůzku pro HlídacíPes.org Kokmotos. Přitom o osm měsíců dříve už Jan Menger podle současných tvrzení rozhlasu problém s autem ředitelky vyřešil. Jak se teď ukázalo, skutečně „vyřešen“ byl až nyní s tříletým odstupem: rezignací ředitelky a doplacením částky, která vznikla neoprávněným používáním služebního auta.
„Drby, pomluvy, konspirace“
Brněnského studia ČRo se týkalo i druhé téma podnětu, výsledky deset let starého auditu, který konstatoval, že brněnský rozhlas odvysílal reklamní a sponzorský obsah v hodnotě 617 tisíc korun, který však nebyl proplacen.
Tento případ ale považuje rozhlas za uzavřený. Škodu nevymáhal a vymáhat ani nebude.
„Součástí auditní zprávy nebylo žádné doporučení k podání trestního oznámení ani doporučení k vymáhání náhrady škody vůči konkrétní osobě. Český rozhlas nemá k dispozici žádné informace odůvodňující podezření z trestné činnosti ani skutečnosti o vzniku škody, za kterou by odpovídala konkrétní osoba,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org mluvčí ČRo Hošna.
Faktem je, že většina obsahu zmíněného podnětu se tak ukázala jako pravdivá. V závěru však dopis radním obsahuje odstavec, který nelze nezávisle ověřit a který naznačuje pochybení přímo na straně šéfa regionálního vysílání Jana Mengera.
Vedení rozhlasu ho však prověřovat nebude: „Český rozhlas řešil dva konkrétní podněty, které se týkaly ČRo Brno. Ostatní zmíněné věci jsou z kategorie drbů, pomluv a konspirací a zabývat se jimi nehodláme,“ dodává mluvčí Hošna.
Věc už dále nezajímá ani rozhlasovou radu, která se na středečním pracovním jednání shodla, že podněty bez konkrétních signatářů řešit nebude. „Rada rozhodla, že se anonymním podnětům věnovat principiálně nemůže,“ konstatuje předseda Rady ČRo Ondřej Matouš.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
To je peknej chliv a nikdo ho nechce vykydat.