„Rád budu hřebíkem do tyranovy rakve.“ Ukrajinský režisér Oleg Sencov drží hladovku v ruském vězení
Ukrajinský režisér, který před čtyřmi lety u ruského soudu dostal 20letý trest za údajnou přípravu teroristických útoků na Krymu, už týden drží hladovku. Má jediný požadavek – propuštění 64 politických věznů z ruských věznic.
Minulý týden Oleg Sencov v ruském vězení napsal dopis, který začínal: „Já, Oleg Sencov, občan Ukrajiny, nezákonně odsouzený ruským soudem, nacházím se ve vězení města Labytnangi.“
V dopise vyhlásil časově neomezenou hladovku od 14. května 2018. Jedinou podmínkou přerušení hladovky je prý osvobození všech ukrajinských politických vězňů, kteří se nacházejí na území Ruské federace.
Příběh začal během ruské okupace a následné anexe krymského poloostrova. V květnu 2014 byl ukrajinský režisér Sencov zadržen společně s dalšími Ukrajinci Olexandrem Kolčenkem a Hennadijem Afanasjevem ve městě Simferopol na Krymu.
Mučení elektrickým proudem
Skupina byla obviněná z přípravy teroristických útoků. V následném soudním procesu všichni obžalovaní dostali vysoké tresty odnětí svobody – Sencov jakožto údajný lídr skupiny dostal trest 20 let za mřížemi.
Soudní řízení mělo všechny prvky vykonstruovaného procesu – od absence důkazu až po svědectví, které ze svědků dostávali násilím.
Hennadij Afanasjev, který pod nátlakem ve vazbě podepsal svědectví proti Sencovovi, přímo u soudu prohlásil, že z něj podpis dostali mučením – ve vazbě ho bili, dusili plynovou maskou a pouštěli elektrický proud přes genitálie.
Po svém propušténí Afanasjev uspěl u Evropského soudu pro lidská práva s několika žalobami na podmínky v ruských vězeních.
Podpora od Almodóvara i Wajdy
Rozsudek soudu byl lidskoprávními organizacemi, mezi nimi i Amnesty International, označen za nespravedlivý a obvinění z terorismu za smyšlená.
Ve světě se zvedla pozoruhodná vlna podpory Olegu Sencovovi – dopis na podporu Sencova zveřejnila Evropská kinoakademie, mezi podepsanými jsou jména světového významu – Pedro Almodóvar, Andrzej Wajda nebo Krzysztof Zanussi.
Příběh ukrajinského režiséra se dostal i do Hollywoodu – akci na podporu Sencova podnikl i herec Johnny Depp. Společný dopis na podporu ukrajinského režiséra sepsali také jeho čeští kolegové.
Výzvy k osvobození ukrajinského režiséra ale zatím zůstávaji nevyslyšeny. Ruský prezident Putin se nechal slyšet, že Oleg Sencov „zasvětil život terorismu“. Sencov ale není jediným ukrajinským vězněm svědomí. Od anexe Krymu a začátku ruské agrese na Ukrajině jsou politické procesy v Rusku na denním pořádku.
Jeden za všechny
Společně s Olegem Sencovem byl odsouzen další krymský aktivista Olexandr Kolčenko, na Krymu držel hladovku Ukrajinec Volodymyr Baluch, v Čečensku byl odsouzen Stanislav Klych, který byl nuceně umístěn do psychiatrické léčebny. Počet ukrajinských politických vězňů v ruských vězeních se přehoupl přes 60 osob.
Bezmoc světové veřejnosti nyní dohnala Olega Sencova, který je asi nejznámějším z nich, k zoufalému kroku – vyhlášení hladovky, kterou drží již druhý týden. Před dvěma roky v dopise z vězení napsal: „Jestli mi bylo souzeno stát se hřebíkem do tyranovy rakve – chtěl bych být takovým hřebíkem. Buďte si jisti, že tento hřebík se neohne.“
Otázkou zůstává, zda je vůbec možné v této zdánlivě beznadějné zkoušce obstát. Hladovka Olega Sencova jistě nenabourá kremelský systém, kde lidská práva už dávno nejsou na prvním místě.
Může ale ještě jednou poukázat na to, že lidský život a jeho důstojnost by měly být samozřejmou prioritou a je naprosto nezbytné za tyto hodnoty bojovat i za zdánlivě beznadějných okolností.
Nejnovější dopis Sencova z vězení končil větou: „Společně až do konce!“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Už jenom militatntní slovník tohoto článku z něj dělá nevěrohodnou agitku.
Když ho pustí na Ukrajinu, dopadne nejspíš jako Savčenková – napřed dostane metál a pk se pokusí ho zavřít, ovšem bude doma.