Foto: Lucie Sýkorová

Putinův oligarcha prodává ve Varech slavnou vilu. Cena klesla na pětinu

Napsal/a Lucie Sýkorová 12. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Jedna z nejkrásnějších novorenesančních budov v Karlových Varech, vila Margareta, je na prodej už třináct let. Jak zjistil HlídacíPes.org, její cena je nyní dva miliony eur. Původně za ni chtěli majítelé pětkrát tolik. Jedním ze dvou ruských vlastníků vily je ruský miliardář Alexander Abramov, ocelářský magnát, který přes firmu Evraz spoluvlastnil v Česku také Vítkovické ocelárny. Ten dosud uniká evropským i americkým sankcím, zatímco na australském, britském a novozélandském seznamu je už od roku 2022.

Vila Margareta je vzhledem i polohou přímo ztělesněním francouzské novorenesanční romantiky. Stojí v rozlehlé okrasné zahradě s rybníčkem, z centra k ní lze dojít pěšky zhruba za sedm minut po chodníku podél lesa. Zřejmě i díky tomu si ji v minulosti vybírali ruští vojevůdci pro své milostné eskapády. Ve vile chvíli bydlel generál Andrej Vlasov, který se zde v roce 1945 oženil se svou milenkou, přestože byl v té době již ženatý. Později zde často pobýval maršál Koněv, jemuž fotografie, na níž byl zachycen ve vile po boku milenky, způsobila manželské problémy, do nichž byl tehdy zatažen i Stalin. Ve vile se později natáčel také 12. díl seriálu 30 případů majora Zemana.

Vilu navrhl a postavil v roce 1895 pro hoteliérskou rodinu Ungerových karlovarský stavitel Josef Waldert, který vybudoval v letech 1870–1910 významnou část Karlových Varů. Stavěl i projektoval lázeňské vily a bytové domy a také například Sadovou kolonádu. Mimo jiné byl nositelem rytířského Řádu Františka Josefa. Ve dvacátých letech vila patřila k provozům Grandhotelu Pupp, poté co se do rodiny Puppových přivdala jedna z dcer Friedricha Ungera. V novodobé historii vila sloužila také jako lázeňský dům a v 90. letech patřila k luxusnímu hotelu Dvořák. Vila je od roku 1991 chráněnou kulturní památkou.

Ocelárny pod Rusy zkrachovaly

Abramov vilu oficiálně spoluvlastní od roku 2019 přes společnost Vila Margareta, která byla nicméně založena již v roce 2008. Její vlastnická struktura byla ale v prvních deseti letech skryta za firmami sídlícími na Britských panenských ostrovech, Kypru a v Nigérii.

Prodej vily inzerovala firma už v roce 2011, necelé tři roky po svém vzniku. Tehdy za ni majitelé chtěli 250 milionů korun. Kupec se nenašel a v roce 2020 už byla nabízena jen za 135 milionů. V minulém roce šla cena na sto milionů a nyní je podle zjištění webu HlídacíPes.org k mání za dva miliony eur, což je kolem 50 milionů korun.

Zřejmě nejvýraznější podnikatelskou aktivitou Alexandra Abramova v Česku bylo spoluvlastnictví vítkovických oceláren. Ty koupil v roce 2005 za přibližně 5,5 miliardy korun prostřednictvím firmy Evraz Group, kterou v roce 1999 založil a je jedním ze tří největších akcionářů. Ocelárnám se ale pod ruským vlastnictvím nedařilo, často byly minimálně na měsíc odstaveny. V roce 2014 Evraz podnik prodal ukrajinskému ocelářskému holdingu ISD, mezi jehož akcionáře patřil například guvernér Doněcké oblasti Sergej Taruta. Holding ISD zhruba po roce provoz oceláren definitivně ukončil a továrna byla v roce 2023 zbourána.

Odvolal se proti sankcím a prohrál

Alexander Abramov je jedním z několika Putinovi blízkých oligarchů, který dosud uniká evropským i americkým sankcím. Stejně jako Alexander Frolov či Roman Abramovič, známý mimo jiné jako bývalý majitel fotbalového klubu Chelsea. S oběma pojí Abramova společné podnikání a spoluvlastnictví řady firem. Ocelářský gigant Evraz je jen jednou z nich.

Abramov, který nyní žije ve Švýcarsku, obdržel již v roce 2017 od Putina vyznamenání Za dobrodiní. Hodnota jeho jmění je nyní odhadována na více než 6 miliard USD.

Oligarchové vybudovali a udržovali síť investic pokrývající nejméně tři kontinenty. V uniklých datech se objevuje 78 společností a trustů vlastněných nebo ovládaných Abramovem nebo Frolovem, včetně 69 kyperských společností a trustů.

Abramov byl nicméně mezi prvními osobnostmi, na které v dubnu 2022 uvalila sankce Austrálie. V říjnu pak následoval Nový Zéland, který Abramovovi a členům jeho rodiny zakázal vstup do země. Abramov Nový Zéland často navštěvoval, vlastnil zde luxusní letovisko Helena Bay, které je považováno za nejdražší rezidenční nemovitost na ostrově, údajně má hodnotu 50 milionů dolarů.

Novozélandské sankce postihly také společnost Evraz. Firma sice tvrdila, že její ocel nebyla použita k výrobě ruských tanků, ale v roce 2012 podepsala pětiletou smlouvu na dodávky železničních kol a „kovu“ ruské společnosti UralVagonZavod, která je největším světovým výrobcem bojových tanků. Vyrábí tanky T-72 a T-90, které jsou dnes ve službě na Ukrajině, upozornil britský deník The Guardian.

V listopadu 2022 uvalila na Abramova sankce Velká Británie. Vztahují se na zákaz cestování i zmrazení majetku.

Abramov se odvolal proti australským sankcím, soudní spor ale po roce prohrál. Australské ministerstvo zahraničí zdůvodnilo uvalení sankcí mimo jiné tím, že Abramov hrál klíčovou roli ve firmě Evraz plc, která vlastní nebo ovládá několik ruských subjektů s operacemi a zájmy v ocelářském a uhelném sektoru v Rusku a poskytuje podporu ruské vládě při prosazování jejích ekonomických a strategických priorit.

Obchází sankce přes daňové ráje

Podle zprávy Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) Cyprus Confidential přesunuli Abramov a Frolov aktiva v hodnotě stovek milionů dolarů přes Kypr poté, co začala ruská válka na Ukrajině. Měli k tomu využít mezinárodní účetní firmu PricewaterhouseCoopers (PwC).

Oligarchové vybudovali a udržovali síť investic pokrývající nejméně tři kontinenty, uvádí zpráva ICIJ. V uniklých datech se objevuje 78 společností a trustů vlastněných nebo ovládaných Abramovem nebo Frolovem, včetně 69 kyperských společností a trustů.

PwC Cyprus údajně poskytovala služby 55 kyperským společnostem a pěti kyperským trustům ovládaným nebo vlastněným Abramovem a Frolovem a také dvěma společnostem sídlícím na Britských Panenských ostrovech. Tyto společnosti držely řadu investic, včetně „ultraluxusního“ resortu na řeckém ostrově Mykonos, hotelu v brazilských horách či řady kancelářských budov ve Velké Británii.

Rozsáhlé podnikatelské impérium, které spoluvlastní Abramov a Frolov, popsal již v roce 2022 The Guardian. Podle zjištění britského deníku tito oligarchové ovládají svou globální síť investic prostřednictvím společnosti Vollin Holdings Ltd., která sídlí na Britských Panenských ostrovech. Aktiva společnosti Vollin tak nepodléhají žádným sankcím a investice firmy v hodnotě více než 500 milionů eur údajně spravuje společnost Kew Capital LLP se sídlem v londýnské čtvrti Mayfair, která byla založena po vstupu Evrazu na burzu FTSE.

Vstup do Yandexu a Nornicklu

Abramovovi se daří v podnikání i v samotném Rusku. V minulém roce získal on i Frolov podíl ve firmě Nornickel, což je přední ruská společnost v oblasti těžby kovů a největší světový výrobce vysoce kvalitního niklu a palladia.

Oba podnikatelé získali také podíl ve firmě Yandex, které se říká „ruský Google“. Do Yandexu vstoupili jako investoři, kteří společnosti pomohli financovat „rozvod“ s bankou Sberbank. Tento proces byl dokončen letos na konci června, uvedl deník The Moscow Times. Yandex nyní převezme plné vlastnictví platformy elektronického obchodování Yandex Market, zatímco Sberbank má převzít plnou kontrolu nad poskytovatelem platebních služeb Yandex Money, kterého přejmenuje, aby odstranil název „Yandex“.

Mezi novými investory jsou jména jako VTB Capital – investiční odnož druhé největší ruské banky VTB – a také Ervington Investments a Treliscope Romana Ambramoviče, která je napojena na Alexandera Abramova a Alexandra Frolova, napsal Moscow Times.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)