První velká čínská investice v Česku končí soudním sporem o půl miliardy
Česká pobočka konzervárenského gigantu Shanghai Maling (Czech) podala podle zjištění HlídacíPes.org na svoji mateřskou společnost v Číně a majoritního vlastníka žalobu o zaplacení náhrady škody přesahující půl miliardy korun. Svého času největší čínská investice v Česku tak končí fiaskem.
Kolaps první velké čínské investice v Česku přišel v době, kdy naopak s velkou pompou do Česka nakráčela čínská skupina CEFC skoupením podílu FK Slavia, nebo firmy Travel Service.
To společnost Shanghai Maling (Czech) se soustředila pouze na výrobu konzervovaných potravin podle čínské receptury. Před osmi lety otevřela v Hrobčicích u Teplic rozlehlou továrnu na masové konzervy a původní plány byly velkolepé. Továrna měla zaměstnat 150 lidí a produkovat 10 tisíc tun konzerv ročně do řady zemí světa.
Současná realita má ale k původním ideálům daleko – v poloprázdné továrně nyní pracuje na 20 zaměstnanců, dosud továrna ročně expedovala necelých 15% plánované kapacity konzerv, a v dubnu čeká firmu Shanghai Maling (Czech), která je nyní v insolvenčním řízení, jednání o úpadku.
Česká pobočka čínského potravinářského gigantu se ale odmítá se situací smířit a otevřeně ukázala na údajného viníka neúspěchu – na svoji vlastní mateřskou společnost a majoritního akcionáře v Číně Shanghai Maling Aquarius Co, Ltd. A prostřednictvím žaloby podané k českému soudu požaduje po své matce zaplacení náhrady škody ve výši 646,8 milionů korun.
“Podání žaloby jsme viděli jako poslední pokus o záchranu společnosti,” vysvětlil HlídacíPes.org manažer firmy Jiří Vančura.
Spor o známku
Továrna na Teplicku se v roce 2008 po dvouleté přípravě otevírala s velkou pompou, za přítomnosti čínské delegace. Není divu, do jejího vybudování investovala společnost 430 milionů korun – více než dvojnásobek původně plánované částky.
Výrobna masových konzerv především vepřového luncheon meatu a vepřového ve vlastní šťávě měla poskytnout pracovní místa 150 lidem. Díky tomu také získala Shanghai Maling Czech od státu dotaci 20 milionů korun.
Plány byly velkolepé, hrobčická továrna byla největší zahraniční výrobnou pro asijský trh čínské matky Shanghai Maling Aquarius Co., Ltd, která je součástí státem ovládané skupiny Bright Food Group Co., Ltd. Ta sdružuje 29 společností a je největší potravinářskou společností a hlavním výrobcem cukru a mléka v Číně.
Strategickým prostředníkem pro nový byznys byl tehdy Quidong Heng. Číňan, který už dlouhá léta žije v Česku a figuruje v řadě potravinářských firem a jenž vlastní 30% akcií konzervárenské společnosti.
Česká továrna měla sloužit jako strategické centrum pro výrobu a vývoz do zemí EU, Asie a USA. Jednalo se také o největší čínskou investici v potravinářství v Česku. Záměr byl jasný – na západní trh prorazí lépe produkty vyráběné v rámci EU a podle místních norem než ty s asijským puncem.
Jenže plány se zadrhly hned na počátku – a jsou de facto i příčinou finálního sporu. Už při zahájení provozu se totiž česká dcera dostala do sporu o užívání ochranné známky “Maling”, která má v Číně velkou tradici a patří mezi nejznámější na tamním trhu. Spor o ochrannou známku skončil u soudu ve Velké Británii, kam firma nakonec přestala zcela vyvážet.
Komunikační ticho
Česká společnost byla hned po vybudování továrny upozorněna, že značku “Maling” má v Evropské unii registrovaná jiná společnost. Česká dcera si tak zaregistrovala jinou ochrannou známku “Guding” – s tou se jí ale už nepodařilo na cílový trh prorazit.
A to je podle zástupců firmy jedním z hlavních problémů, který vedl k pádu konzervárny. Z podané žaloby zároveň vyplývá, že společně s ochrannou známkou přislíbila mateřská společnost přenechat české dceři také výrobní kanály pro USA, Kanadu, Filipíny Japonsko, Jižní Asii a Střední a Jižní Ameriku.
To se však podle představitelů české společnosti nestalo. “Ačkoliv při založení společnosti žalovaná (mateřská společnost – pozn. red.) opakovaně přislíbila, že žalobkyně (dceřiná společnost – pozn. red.) bude moci využívat prodejní kanály žalované, tomuto závazku nedostála,” píše se v textu žaloby. “v důsledku čehož žalobkyně … v žádném roce existence nedosáhla ani takového objemu výroby, při kterém by aspoň negenerovala ztrátu,” uvádí se v textu žaloby podané v říjnu loňského roku.
Proč se tak nestalo, není z žaloby zřejmé. “Bohužel nemáme racionální vysvětlení, dostali jsme spoustu příslibů, ale žádné konkrétní kroky,” říká jednatel společnosti Jiří Vančura. “Od chvíle, kdy se snažíme zjistit důvod, nastalo kompletní komunikační ticho.” Hypotézu, že aktivity firem vlastněných z této komunistické země, jsou mnohdy motivovány nejen byznysově, ale spíše politicky, nechává bez komentáře.
Na Vánoce domů
Od roku 2013 má česká společnost záporný vlastní kapitál a už jednou se ocitla v insolvenčním řízení, ze kterého ji ale vytáhla finanční injekce zhruba 200 milionů korun od mateřské společnosti.
“Zaslané prostředky postačily k vyřešení nejaktuálnějších dluhů, a k tomu, aby společnost nebyla nucena vyhlásit okamžitě úpadek,” vysvětluje manažer firmy Vančura. “Bez technické podpory a nových zakázek ze strany majoritního akcionáře, které přislíbil, není společnost schopna pokrýt ani základní náklady a veškerá produkce je ztrátová.”
Z továrny také zmizeli čínští specialisté, kteří měli za úkol obsluhovat stroje dodané čínskou stranou. “Koncem roku 2013 odjeli na vánoční svátky zpět do Číny a nikdy se už nevrátili zpět,” popisuje Vančura. “Mateřská společnost i přes naše urgence neposlala žádnou náhradu.”
Vzhledem k nenaplnění slibu vytvoření 150 pracovních míst, musela firma také vrátit 20 milionovou státní dotaci plus 20 milionů penále.
I tato částka je součástí sumy, kterou nyní dceřiná společnost žádá po své matce. Celkem vzniklou škodu vzniklou znemožněním používat ochrannou známku a využívat obchodní kanály vyčíslili na 646,8 milionů korun.
“Potřebujeme nejen peníze, ale obnovení technické podpory a hlavně nové zakázky, které přislíbili a také jsou bez obtíží schopni dodat v takové míře, že by společnost mohla být na konci roku v provozním zisku,” míní jednatel Vančura. Místo toho ale čeká za měsíc největší dosavadní čínský projekt v Česku řízení o úpadku.
Odvrácená strana Čínského byznysu
Pro pana Henga, jemuž patří část krachující české firmy, může být varováním deset let starý příběh amerického podnikatele Davida Ji.
Ten stejně jako pan Heng hrál klíčovou roli pro vstup čínské firmy na cizí trh, v tomto případě s DVD přehrávači do Spojených států. Ovšem při jedné ze svých služebních cest do Šanghaje byl na základě impulzu svého čínského partnera – společnosti vlastněné státem, zadržen a přes rok držen ve vazbě bez sdělení obvinění. Nakonec byl David Ji podle informací The New York Times obviněn z defraudace a byl mu zapovězen návrat do USA.
Představitelé české společnosti ale doufají, že jejich příběh bude mít lepší konec. „Pan Heng by rád věřil, že Čína je stále spravedlivou zemí, kde platí zákony a tedy by se něco takového nemělo znovu stát,“ konstatoval manažer firmy Jiří Vančura.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Pan Heng je buď naivní, nebo o Číně nic neví.
Smůla je, že až zbankrotují další úžasné čínské projekty, bude Miloš dávno prdět do hlíny a Luftjarda si nahrabe tolik, že mu to bude jedno. Odnesou to zase jen naivkové, kteří se nechali zlákat vidinou zisku.
Ovcím to patří…
Co z toho vyplývá ?
Že se obchod s Čínou nevyplatí ?
Vysvětlujte to např. americké obchodní bilanci s Čínou, určitě je na to celá natěšená…
Jo takhle kdyby se popisovaly handly s českými majetky, například jak tenkrát firma chemicko-technologická investovala do Havlovy Lucerny (a jak po několika měsících dotyčná dceřinka kupodivu končí v konkursu…a kupodivu je Lucerna z konkurzní podstaty vyňata). To byla velmi zajímavá investice, to byla investice jako kdyby např. Becherovka investovala do výroby slepeckých holí.
Škoda, tenkrát byla asi ještě autorka na houbách…mohlo být mnohém jinak, nemusilo se žebrat např. v Pekingu. Pro Čínu ale už stejně zbyly jen drobty (pozor na investice do hybridizovaných systémů jako je školství, zdravotnictví apod., pokud i zde opět selže regulátor – můžeme to tu rovnou zavřít ….).
Na Osoblahu stejně nepřijde zas ani vindra, na tu kašlou jak halvisti, tak klausisti, stejně jako zemanovci.
To víte, nejlepší je jezdit si pro provizi metrem, ne štrachat se přes půl republiky – o tom to zde bylo a je.
Za milion v Praze dům, ne za dva na Osoblaze.
Vy si pletete pojmy, člověče. Tohle přece není obchod, tohle je výroba podle čínské receptury u nás. Obchod s Čínou se vyplácet může, jde jen o to komu. Číňanům určitě, pár šmejdům v Česku taky. Výroba podle Číňanů se vyplácet nemůže, oni totiž vyrábějí levně a kvalitně hůř než my, takže naše ekonomniky prostě nejsou kompatibilní. My nemáme co nabídkou jim, levné méně kvalitní zboží mají sami dost. Tohle tady ti experti kolem Zemana prostě nechápou. Rusko je na tom ještě hůř, to nevyrábí už nic než kalašnikovy, takže tam bychom měli trochu šanci, kdyby ovšem platili. Což neplatí :-))
Vzkážu svému kolegovi, který obchoduje s Čínou (vyváží tam zdejší výrobky) že dle pana Petra Homoláče je šmejdem.
Co tam máte dál za klepy, člověče nešťastná ?
Krom záhadného pojmu “ kompatibilta ekonomik“ – to jste pobral kde, na školení VUML ?
I lidi z Applu jsou šmejdi ? A ze Citi bank, například – taky šmejdi ? I lidi z HSBC ?
Hmmm…předpokládám že šmejdem je pak i americká vláda, když teda platí Číňanům úrok za to, že jim umožňují financovat například blízkovýchodní avantýrismus. Což je svého druhu taky obchod, ne ?
Takže “ kompatibilita ekonomik“ dle Homoláče.
No nic, zasmál jsem se….díky. 😀
Apple je špičková světová firma, pro Číňany je tudíž požehnání a Apple si může vyskakovat. Znáte nějakou takovou českou? Sem s ní. Jediná o které vím byla ta blanenská chudinka, která začala vyrábět malé motocykly v Číně, ti to okamžitě okopírovali a vyráběli levněji.
Zeman tam chce prý vyvážel letadla z Kunovic – ok, oni to opajcujou a dopadne to stejně.
My nemáme možnost cokoli vyrábět kvalitněji než Číňani, naše průměrně kvalitní výrobky si oni vyrobí sami levněji. Chápete?
Mimochodem, Američané na výrobu s Čínou doplácejí taky a proto je tak populární Trump, který slibuje s tím skoncovat.
Moc by mě zajímalo, co skvělého tam vyváží ten Váš zázračný kolega?
Pane Petře, na příspěvky českého (nebo spíše ruského?) maloměšťáka nereagujte. Prošel velmi dobrým školením. Píše v drtivé většině případů zcela nekonkrétně a všeobecně, že není možné si jím uváděná fakta ověřit. Pokud se někdy zmýlí a napíše něco, co ověřit alespoň trochu lze, vyjde z toho buď čistá lež, nebo je tam pravdy pouze polovina, nebo čtvrtina, nebo desetina. Taktika dezinformátorů. Ale nikdy ne pravda celá. On na tom netu sedí od rána do večera, je to jeho povolání. Vy, ani já, na to čas nemáme.
Hmm…děkuji za přesné, nevšeobecné, konkrétní (a především korektně osobní )“zhodnocení“ mých příspěvků …jen malá otázečka – kde jste přišel na to, že Pana Petra příspěvky jsou naopak velmi konkrétní, nevšeobecné a ověřitelné ? To jste k tomu došel jak ?
Odpovím za vás – jeho příspěvky odpovídají vaší “ pravdě“ , moje nikolivěk – tedy typický bolševický přístup, hodnotící škála je dána tím, zda jde o vašeho člověka či ne, toť asi tak vše.
Kde pak ale berete drzost k tomu, že píšete o lžích a “ celých pravdách“ (co to je – tento termín ? – vy jste vlastníkem celých pravd ? – asi jste k nim přišel kdysi na školení VUML, že ?).
Na netu sedím dost velkou dobu, vydělávám si tak peníze- “ na netu“ (na PC). Ale ne tak, jak si ve svých domýšlivých pomluvách vymýšlíte vy.
To máte tak – sedím u určité platformy která je dost nudná (samá čísla)…a tak si někdy odskočím a potlachám si s majiteli „celých pravd“, nejraději s takovými vašeho rozměru – kvůli pobavení se, nic víc v tom nehledejte.
Navíc si myslím, že většinu svých tvrzení bych mohl doložit.
Vy ale většinu svých drbů a pomluv vymýšlíte jen kvůli své nejistotě….a tužbě po “ celé pravdě“.
——-
Vám nevadí, že váš favorit Pan Petr hovoří o lidech, subjektech obchodujících s Čínou jako o šmejdech ?
Člověče, vy ale musíte mít žaludek….zajímalo by mě kdo vás živí, takové ťululum, které se zastává lidí kteří se navážejí do mnohdy velmi pracovitých a poctivých obchodníků či výrobců, jen proto že obchodují s podniky ze země, která jim bůhví proč je nesympatická.
Možná by stálo taky za to zjistit jaké vy sám používáte výrobky – zda vám vadí, že byly vyrobeny s přispěním čínských subjektů anebo dovezeny obchodníky s Čínou…co třeba Apple ? Bojkotujete Apple ?
Celkem logicky jsou obchodníci s Čínou do značné míry šmejdi, neboť de facto využívají polofeudálního čínského systému levného pracovního trhu a berou tím práci lidem v Evropě a v Americe.
A divil byste se, kolik lidí tohle přesně chápe a dobře na to slyší ve Spojených státech.
Notabene a to je ten největší hnus, který vy ovšem nikdy nepochopíte, že jde o totalitní stát kde vládne skupina postkomunistických mafiánů. Nakonec jako v Rusku.
Děkuji za podporu, já vím co je to zač. „Vzdělaný“ omezenec nebo placený troll případně obojí.
Docela jsem se zasmál – český ředitel doufá, že Čína je stále „spravedlivou zemí“. Pokud vysloví takovou větu, je to akt buď ryzího zoufalství a doufání v zázrak nebo známka určité duševní deficience.
Akce v Rusku končí ještě hůř, tam navíc nalívá peníze česká exportní banka, také pod vlivem nějakých politických či spíše náboženských vlivů a víry v zázraky. Jen Zemanovi kámoši bohatnou.
A kolik chrlí virníků do Číny z Jihlavy nebo kde to měli dělat? 0. Tolik o tom bylo řečí.
Po Zemanovi zustane vsude zase potopa, viz 333 milionu za vybojovani Delnickeho domu pro jeho tehdy milovany klon – CSSD. Na nic jineho to realisticky nevypada ani se zazracne „potrebnym“ a zrejme splachovacim kanalkem Labe – Odra – Dunaj. Efektivne neco jako Capi hnizdo, jen za mnohem vic nez 50 ubohych milionku od toho vlezleho Bruselu, co se nam furt do vseho plete.
Hlavní riziko čínských investic je, že mohou být politicky motivované. Investor ze Západu se stará o svoje zisky.
Víte, v současném světě je obchod s Činou vlastně nutnost. Ale neznamená to, že si jednak nebude stát kontrolovat podmínky, za kterých dává čínským firmám v ČR dotace a spol. a že se před Číňany budeme hrbit a plazit. Oni sami vědí, proč se poslali prezidenta. A kvůli Zemanovi s jeho vlezdořitizmem to nebylo. Tím, že se jím budeme snažit zalíbit jim dáváme signál, že jsme prodejní a uplatní.