Otevírání továrny Shnaghai Maling na konzervy v Hrobčicích

První velká čínská investice v Česku končí soudním sporem o půl miliardy

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 30. března 2016
FacebookXPocketE-mail

Česká pobočka konzervárenského gigantu Shanghai Maling (Czech) podala podle zjištění HlídacíPes.org na svoji mateřskou společnost v Číně a majoritního vlastníka žalobu o zaplacení náhrady škody přesahující půl miliardy korun. Svého času největší čínská investice v Česku tak končí fiaskem.

Kolaps první velké čínské investice v Česku přišel v době, kdy naopak s velkou pompou do Česka nakráčela čínská skupina CEFC skoupením podílu FK Slavia, nebo firmy Travel Service.

To společnost Shanghai Maling (Czech) se soustředila pouze na výrobu konzervovaných potravin podle čínské receptury. Před osmi lety otevřela v Hrobčicích u Teplic rozlehlou továrnu na masové konzervy a původní plány byly velkolepé. Továrna měla zaměstnat 150 lidí a produkovat 10 tisíc tun konzerv ročně do řady zemí světa.

Současná realita má ale k původním ideálům daleko – v poloprázdné továrně nyní pracuje na 20 zaměstnanců, dosud továrna ročně expedovala necelých 15% plánované kapacity konzerv, a v dubnu čeká firmu Shanghai Maling (Czech), která je nyní v insolvenčním řízení, jednání o úpadku.

Česká pobočka čínského potravinářského gigantu se ale odmítá se situací smířit a otevřeně ukázala na údajného viníka neúspěchu – na svoji vlastní mateřskou společnost a majoritního akcionáře v Číně Shanghai Maling Aquarius Co, Ltd. A prostřednictvím žaloby podané k českému soudu požaduje po své matce zaplacení náhrady škody ve výši 646,8 milionů korun.

“Podání žaloby jsme viděli jako poslední pokus o záchranu společnosti,” vysvětlil HlídacíPes.org manažer firmy Jiří Vančura.

Spor o známku

Továrna na Teplicku se v roce 2008 po dvouleté přípravě otevírala s velkou pompou, za přítomnosti čínské delegace. Není divu, do jejího vybudování investovala společnost 430 milionů korun – více než dvojnásobek původně plánované částky.

Výrobna masových konzerv především vepřového luncheon meatu a vepřového ve vlastní šťávě měla poskytnout pracovní místa 150 lidem. Díky tomu také získala Shanghai Maling Czech od státu dotaci 20 milionů korun.

Plány byly velkolepé, hrobčická továrna byla největší zahraniční výrobnou pro asijský trh čínské matky Shanghai Maling Aquarius Co., Ltd, která je součástí státem ovládané skupiny Bright Food Group Co., Ltd. Ta sdružuje 29 společností a je největší potravinářskou společností a hlavním výrobcem cukru a mléka v Číně.

Strategickým prostředníkem pro nový byznys byl tehdy Quidong Heng. Číňan, který už dlouhá léta žije v Česku a figuruje v řadě potravinářských firem a jenž vlastní 30% akcií konzervárenské společnosti.

Česká továrna měla sloužit jako strategické centrum pro výrobu a vývoz do zemí EU, Asie a USA. Jednalo se také o největší čínskou investici v potravinářství v Česku. Záměr byl jasný – na západní trh prorazí lépe produkty vyráběné v rámci EU a podle místních norem než ty s asijským puncem.

*k 21 .3. 2016, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě Zdroj: Bisnode

*k 21 .3. 2016, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě. Zdroj: Bisnode

Jenže plány se zadrhly hned na počátku – a jsou de facto i příčinou finálního sporu. Už při zahájení provozu se totiž česká dcera dostala do sporu o užívání ochranné známky “Maling”, která má v Číně velkou tradici a patří mezi nejznámější na tamním trhu. Spor o ochrannou známku skončil u soudu ve Velké Británii, kam firma nakonec přestala zcela vyvážet.

Komunikační ticho

Česká společnost byla hned po vybudování továrny upozorněna, že značku “Maling” má v Evropské unii registrovaná jiná společnost. Česká dcera si tak zaregistrovala jinou ochrannou známku “Guding” – s tou se jí ale už nepodařilo na cílový trh prorazit.

A to je podle zástupců firmy jedním z hlavních problémů, který vedl k pádu konzervárny. Z podané žaloby zároveň vyplývá, že společně s ochrannou známkou přislíbila mateřská společnost přenechat české dceři také výrobní kanály pro USA, Kanadu, Filipíny Japonsko, Jižní Asii a Střední a Jižní Ameriku.

To se však podle představitelů české společnosti nestalo. “Ačkoliv při založení společnosti žalovaná (mateřská společnost – pozn. red.) opakovaně přislíbila, že žalobkyně (dceřiná společnost – pozn. red.) bude moci využívat prodejní kanály žalované, tomuto závazku nedostála,” píše se v textu žaloby. “v důsledku čehož žalobkyně … v žádném roce existence nedosáhla ani takového objemu výroby, při kterém by aspoň negenerovala ztrátu,” uvádí se v textu žaloby podané v říjnu loňského roku.

Proč se tak nestalo, není z žaloby zřejmé. “Bohužel nemáme racionální vysvětlení, dostali jsme spoustu příslibů, ale žádné konkrétní kroky,” říká jednatel společnosti Jiří Vančura. “Od chvíle, kdy se snažíme zjistit důvod, nastalo kompletní komunikační ticho.” Hypotézu, že aktivity firem vlastněných z této komunistické země, jsou mnohdy motivovány nejen byznysově, ale spíše politicky, nechává bez komentáře.

Na Vánoce domů

Od roku 2013 má česká společnost záporný vlastní kapitál a už jednou se ocitla v insolvenčním řízení, ze kterého ji ale vytáhla finanční injekce zhruba 200 milionů korun od mateřské společnosti.

“Zaslané prostředky postačily k vyřešení nejaktuálnějších dluhů, a k tomu, aby společnost nebyla nucena vyhlásit okamžitě úpadek,” vysvětluje manažer firmy Vančura. “Bez technické podpory a nových zakázek ze strany majoritního akcionáře, které přislíbil, není společnost schopna pokrýt ani základní náklady a veškerá produkce je ztrátová.”

Z továrny také zmizeli čínští specialisté, kteří měli za úkol obsluhovat stroje dodané čínskou stranou. “Koncem roku 2013 odjeli na vánoční svátky zpět do Číny a nikdy se už nevrátili zpět,” popisuje Vančura. “Mateřská společnost i přes naše urgence neposlala žádnou náhradu.”

Vzhledem k nenaplnění slibu vytvoření 150 pracovních míst, musela firma také vrátit 20 milionovou státní dotaci plus 20 milionů penále.

I tato částka je součástí sumy, kterou nyní dceřiná společnost žádá po své matce. Celkem vzniklou škodu vzniklou znemožněním používat ochrannou známku a využívat obchodní kanály vyčíslili na 646,8 milionů korun.

“Potřebujeme nejen peníze, ale obnovení technické podpory a hlavně nové zakázky, které přislíbili a také jsou bez obtíží schopni dodat v takové míře, že by společnost mohla být na konci roku v provozním zisku,” míní jednatel Vančura. Místo toho ale čeká za měsíc největší dosavadní čínský projekt v Česku řízení o úpadku.

Odvrácená strana Čínského byznysu

Pro pana Henga, jemuž patří část krachující české firmy, může být varováním deset let starý příběh amerického podnikatele Davida Ji.

Ten stejně jako pan Heng hrál klíčovou roli pro vstup čínské firmy na cizí trh, v tomto případě s DVD přehrávači do Spojených států. Ovšem při jedné ze svých služebních cest do Šanghaje byl na základě impulzu svého čínského partnera – společnosti vlastněné státem, zadržen a přes rok držen ve vazbě bez sdělení obvinění. Nakonec byl David Ji podle informací The New York Times obviněn z defraudace a byl mu zapovězen návrat do USA.

Představitelé české společnosti ale doufají, že jejich příběh bude mít lepší konec. „Pan Heng by rád věřil, že Čína je stále spravedlivou zemí, kde platí zákony a tedy by se něco takového nemělo znovu stát,“ konstatoval manažer firmy Jiří Vančura.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)