První stupeň ohrožení terorismem je v Česku už pátý rok. Viditelně jen na Pražském hradě
Déle než pět let jsou všechny vstupy do Pražského hradu stráženy policií i vojskem se samopaly a návštěvníci musejí strpět prohlídku a projít detekčním rámem. I když prezident Zeman z Hradu už dlouho neúřaduje, důvody pro bezpečnostní opatření podle policie stále trvají.
Pražský hrad je tradičně oblíbeným cílem návštěvníků města i samotných Pražanů. Turisty odrazuje od cestování covid, Pražany pak fakt, že jim průchod areálem komplikují bezpečnostní kontroly. Od října 2020 do května letošního roku byl Pražský hrad dokonce uzavřen před světem zcela.
V převleku za kominíky
Zavedení policejních kontrol včetně prohlídek zavazadel a povinného průchodu detekčním rámem přišlo po teroristických útocích v Bruselu. Dne 22. března 2016 byl vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem: vláda, tehdy v čele s Bohuslavem Sobotkou, rozhodla o zvýšené ostraze letiště či stanic metra a nasadila 550 vojáků k posílení policejních hlídek. Jakkoli na to veřejnost již dávno zapomněla první stupeň ohrožení terorismem v Česku od té doby stále trvá. Ale jediným místem, kde je posílení ostrahy až doposud viditelné, je právě Pražský hrad.
Za bod zlomu, kdy se lidé z okolí Miloše Zemana rozhodli prezidenta „ochránit“ před nežádoucí pozorností veřejnosti, lze označit vyvěšení velkých červených trenýrek na místo prezidentské standarty v září 2015. Tři členové umělecké skupiny Ztohoven tehdy bez potíží vylezli na střechu Pražského hradu v převlečení za kominíky a policisté je zvládli zadržet až po činu. Jak Správa Pražského hradu (SPH), tak i Kancelář prezidenta republiky ale ujišťují, že oni s policejními kontrolami nemají nic společného.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Není v naší pravomoci nechat zrušit, přerušit či omezit policejní kontroly a prohlídky návštěvníků,“ říká mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor s tím, že SPH s policií kontroly, jejich podobu a četnost s policií ani nekonzultuje. Na druhé straně už SPH novou realitu vzala za svou a zpřísněnou bezpečnost zanesla vloni v květnu do návštěvního řádu: „Osoba vstupující do areálu Pražského hradu je povinna podrobit se na výzvu příslušníka Policie České republiky bezpečnostní prohlídce. Odmítnutí prohlídky je důvodem pro zamezení vstupu do areálu.“
Fakt, že sám prezident Miloš Zeman na Pražském hradě už několik měsíců neúřaduje a v dohledné době to ani v plánu nemá, v nasazení kontrol roli nehraje. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz HlídacíPes.org řekl, že „Kancelář prezidenta republiky iniciovala předchozí zmírnění režimu“, ale sama policie posléze rozhodla jinak. „Na základě požadavku Policie ČR a její vlastní analýzy rizik se bezpečnostní opatření změnila a jsou nastavena aktuálním způsobem,“ dodal Ovčáček.
Zmírněním režimu má Ovčáček na mysli krátké zrušení kontrol na začátku letošního května. Už 6. května se ale policisté na své pozice naplno vrátili.
Osm měsíců zamčeno
„V rámci posuzování míry rizika teroristického útoku byl Pražský hrad vyhodnocen jako vysoce rizikové místo, a to zejména pro svou výraznou symbolickou hodnotu, coby sídla hlavy státu, ale rovněž místa s mimořádně vysokou koncentrací osob, které představuje tzv. měkký cíl,“ vysvětluje policejní mluvčí Hana Rubášová. Policie prý možná rizika vyhodnocuje pravidelně a pro pokračování bezpečnostních prohlídek vidí nadále důvod.
Policii prý v souvislosti s kontrolami „nevznikají žádné finanční ani materiální náklady nad rámec běžných výdajů“. Po zavedení kontrol to ale bylo jinak: své lidi museli pro potřeby Hradu uvolňovat krajští ředitelé. Důsledkem byl nedostatek lidí na službách v krajích a nutnost vyplácet příplatky za přesčasy, bonusy a odměny. Za první rok to bylo přes šest milionů korun. Z některých krajů už pak nechtěli své muže na Hrad posílat. Nyní už bezpečnostní kontroly provádějí jen příslušníci Útvaru pro ochranu prezidenta a Hradní stráže.
V době vyhlášeného nouzového stavu a proticovidových opatření si ale na dlouhých osm měsíců mohli ulevit. Hrad se zavřel na dva měsíce nejprve při jarní epidemické vlně, zákaz vstupu se pak vrátil od 9. října 2020. Trval až do letošního května. Znemožněn byl byť jen pouhý průchod areálem.
„Současný prezident Miloš Zeman si Hrad uzmul pro sebe a svoje vazaly, aby si zde pořádali soukromé oslavy narozenin, a jediné, co na Hradě vybudoval, jsou jarmareční dřevěné přístřešky, aby na policisty provádějící „filcung“ nepršelo,“ shrnul svůj pohled na věc Vojtěch Razima, ředitel neziskové organizace Kverulant.org.
K možnosti znovu vůbec vkročit na hradní nádvoří (případně se dostat na bohoslužbu do chrámu svatého Víta) významně přispěl právě Kverulant. Dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, že uzavření Hradu nemělo oporu v zákoně a že nádvoří Pražského hradu jsou veřejným prostranstvím. „Hradní papaláši proti rozsudku podali kasační stížnosti, ale nepochybuji, že opět dostaneme za pravdu,“ říká Razima s tím, že v novodobé historii byla jen jediná doba, kdy byl Hrad takto zcela nepřístupný: při německé okupaci v roce 1939.
Vzpomínka na Václava Havla
Podle původních vyjádření Hradu měly plošné fyzické kontroly vystřídat kontroly namátkové, spolu s posílením technických prostředků jako jsou chytré kamery. To se ale zatím nestalo. „Bezpečnostní projekty, včetně modernizace a posílení kamerového systému, se realizují průběžně. Konkrétní opatření nebudeme popisovat,“ říká Jiří Ovčáček.
Už před vypuknutím koronavirové epidemie prezident Miloš Zeman čelil kritice, že za jeho éry se Pražský hrad uzavřel veřejnosti. Znepřístupněn byl například oblíbený Jelení příkop. V době komunismu do této rokle pod Hradem lidé vůbec nesměli, upravila se a otevřela až za éry prezidenta Václava Havla.
V roce 2017 byly některé vstupy do dolní části příkopu uzavřeny, taktéž s poukazem na bezpečnostní opatření. Rok poté Správa Pražského hradu oznámila, že dolní část Jeleního příkopu se uzavře kvůli rekonstrukci. Ta měla původně trvat deset měsíců, ale stále neskončila. „Termín otevření celého Jeleního příkopu v současné době nejsme schopni specifikovat, a to kvůli pokračující rekonstrukci Nového proboštství. Horní část Jeleního příkopu ale bude standardně otevřena na začátku letní sezóny, tedy od 1. dubna 2022,“ říká Jan Pastor, mluvčí Správy Pražského hradu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
Místo „strážení“ máme i české hlídání nebo střežení.
Opravdu neskutečné, tyhle kontroly. Na jaře už je načas zrušili a pak hezky znovu zavedli. O sobotách a nedělích a vždycky, když je víc turistů, tam kolikrát stojí dlouhé fronty, někdy třeba přes celé Hradčanské náměstí. Neskutečně to hází klacky pod nohy všem pracovníkům v turismu, protože tu frontu si musí vystát každý kromě skutečných zaměstnanců Hradu. A znám místní lidi, kteří kvůli tomuhle na Hrad úplně přestali chodit. Když si vezmu, kolikrát jsem kdysi chodívala jen tak Královskou zahradou a přes Hrad na Hradčanské náměstí a dál přes Hradčany nebo Nerudovkou… Přitom tam ta troska skoro ani není a „místem s vyšší koncentrací lidí“ je stejně tak Václavské náměstí, anebo metro. Prostě se dědek mstí, nic jiného v tom není. A zavřený Hrad během pandemie byl taky úplně na palici, jako by byl nějaký problém v tom, že lidi přejdou přes nádvoří, proboha.
Jsem bývalý člen Hradní stráže, dokonce ještě v době Husáka, tedy 1986-1988. Všichni jsme tu službu dělali zodpovědně a nebylo to jenom kvůli vojenské „pakárně“.. Byli jsme vážně hrdí, že jsme mezi těmi, kteří střeží tak zásadní místo cca. 1000 let.. Mnoho lidí si dodnes myslí, že za bolševika museli být příslušnící HS prověření komunisti, či alespoň kandidáti a nejspíš konfidenti StB.. Jen pro představu, třeba v naší rotě byl jeden jediný komunista zvaný tlačenka, který byl alkoholik a neuměl pochodovat, takže do služby směl převážně na jiné objekty, jako bylo třeba Muzeum SNB nebo právě nepřístupné zahrady, kde nebylo nutné secvičovat „pořadová a tělesnou“ a nevzpomínám si, že bych ho někdy viděl na překážkové dráze, etc.. (pánové, co byli na vojně dobře vědí o čem mluvím:).. Neúčastnil se ani jednoduchých audiencí, protože nebyl schopný chůze stejnou nohou.. Veškeré jeho vystupování vlastně velmi připomínalo chování ing.Miloše Zemana na začátku jeho veřejné politické kariéry.. Inu vrána k vráně.. Splnil pouze jedno z kritérií, a to maturitní vysvědčení, o némž se dalo rovněž s úspěchem pochybovat.. Nicméně do „zdravého jádra“ nikdy nepatřil, což mu bylo taky jednoznačně dáváno najevo..
Mezi „hraďáky“ totiž byl, a dodnes je, zvláštní důvěrný vztah.. O přidělení k této jednotce rozhodovaly výhradně fyzické parametry, zvládnutí těžkého výcviku, včetně plně bojového (přijímač 2 měsíce) a schopnosti samostatně a rozhodně řešit celkem nečekané situace na veřejnosti.. Místo PŠM (politické školení mužstva) jsme chodívali raději čistit své zbraně a politruk roty neměl sebemenší nárok nás trestat, poněvadž prostě neměl vycvičené náhradníky na doplnění stavu a my jsme to zdárně využívali.. Zhruba takhle to vypadalo s celkovým přístupem k politice u čestné roty.. Právě zde stoprocentně platilo známé pořekadlo o tmě pod samotnou svící..
Vyprávím to proto, aby bylo zřejmé, že ani jeden(!) z nás nikdy neřekl, že hlídal jakéhosi bolševického pohlavára, vybraného a schváleného Sovětským svazem, což silně koreluje, žel, i s dnešní situací..
Jde mi o absolutně nelegální omezování a ponižující kontroly při vstupu, přičemž kupříkladu Bránou gigantů (hl.brána) na 1.nádvoří běžní lidé nesmí vejít vůbec.. Možná se to nezdá, ale věřte, že právě Češi jsou ochuzeni o velice originální, překvapivě silný pocit pýšné souníležitosti, který se pravidelně bezpečně projevil i u sebedrsnějších týpků, jež předešlý večer vyházeli z hospody celý hasičský bál.. To všechno bylo zcela zjevné, neboť návštěvníci brali vojáky stráže, coby jakýsi mobiliář a ztráceli jakékoliv zábrany a nic nepředstírali.. To je taky důvod, proč můžu bezpečně tvrdit, že jsou tady nenapravitelně a nelegálně naši občané okrádáni nejen o peníze, ale i o nesmírně důležité pocity hrdosti a sounáležitosti k národu, který se má skutečně čím chlubit, ale to se rozhodně netýká současného osazenstva KPR, včetně oficiálně uváděné hlavy státu, kteří společně už roky celému světu předvádí, jak důsledně ztrapňovat, zneužívat a škodit pověsti historicky úspěšného národa i jeho budoucnosti..
Nebudu teď detailně komentovat rozkrádání našeho národního majetku, k čemuž patří mimo jiné doslova odrazující vstupné do Zlaté uličky nebo zlodějská cena za malou lahev vody u stánků přímo v objektu, které má, světe div se, v pronájmu úplnou náhodou firma, úplně náhodou štědře sponzorující Kancelář prezidenta republiky.. Nikdo neví, k čemu je vlastně naši nižší státní úředníci ve skutečnosti používají, když rok co rok dostávají několika milionové a stále vyšší dotace od státu, ačkoliv to nikde není vidět.. Připadá snad někomu věrohodné, kolik let už probíhá údajná oprava Jeleního příkopu? Další utajované výdaje jsou prostě hnusné šmelení, které samo o sobě dělá z návštěvy tohoto veřejného(!) místa poměrně nákladný výlet.. Máte-li třeba dvě školou povinné děti, nejste ze středních Čech a chcete potomkům dopřát plnohodnotný zážitek, tak vynaložíte podobnou částku, jako za týden v hotelu na Lipně.. Přitom, bez sebemenšího patetizmu, právě dětem hodně pomáhá k té správné vlastenecké náladě, když na vlastní kůži vidí a cítí bohatou historii místo pouhého memorování dat při nudných hodinách dějepisu.. Jen podotýkám, že mluvím o správném vlastenectví, nikoliv „flaztenectví“ nácků a různých podobných partiček, kterým paradoxně současný stav vyhovuje.. Je mi to upřímně líto a zároveň strašně štve..
Dávno nesmyslná „protiteroristická“ opatření nejsou nic jiného, než uměle posilující dojem vlastní důležitosti mstivého jedince, který si prezidentský úřad prokazatelně vylhal v rámci jeho údajné nekampaně a pochopitelně si tím hladí svoje ego i všichni nevolení úředníci v osazenstvu Hradu.. Navíc se to bezesporu někomu hodně moc vyplatí..
Je to svévolná neúcta k prostoru utvářejícího dějiny našeho státu, jasná neúcta k občanům ČR a neuctivé ponižování před zahraničními návštěvníky..
Nevěřme řečem o jakési zvůli Policie, která jedná jen na svou pěst.. Někdo z Hradu to musel přece navrhnout, rozhodnout, schválit a objednat, aby se patrně mohl ukájet z dalšího povýšení moci nad „obyčejnou lůzou“, jež z toho zákonitě plyne.. SPH, nebo-li „spolek pro hanobení historie“ už musí konečně opustit svoje posty v prosterách odjakživa patřících českému národu bez svévolného rozdělování na lidi, co na Hrad mohou (s ponižujícími osobními prohlídkami) a na ty ostatní, které nynější hradní páni na „svém sídle“ nepotřebují nebo na to nemají.. Nedá se přehlédnout paralela s pořádky nastolenými nacisty po obsazení Česka po roce 1939.. Není to nic jiného, než papalášství nejhoršího zrna, na které nemají bez vážného důvodu zákonné ani morální právo..
Avšak, buďme upřímní, ve své podstatě jde o logický důsledek komplexního přístupu k našemu státu ze strany zavrženíhodných zbabělců, zrádců, ignorantských zločinců a, jak praví klasik, „momentálně zaostalých“ patolízalů.. To bychom určitě neměli tolerovat a hlavně něco takového už nikdy nepřipustit..
Děkuji vám, mluvíte mi z duše. Na Hradě jsem nebyla od doby, co ta opatření zavedli, předtím jsem se tudy aspoň jednou měsíčně prošla jen tak, pro „dobití baterek“. Záminka ochrany před terorismem je směšná – ani před covidem nebýval na nádvořích takový shluk lidí, jako je ve frontách před kontrolami… Snad se to nejpozději za rok změní a dožiji se toho, že zase bude možné vejít Bránou Gigantů.
Tak to dopadá, když ruskej šváb udělá z Hradčan pobočku Kremlu. Chodívali jsme tam s rodinou běžně, ale od té doby tam nejdeme, ani když je výstava v Jízdárně. Vypadalo to nadějně, když ho vezli do Střešovic – ale budeme tedy znovu muset počkat.
Zajimavej článek,zejména upřímnost a konstatování faktu… Je ale pravda že je situace jiná než za prezidenta Václava Havla a ještě před pár lety to v Evropě bouchalo o sto šest,je potřeba se chránit.
Jsem pro to, aby byl pro účely výkonu prezidentského úřadu vyčleněn některý z paláců buď na Hradčanech, či v nejbližším okolí.
Snížily by se náklady, které má KPR jak s provozem na Pražském Hradě, tak v Lánech.
Nebudu komentovat, jen ke vstupnému do Zlaté uličky: je třeba si uvědomit, že na nesmírně početné davy lidí tyto objekty nejsou jak kapacitně, tak ani stavebním provedením dimenzovány, dochází k jejich děsivé devastaci a vysoké vstupné mělo původně regulovat aspoň částečně počty návštěvníků. Ovšem teď jsou počty lidí v areálu Hradu minimální, takže vybírání vstupného nedává smysl.