Průtokovými účty mizí špinavé miliardy. Stát má plán, jak je lépe zabavit
Koncem prosince roku 2019 přistálo na účtech jedné tuzemské společnosti s ručením omezením ve dvou platbách celkem 33,7 milionu dolarů. Odesílatelem byla ruská naftařská společnost z Krasnodarské oblasti. Obratem je česká společnost převedla na eura a 23 milionů chtěla poslat na švýcarský bankovní účet společnosti se sídlem v Dubaji…
Na to, že firma byla do obchodního rejstříku zapsána sotva před dvěma týdny a bankovní účet si otevřela až pár dní poté, začala ve velkém stylu. Nepřekvapí, že banka kvůli mnohamilionové podezřelé transakci kontaktovala Finanční analytický úřad, který případ následně předal policii. Ta zahájila trestní řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.
Státní zástupce souhlasil se zajištěním peněz – v přepočtu 762,5 milionu Kč – coby výnosů z trestné činnosti.
Podle ministerské analýzy jen v letech 2020 a 2021 přišlo oznámení o 904 podezřelých obchodech za 104,5 miliardy korun.
Jenže všechny firmy v řetězci posléze potvrdily stejnou verzi příběhu o původu peněz a smyslu jejich přeposílání. A tak navzdory tomu, že policie měla převody „za vysoce podezřelé, nelogické a z ekonomického pohledu nedávají smysl“, po necelých dvou letech musely být peníze uvolněny s tím, že nebyl prokázán zdrojový trestný čin.
Jako „vzorový případ neprokázané legalizace výnosů z trestné činnosti“ tento reálný příběh popisuje Analýza k možnostem odčerpávání nelegálně nabytého majetku. V ní už vloni v létě ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě tři varianty řešení problematiky průtokových (tranzitních) účtů.
Ty jsou jedním z nástrojů, jak zakrýt původ nelegálně získaných peněz. Často jde o případy, kdy peníze putují ze zemí bývalého Sovětského svazu; do Česka jsou převáděny pod záminkou podnikání či investic a obratem putují do dalších zemí a tím se legalizují.
Podle ministerské analýzy jen v letech 2020 a 2021 přišlo oznámení o 904 podezřelých obchodech za 104,5 miliardy korun. Zablokováno a následně zajištěno bylo ale jen 897 milionů korun a padlo 38 trestních oznámení. Národní centrála proti organizovanému zločinu přitom odhadla, že jen v letech 2020 a 2021 bylo přes Česko vypráno touto cestou 100 miliard korun.
Jak odčerpat podezřelý majetek
Postup proti praní špinavých peněz a zneužívání průtokových účtů dlouhodobě komplikuje fakt, že v Česku dosud není možné finance zabavovat bez přímé vazby na konkrétní trestný čin. To by se ale mělo změnit.
Už vloni vláda zaúkolovala ministerstvo spravedlnosti, aby do prosince 2024 předložilo zákon, který by průtokové účty řešil a umožnil zabavování podezřelých peněz. Z předložených variant vybrala takzvanou trestní variantu.
Podstatnou změnou je, že zabavit podezřelý majetek by mělo být možné i když v předchozí trestní kauze nebyl nikdo odsouzen.
„Budoucí úprava významně přispěje k omezení praní špinavých peněz přes území České republiky, neboť umožní odčerpat i takové propírané peněžní prostředky (často dosahující desítek milionů korun), u kterých to doposud nebylo možné,“ konstatuje analýza ministerstva spravedlnosti.
Průtokové účty chce Ministerstvo spravedlnosti řešit prostřednictvím vznikajícího zákona „o odčerpání majetku protiprávního původu“. Tím hodlá zároveň splnit i povinné přijetí unijní směrnice z letošního dubna „o vymáhání a konfiskaci majetku“.
Zákon má umožnit, aby v souvislosti s vyšetřováním konkrétních závažných trestných činů bylo možné zahájit zvláštní řízení k zabavení nelegálně nabytého majetku. „Smyslem tohoto zvláštního řízení tedy není odsouzení osoby a její potrestání. K tomu i nadále bude moci dojít pouze v trestním řízení,“ říká za ministerstvo spravedlnosti mluvčí Marcela Nevšímalová.
Podstatnou změnou je, že zabavit podezřelý majetek by mělo být možné i když v předchozí trestní kauze nebyl nikdo odsouzen. Stačí, když soud dojde – v separátním řízení – k závěru, že majetek „je protiprávního původu“. Majetek by mohl být odčerpán ve prospěch státu, případně by mohl být využit ve prospěch obětí trestné činnosti.
„Řízení by mělo být zaměřené proti věci, nikoli na „potrestání osoby“, to samozřejmě ale neznamená, že dotčeným osobám nebude přiznáno procesní postavení umožňující jim efektivní obranu jejich práv,“ upozorňuje ministerstvo spravedlnosti.
Atraktivní Česko a špinavé peníze
Podmínkou pro zahájení řízení proti majetku by bylo to, že pravděpodobně pochází ze závažné organizované trestné činnosti nebo ze zákonem vymezených konkrétních trestných činů. Připravovaný zákon by měl obsahovat „demonstrativní výčet podezřelých okolností“, navzdory dřívějším předpokladům by však jeho součástí nemělo být obrácení důkazního břemene, kdy by například majitel bankovního účtu musel dokazovat, že finance nabyl legálním způsobem.
Důkazní břemeno by nesl státní zástupce, který musí předložit dostatečné důkazy prokazující, že majetek pravděpodobně pochází z trestné činnosti.
„S obracením či přenášením důkazního břemene jako takovým v současnosti nepočítáme, přístup dotčené osoby k řízení o odčerpání by však mohl představovat jednu z okolností, které by soud zohledňoval při svém rozhodování,“ upřesňuje Marcela Nevšímalová.
Důkazní břemeno by nesl státní zástupce, který musí předložit dostatečné důkazy prokazující, že majetek pravděpodobně pochází z trestné činnosti. „Dotčená osoba by v řízení mohla vyvracet tvrzení o trestním původu určitého majetku a dokládat, že jej nabyla legálním způsobem, což by muselo být učiněno věrohodně s ověřitelnými informacemi k původu majetku,“ vysvětluje analýza ministerstva spravedlnosti. Lze prý očekávat, že nová úprava by se týkala přibližně dvaceti případů ročně.
Ministerstvo spravedlnosti plánuje zákon předložit vládě nejpozději do konce tohoto roku. Organizace Rekonstrukce státu, která o potřebě takového zákona mluví už několik let, ale varuje, že si vláda dává zbytečně na čas a že by důležitý zákon nemusela vůbec stihnout v tomto funkčním období schválit.
„Nedávno jsme za projekt Odolnější Česko vydali výzvu vládě k urychlení přijetí tohoto a dalších opatření na podporu bezpečnosti a odolnosti ČR,“ upozorňuje Lukáš Kraus, vedoucí analytického týmu organizace Rekonstrukce státu.
Jak dodává, Česko je nyní podle zahraničních analýz jednou z nejatraktivnějších zemí, kde se dají dobře vyprat příjmy z trestné činnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Buďme na politiky nároční. Tak jako kdysi v Listopadu
Jan Urban: Donald Trump jako prorok změny. K horšímu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Důchodce okradli velmi rychle.Tyto miliardy protékají dlouho a nic.
Odkud máte vaši informaci, že ty podezřelé ruské peníze pocházely od nějakých okradených důchodců? V článku se o původu těch špinavých peněz nikde nic nepíše, takže tady asi jenom fantazírujete.
👎 Nic hloupějšího, drzého a neomaleného jsem již dlouho nečetl.
1/ Důchoce nikdo neokradl, pouze státní socialismus v nich vypěstoval neomalený pocit, že mají na všechno bezpracný nárok i když je to na dluh ostatních.
2/ Čeští důchodci se podle francouzského výzkumu ve světě, mají jako pověstná „prasata v žitě“.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesti-duchodci-jsou-v-kvalite-zivota-desati-nejlepsi-na-svete-40458433
Tento zákon měl být předložen a odsouhlasen už v roce 2022
k zabavení peněz by mělo stačit jen to,že jsou z Ruska a Rusi u nás musí disponovat jen takovou částkou,jakou při vstupu nahlásí úřadům aby nechytračili.
Nebyl bych si vůbec jistý, že by Don Pablo měl po své náhodné schůzce s Nejedlým nějaký zájem situaci s praním rusských peněz řešit 🙁
Tato vláda přechází od jednoho extrému ke druhému.
Jasně že některé bankovní převody mohou být podezřelé a státní orgány mají právo je přešetřit. To už vyplývá z prastarého zákona „. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“.
Jenže, zablokovat ty peníze skoro na 2 roky jako zde v příkladu, než si policie vyšetří, že nic nezjistila, je poněkud mnoho. To pořád vypadá jako by i pro tuto vladu byl podnikatel sprosté podezřelé individuum , které může kdykoliv zavř´ít nebo mu zablokovat majetek.
A končí se evergreenem, totiž zkonfiskováním podezřelého majetku, kterého majitel nemůže prokázat původ nabytí.“ V případě „..„demonstrativního výčtu podezřelých okolností““..
Že se člověk diví..
občan je ze všeho podezřelé individuum,trpěné státem proto,že plní státní kasu.
Nietzsche říká,že :“Spravedlnost je vztahem stejně silných“.Takže vztah občana a státu spravedlivý nebude nikdy.
Prani spinavych je vymluva k plosnemu spehovani vsech lidi i firem. Komunista chtel kontrolovat vsechny. Totalitni system, ktery mame dnes je pokrocilejsi, protoze zjistil, ze staci kontrolovat podnikani. Tento zakon je jednim z nastroju. Nejde o potirani zlocinu, reklamy na podvody je plny google facebook a vsem to je jedno.