Provládní ČT? Babiš překroutil analýzu vysílání

Opoziční poslanec Andrej Babiš v noci na dnešek (videozáznam zde, čas cca 22:45) během sněmovního řečnického maratonu vytáhl znovu své oblíbené téma: „Česká televize je provládní a vyhrála dnešní koalici volby“. Zmínil při tom analýzu předloňského předvolebního vysílání ČT s tím, že „ČT ignoruje Babiše“ a bez podrobností dále „62 reportáží, negativních zpráv“.

Když se do zmíněného dokumentu (dostupný na stránkách Rady ČT) podíváme, zjistíme, že Babišových „62 reportáží“ je ve skutečnosti 62 negativních zmínek o hnutí ANO v Událostech ČT v období 3. 9. – 8. 10. 2021. Oproti nim se ale objevilo na adresu Babišova hnutí ve stejném pořadu a časovém úseku i 430 zmínek neutrálních a čtyři pozitivní. Hnutí ANO se věnovaly dvě pětiny odvysílaného politického zpravodajství. Tolik k údajné ignoraci Babiše ze strany veřejnoprávní televize.

Klíčové v analýze jsou vysvětlující poznámky pod čarou, které Babiš buď nečetl, nebo se mu nehodily do konceptu mediálního spiknutí proti jeho osobě a partaji. Zejména jde o rozdíl mezi počtem negativních a pozitivních zmínek v hlavních zpravodajských pořadech ČT:

„Nejméně příznivý rozdíl (12 procent, pozn. red.) mělo hnutí ANO, což zapadalo i do zjištěných hodnot v konkurenčních relacích (TN TV Nova i Velké zprávy Prima FTV prezentovaly hnutí ANO s 15% převisem negativních výpovědí). Výsledek ovlivnily zejména skandály jeho předsedy Andreje Babiše, především Čapí hnízdo a Pandora Papers,“ stojí v analýze. Jinými slovy, veřejnoprávní televize – která podle Babiše vyhrála současné vládě volby – se v kritice hnutí ANO nijak nevymykala z praxe ostatních televizí.

 

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org