Product placement v České televizi. Vloni příjem 22 miliónů, teď pokuta za ostudu s McDonald´s
Product placement, takzvané „umístění produktu do pořadu za úplatu nebo jinou protihodnotu“ mezi lety 2010 – 2014 České televizi zatím přinesl 58 miliónů korun. A nyní pokutu za do očí bijící propagaci hranolků mezinárodního řetězce v přímém přenosu…
Letos v květnu se v rámci vysílání z mistrovství světa v hokeji Česká televiza „proslavila“ níže uvedeným videem s hokejovým expertem Pavlem Richterem.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli tomuto výstupu už v červnu s televizí zahájila správní řízení. Maximální postih až ve výši 2,5 miliónu korun ale RRTV nakonec neudělila. Jak upozornil Médiář.cz, spokojila s pokutou ve výši 350 tisíc korun.
Příjmy z product placementu, v jistém smyslu skryté reklamy, České televizi stále rostou. (Informace o zastoupení product placementu na příjmech České televize si vyžádal HlídacíPes.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.)
V jednotlivých letech byly příjmy ČT z product placementu tyto:
(ceny bez DPH)
2010: 0
2011: 7 miliónů Kč
2012: 11 miliónů Kč
2013: 18 miliónů Kč
2014: 22 miliónů Kč
Škála produktů, firem a jejich služeb, které se formou product placementu v České televizi propagují, je široká.
ČT podle poskytnutého seznamu pořadů a propagovaných produktů pracuje jak s aktivním product placementem (zapojení produktu nebo služby přímo do scénáře pořadu, kdy vybraná postava například s produktem pracuje či se kolem něj odvíjí nějaký příběh), i s jeho pasivní formou (obvykle formou dekorace ve vysíláném pořadu).
Mezi zadavateli product placementu je nejoblíbenějším pořadem České televize „ranní dávka dobré nálady v podobě zajímavých hostů, informací, muziky i kulturních tipů“: Dobré ráno; pořad, vysílaný z Ostravy a z Brna každý všední den od 5:59 do 8:30 na ČT 2.
Podobně vyhledávaným nosičem product placementu, tedy z definice „umístění konkrétního produktu do filmu, seriálu nebo televizního pořadu za účelem jeho zviditelnění a propagace zboží či služeb“, jsou kutilské pořady Polopatě či Hobby naší doby.
V televizních seriálech z produkce České televize se naopak product placement vloni vyskytoval jen výjimečně. Pečlivý divák jej mohl odhalit například v kriminálkách Případy 1. oddělení a Vraždy v kruhu.
Kompletní seznam pořadů s „umístěným produktu“ za rok 2014:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Kdyby se měla takováto reklama sankcionovat důsledně, pak by musilo skončit x pořadů věnovaných tkzv. umění (což je mnohdy zástupný vznešený pojem pro docela obyčejný show byznys či řemeslnou produkci, např. hraných filmů – které ale jsou také umisťovány na trh a tak konkurují jiným filmům, na které se ale v těchto pořadech nedostane – tedy jde evidentně o zvýhodňování na trhu , v případě ČTV prováděné za peníze daňových poplatníků). Mnoho lidí nezajímá mnohdy to pokleslá filmová produkce, proč tedy by jednak měli platit za její výrobu a teď ještě i za reklamu – jak bylo naznačeno, tak za reklamu skrytou , poškozující trh s hraným filmem, televize tak vlastně ze svých koncesionářů dělá spolupachatele.