Prezident Petr Pavel v Evropském parlamentu. Foto: Profimedia

Prezident Pavel, česká diskuse o právu veta, splašení novináři a z prdu kulička

Napsal/a Robert Břešťan 6. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Prezident Petr Pavel vyrazil na cestu po Evropě a domů si přivezl skandál. Tedy spíše pseudoskandál s tím, že chce prý naše malé Česko připravit v EU o poslední záchranné lano k normálnosti – o právo veta. A teď o tom, jak to bylo doopravdy.

Začalo to projevem Petra Pavla v Bruggách při příležitosti zahajovací ceremonie akademického roku v  Concert Hall, T’zand.

Padlo přesně toto: „Otázka rozšíření se pochopitelně pojí s otázkou efektivity EU – tedy otázkou, která v menších a středně velkých členských státech není příliš populární. Musíme však být připraveni v domácí diskusi zvážit různé návrhy, jak upravit rozhodovací proces EU, včetně přechodu k hlasování kvalifikovanou většinou v některých oblastech. Musíme zvýšit povědomí o tom, že stabilita a moc – jinými slovy schopnost společně jednat – jsou naším sdíleným zájmem.“

Podle MF Dnes tím prezident „odpálil politickou bombu“. Deník pasáž projevu interpretoval svým čtenářům tak, že by „menší státy včetně Česka mohly přijít o možnost práva veta ve prospěch hlasování kvalifikované většiny“ a že Pavlova slova „vyzněla v neprospěch zachování veta menších států“.

Doporučujeme si proto ještě jednou přečíst to, co prezident v Bruggách řekl. Tématu se každopádně chopili někteří politici, inu volby do Evropského parlamentu se blíží a voliče nejlépe aktivizuje oblíbená hra na zlý Brusel.

Třeba europoslanec Alexandr Vondra, kterého jinak určitě nelze podezřívat z toho, že by se v evropské a celkově zahraniční politice neorientoval, ujistil, že je „proti rozšíření většinového hlasování do oblasti obrany a zahraniční politiky“. O čemž sice Petr Pavel nemluvil, ale faktem je, že na úrovni EU se diskuse už nyní vede – například, že by většinové hlasování dostalo přednost třeba u rozhodování o evropských sankcích.

Zatím právo veta platí (mimo jiné) právě v zahraniční a obranné politice. Jinak jako by se zapomnělo, že se v EU zcela běžně v řadě otázek hlasuje tzv. kvalifikovanou většinou – 55 % členských států reprezentujících aspoň 65 % obyvatel.

Nikdo také nemluví o úplném zrušení práva veta. Už proto, že na tyto zásadní změny by byla nutná jednomyslná shoda všech členských států. Tedy platilo by – právo veta.

Nicméně zaklínadlo „právo veta“ má ve vztahu k Bruselu emotivní náboj; skoro jako legendární zahnuté banány.

Šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek kritiku pojal ve velkém stylu. Nechybí „zrada“ a „dýka do zad“.

Jeho web pak přišel s článkem s dosti zavádějícím titulkem: Vzdal bych se práva veta v EU, zaskočil všechny Pavel. Což prezident opravdu neřekl – opět viz pasáž projevu výše.

Téma – již s příslušným pokřivením – se pak dále jala rozvíjet CNN Prima News:

Neplatí ovšem ani teze, že „pasáže projevu, kde Pavel změnu hlasování navrhuje, si všiml jako jediný server iDNES“.

On si toho všiml nejen tento iDnes, respektive MF Dnes, ten tomu jen dal pořádný spin. S titulkem: Prezident Pavel by se vzdal českého veta. Znepokojil koalici i opozici.

V newsletteru Hospodářských novin Ředitelé Evropy o Pavlově projevu už předtím napsali Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková, kteří se dění v EU na tuzemské mediální scéně věnují dlouho a pečlivě.

„Všiml si toho (myšleno „jediný deník“, pozn. red.) možná proto, že Pavel vzdání se veta nepodpořil. Řekl, že přechod k většin. hlasování (v dalších oblastech) byl měl být „součástí domácí debaty“. Já jsem byla na místě, ptala se ho explicitně na to a řekl, že zdůraznil jen potřebu debaty (kvůli vstupu UA do EU),“ reagovala na Balšínka Šafaříková.

Stálá zpravodajka vydavatelství Economia v Bruselu Kateřina Šafaříková jednak byla přímo na místě a ještě se na inkriminovanou pasáž prezidenta následně doptala:

Jak v Bruggách, tak před europoslanci Petr Pavel zmínil potřebu debaty o změně EU, aby se mohla dál rozšířit. V Bruggách před studenty sám od sebe mluvil o zavedení většinového hlasování místo jednomyslnosti. Až to skoro vypadalo, že je to pro něj důležitější téma než pro rovněž přítomného ministra pro evropské záležitosti. Znamená to, že prezident změnu hlasování podporuje? „Neřekl jsem slovo podporuji,“ reagoval ostře na dotaz Ředitelů Evropy. „Mluvil jsem o tom, že máme být připraveni tu debatu vést,“ dodala hlava státu. 

Diskuse o právu veta v rámci EU téma rozhodně je. Škoda, že nám tu místo toho vznikla, jak se říká hezky česky, z prdu kulička.

Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.

Více o knizePořídit knihu
QR kód
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)