V Praze se otevře Centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska. Zavražděný politik vadí Kremlu i po smrti
Na pražské filozofické fakultě se 8. února oficiálně otevře Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska. Jeho vznik i provoz podpořil Fond Borise Němcova za svobodu, který vede dcera zavražděného ruského politika Žanna Němcovová.
„Reakce z Ruska nebo z ruské ambasády v Praze ještě nějaká přijít může. Ale máme tu autonomii akademického prostředí a chceme hájit svobodu bádání,“ říká Marek Příhoda, donedávna ředitel Ústavu východoevropských studií FF UK.
Právě on je jedním ze dvou vedoucích nového centra. Tím druhým je ruský politolog nyní žijící v Praze Alexandr Morozov.
„Jméno Borise Němcova v názvu už něco říká, hlásíme se tím k té části politické tradice v Rusku, která odkazuje k demokracii, humanismu a ochraně lidských práv. Uznávám, že v současném Rusku to jsou teze kontroverzní, ale neznamená to, že se ztotožňujeme s nějakým konkrétním politickým proudem,“ konstatuje Příhoda.
Centrum místo náměstí
Připouští, že i na možný politický rozměr otevření nového výzkumného centra padaly při debatě o projektu v Akademickém senátu FF UK otázky. „My ale nejsme politická organizace, náš status dokonce aktivní angažmá v politice výslovně vylučuje,“ doplňuje.
Jméno někdejšího vůdce ruské opoziční scény Borise Němcova vyvolává v Rusku stále značné emoce. Dokazuje to mimo jiné rozruch, který vyvolalo rozhodnutí přejmenovat prostranství u ruské ambasády ve Washingtonu na náměstí Borise Němcova.
Nápad pojmenovat náměstí po ruském politikovi se již dříve objevil i v Praze – loňská petice požadovala, aby se náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí i ruská ambasáda, přejmenovalo právě na náměstí Borise Němcova.
Nyní tedy bude v centru Prahy, pravděpodobně v Hybernské ulici, sídlit Akademické centrum se jménem Borise Němcova ve svém názvu.
„Chceme poskytovat obraz Ruska, který se asi bude lišit od toho, který šíří ruské sdělovací prostředky a který má svůj odraz i u nás. V tomto smyslu se politického rozměru asi nezbavíme,“ připouští Marek Příhoda.
První kontakty mezi FF UK a Fondem Borise Němcova proběhly na podzim roku 2016, vznik centra jednohlasně schválil Akademický senát FF UK vloni na konci roku. Smlouvu o společném projektu podepsala fakulta i fond 17. ledna. Slavnostní představení projektu je plánováno na 8. února, plná činnost centra pak od 1. března.
Rusko v souvislostech
Centrum se představuje jako „mezioborová platforma zaměřená především na podporu studia a výzkumu současné ruské společnosti a jejího politického a kulturního prostředí“.
Mělo by mít formát think-tanku, cílem je získat pro spolupráci široké spektrum odborníků na současné Rusko. Jednou z aktivit je i letní škola pro mladé vědce ze západní Evropy, z Česka i z Ruska.
„Chceme dělat i náročnější vědecké projekty, například analýzu současné ruské společnosti v historických souvislostech,“ říká Příhoda.
Smlouva s Fondem Borise Němcova za svobodu se sídlem v německém Bonnu byla uzavřena zatím na pět let s možností prodloužení.
Fond pokryje především základní mzdové náklady pro dva vedoucí projektu, na ostatní aktivity si Akademické centrum bude shánět prostředky samo, například z grantů; filozofická fakulta poskytne centru zázemí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Znacne vesela zprava, ocekavam ze centrum bude otevreno v Hybernske cislo 20, znama to budova z dob totalace jako Leninovo museum, po zruseni americky klub a ted mozna vyskumny klub Putinova jednani, Russ Nuevo 🙂 byvalo mne velice smutno po Praze ve ktere jsem se narodil, do ktere jsem se nemohl vratit. Zakazane jsem ji v roce 1969 opustil, Doufal jsem aspon pro sve pratele v Cechach, ze tyto volby neco zmeni 🙂 no a opet zacinam byt spokojen, ze jsem exulantem.