Solární panely ČEZ na střeše Kongresového centra v Praze. Foto: Jiří Koťátko/ CNC/ Profimedia

Postavíme tři nové Temelíny – z obnovitelných zdrojů, plánuje ČEZ

Napsal/a Robert Břešťan 15. března 2023
FacebookXPocketE-mail

Jen s malou nadsázkou řečeno: obnovitelné zdroje v Česku definitivně zvítězí poté, co kompletní řešení domácích solárních elektráren začne lidem nabízet IKEA… A ta už na tom skutečně pracuje. Za poslední rok se energetika v Česku i přístup lidí k ní rapidně změnila. Jen za to (zatím) nemůže švédský nábytkářský řetězec, ale Putinova válka proti Ukrajině.

„Nabízíme na klíč fotovoltaické řešení pro domácnosti,“ pochlubil se na nedávné konferenci „Energetická svoboda: rok od ruské války a český výzvy v energetické nezávislosti“ Jakub Lelek, ředitel pro veřejné otázky společnosti IKEA pro ČR, Maďarsko a Slovensko.

Český zákazník si nicméně na řešení nazvané Home Solar – zahrnující solární panely na střechu a jednoduchý řídící systém – musí ještě chvíli počkat: V tuzemsku se na rozdíl od devíti jiných zemí, kde švédský řetězec s nábytkem působí, tato služba zatím ještě připravuje. I bez toho se ale soukromý solární boom v Česku v posledním roce rozjel ve velkém. „Poděkovat“ za to můžeme Putinovi.

Například jen samotný ČEZ v loňském roce do sítě připojil rekordních 21 325 malých fotovoltaických elektráren. Pro srovnání: V roce 2021 to bylo 5870 a o rok dříve jen 4080. Zájem o vlastní solární panely tak meziročně vzrostl čtyřnásobně. I kvůli tomu plánuje ČEZ jen letos do úprav distribuční sítě investovat 6,5 miliardy korun.

Nálepka solárních baronů

Varování, že solární (re)start se dá snadno i přepálit, nabízí sousední Polsko. Jak upozornily Hospodářské noviny, Polsko má za sebou sice čtyřletý solární boom, jenže poté, co se trh postupně nasytil a zájem opadl, mnoho instalačních firem zbankrotovalo a bez záruky na své nové solární elektrárny i na jejich servis zůstalo před 700 tisíc domácností. Ještě v roce 2015 mělo „solár“ na střeše sotva pět tisíc domácností, koncem loňského roku jich bylo 1,2 milionu, přibližně 14 procent domácností. V Česku mají střešní elektrárny zatím jen čtyři procenta domácností, ale zájem i realizace rychle roste.

Velké množství nových malých zdrojů může být zároveň podle expertů rizikem pro stabilitu a bezpečnost sítě. Technologie už ale výkyvy umějí vykrývat, například dálkově snižovat výkon v období vrcholů výroby z obnovitelných zdrojů.

Podle Kamila Čermáka, generálního ředitele ČEZ ESCO, v Česku jen doháníme to, co jsme v poslední dekádě zaspali – jak v energetických úsporách, tak v příklonu k obnovitelným zdrojům. Zejména pak na úrovni vlády, ale i samospráv. „Jsou tu tisíce radnic, stovky nemocnic, desítky tisíc škol a příležitost, jak je udělat energeticky úsporné, ležela dlouho ladem,“ upozorňuje Čermák.

Zdůrazňuje ale své přesvědčení, že bez nových zdrojů jaderné energetiky se nárůst obnovitelných zdrojů v Česku zvládnout nedá. „Jako přechodový zdroj potřebujeme stále i plyn, i kdyby jen kvůli centrálnímu zásobování teplem, než i zde přejdeme na tepelná čerpadla, biomasu či vodík. Plyn ale potřebujeme totálně derusifikovat,“ konstatuje Čermák.

„V nejbližších letech nás čeká rekonstrukce Ukrajiny. To je na jedné straně pozitivní, ale problém bude s odchodem kvalifikované pracovní síly.“

Jen sama energetická společnost ČEZ do roku 2030 plánuje mít 6000 MW výkonu z obnovitelných zdrojů, to je produkce odpovídající třem Temelínům. „K tomu ale potřebujeme velké výkony, to neutáhnou domácnosti. To musí být velké solární a větrné projekty a tam musí vláda pomoct s komunikací. Bohužel z minula tu má fotovoltaiku špatnou nálepku skrze solární barony.“

Ušetřit až 87 % nákladů

Rok 2022 byl v investicích do obnovitelných zdrojů rekordní jak v Evropě, tak i v Česku. „Stát se rozpohyboval, vytváří systémové prostředí a dobré podmínky pro rozvoj obnovitelných zdrojů – biometanu, větrných elektráren, vodíku i fotovoltaiky. Připravujeme pro to finanční nástroje, legislativu,“ shrnuje místopředseda vlády Marian Jurečka, vedle ministra práce a sociálních věcí v tu chvíli ještě i úřadující ministr životního prostředí.

„Nechceme, aby moderní energetika byla jen doménou bohatých, na podporu dosáhnou i lidé z nižších příjmových skupin. Jde i o to, aby se v té nabídce dotací dokázali zorientovat. Každá domácnost, každý výrobní provoz, který to může využít, by měl mít v budoucnu svou fotovoltaiku. U domácnosti v tom postupujeme velmi rychle. Musíme ale řešit i spotřebu a její vyrovnávání mimo letní období. Naše ambice je, abychom to tempo posledního roku udrželi i v dalších letech,“ říká Jurečka.

Limitem podle něj nemají být finanční zdroje, problém ale očekává z hlediska dodavatelské kapacity, dostupnosti technologií i lidské kapacity, kdy firmy nestačí naplňovat stávající poptávku.

Na toto riziko s výhledem do budoucna upozorňuje i Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace: „S válkou na Ukrajině souvisí i to, že nás čeká v nejbližších letech rekonstrukce Ukrajiny. To je na jedné straně pozitivní s ohledem na uplatnění výrobků, ale problém bude s odchodem kvalifikované pracovní síly.“

Příkladem projektu, který bezprostředně reaguje na nárůst cen energií v důsledku Putinovy války proti Ukrajině, je dotační program Nová zelená úsporám Light. Určený je na zateplení domu, izolaci střechy, podlah půdy a stěn domů anebo výměnu oken a dveří v domácnostech seniorů a nízkopříjmovým domácnostem, jež pobírají příspěvek na bydlení. Jednorázově lze získat až 150 tisíc korun.

Podle odhadů expertů podobná investice může přinést značné úspory na vytápění, u starších domů i v rozmezí tři až šest tisíc korun měsíčně. Například podle Petra Holuba, zakladatele a ředitele společnosti Budovy21, se „na dobré renovaci rodinného domu se dá uspořit dokonce až 87% energetické spotřeby“.

Nastupující ministr životního prostředí Petr Hladík ujišťuje, že v projektu „Nová zelená úsporám Light“ peníze nedojdou. „Budeme je navyšovat tak, jak budou potřeba. Přijde navíc i podpora fotovoltaiky, výměna starých uhelných kotlů i starých plynových kotlů za tepelná čerpadla,“ říká Hladík. Podmínkou nicméně bude, že takový objekt bude muset být nejprve zateplen.

„Podobné programy na úspory energie se mnohonásobně vrátí. Má to větší smysl než různé energetické balíčky či zastropování cen energie nebo příspěvky na bydlení. To jsou krátkodobá opatření, ale rekonstrukce a zateplení je na dlouhou dobu,“ říká architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace Marcela Kubů.

„Ani dotace 90 % na stotisícovou investici nemusí být pro řadu lidí dosažitelná – je mnoho domácností, která nemá deset tisíc na nenadálý výdaj.“

Vláda by podle ní měla jít příkladem a začít u sebe a u svých budov. „Ať ukáže, že to lze dělat dobře a efektivně. U veřejných budov je pořád velký potenciál a velká možnost, co renovovat,“ upozorňuje.

Příkladem dalšího nevyužitého potenciálu jsou bioplynové stanice – ať už se budou využívat rostlinné zbytky, prasečí kejda či gastroodpady. „Každý zemědělský podnik, za nímž nebude stát bioplynová stanice, je a bude pro Česko špatně,“ podotýká Petr Hladík.

Umět mluvit s lidmi

Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, připomíná, že jen samo Česko má z evropského modernizačního fondu příslib 500 miliard korun, jež mají jít právě na rozvoj obnovitelných zdrojů, na zateplování budov a další úsporná opatření. „To jsou mimochodem peníze, jejichž původ je v prodeji emisních povolenek. I když jsou často kritizované, ve skutečnosti nám pomáhají transformovat energetiku,“ říká Sedlák.

Průzkumy veřejného mínění navíc ukazují, že lidé nutné změny v energetice chápou, ať už kvůli aktuální válce na Ukrajině či kvůli dopadům klimatické změny. „Většinová shoda společnosti je, že klimatická změna probíhá, způsobil ji člověk a je třeba ji řešit. Větší podporu obnovitelných zdrojů si přejí čtyři pětiny lidí,“ říká Martin Philipp, analytik ze společnosti z Ústavu empirických výzkumů STEM.

Vláda ale podle něj musí umět s lidmi i v tomto ohledu komunikovat. Lidé se v tématu příliš neorientují, problém je i to, že část společnosti si nemůže dovolit ani zlomek nutné investice do energetických úspor, či nových čistějších zdrojů energie.

„Ani dotace 90 % na stotisícovou investici nemusí být pro řadu lidí dosažitelná – je mnoho domácností, která nemá deset tisíc na nenadálý výdaj. Transformace energetiky tedy musí být hlavně sociální, nebo nebude vůbec,“ upozorňuje Philipp a dodává: „Pokud chci zvýšit zateplení domů a sídlišť s méně majetnými, je třeba mluvit jinak, než když mluvím ke klimatickým fanouškům. To jsou úplně jiné skupiny. Pokud je v opatření slovo dar, dotace, tak to chtějí, pokud je tam zákaz a zpoplatnění, principiálně to nechtějí.“

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)