Poradci ředitele ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Česká televize prochází v poslední době turbulentním obdobím. Musela se vyrovnat s mediálně propíranými odchody některých známých tváří z publicistiky ČT nebo před politiky i veřejností obhajovat potřebu zvýšení koncesionářských poplatků. V takové situaci generální ředitel Jan Souček vedle managementu spoléhá i na své poradce. HlídacíPes.org získal jejich seznam.
Zatímco Jan Souček o taneční show StarDance tvrdí, že jde o „rodinné stříbro“ České televize, mediální teoretik Jan Jirák ji označuje za „podivnou vzpomínku na taneční“ a „jalovou měšťanskou show“.
Přesto je právě profesor Jirák klíčovým Součkovým poradcem. Smlouvu s televizí má od letošního března. HlídacíPes.org to zjistil na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
„Zatím se ty porady týkaly formulací dokumentů, které připravuje,“ popsal stručně spolupráci se Součkem Jirák na dotaz redakce.
Marek Eben a rodinné stříbro ČT
Jirákovy veřejně prezentované názory se však s těmi Součkovými rozcházejí i v mnohem zásadnějších věcech než je usměvavý Marek Eben na tanečním parketu coby stálice víkendového podzimního programu.
Zatímco Souček obhajuje nutnost zvýšit koncesionářské poplatky s tím, že jinak v příštím roce ČT výrazně zredukuje svou nabídku i počet kanálů, a to až ze šesti na tři, Jan Jirák považuje model financování přes poplatky za zastaralý a nebránil by se za určitých okolností navázání veřejnoprávních médií na státní rozpočet.
Byl to také Jirák, kdo loni jako spoluautor jedné z analýz předvolebních prezidentských debat ČT zadaných Radou ČT došel k závěru, že televize v diskusních pořadech porušila princip nestrannosti a rovného přístupu. Tehdy vedl Českou televizi ještě ředitel Petr Dvořák, kterého za pár měsíců vystřídal právě Jan Souček.
„U Jana Jiráka jsou využívané především jeho dlouholeté zkušenosti v mediálním prostředí napříč,“ doplňuje tematické zaměření jeho poradenských služeb pro generálního ředitele mluvčí ČT Vendula Krejčová.
Tenkrát v rádiu Krokodýl
Kromě Jana Jiráka je dnes členem Panelu poradců Jana Součka ještě konzultant v oboru nových médií Pavel Kohout. Zajímavé je ovšem i třetí jméno, které na seznamu aktivních poradců již chybí. HlídacíPes.org však ČT žádal o všechny Součkovy poradce, včetně těch bývalých.
Jde o Davida Koláčka, který se s Janem Součkem zná už z 90. let z brněnské mediální scény, například z jejich společného působení v rádiu Krokodýl.
Koláček je dnes majitelem marketingové agentury Future Communications & Media a loni pomáhal Součkovi připravovat jeho kandidaturu do ředitelské funkce. Otevřeně o tom mluvil v rozhovoru pro server Info.cz:
„Honza nás seznámil s myšlenkou své kandidatury asi před rokem a nejdřív chtěl vědět, co si o tom myslíme. My mu na to jasně řekli, že do toho má jít, a během posledního roku jsme mu pomáhali tuto myšlenku materializovat,“ popisoval loni v září Koláček.
Zhruba o rok později se stal Součkovým poradcem, vydržel však jen pár týdnů od letošního září do října. „David Koláček byl přizván ke konzultaci týkající se strategie rozvoje a komunikace digitálních služeb,“ upřesňuje mluvčí Krejčová.
„Mix státotvornosti a sebestřednosti“
Zmíněný druhý aktivní poradce Pavel Kohout má smlouvu od konce září. Je tedy zjevné, že nejdéle Jan Souček spolupracuje s profesorem Janem Jirákem.
Ten se také mimo jiné netají názorem, že veřejnoprávní média jsou „nositelem určité ideologie, která je mixem státotvornosti a sebestřednosti a takového jakoby dožívajícího liberalismu a tuhle svou svéráznou ideologii dokážou promítnout do svých obsahů“, jak řekl v podcastu Rádio Universum.
Poradenské služby pro generálního ředitele Jana Součka mají podle ČT většinou podobu ústních konzultací, jejich obsah se nezaznamenává a nelze jej tedy poskytnout na základě žádosti podle infozákona.
Celkové náklady na toto poradenství zatím podle obchodního úseku České televize dosáhly 128 tisíc korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Proč se vůbec nějaké výpalné =konc. poplatky musí platit jen ČT a ČRo ? Vždyť je to státem řízená lichva i přežitek starých časů. Jak to dělají jiné TV, když z tohoto výpalného nedostanou ani korunu. O příliš velké objektivitě … ČT i ČRo je nebezpečné napsat. Když si zaplatím např. u O2 120. vysílacích kanálů, tak to taky musí těmto … zaplatit desátek, stejně jako zbývajícím, ale těm už zločinné výpalné platit nemusím.
Že mě ten Jirák, oblíbenec známého quasi média Parlamentních listů, vůbec nepřekvapuje…