Populismus nezmizí, změní se. Práva žen a menšin už nebudou priorita, demokracie však přetrvá
Současný populismus zosobňovaný třeba politickým stylem Donalda Trumpa uvadá, věří politoložka z Oxfordské univerzity Lenka Buštíková. Populistická horečka podle ní opadá a celosvětovou demokracii čeká spíše „občasná zvýšená teplota“. Budoucnost populismu podle Buštíkové do jisté míry ukazuje třeba polská strana Právo a spravedlnost.
„Bohužel je tlačená krajní pravicí k některým strašným věcem kolem LGBT komunity a práva. Ale jinak oni v podstatě nabízí takový hezký balíček, který když nebude extrémní, tak bude podle mě velice populární a chytrý,“ říká o polské vládní straně Lenka Buštíková v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Expertka na populismus, krajní pravici a společenskou odolnost momentálně působí na Oxfordské univerzitě, řadu let žila i v americké Arizoně. Budoucí tvář populismu vidí v určité formě majoritní demokracie: „Lidská práva nebo práva menšin nebudou tolik brána na zřetel, včetně třeba práv žen. Dále myslím, že to nebudou provádět vyloženě extremistické strany, budou možná trochu ‚nahnědlé, ale ne úplně hnědé‘, a budou to kombinovat s nějakým chytrým ekonomickým programem.“
Populismus? „Znásilněný“ pojem
Ještě před pár lety to vypadalo na celosvětové nekompromisní tažení populismu – po brexitu a po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA se ale nakonec nenaplnily ambice populistů v Rakousku, ve Francii ani ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019. Proč?
Související články
Česko i přes Babišův chaos nezasáhla pandemická loupež. Jinde pomáhala likvidovat opozici
…a ne každý tomu tak říká – radikální pravice.
A ne každý tomu tak říká, ale je to prostě cyklus, reakce vyvolaná třeba zvětšením práv pro menšiny nebo na něco, co ten elektorát rozčílí, pak dojde k nějakým vyjednáváním a zase se všichni trochu uklidní. Zkrátka máme vlny populismu, máme vlny liberální demokracie. Já se hrozně těším, až se přestane psát o „populismu“.
A jak tomu tedy říkat? Byť od novináře píšícího o populismu je ta otázka samozřejmě střelbou do vlastní nohy…
Já ten termín nemám ráda, myslím, že už je tak hrozně „znásilněný“, že už vlastně nikdo neví, co to je, protože to je úplně všechno, všechny strany jsou populistické. Radši bych přemýšlela o „neliberalismu“ než o populismu. Možná je to populismus v jiném rouše, ale podle mě dochází ke střetu liberalismu a neliberalismu. Ten nemusí být nutně protidemokratický, ale třeba v ekonomice znamená odmítnutí tvrdých reforem z 90. let. Pro politology je nejzajímavější neliberalismus, kde dominantní většina si uchovává svoje práva a nedává menšinám tolik prostoru. Ale to jsou pořád demokracie, ve kterých se dá rozumně žít. Já osobně je nepreferuju, ale hodně voličů ve střední Evropě ano.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Kde si vy osobně kreslíte čáru mezi tím, co je ještě „normální“, řekněme hodnotově zakotvená politika a co už „populismus“, když se toho termínu přece jen ještě podržíme?
Myslím, že dělící čarou je osobní vztah politika k voliči. Reflektovat vůli voliče by měly všechny strany, ale ve chvíli kdy oni (populisté, pozn. red.) eliminují ty instituce mezi tím, tedy politické strany, zájmové organizace, odbory, které normálně dělají mediaci mezi voličem a politikem, tak to je podle mě to velké nebezpečí populismu. Třeba v latinskoamerické literatuře je definicí populismu charismatický lídr, který má přímý přístup k voliči a je na něj „nalepený“. Jenže když eliminujete tyhle mediátory, eliminujete kontrolu, schopnost stran zkorigovat šílence. Takže myslím, že právě tohle „vyzmizíkování“ institucí mezi tím je populismus, a v tom je strašně nebezpečný.
„Nahnědlé, ale ne úplně hnědé“
Nicméně z toho, co jste zatím řekla, mám dojem, že věříte, že populismus jednou skončí. Musím říct, že mě to dost překvapuje…
Historie neskončí populismem, přijde prostě něco jiného. Možná populismus neskončí úplně, ale bude třeba „míň sexy“, a skončí taková ta horečka populismu. Dobře, v budoucnu můžete znovu dostat zvýšenou teplotu, jako při chřipce, protože demokracie jsou nekonalé…
Takže trochu covidová varianta omikron pro demokracii?
Něco takového. Zkrátka myslím, že tahle horečka skončí. Možná přijde jiná, ale po válce na Ukrajině se prostě bude tolik věcí předělávat, že si myslím, že skončí. Ukázaly to už poslední volby v USA, tzv. midterms.
V nich ale také uspěla řada „trumpovských“ kandidátů, kteří stále mluví o poslední prohře Donalda Trumpa jako o podvodu a ukradených volbách.
Ano, ale republikáni měli vyhrát daleko víc, kvůli inflaci, protože takhle se to prostě v těchto kongresových volbách dělá. Já nechci říct, že svět bude krásný, bude velice těžký, ale myslím, že ta horečka opadne. A že Trump skončil a není relevantní. Tomu, že současná horečka populismu opadá, by mohla nahrát i válka na Ukrajině. Všechny strany teď budou muset přemýšlet, jak pomoci svým občanům, a ty hrozné ekonomické problémy možná vrátí do politiky soutěž o tradiční ekonomická témata.
Naznačujete, že po současném populismu přijde něco jako „populismus 2.0“, v čem tedy bude jiný? Přece bude muset do značné míry obsloužit ty stejné touhy voličů po snadných receptech na složité problémy, po mesiášovi – politikovi, který všechno vyřeší, tak jako dnešní populismus…
Myslím, že to bude nějaká forma majoritní demokracie. Že lidská práva nebo práva menšin nebudou tolik brána na zřetel, včetně třeba práv žen. Dále myslím, že to nebudou provádět vyloženě extremistické strany, budou možná trochu „nahnědlé, ale ne úplně hnědé“, a budou to kombinovat s nějakým chytrým ekonomickým programem, kterým si koupí voliče, které potřebují. Ale jak říkám, dokud přetrvají základní parametry demokracie, tak já jsem spokojená.
Vidíte tuhle novou tvář populismu, nebo toho, co přijde po něm, v některé zemi už dnes?
Nevím, co se stane s polskou stranou Právo a spravedlnost, ale je to myslím velice chytrá strana. Bohužel je tlačená krajní pravicí k některým šíleným věcem kolem LGBT komunity a práva. Ale jinak oni v podstatě nabízejí takový hezký balíček, který když nebude extrémní, tak bude podle mě velice populární a chytrý. Vždycky říkám: Kdyby chtěl někdo odstranit chudobu mezi dětmi, třeba sociální demokraté, tak se jim tleská. Ale když to dělá Právo a spravedlnost, tak na ně plivou. Pořád je to ale demokracie.
Covid a demokracie
Na kvalitu demokracie nejen ve střední Evropě měla vliv i pandemie covidu. Vy jste se ve spolupráci s výzkumnicí Petrou Guasti v rámci insitutu SYRI v nedávné studii zabývala právě tím, jestli covid a s ním související omezení či zákazy nějak zásadně demokracii poškodily. K čemu jste došly?
My jsme tu studii psaly s tím, že se hodně mluví o tom, že se během covidu oslabuje demokracie. Položily jsme si otázku, jestli demokracie opravdu oslabuje. V globálním hledisku ano, ale v Evropě nějaký velký důkaz není a kvůli covidu se toho zas tak moc nezměnilo, až na pár výjimek.
Hledaly jsme místa, kde politici skutečně mohou covid zneužít pro sebe, a přišly jsme na to, že instituce jsou většinou velice odolné, ale jediné místo, kde mohou politici skutečně hodně věcí změnit, je oblast veřejných financí. Jako politik máte přístup k penězům, které můžete velice rychle přerozdělit. A během covidu je můžete přerozdělit svým kamarádům nebo lokalitám, které pro vás budou hlasovat. Víme, že Viktor Orbán tohle velice šikovně udělal a že se to děje i v Polsku.
Na druhou stranu Viktor Orbán svým starým známým a byznysovým spojencům „přihrává“ finanční zdroje, zakázky a podobně dlouhodobě, je to součást jeho politiky, čili to nebylo jen covidové specifikum.
Ale covid mu to umožnil zrychlit a ještě víc posílit trendy, které už v Maďarsku jsou. Může třeba přenést na místní samosprávy odpovědnost za boj proti covidu, na což obce nemají peníze, takže je to finančně úplně položí. Nebo pošle peníze tam, kde má svou voličskou základnu, a naopak jinde finance ubere – viz třeba oslabení Budapešti zrušením parkovacích poplatků v celém Maďarsku během pandemie. Tím připravíte o příjem metropoli, která pro vás pořád nechce hlasovat. Čili v Maďarsku bylo jasně vidět, jak „covidová pomoc“ byla rozdělovaná tak, aby oslabila Orbánovy politické oponenty. A podobně i v Polsku.
Naopak v Česku ani na Slovensku jste podobné „odklánění“ financí směrem k podporovatelům vlády nezjistily. Jak tedy z vaší studie vyšel tehdejší kabinet Andreje Babiše?
Když srovnáte ty čtyři země, v Česku jsme našli „běžný covidový nepořádek“, který se teď i vyšetřuje, jako jsou nesrovnalosti při státních nákupech. Ale nenašli jsme důkaz o tom, že by strany, které byly v Česku a na Slovensku tehdy u moci, byly schopné nasměrovat tu covidovou pomoc na svoje politické příznivce.
Takže vlastně dobrá zpráva?
Vlastně ano. V jiných výstupech jsme byli vůči Andreji Babišovi velice kritičtí, ale tohle se tady nedělo. Systém v Česku je poměrně kompetititvní a Slovensko je zase hodně fragmentované, levá ruka neví, co dělá pravá ruka. Abyste tohle (přesměrování státní pomoci do vlastních volebních bašt, pozn. red.) mohl dělat, musí ten systém už být trochu podlomený, musíte být hodně v sedle a ta strana musí být hodně silná. A takhle to vlastně ani v případě ANO ani Matovičova hnutí na Slovensku nikdy nebylo. Systém to nedovolil a oni nebyli tak silní, aby to dokázali, i když by si to možná někdo z těch stran přál.
Na čem si konkrétně v Česku můžeme ukázat tu „sílu demokratických institucí“ během covidu, o které mluvíte? Bavíme se třeba o justici?
Určitě, soudy zapracovaly skvěle, i když někdy byly pomalé a trvalo to. Zapracoval parlament, zapracovala občanská společnost, to říkám i s vědomím, že v Česku mnoho lidí během covidu zemřelo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vánoční příběh: Nechtěli jste hospodu, tady máte sousedský klub
Jan Ruml o svém těžkém úraze: Život jsem nevzdal. A taky o Česku a politice
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Populismus je reakce na demontáž demokracie „liberálními demokraty“ (kteří nejsou ani liberální, ani demokraté). Jakákoli demokracie „s přívlastkem“ (v současnosti nejčastěji s ochranou toho či onoho) není demokracií (nebo alespoň ne úplnou) a populismus představuje návrat k demokratickému ideálu.
A existuje tu fenomén akce a reakce: Čím víc budou novodobí totalitáři likvidovat demokracii, tím větší podporu budou mít populisté. Zcela jistě se populismus zvýší v souvislosti s náhradou demokratických voleb podvodným distančním hlasováním.
Typické levičácké žvásty:
– nahnědlá (tedy neonacistická?) krajní pravice
– majoritní demokracie
– populista je politik, který má přímý vztah k voličům
Blábol o nacismu jako krajní pravici nemá smysl vyvracet, je to marné, je to marné, je to marné.
„Majoritní demokracie“? Demokracie, ať už s přívlastky nebo bez, je ze své podstaty majoritní, je to jednoduše diktatura většiny.
A opak populisty, tedy ten správný politik, má zřejmě tak, jako dnešní správní politici, ke svým voličům co nejdále.
Kopnutí do Trumpa a Orbána je zřejmě povinností a je zbytečné jej komentovat.
Bohužel, tak pokud si slečna politoložka si (asi pohledem z Arizony) nevšimla že by se během covidu oslabila demokracie, tak už asi ničeho..
Dlouhodobý, opakovaně vyhlašovaný nouzový stav, omezený výkon parlamentu, mimořádná oprávnění vládě hluboce omezená ústavní prava občanů,, zákazy vycházeni, později dokonce na křižovatkách silnic vojenské a policejní hlídky, která kontroluji povolení k průjezdu, zákazy a omezení na přechodech do zahraničí,,a slečna si ničehož nevšimla, pouze tedy píše o nějakých chybách při přerozdělování..
Pokud je toto poučení politologů z covidové krize, tak potom baj baj demokracie.
Potom ani není divu, že jí vadí „charismatický lídr“, který komunikuje přímo s občany. Protože, ona má sice pravdu v tom, že politici by měli komunikovat s občany přes zmíněné mediátory (odbory, zájmové organizace, strany, atd..) – to ano, ale tito pochopitelně nějakého šílence ve vládě zastavit nemohou. To by musely udělat mnohem silnější instituce demokracie, pokud by byly skutečně nezávislé, měly samostatně dostatečnou bezpečnostní moc, a taky autoritu to provést. Ale – a na to už politologové a politoložky měly přijít dávno, ty už jsou samotné tak oslabené (což by mělo být viditelné i v Americe) že to neudělají..
Populismus získává na síle, když demokracie nepřináší očekávané. Tedy to, co udržuje společnost v klidu a rovnováze. Protože to, co přináší spokojenost politickým subjektům, je na hony vzdálené potřebám společnosti jako celku. V tomto smyslu populismus žádná řešení nepřináší a to ani levná, ani jiná. Neboť populismus apeluje na nejnižší lidské pudy. Ty zmiňované občanské spolky to nezachrání, protože to jsou jen takové politické deriváty. A konec konců, na politické scéně kdekoliv, zaznamenal někdo z vás nějakou ušlechtilost?
Celá covid krize je svou podstatou příznak likvidace demokracie a její přeměny na vládu oligarchů (tentokrát majitelů farmaceutických firem) a jimi řízených (a s vysokou pravděpodobností i nějak odměňovaných) pimprlat, blekotajících o sobě, že jsou „demokraté“.
Pak se nelze divit, že občané tuto „demokracii“, která z jejich kapes platila povinné, vysoce rizikové a prakticky neúčinné „očkování“ ve výrobní ceně pár eurocentů za dávku eury za dávku, prostě nechtějí. Některá z těch protiepidemických opatření byla docela racionální, dělala se už v době morových (a dalších) epidemií ve středověku, a patrně měla příznivější dopad na epidemii než ty šílené pseudovakcíny. Dělala se, pochopitelně i opatření s opačným efektem (ve druhé a třetí vlně), např. omezování prodejní doby obchodů (aby se zvýšila pravděpodobnost přenosu mezi „nahuštěnými“ nakupiujícími) apod. I záměna levných roušek za drahé a v podstatě méně účinné respirátory byla jen vlivem korupce, nikoli dobře míněným opatřením proti nákaze (aby to bylo účinnější než rouška, muselo by jít o respirátory třídy, zachycující spolehlivě viry, jaké se používají při práci s jejich vysoce nebezpečnými druhy, jako třeba ebola, a ty by se ještě musely měnit několikrát za hodinu, aby byla zajištěna jejich funkčnost).
Když ono to sice je, jak popisujete v druhé větě „Tedy to, co udržuje společnost v klidu a rovnováze.“
Jenomže – o to právě jde, pokud taková společnost totiž může přerozdělovat , právě a jen takové zdroje, pokud je má, „aby se ještě v klidu a rovnováze “ udržela. A tu největší chybu kterou dělá právě teď, že uznává dalším a dalším skupinám další práva a požitky která jim ale musí z těch zdrojů přerozdělovat a platit. Ale protože ty peníze navíc nemá (a dneska už se těžko i půjčují), tak to samotné extenzivní přerozdělování tu společnost z klidu a rovnováhy vychyluje. A vznikají konflikty, neboť sice píšete „..populismus apeluje na nejnižší lidské pudy. „, ale ono už je pak složité určit kdo na ty přerozdělované požitky má větší morální právo.
Abych dal jednoduchý příklad – kdo má na podporu státu větší morální nárok? Občanka státu maminka samoživitelka s dětmi a nebo přijatý imigrant??? Dokud těch peněz bylo relativně dost, mohla být odpověď „přece oba , my na to máme“…Ale ty peníze, pro všechny už docházejí ….
Já vím, že jsem otravný. Ale je chybou, když mi ti „bezvýznamní“ nevěří. To špatné může vznikat omylem. V tom případě však nebývá problém s nápravou. Avšak „Zlo“ generuje špatnost, protože z ní čerpá životní sílu. Proto tak úporně nápravě brání.
Jenže lidé jsou dost naštvaní na ty, co předstírají (a halasně to hlásají), že oni dělají pro ně to nejlepší, a přitom je jasně vidět, že pravý opak je pravdou. Dělali to tak Habsburkové spolu se zločinnou římskokatolickou církví, dělali to Němci, dělali to komunisté (podle toho, co do nás hustili na školách jsme už několik desetiletí měli žít v komunistickém ráji), dělá to EU spolu s nynější „českou“ vládou.
Zatím to vždy byl jen a jen podvod, který přinesl moc a peníze nějakým lotrům. Neexistuje sebemenší důvod, proč bychom měli věřit zrovna těm nynějším hlasatelům „dobra, které je něco jiného, než co my za ně mylně považujeme“. Takže spousta lidí podpoří populisty, dělající to, co oni, a ne nějací parazité, považují za správné.
To se ale obávám že se pletete právě v tom předpokladu „.. V tom případě však nebývá problém s nápravou. „..
Samozřejmě že to problém je, a pro jakéhokoliv politika, jakoukoliv politickou stranu, sílu je to nejtěžší (prakticky nemožné) „přiznat veřejně že něco „delší dobu dělala VLASTNÍM omylem špatně – a nyní zcela otočit a udělat zcela opačná, napravující opatření. Ale že dokonce, i když se blíží volby, které by mohly provést potřebnou politickou změnu, tak maximalizuje skrze média svou propagandu, aby se i s tím omylem udržela u moci?
A pokud formulujete větu „..„Zlo“ generuje špatnost, protože z ní čerpá životní sílu. – takto obecně napsané s tím naprosto souhlasím.. Horší je pokud se začne politicky i mediálně pracovat s pojmy jako „menší (přijatelné) zlo, které musíme zvolit, aby se zabránilo tomu většímu…