Pomůžou Trumpovi znovu fake news z Balkánu?

Cesta do Bílého domu je klikatá – vést může i přes severomakedonské město Veles. Právě odtamtud se před čtyřmi lety šířily sice nepravidvé, ale zato v USA široce sdílené zprávy podporující tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa a naopak poškozující jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou – například výmysl, že Trumpa podpořil papež František. Fake news tehdy ovlivnily americkou předvolební debatu a možná i výsledek voleb.

Teď Spojené státy mají znovu krátce před volbami, Trump znovu kandiduje a makedonské servery šířící dříve fake news jsou znovu v akci. Říjnová zpráva Stanford Internet Observatory konstatuje, že weby nejenže stále fungují, ale vyvinuly i lepší strategii, jak lépe cílit na americké konzervativní publikum. Mimo jiné díky využití sociální sítě Parler oblíbené nejen u Trumpových voličů, ale také třeba u krajní pravice či fanoušků konspiračních teorií.

Po odhalení makedonské „továrny na falešné zprávy“ ve městě Veles média psala zpravidla o tom, že za weby stojí studenti, které na nich lákala vidina rychlého výdělku. Analýza OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) ale později vyvrátila, že by šlo jen o akci nezkušených mladíků a identifikovala některé hráče s politickým vlivem, kteří za projektem stáli.

Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL)

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org