Pomůžou Trumpovi znovu fake news z Balkánu?

Napsal/a Vojtěch Berger 25. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Cesta do Bílého domu je klikatá – vést může i přes severomakedonské město Veles. Právě odtamtud se před čtyřmi lety šířily sice nepravidvé, ale zato v USA široce sdílené zprávy podporující tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa a naopak poškozující jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou – například výmysl, že Trumpa podpořil papež František. Fake news tehdy ovlivnily americkou předvolební debatu a možná i výsledek voleb.

Teď Spojené státy mají znovu krátce před volbami, Trump znovu kandiduje a makedonské servery šířící dříve fake news jsou znovu v akci. Říjnová zpráva Stanford Internet Observatory konstatuje, že weby nejenže stále fungují, ale vyvinuly i lepší strategii, jak lépe cílit na americké konzervativní publikum. Mimo jiné díky využití sociální sítě Parler oblíbené nejen u Trumpových voličů, ale také třeba u krajní pravice či fanoušků konspiračních teorií.

Po odhalení makedonské „továrny na falešné zprávy“ ve městě Veles média psala zpravidla o tom, že za weby stojí studenti, které na nich lákala vidina rychlého výdělku. Analýza OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) ale později vyvrátila, že by šlo jen o akci nezkušených mladíků a identifikovala některé hráče s politickým vlivem, kteří za projektem stáli.

Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)