Pomůžou Trumpovi znovu fake news z Balkánu?
Cesta do Bílého domu je klikatá – vést může i přes severomakedonské město Veles. Právě odtamtud se před čtyřmi lety šířily sice nepravidvé, ale zato v USA široce sdílené zprávy podporující tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa a naopak poškozující jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou – například výmysl, že Trumpa podpořil papež František. Fake news tehdy ovlivnily americkou předvolební debatu a možná i výsledek voleb.
Teď Spojené státy mají znovu krátce před volbami, Trump znovu kandiduje a makedonské servery šířící dříve fake news jsou znovu v akci. Říjnová zpráva Stanford Internet Observatory konstatuje, že weby nejenže stále fungují, ale vyvinuly i lepší strategii, jak lépe cílit na americké konzervativní publikum. Mimo jiné díky využití sociální sítě Parler oblíbené nejen u Trumpových voličů, ale také třeba u krajní pravice či fanoušků konspiračních teorií.
Po odhalení makedonské „továrny na falešné zprávy“ ve městě Veles média psala zpravidla o tom, že za weby stojí studenti, které na nich lákala vidina rychlého výdělku. Analýza OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) ale později vyvrátila, že by šlo jen o akci nezkušených mladíků a identifikovala některé hráče s politickým vlivem, kteří za projektem stáli.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)