Pomáhal v době covidu, musel vracet peníze. Teď už si pomoc rozmyslím, říká lékař
Stav, v jakém se nyní ve vztahu k pandemii covidu nachází Česko, v mnohém kopíruje neblahé zkušenosti z loňska i z letošního jara. V něčem se ale liší – ve skepsi a frustraci lékařů a zdravotnického personálu. Přispívají k tomu i případy, kdy lékaři na svou snahu pomoct přetíženým nemocnicím v předchozích covidových vlnách doplatili.
Podobně jako nyní, i v loňské covidové vlně se v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních výrazně omezovala a rušila péče, kterou lze odložit, včetně plánovaných operačních zákroků. Pro anesteziologa A.L. (jeho totožnost redakce zná, ale v případu – jak říká s ohledem na společenskou atmosféru – nechce figurovat plným jménem, pozn. red.) to znamenalo, že na řadu týdnů přišel o práci. Je totiž na volné noze, poskytuje své služby na několika soukromých klinikách; živí se tedy jako lékař – osoba samostatně výdělečné činná.
„Náhle jsem ale činný být nemohl. Vloni v březnu přišel lockdown a většina soukromých klinik zavřela. Pro mne to byla neplánovaná a samozřejmě neplacená dovolená,“ říká lékař. Samotného jej proto překvapilo, když se mu krátce poté sama ozvala pracovnice finančního úřadu, aby jej informovala, že jako OSVČ má nárok na podporu z jednoho z anticovidových vládních programů.
Vraťte peníze, zaplaťte úrok
„Skutečně mi telefonovala sama, překvapilo mne to, ale potěšilo. Zaslaný formulář jsem tedy dle instrukcí vyplnil a poslal,“ říká A.L. s tím, že za dobu od poloviny března do začátku června od státu dostal kompenzaci pro OSVČ v souhrnné výši 45 500 Kč.
Prakticky přesně rok poté mu ale od finančního úřadu přišla výzva, ať neoprávněně čerpanou podporu vrátí. Co se stalo? V době vrcholící covidové vlny A.L. nabídl svou pomoc covidem vytížené státní nemocnici, kde již roky na miniaturní zaměstnanecký úvazek působí. Nabídka byla v době, kdy většina lékařů musela sloužit na covidáriích, nadšeně přijata a A.L. si za odpracovaných zhruba 48 hodin vydělal 10 796 Kč.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Neoprávněně vyplacený kompenzační bonus vraťte na účet správce daně,“ vyzval stroze finanční úřad lékaře k nápravě. Právě odslouženými 48 hodinami se podle výkladu finančního úřadu připravil o nárok na podporu.
„O tom případu víme, pan doktor se obracel na naše právníky. Bohužel ryze řečí paragrafů to bylo v pořádku, jakkoli je to důsledek nedomyšlenosti systému. Tohle je ukázka, jak to fungovat nemělo,“ říká za Českou lékařskou komoru lékař Michal Sojka. Zdravotníci podle něj byli skupinou, na niž se covidová státní podpora nevztahovala a jen málokterý lékař dostal peníze přímo z nějakého anticovidového programu.
„Zatímco praktik je placený za hlavu, bez ohledu, zda k němu pacient chodil, nebo ne, ambulantní specialista je placený za výkon. A když lidé přestali chodit, přišel o peníze. Kompenzační vyhláška měla kompenzovat výpadky bez ohledu na to, proč lékař neordinoval, protože na všech bylo, aby se zdravotnictví poté vrátilo do normálu. Příkoří ve zdravotnictví bylo ve věci plnění a odškodnění za covid spoustu,“ shrnuje Sojka.
„Situace bohužel velmi dobře ilustruje nespravedlnost nastavených kompenzačních mechanismů. Musíme bohužel konstatovat, že pokud skutečně nebyly splněny podmínky nároku na kompenzaci, jak je uvedeno v přípisu finančního úřadu, nelze poskytnout v této věci efektivní radu,“ odepsala lékaři za právní kancelář ČLK právnička Dagmar Záleská.
„Byla to doba, kdy se lékaři hledali všude možně, stát posílal své výzvy, aby se čeští lékaři vrátili z ciziny. Chtěl jsem tedy pomoct a po roce mi pak přijde přípis, kde mne v podstatě označují za podvodníka, či dokonce zloděje“ zlobí se A.L., který nakonec celých 45 500 Kč státu vrátil. Tím to ale neskončilo – letos v květnu přišla výzva k doplatku 4 865 Kč coby „úroku z prodlení z neoprávněně vyplacené částky“. A.L. se proti tomu odvolal, protože zatím nedostal žádnou odpověď, úrok státu dosud nezaplatil.
„Je to zcela demotivující. Uznávám, že jsem si měl podmínky sám pořádně načíst, nerozporuji právní základ věci, ale je to nemorální. Když bych do nemocnice na pomoc nenastoupil, tak mi peníze zůstaly, dostal bych v součtu čtyřikrát tolik a měl bych klid. Jak asi zareaguje lékař s takovou zkušeností, když nás stát zase začne povolávat do boje proti covidu?“ ptá se lékař A.L.
I když podobných případů (kdy lékař svou profesi vykonává převážně jako OSVČ) není tolik, pro A.L. to byla natolik nepříjemná zkušenost, že nyní již nemá chuť státu v nouzi jakkoli navíc pomáhat.
Jako nadávat hasičům…
Jde o trend, který pozoruje i Česká lékařská komora (ČLK). Přetížení, unavení a frustrovaní lékaři i další zdravotnický personál už v další vlně covidu nemá sílu vzdorovat tak, jako dříve – i proto, že personálu v nemocnicích prý meziročně ubylo. „Nálada mezi lékaři i dalším zdravotnickým personálem je špatná. Je tam patrný pocit marnosti a naštvání. Důsledkem je odchod do soukromého sektoru, kam přitom donedávna nebylo snadné lidi vůbec sehnat. Samozřejmě je to důsledek covidu, vyčerpání a deziluze,“ říká Sojka.
Svou roli hraje i společenská atmosféra a stupňující se agresivní útoky vůči lékařům. „Je neuvěřitelné, jak se změnil přístup k lékařům, to, jak se někteří lidé vůči nám chovají – je to jako nadávat hasičům, kteří vám zrovna hasí dům,“ podotýká Sojka.
To, zda je v českých nemocnicích skutečně patrný úbytek lékařů a sester, zatím oficiální data nepotvrzují – za rok 2021 totiž ještě k dispozici nejsou. „Údaje za rok 2021 budeme mít nejdříve v květnu 2022,“ říká Gréta Rakašová z tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví. Statisticky podchycená není ani změna v ochotě lékařů a dalšího zdravotnického personálu sloužit na covidových odděleních: „ÚZIS momentálně nedělal průzkum u poskytovatelů zdravotních služeb, na tuto otázku tedy nedokážeme relevantně odpovědět.“
Před odchody lékařů zejména z lůžkových oddělení varuje – v souvislosti s tím, že by nová vláda mohla zrušit navržené šestiprocentní zvýšení platů zdravotníkům v roce 2022 – i Lékařský odborový klub (LOK).
„Vzhledem k přetížení a pocitu zneuznání a zrady ze strany určitých skupin veřejnosti lze očekávat další vlnu odchodů z již tak personálně devastovaných lůžkových zařízení. Případné zrušení vládního nařízení o navýšení platů by pro mnohé bylo poslední kapkou,“ říká předseda LOK Martin Engel.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
46 komentářů
No když vezme jiný příjem tak má smůlu ????
Z JINÉHO SOUDKU.Mám soukromou ordinaci,naprosto přetíženou,zájem obrovský,pracujeme do večera,občas v sobotu,jako jediní přijímáme nové pacienty.Logicky jsme tedy odvedli větší objem práce než byl s pojištovnou nasmlouvaný.Ale my jsme ji udělali…Výzva vrátit 100 000kč.Když jsem se bránila,že práce byla odvedena,lakonická odpověd pojištovny TAK TOLIK NEPRACUJTE.Motiv k práci jak….Od té doby práci omezujeme omezujeme příjem nových pacientů i když je nám jich líto.
Ano. Tenhle problém, i když v menším, má zdravotní sestra, která pracuje v terénu. Každý měsíc nedostane zaplaceno x tisíc. Jediné doporučení – nepracujte tolik. Jak to má oznámit lidem, o které pečuje, se už nikde nepíše. Nepřijdu, převažte si to sami, že to neumíte, vaše věc? Na to musí mít člověk náturu. Ale že je to šíleně nedomyšlený, to tedy ano. I proto mají lékaři kratší ordinační hodiny. Protože vědí, kolik pacientů mohou ošetřit, aby to dostali zaplaceno. Ostatní práce i materiál je zadarmo – pojišťovna je nezaplatí. Pakliže tam nemáte známé a neumíte se dohodnout. Jenže to musíte vědět s kým a za kolik. Nevěřím, že to jde bez úplatků. Protože pak by museli být postiženi všichni stejně, a to nejsou. Někomu pojišťovna navýší počet pacientů a někomu ani náhodou.
Má stejnou zkušenost, neproplatili nám 260 000 kč a ještě jsme dostali pokutu z krajského úřadu, a inspektorátu práce, že překračujeme ordinační hodiny. Udělali jsme to jinak, zvedli jsme ceny a zaplatí to pacienti. Pracovat budeme podle nás, tak abychom měli sami před sebou čisté svědomí. Na byrokraty zvysoka kašlu.
Odpověď od pojišťovny si vytiskněte a nalepte na dveře ordinace a připiště tam, že nové pacienty této pojišťovny už bohužel nepřijímáte a jejím stávajícím pacientům bude poskytována pouze péče do výše úhrady od jejich pojišťovny.
A to, ze predepisujte opiaty na pozadani je v poradku? Interpol jiz byl upozornen.
No jistě, oni peněz mají dost, a ještě více jako OSVČ. Chyběla finanční gramotnost.
Naši předkové pro to měli moudrost: „pro dobrotu na žebrotu“ a „čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“. Stát je špatný sluha a ještě horší pán.
Zaplaťbůh za takovou zkušenost, další živnostník si konečně uvědomil, že tento stát tu není pro něj, tento stát tu ani není vedle něj, tento stát je tu proti němu (a za jeho peníze).
Je opravdu rozdíl , při vší úctě k pekařům, jestli pekař upeče rohlíky, které si , byť neuměle, můžu upéct sama a ZÁCHRANOU LIDSKÝCH životů!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ruce líbat každému, kdo je ochoten pomoci !
Na stát se dá svést úplně vše. Tak jakona Brusel, EU atp. Ale za státem jsou konkrétní lidé. Ti jsou odpovědní. Někteří vymýšlejí zákony, jiní vymáhají právo, někteří léčí, jiní hasí atd. Když někdo vymyslel takový právní paskvil, může za to on a měl by nést odpovědnost. Jenže jednodušší je to svést na stát.
Teď jsi to burešovi nandal. To si za rámeček nedá.
Milý státe, jenom si koleduj.
U živnostníka by tenhle problém nikdo neřešil. Bohužel.
Myslím, že bylo všeobecně dost informací, že se covid dotace netýká lidí se zaměstnáním. Je řada zákonů a opatření není spravedlivá ke všem a ve všem.
Třeba na „vedlejšák“ podnikající důchodce nárok na bonus mněl. Přitom si přividělával z domu a sám.
A ten důchodce co měl provozovnu a zaměstnance aby dotaci nedostal? Taky by to nebylo spravedlivé.
Přitom hlavní příjem je jejich důchod.
***
Přetížení, unavení a frustrovaní lékaři i další zdravotnický personál a co tak jiné pracovní zařazení to už asi není .
Chytrý pan MUDr. OSVČ patrně neumí číst a psát, protože bylo jasně napsáno, že v době pobírání onoho příspěvku nesmí mít jiný příjem. Ať si na svou blbost netěžuje.
Perfektní odpověď. K vám sedí jako zadek na hrnec.
Jen nezapomeňte na jednu moudrost: „Kdo s čím zachází, tím taky schází.“
..jednim z argumentu strilejicich pohranicniku,bylo,ze tam je dost ceduli s napisem
Pozor statni hranice,vstup zakazan…
Prijde Vam to taky fair ?
Chtěl pomoci, teď se na to vykašle, co státní úředník, to blb.
Bohužel je ještě natolik lékařem, že chtěl na covidáriu pomoci. Nebojte, příště už to neudělá i kdy tam neměl sloužit vůbec nikdo !
Doktor měl zkrátka dostat peníze na ruku, jak se řiká, jako to dělaly celou dobu kadeřnice….
Podobné chování státu pozoruji už delší dobu, léta před COVIDEM. Mám podobnou zkušenost. Jednou jsem odmítl podporu v nezaměstnanosti, když jsem měnil práci (v dané situaci bylo nutné se přihlásit na ÚP), co jsem rozpoutal tímto činem do následných let… popisovat nebudu, bylo by to na samostatný článek.
Pána chápu a soucítím s ním. V jeho kůži bych se při nejbližší příležitosti sbalil a odstěhoval z ČR. Málokde se stát chová takovým způsobem k vlastním občanům. Když to chcete porovnat, tak musí zabrousit do zemí třetího světa, na úroveň Ugandy, Somálska atd.
Fajn. Takže lékařskou komoru, ministerstvo zdravotnictví, jakož i všechny podobné nablbé instituce, které v našem státě působí, a jejichž zaměstnanci berou za svou „mnohdy viditelně neužitečnou“ práci peníze, máme v této zemi proč? Kvůli vyhlašování lockdawnů, a restrikcí, nebo kvůli čemu? Když nejsou schopni se postarat, a domyslet, ani to nejprimitivnější? Jak podobné zprávy pročítám, tak si říkám, jestli tu nejde z něčí strany už o cílenou likvidaci systému. Protože tohle prostě není možné. To rady už opravdu blbost, a imbecilita až natolik kvete, že se v době jako je ta současná nikdo neobtěžuje takovéhle právní věci ošetřit?
Proč se řeší probém toho lékaře.Je to vůdči jemu přímo sprosté.Šel pomáhat a to je v dnešní době to nejdůležští na rozdíl od ,,vychcánků,,co natahujou ruku a stejně seděli většinu dne na zadnici.Nebo takoví nejsou.Mnoho lékařů a sestřiček nasazuje svůj život i na úkor svého soukmého života pro cizí a neznámého člověka.Jsou i osočování za svou snahu a práci a případné riziko,i pro svou rodinu a své okolí.Tento stát je v na začátku absolitního rozkladu a budoucí vláda nebude stejně schopná nic udělat,jenom všechno svádět na ANO,podotýkám že nejsem jejich volič ani člen.Moc se ,,těším,,až se budete hádat kdo bude mít větší moc a prachy.Jsme Češi a i malý úspěch souseda(nedej pane bože svého kolegy)je velice neodpustitelný.Sežerte se mezi sebou.Moc se mi líbí návzh(jeden ze tří co udělat s důchdci ohledně ušetření v důchodové reformy-3 bod zkrácení důchdu).Moc se mi líbí od lidí kteří asi nejdou pod cca 80 000-90 000 tisíc.Nemám pravdu,asi ne že jo.
Chci vědět váš názor.I takový kde se cítíte.Je demokracie,i když mnohdy na nic(hlavně podle jména,známý kamádů a FINANCÍ.
nejen tenhle stat, ale hlavne nase zdravotnictvi uz mele z posledniho! V poradku se system jevi jen pokud nenastane nejaky problem. Trebas covid a nebo jen kdyz se jen potrebujete objednat lekari, uz zjistite, ze system nefunguje! Dva mesice cekani na urgentni objednani ke kardiologovi po akutnim ucpani zil a operaci; pet mesicu trva objednani do specializovane ambulance bolesti pro nechodiciho cloveka 140 kg vahy. Po 15 min konsultaci zmena leku proti bolesti a pacient byl schopen chodit! A na to jsme cekali 5 mesicu!! (No jen jsem musela odejit z prace abych utahla peci, jednou se zhroutila a skoncila v peci psychiatra a uspesne spadla az na socialni dno. Dekuji, nase mile zdravotnictvi).
Nic nepřiznávat a má klid. Stejně jako to dělám já. Dělají to státní ouředové z vlády, proč ne já.:-)
No jó z platu lékaře se neda zit bez jednomesicni mzdy. Pracuji v kultuře a půl roku jsem nedostal ani korunu a nikoho to nezajímá.
A kde jste ve zdravotnictví pomáhal , když jste měl volný čas ?
To mě hned taky napadlo…Neměl by ten zdravotník chtít sám automaticky pomáhat, když tam pomáhají např. vojáci a studenti místo toho, aby seděl doma s rukou nataženou pro peníze od státu…? Navíc by měl mnohem více peněz.
A co asi dělal. Umíš číst?
Bohužel, tohle je realita v České republice.
Lepší už to nebude, spíše se můžeme vsadit, že horší.
Stát má poslení roky chování rakoviny.. „z občanů vysává sílu i peníze, přitlačí je ke zdi vždy v tu nejnevhodnější dobu. Vytváří terče na různé občany, aby ve své rozmrzelosti na ně ostatní mohli poukazovat či slovně šikanovat.“
Bohužel, je to tak.. a nikdo z lidí nemá „koule“ tuhle zrůdnost vyříznout.. proto raději pohodlně chodí k volbám.
Souhlasím s vámi v tom jak se chová stát ale nesouhlasím stim že nejsou tu ty co mají koule a stavise při každé příležitosti na zadní !!! Ale není nás dost zatím. Najděte si údaje o sčítání lidu a také ta očkovaná se moc státu nepovedla nemyslíte??? A také nezapomeňte i na falešné „tečky “ kterých tu máme také dost. To chce klid a nohy v teplé.
Ano. Plně s vámi souhlasím.
Tady se diskutuje, jak je špatný stát – ale to dělají úředníci, stejní jako naše tety, sestry, bratranci…
Stát je pán. Nemá žádnou zodpovědnost ani v případě, že poruší zákon.
Ale i tady záleží na konkrétním úředníkovi. Nejhorší je ten iniciativní, který má strach a zároveň se cítí ředitelem zeměkoule.
Nastavení finančních úřadů je odporné – odvoláváte se k finančnímu ředitelství, které prohrává 50% soudů, když se někdo domáhá práva soudně. A to si prosím platíme. A ministerstvo financí má zákaz komunikace s námi voliči…
A vrcholem je doslovné ničení životů slušných živnostníků (nejen zajišťovací příkazy)!!!
Na druhou stranu jsem se setkal i s dobrými úředníky – to by se žilo. A i výběr daní by se zvýšil.
Bohužel ten pan doktor zaspal dobu. Velká část národa chce krást ,pokud to jde
tak ve velkým, nejsou rozdílné špinavé a poctivé peníze jak národ poučoval
pan V.Klaus a národ z něj udělal prezidenta.Kdyby vypustil ze svého slovníku
poctivost, ohleduplnost,tak dnes nemusel plakat nad nespravedlností. Krást,
nebo loupit, ale nejlépe v rámci paskvilního zákona jak to dělají třeba měšťáci na cestách a ohánějí se předpisem.Co lid chce, tak volí a tak stát funguje,nezbývá než
se přizpůsobit.
Bohužel zde platí:
„Každý dobrý skutek, bude po zásluze potrestán“.
To je smutné
Mám názor že by mu měl úřad to přehlédnutí prominout. Vzhledem k tomu, že pomáhal lidem v nouzi! Vlastně státu taky a ne málo.
pomáhal,ale za peníze
Dostal 45000,- na to je dostal a tak mohl pomáhat gratis nebo si nebrat kompenzace.Jiný nedostali nic.Teď se diví,čemu?
Nechci komentovat výši kompenzace ani výši odměny za práci, ale trochu mě udivuje, že v době největší zdravotní krize lékař bez práce pomáhal 48 hod? Pokud dobře počítám kompenzace dostal ( a musí vrátit ) za zhruba 10 týdnů, tzn. 400 pracovních hodin a pracoval 48 hod? Pokud by pomáhal celou dobu nebo aspoň větší část doby, kdy neměl práci na soukromé klinice, v nějaké z přetížených nemocnic, dostal by zaplaceno za práci, nepotřeboval by kompenzace, nemusel by nic vracet a ještě by mu tam líbali ruce.
Dobry den. Zeptam se uplne blbe, ale neslo by z toho rozpoctu vyskrtnout vydaje za socialni davky lidem, kteri jsou zdravi a v zivote nepracovali a prelit ony usetrene finance pro zdravotniky? Proc je to tak slozite? Proc se takto chovame ke zdravotnikum, ktere opravdu k zivotu potrebujeme a jsme na ne zavisli?
Přesně na takovéto zdegenerování státní byrokracie do zcela idiotického a kontraproduktivního stavu, dojela v historii řada států tím způsobem, že jejich obyvatelé raději otevřeli brány nepřátelům. Zcela jistě Babylónská říše, také Byzanc, ale našlo by se toho víc.