Politická korektnost: Trávení psů a domácí násilí aneb Tematicky vyšinutý song Olivie Žižkové
RECENZE Kdo je to Olivie Žižková? Jste-li „správný Čech“ nebo zajímáte-li se o bizarnosti české hudební scény, tohle jméno pro vás zcela určitě nebude cizí. Pro ostatní si dovolím drobný exkurz. Olivie Žižková zahájila svou kariéru ve skupině Darinka Rolincová Revival, prý kvůli hlasové podobnosti. Poprvé se však dostala do povědomí širší veřejnosti až písní „Evropo dýchej!“, se kterou sklidila na české nacionalistické scéně skoro stejně silný ohlas jako kdysi Hnídkova Mešita. Přešla však ještě do většího bizáru.
Nejprve česko-slovenskou písničkou „Uděláme viac“, kdy opravdu nevíte, jestli zpívá česky, nebo slovensky. Posledním dílkem její tvorby je zatím píseň „Politická korektnost“, která skvěle zapadá do našeho seriálu. A tak můžeme opět toto téma rozvinout, tentokrát z pohledu zpěvačky, která erudici nechává stranou. Není jí třeba, zpívá přece od srdíčka.
Etymoložka Žižková
Celý klip začíná záběrem na samotnou Olivii, která stojí a kouká z okna podobně jako Dívka čtoucí dopis u okna, slavný obraz Jana Vermeera. To je však teprve předehra. Obraz volně přechází ve scénu, kdy Žižková sedí v okně s kytarou a přitom už začíná zpívat: „Politická korektnost, to se mi snad jenom zdá, kontroverzní osobou podle nich jsem snad i já.“ Znovu se prolíná obraz na zpěvačku stojící na střeše domu, zvedající ruce k nebi se slovy: „… ten nad náma to všechno vidí, že Brusel dělá blbce z lidí, tak to fakt ne!“ Je to trošku klišé, navážet se do Bruselu – centra Evropské unie – proti kterému vedou čeští vlastenci válku. Obzvláště vezmeme-li v potaz předešlé autorčiny písně, které byly poměrně monotematické.
Ve druhé sloce písně nás etymoložka Žižková seznamuje s významem slov vlastenectví a vlastenec. Vysvětluje, že se jejich význam v dnešní době mění a predikuje jim budoucnost tabuizovaných slov. Je svým způsobem vtipné, že zrovna ona, která vystupuje na demonstracích, kterých se mimo jiné účastní v hojném počtu také zástupci Národní demokracie, kritizuje nově vzniklé konotace slova vlastenec. Vždyť právě tyto skupiny, které si slova vlastenectví/vlastenec přivlastnily, mohou za to, že se původní významy přelévají do zcela nových konotací.
S refrénem přichází zmatek
Nicméně tím Olivie zdaleka nekončí. Přichází konečně refrén, ve kterém zpívá něco o tom, že si nemáme nechat vzít svou vlast. Verš nanejvýš chvályhodný. Zarážející je však ten následující. Žižková v něm zpívá o tom, že nám – zřejmě lidé z Bruselu, nebo náš establishment – budou zakazovat trávit naše psy. Dokážu si aktuálně zcela jistě představit váš výraz, ale jak jinak pochopit rým: „Zakážou nám Vánoce, našim psům dát nažrat jedu, přestanem jíst vepřový, křesťanství pustíme k ledu…“ Apropo, není trávení psů náhodou trestné už teď?
A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, Žižková vytáhne trumf. Přichází scéna, ve které je, bůh ví proč, pouze v potrhané košili přivázaná řetězem. Řekli byste si, že tohle už asi nebude ani tak k tématu politické korektnosti jako spíše song o domácím násilí. Že by snad to byl ten důvod, proč musí lidé chodit demonstrovat na náměstí? Kvůli trávení psů a domácímu násilí?
V závěrečných slokách se přeci jenom Žižková částečně o politickou korektnost jako fenomén opře. „Politicky korektní, tutlání se stává, normou, za zločiny nemůžou, prošli si přec těžkou dobou.“ Z další sloky: „Oprátka hrozí krkům vlastenců, držte huby o zvěrstvech běženců, to je korektní,“ usuzuji, že celou dobu vlastně nemluví o politické korektnosti jako komplexním problému a vztahuje korektnost pouze na případ běženců. To je přece zásadní chyba. Vědomě se pak lidem vtlouká do hlav tento omezený pohled na korektnost jako celek. Nejedná o tak už o song o politické korektnosti, ale jde opět o song protimigrační, kterých má Olivie na svém kontě přehršel.
Nová hymna nacionalistické scény?
Těmito asociacemi se konečně dostáváme k rozřešení, ze kterého lze vyvodit dva závěry. Buď si zpěvačka našla svou cílovou skupinu, a tím pádem chytře skládá, nebo si svým manželem nechává skládat písně s tématikou, která je konformní jejímu publiku. Nebo to všechno svědčí o tvůrčí krizi, kdy autorka zkrátka není schopná vyprodukovat nic duchaplnějšího, než se nechat přivázat v nějaké rozpadlé budově řetězem a zpívat o trávení psů či věšení vlastenců. Ani jedno není typickým problémem dnešního Čecha a věřím, že ani jedno není na programu dne. Jediný, kdo zatím vyhrožuje věšením, jsou právě tito hrdinní vlastenci. Inu, zřejmě je důležité sebe vždycky spatřovat jako oběť.
Ohrožení republiky běženci se také do důsledků, jaké jsou popisovány, nekoná, protože k nám zkrátka nechtějí. Ani naši kulturu zatím nikdo nevyvrací. Bylo by snadné přistoupit na logiku „není to pravda, ale mohla by být“. V takovém případě bychom aktuálně museli sedět v protiatomovém krytu, protože co když náhodou na nás právě padá atomová bomba.
Písně, které jsou mnohými vyhledávány právě pro své texty, které jsou vnímány jako pravdivé, je třeba posuzovat minimálně stejně kriticky jako každý článek, který můžeme nelézt nejen na internetu. Migrační krize je problém, který se musí řešit. Nicméně tahle směs politického songu a gestikulací, za které by se nemusel stydět ani Marcel Marceau, to vše ve spojení s náhodně generovanými slovy z Areonetu, zasazených tak, aby se rýmovaly, řešení nikterak nepomůže.
Vlastně je pochopitelné, že se člověk bojí a musí to nějakým způsobem ventilovat. A taky nepochybuji o tom, že si tahle píseň své publikum najde. Ovšem nevím, nakolik je správné pokoušet osud podobnými experimenty.
Nerad bych se dočkal doby, kdy i tyto písně budou nově probuzení vlastenci učit povinně zpívat své děti, stejně jako zmíněnou Hnídkovu Mešitu.
A song o politické korektnosti? Ten se vlastně taky vypařil. Píseň se jí dotýká jen okrajově a celkově je tématika přehlušena aurou snahy uštědřit Bruselu další ránu. Jan Žižka (neplést s tím z Trocnova) ji zkrátka přetvořil v něco, co má pouze ambice na příštího Slavíka a jinak se ztratí v propadlišti hudebních dějin.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Ale to je dost zásadní omyl – i pro recenzi. Není Není úkolem umění realitu zcela přesně popisovat ( od toho je tu zpravodajství .) Ale pouze jí ve svých uměleckých dílech expresivními prostředky zpodobňovat. Jak si každý může ověřit na textech Karla Kryla – pokud je bude brát slovo od slova, zjistí že tak to u nás za komunistů nebylo. Ale právě proto jsou ty texty tak umělecky silné.
Já samozřejmě nebudu hodnotit uměleckou úroveň songů Olivie Žižkové, ale pořád je mi bližší, když si zpěvák a jeho skladatel tu práci dají, a ten svůj názor v písní (a klipu) zpracují a ztvární. Než jiní „umělcí“, kteří nezvládnou ani to, ale pouze z papírku přečtou že nemají rádi Zemana :))
Pane Petrph… Při vší úctě k Vašemu mnohdy vynikajícímu odhadu jste teď dost vedle. Není potřeba tu psát, že není úkolem umění popisovat přesně realitu. On to má každý umělec trochu jinak a někdo uměleckými a expresivními prostředky tu realitu popíše; tak to nechme na každém. Ale budiž. Ovšem pokud je umělec naprosto „mimo“, tak proč to nenapsat? Žižková je naprosto mimo projevem i obsahem. Což Kryl nebyl. Znám drtivou většinu jeho textů. Kdybyste si zrovna Vy odpustil zpochybňování všeho za každou cenu, tak zrovna Vy byste měl na to odhadnout, kde se skrývají skutečná nebezpečí pro současný vývoj. Protože Vy nejste člověk, který klouže po povrchu. Politická korektnost nás neohrožuje. Protože politická korektnost je něco ´PLNĚ JINÉHO, než nám leckdo vemlouvá. A mimochodem, pokud nemá někdo rád Zemana, je úplně jedno, zda to řekne z patra nebo přečte v rámci delšího projevu. On opravdu někdo předstoupil před veřejnost a z papírku přečetl jednu větičku o třech slovech = „Nemám rád Zemana?“
Aha.. takže vlastně nehodnotíme v recenzi uměleckou úroven textů paní Žížkové, ale zda „popisuje -jiná než politicky korektně formulovaná-nebezpečí pro současný vývoj??
No tak v tom případě tedy souhlasím s texty paní Žižkové dvojnásobně. Protože ona -sice umělecky expresivně (v tom se shodneme) popisuje právě to čeho se bojí většina lidí v tomto státě. Že se sem v rámci migrace přesouvají desítky milionů z naprosto cizích kulturních okruhů, kteří neuznávají ani naši kulturu, ani naše zvyky, naše vztahy mezi lidmi ,oni dokonce neuznávají ani naše zákony. Já se toho upřímně bojím – a politicky korektnímu ubezpečování že se to zvládne v rámci multikulturní tolerance nevěřím(e).
Pokud jde o ten papírek, byla to zpěvačka Lenka Dusilová na televizí přenášeném vyhlášení cen Anděl vloni. A máte pravdu – nebyly to tři slovíčka, byly to dvě věty. Už tenkrát jsem pochopil, že je to s hodnocení kultury nějaké nahnuté. Protože jsem si druhý den ráno otevřel zpravodajské servery abych se podíval kdo ty ceny vlastně vyhrál. A kupodivu všude byly jen ohromné titulky o tom jak umělci kritizovali Zemana. Abych našel něco o jejich uměleckém projevu, jsem musel v těch článcích hledat opravdu dlouho
Docela by mě zajímalo, co vnímá paní Žižková a jiní pod pojmem „politická korektnost“ a zda zná vůbec ona i jiní význam slova „korektnost“.
Slovník spisovné češtiny ke slovu „KOREKTNÍ“ říká toto: dbající zásad n. jsoucí v duchu zásad poctivého, slušného vztahu mezi lidmi; správný: k. postup; k. jednání; k. člověk; k. chování; k. tón společensky bezvadný, slušný, zdvořilý; → přísl. korektně: chovat se k.; → podst. korektnost, -i ž.
Z výňatku ze slovníku je patrné, že na korektnosti není nic špatného, naopak. I negativní jevy se dají pojmenovat velmi otevřeně a přísně a přitom korektně, tj. slušně.
Paní Žižková (a další) se asi kritikou tzv. „politické korektnosti“ naváží do praktik, kdy se negativní jevy (vynechme nyní migraci, ale berme to šířeji včetně té migrace) obchází a není vůle ty negativní jevy jasně, bez příkras systémem „padni komu padni“ (avšak korektně, tj. slušně) popsat. Kdy člověk nechce říci věci natvrdo kvůli svému poplašenému svědomí anebo protože se obává reakce z okolí anebo chce něco zastřít či má postranní úmysly. To je na místě kritizovat. Jenže toto nazývat politickou korektností je nesmysl, protože to politická korektnost není, ale nějaký stupeň manipulace.
Paní Ž a další by si měli ujasnit pojmy.
Je naprosto politicky i lidsky korektní psát (nejen) o migraci vše tak, jak jest pravda, ale přitom nic nedémonizovat. Prostě fakta, fakta, fakta, ať jsou jakákoli, a nebát se jich. Démonizovat však ne, protože vyvolat běsy umí každý pitomec, přiživovat běsy jest ještě jednodušší a přiživovat se na nich navíc i podlé. Uklidit pak běsy zpět je prací pro mágy, kteří ale nejsou. Své o tom ví např. Němci před druhou světovou válkou a při ní…
V mnohém, co píšete máte pravdu a zbývá dodat, že ti, co v poslední době kritizují tzv.politickou korektnost, jsou možná mimoděk korektní také, neboť se nezmiňují k obecné korektnosti, to je ta, co se týká věcí mimo politiku. Tam je potřeba rozlišit na korektnost přirozenou, tedy něco v duchu citace ze slovníku a korektnost vyšinutou, ta samozřejmě existuje také, ale v rámci korektnosti ji nikdo nepopisuje. Pro jednoduchost ji lze popsat jako plod vyšinuté mysli – ta také existuje. Obávám se, že svět zachvátila právě ta druhá forma korektnosti a čile prorůstá i do vypočítavých politických mozků. A obávám se, že nikdo nebude pracovat na vakcíně na tuto nemoc, postižení jsou nejspíše i ti, co schvalují dotace.
Dík za poutavou četbu. Teď už vím, že politická korektnost je korektní asi tak, jako byl nacionální socialismus socialismem, nebo lidově demokratické zřízení demokracií; ale buďme spravedliví, ani ta současná parlmentní demokracie s demokracií asi moc společného nemá.
Víte, já bych si dovolil nesouhlasit. Korektnost je něco naprosto jiného než politická korektnost. Tyto pojmy není možné směšovat-i v tom samotném je ta manipulace.
Dám Vám takové tří případy, sám se zamyslete nad tím jaké manipulace zde ve skutečnosti probíhají.
Dnes se řeší stížnost na básničku pana Žáčka v čítánkách, kde si „dovolil“ napsat že z holek budou maminky“, protože to je v rozporu se současnou teorií svobody genderu,jejíž uznání je součastí politické korektnosti.
Díky politické korektnosti musel řešit nyní soud kauzu údajné diskriminace islámské studentky v české škole,i když informace že se studentkou té školy vůbec nestala, se měla „korektně “ zveřejnit už na začátku.
A díky politické korektnosti dnes sedí ve vládě estébácký udavač pan Babiš – o jeho ekonomickém podvodu který dnes řeší komise EU ani nemluvě.
A ještě tedy ohledně migrace – už je manipulace směšovat současnou vlnu migrace a skutečné uprchlíky, kteří mají nárok na politický azyl. Určitě chápete proč
Všechno špatně. V dnešní době, se taková píseň dá hodnotit jen z hlediska politického a v tom je velmi dobrá, nejsem kritik.
O ohrožení muslimy může takto psát jen hloupý člověk, který se přes možnost nákazy nenechá očkovat. Že tu nejsou? Je jich tu cca 20-30 tisíc. A na příkladu Sudeťáků si můžete ověřit, že se snadno přidají ke svým, nově příchozím bratrům. A těch čeká na příležitost velmi hodně, však on se o ně Sobotka rád bude starat až bude Německá říše plná.
Pane Milane, je to tak jak píšete. Dodávám, že Sudeťáci se, na rozdíl od muslimů, integrovali od dob Přemyslů Otakarů a nepodařilo se.
Paní Žižková je přesvědčená vlastenka! Potřebovala by poradit, je to celé trochu toporné.
„Jan Žižka (neplést s tím z Trocnova) ji zkrátka přetvořil v něco, co má pouze ambice na příštího Slavíka a jinak se ztratí v propadlišti hudebních dějin.“ Tak jako Tomáš Pika v propadlišti obecných dějin.
add trávení psů: v kontextu je zmínka o psech jednou položkou ze seznamu věcí, které „si nechat líbit nemůžeme“..
Tolik na obranu autora textu písně.
Celkově je to ale neuvěřitelně hloupý počin (nechci degradovat poetické slovo „píseň“).