Policie zřejmě použila proti Peltovi výslechovou metodu spánkové deprivace, kterou mezinárodní právo označuje za mučení
KOMENTÁŘ. Podle informací zveřejněných v médiích byl ve středu ráno zadržen šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a do rána příštího dne asistoval policii při prohlídkách prostor Fotbalové asociace. Po dokončení těchto prohlídek byl převezen k výslechu, který začal ve čtvrtek dopoledne a trval podstatou část dne. V současné době není možné ověřit, zda se popis průběhu událostí zakládá na pravdě. Skutečností ale je, že určité policejní složky tento postup realizují více méně standardně.
Účelem je uvést zadrženého do stavu tzv. spánkové deprivace. Spánková deprivace je takový nedostatek spánku, který má negativní efekt na mozkové a kognitivní funkce. Jedná se o kruté, nelidské a degradující jednání, které po určité době dosahuje intenzity mučení.
Podle Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, kterou přijalo Valné shromáždění OSN v roce 1984, je totiž mučením jakékoli jednání, jímž je člověku úmyslně působena silná bolest nebo tělesné či duševní utrpení s cílem získat od něho informace nebo přiznání. Nedostatek spánku vede k tělesnému i duševnímu utrpení a definici mučení tedy splňuje.
Přijatelnější forma mučení
Spánková deprivace může vypadat relativně neškodně ve srovnání s jinými formami mučení, ale přitom je často účinnější než vyvolávání fyzické nebo psychické bolesti. Nedostatek spánku nezpůsobuje žádné přímé fyzické poškození, a proto je někdy považováno za přijatelnější formu mučení. Jedná se o velmi účinnou cestu, jak zlomit osobnost a vůli zadrženého.
Tato výslechová metoda má dlouhou historii. Užívali ji už Římané, kteří ji nazvali mučením bděním. Do portfolia metod inkvizice se dostala v 15. století. Osoby obviněné z čarodějnictví se po vyčerpání v důsledku nedostatku spánku dostávaly do halucinogenních stavů a činily doznání o svých přeměnách ve zvířata a schopnosti létat. Velmi populární byla spánková deprivace rovněž v sovětských pracovních táborech.
Spánkový management
Po útocích na newyorské mrakodrapy začala CIA proti osobám podezřelým z terorismu používat tzv. rozšířené výslechové metody, mezi které patří např. waterboarding (simulované topení) nebo podchlazení, ale právě i spánková deprivace, kterou CIA eufemisticky označuje jako spánkový management.
Spánková deprivace má velké množství neurobiologických následků, které ovlivňují reakční dobu člověka, jeho paměť a schopnost poznávat a hodnotit realitu. Podle provedených výzkumů však u osob, které bdí po dobu 24 hodin, se čtyřiapůlkrát zvyšuje počet falešných doznání oproti těm, kteří měli možnost osmihodinového spánku.
Používání spánkové deprivace je tedy nejen nehumánní a nezákonné, ale také neúčinné, protože vede k nepravdivým výpovědím a tudíž nemůže přispět k objasnění skutečného stavu věci. Soudy, ale ani státní zástupci, by pak k výpovědím učiněným v tomto stavu neměli vůbec přihlížet.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
S policii se proste NEMLUVI! Odkazat na clanek 37 Listiny a konec. Pokud policie/prokuratori/soudy zneuzivaji nezakonne ziskane dukazy, ty manipuluji a falsuji, obzalovavaji a odsuzuji jen na zaklade domenek bez jakychkoliv dukazu nebo na zaklade sarlatanstvi typu pachovych stop, grafologie, ci DOJMU jakehosi „znalce“; pokud z podani vysvetleni k jedne veci se muze stat obvineni z jine veci, pokud ani nepoucuji o pravech obvineneho, nasazuji plosne prostorove odposlechy, nezakonne porizuji a uchovvaji DNA, vlamuji se do bytu v casnych rannich hodinach a sikanuji rodinne prislusniky, kteri ani nejsou z niceho podezreli, svevolne zabavuji majetek dokonce i pribuznych a tak ucinne porusuji pravo na pravniho zastupce, atd. atd. Je jedinou rozumnou veci se s nima nebavit. Nemluve o tom, ze i z ciste moralniho hlediska, se fizlem proste nemluvi.
Pokud, pokud, pokud, … A jinak zdraví slouží?
Hanáku-plná podpora proti plkům.
Mimochodem, to je ale podivné, protože podle jiných informacích v médiích, citujících přímo slova jeho právního zástupce Bronislava Šeráka „Penta nebyl při dnešní policejní akci v sídle FAČR na Strahově vyslýchán „,,), dokonce jinde upřesňuje „Klient je (ve 22:45 momentálně umístěn v cele předběžného zadržení v okrese Ústí nad Labem (tedy nikoliv v noci vyslýchán).´Každopádně co je zcela zřejmé že pan Penta měl od začátku k dispozicí svého obhájce který měl právo se účastnit výslechů -a mohl tedy úspěšně protestovat, pokud by k jakémukoliv protiprávní jednání ze strany policie došlo.
Tady jde ale o něco jiného – pokud jsou jakékoliv pochyby, nechť se vyřeší okamžitě, a výslech je třeba zopakován za účasti dozorujícího státního zástupce. Bylo by skutečně absurdní, kdyby se to nechalo ve stylu „jedna paní povídala“, vyšetřování pokračovalo dál – a až někdy za 4 roky až se případ dostane k odvolání k soudci Zelenkovi na vrchním soudě, ten mohl opět na základě jeho subjektivní úvahy „výslech měl být toho dne „nějak“ kratší, nebo v nějakou jinou denní hodinu“ – a celé trestní řízení tím zpětně zrušil
Kdyby mohl Kájínek kandidovat na prezidenta, vyhrál by z velkým náskokem! Není divu, vždyť zrovna se oslavují padělané dějiny, kdy se velkého pražského rabování německých čtvrtí dělá hrdinství (o tom, že u toho natáhli brka třeba i holanďané jen proto, že nemluvili česky a bylo možné je beztrestně oloupit se taktně pomlží), v tento den by se měla držet tryzna u hromadných hrobů zloději povražděných dětí a babiček. Tento národ žije ve lžích a ze lží a miluje své i zahraniční lháře hlubokou láskou.
Dodnes jsou oběti zločinců bezprávné a zločinci zákonem chránění.
Bohužel, je to tak nějak. Ovšem Váš příspěvek patří pod jiný článek – Dokumentární rekonstrukce konce války. Vlasovci v Praze, dne 6. května 1945, nebo
– Vlasovci v boji za Prahu. Nové dokumenty o ruské pomoci pražskému povstání 5. – 9. května 1945.
On nás pan Pelta svým působením v českém fotbalu taky docela slušně psychicky týral. Jistě mnohým způsobil i spánkovou deprivaci. Není mi ho líto.
Akosi som z clanku nezachytil, kolko hodin z 24 hodin uvedeny pan nemohol spat a bol „muceny“. Ma pan redaktor jeho timing? A kolko hodin potrebuje zadrzany spat? Vieme, ze u kazdeho cloveka je to individualne. Niekomu stacia 4 hodiny za 24 hodin, niekomu nestaci ani 10.
Myslim, ze tento clanok vznikol najskor z potreby aspon nieco napisat, nez k nejakej veci, ktora by sa stala („mucenie“). Vid. napr. exkurzie do toho, co je spankova deprivacia a do minulosti (kto, co kedy pouzil).
Skoro to vypadá, jako by pan advokát nebyl u žádného výslechu přítomen.
Probůh proč ti lidé spolupracují s policií na svých potížích.
Jak již bylo napsáno, s policií se zásadně nebaví. Svým mluvením je možné si jen a jen ublížit.
On si každý myslí, že to přece policistovi vysvětlí. Omyl, nevysvětlí. Policisté a státní zástupci, dokonce i soudci jsou sorta jímž není možné nic vysvětlit.
Je to taková pologramotná sebranka toho nejhoršího ze společnosti a jediná možnost jež na ně platí je násilí.
V případě Pelty je to ale omluvitelné. Od pohledu je to člověk jež přímo vyzařuje schopnost podlosti ve vysokém stupni rozvinutí.
A co kdyby pan advokát jako napsal,jaký máte při výslechu práva,kolik hodin spánku,jak často a jaký jídlo a pití,jestli tohle jako zákon řeší.