„Pokud neumíráte nebo nemáte Covid, nezájem.“ Výpadky zdravotní péče odnesli hlavně chronicky nemocní
U nejméně 40 tisíc osob se zdravotním postižením a u chronicky nemocných pacientů se v souvislosti s útlumem lékařské péče v době koronakrize podstatně ztížily podmínky jejich léčby a zhoršil se jejich stav. Jde o čtyřikrát víc lidí, než kolik bylo a je v Česku evidovaných případů onemocnění Covid-19.
Plyne to z průzkumu, který na vzorku 639 lidí se zdravotním postižením, s dlouhodobým onemocněním a těmi, kdo o ně pečují, provedla Aliance pro individualizovanou podporu.
Neměnit jedno riziko za druhé
Nemocnice musely s počátkem koronavirové epidemie z nařízení ministerstva zdravotnictví omezit poskytovanou péči jen na nezbytně nutná vyšetření a operace.
Omezená byla ale i neformální domácí péče a péče zajišťovaná dobrovolníky, sousedy či známými, i péče zajišťovaná registrovanými poskytovateli sociální i zdravotní péče.
„Není možné měnit jedno riziko za druhé. Zvlášť, když mluvíme o té nejzranitelnější skupině lidí, kteří se kvůli zdravotnímu postižení nebo dlouhodobému onemocnění bez profesionální péče neobejdou,“ říká Agáta Jankovská, ředitelka Aliance pro individualizovanou podporu.
Jak dodává, zároveň se zdravotní péčí vypadly lidem i sociální služby a příjmy. „V řadě domácností se krize rozvinula natolik, že evidujeme mimořádně závažné dopady na zdraví a životní vitalitu, a to nejen u lidí se zdravotním postižením nebo dlouhodobým onemocněním, ale i jejich rodinných pečujících,“ upozorňuje Jankovská.
Srovnání dvou vln šetření (24.3. – 8.4. a 6. – 21. 5. 2020)
(Jsou pro vás nyní nedostupné nebo obtížně dostupné některé léky, zdravotnické potřeby, pomůcky, lékařská péče?)
Nedostupnost sociálních služeb – srovnání v 1. a 2. vlně šetření
(Jsou pro Vás nyní nedostupné sociální služby, které obvykle využíváte? Pokud ano, které? Označte všechny takové.)
V první vlně šetření, která probíhala počátkem dubna, uvádělo 90 % respondentů zhoršenou dostupnost péče, kterou za normálních okolností využívali. Při opakovaném šetření mezi 6. a 21. květnem to stále bylo 83 % respondentů.
„Nejde o to, že by se situace objektivně zlepšila, spíše se naučili novou situaci přijímat tak, jak je, případně se spolehnout na vlastní nouzová řešení složitých situací,“ podotýká Jenda Žáček za Děti úplňku, sdružení rodičů pečující o děti s autismem.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Problémy byly i finanční: 49 % lidí v průzkumu Aliance pro individualizovanou podporu v počátcích karantény uvádělo, že za stávajících podmínek nejsou schopni hradit svoje základní životní potřeby, nebo se toho obávají.
V závěru karantény se tento problém stále týkal 37 % lidí se zdravotním postižením a jejich pečujících. Třetina se bez zásadní pomoci obejde nejvýše měsíc.
Ještě větší nic než dříve
V Česku je 365 tisíc lidí, kteří jsou téměř nebo zcela závislí na péči druhé osoby. V anonymním režimu popisovali postižení a jejich rodiny situaci například takto:
„Všechny plánované výkony jdou stranou a z mého chodícího syna se stává nechodící.“
„Odstavení rehabilitace a ještě znemožnění alespoň krátkých vycházek s chronickou bolesti je likvidující nejen fyzicky, ale i psychicky.“
„Chybí kontroly u specialistů lékařů, chybí vyšetření, krevní náběry, aplikace injekcí, chybí porady s novým postupem léčby a mnohé jiné.“
„Nemůžeme navštěvovat rehabilitační centra – stagnuje synův rozvoj – což je pro něj v jeho raném věku velmi negativní.“
„Syn má PPRS (forma roztroušené sklerózy) a nutně potřebuje asistenci, která v tomto období vůbec nefunguje, čímž je nutné, abych péči suplovala já, jako matka, které je 71 let. Je to velmi náročné, stresující a oba jsme na pokraji svých sil.“
„Vyčerpaní rodiče, skoro zhroucení a zhoršení vztahu mezi nimi. Nedostatek sil na potřebné cvičení se synem. Díky zavření speciální školky a nemožnosti navštěvovat terapie mimo školku se syn začal vývojově zhoršovat. Říkáme tomu, že častěji odlétá na svou planetu a je totálně mimo.“
„Nechodí mi píchat injekci, jsem jen na práškách. Odmítli mi dát sanitku, ať si to zajistím sama, že jim se teď nechce jezdit.“
„Pokud neumíráte nebo nemáte covid, nezájem.“
„Nefungující ordinace a lékaři, které běžně navštěvujeme, nedostatek ochranných pomůcek pro nás, jsme teď ve skluzu s kontrolami a máme potíže při domácí výuce vzhledem k synově postižení.“
„Uvědomuji si více a lépe, že jsem větší nic než dříve.“
Život neohrožuje jen Covid-19
Už v průběhu koronakrize a vyhlášeného nouzového stavu HlídacíPes.org upozornil na to, že zatímco kvůli komplikacím spojeným s nemocí Covid-19 byla v českých nemocnicích na umělé plicní ventilaci zhruba padesátka pacientů, násobně více lidí potřebuje podporu dýchání dlouhodobě kvůli jiným nemocem.
Byli a jsou sice de facto na domácích jednotkách intenzivní péče, ale lidé, kteří o ně pečují, se ocitli na vedlejší koleji zdravotnického systému: neměli například dlouho roušky ani dostatek nezbytné dezinfekce.
Organizace sdružené v Alianci pro individualizovanou podporu i proto na základě zkušeností s koronakrizí vyzývají vládu k tomu, aby „redefinovala oblast ochrany zdraví a života ve zdravotních a sociálních službách“.
Za ohrožení zdraví a života nelze podle nich považovat pouze bezprostřední rizika typu Covid-19, ale i oblasti jako je duševní zdraví, deprese či domácí násilí a také právě přerušení pravidelné preventivní léčby, podpory a terapií.
„Sociální služby je nezbytné vnímat jako služby první linie, jež v nouzovém stavu nebo při rozvoji pandemie mají stejnou důležitost jako zdravotní služby,“ upozorňuje Jenda Žáček.
Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
denne u nas zemre cca 300lidi
na rakovinu u nas denne zemre cca 80lidi
s covidem u nas behem prvnich „horkych“ 2 mesicu zemrelo cca 300lidi, tedy 5 denne
aktuelni stav aktivnich pripadu s covidem prepocitanych na 1mil obyvatel v okolnich zemich a u nas:
slovensko: 32
rakousko: 57
madarsko: 91
nemecko: 98
polsko: 332
a czeskooo: 305
v aktivnich pripadech jsme na tom malicko lip nez polsko, ale mnohem hur nez okolni zeme a to nam vlada tvrdi, jak to diky prisnym opatrenim sqele to zvladli.
vubec bych se nedivil, kdyby nam okolni zeme zavrely hranice, abychom jim cinskej virus nevozili k nim.
vypada to, ze se v tom budem placat mnohem dyl nez okolni zeme, se vsemi negativnimi dopady na zdravi lidi nesouvicejici s covidem i na ekonomiku
aktualizace 29.06.2020 09:35:
polsko: 315
czeskoo: 332
jsme na tom zdaleka nejhur ze vsech okolnich zemi, i to polsko je na tom uz lip.
nevypada, ze bychom byli premianti, jak andrej tvrdi ..
Neříkám, že se mohl někdo cítit tak, jak je popsáno v článku. Já mám ale opačnou zkušenost. Můj termín pro kontrolu kardoistimulátoru (který mně byl implantován po AV bloku 3.stupně, v březnu 2011), byl v kolisi s dopuručením nevycházet, odložit pravidelná vyšetření a podobně. Protože mám ten kardiostimulátor již 9 let bez výměny baterie a podle informace při propuštění po zákroku byla uvedena životnost baterie cca 7 – 9 let, zavolal jsem na kardiostimulční oddělení u Svaté Anny v Brně, kam chodím na kontroly a nastavení. Byli velmi ochotni a řekli že mám přijít v termínu jak byl stanoven. Vzal jsem si roušku, jak bylo nakázáno na při pohybu na veřejnosti a jel a šel. V nemocnici nikde žádná nervozita, nebo zmatky, jak by se dalo očekávat podle zpráv v médiích všeho druhu.
Jako 87 letý jsem byl vzat bez dlouhého čekání a po proměření a kontrole nastavení, mně byl oznámen termín další kontroly, včetně kladného vyjádření k řízení osobního vozidla. Všichni se mnou jednali zcela normálně, ba mile, za což jsem jim vděčen, zvláště když čtu, co se děje jinde.
Proto ostatně děkuji i zde ještě jednou MUDr Andreji Nagyovy a sestrám v ordinaci za vlídný a vstřícný přístup.
Myslím, že to o čem se mluví v článku je věc přístupu jednotlivců k jejich práci, někdo tak pracuje ke spokojenosti pacienta, jiný k jeho nespokojenosti. Ovšem i pacienti se chovají občas tak, že si komisní až strohé zacházení přímo vymodlí.
dceru vzali do spitalu jen proto, ze tam nikoho nemeli, predtim nemela sanci se tam dostat, protoze bylo plno. skoro prosili, jestli by si tam sla na par dni lehnout a meli tam aspon nekoho.
vladni hysterie prinesla svoje ovoce – prazdny spitaly a odklad vykonu a zbytecny umrti – viz. Vancura ze spiritualu, kterej umrel na bolavej zub a hysterii kvuli cinskemu viru
Opravdu si myslíte, že vláda může za to, že hysteričky a hysterici, lidé postižení syndromem chorobného strachu z nemoci nebo o život, se bojí jít kvůli pandemii k lékaři, či v tomto případě k zubaři?
Je to samozřejmě tak. Ovšem je nutné si uvědomit, že to nebylo proto, že by se přednostně poskytovala péče nemocným s koro **, ale že zkrátka prakticky všechny činnosti a aktivity byly utlumeny – fungoval zde nouzový stav, aby se nákaza nešířila.
To jen připomínka růzým rusobijcům a čínobijcům, kdyby došlo ke krizi a začala válka, bude mnohem hůř…
*ve skutečnosti ani většině nakaženým s covid-19 nebyla poskytována potřebná zdravotní péče, pokud neměli vážné vedlejší zdravotní potíže. I těm jen jejich obvoďak poslal elektronicky recept, ať se z toho vypotěj doma…
Což je nejlepší protiepidemické opatření, vypotit se doma v isolaci.
Nechapu, za co maji brat zdravotnici tak vysoke premie, kdyz se ve zdravotnictvi temer nepracovalo nebo jen v nouzovem rezimu? Jako chronicky nemocnou me v dubnu pritel veezl do nemocnice na pohotovoat s ledvinovou kolikou a vyskokymi horeckami. Pristup lekare a zdr. sestry bych neprala ani nejvetsimu nepriteli 🙁 A my na poste a nebo ti, co pracuji v obchodech, jsme zazivali neskutecnou zatez v zamestnani, bez zakonnych prestavek a dali nam premii 1000 Kc cisteho. Chronicky nemocni bez pomoci, dchodci v pecovatelacich zavreni jako za valky v koncentraku atd…. Hruza, co se tiu temer 4 mesice delo 🙁 A deje vlastne porad 🙁
Selhání, nezájem… 80letá paní, po operaci kyčle. V bytě se 40letým postiženým synem. Telefonicky dvakrát odložili rehabilitaci. Postižený syn dokázal zavolat záchranku, ovšem pozdě. Paní měla proleženiny, zápal plic. Zemřela.