Podzim na Hradě: plný nepravd a polovičatých omluv. A kdo to odnesl
GRAFIKA. Letošní podzim z Pražského hradu zaznělo namísto státnických prohlášení hodných hlavy státu hned několik výroků, které se posléze ukázaly jako nepravdivé. Podívejte se na hlavní přešlapy prezidenta Miloše Zemana a lidí z jeho okolí.
Prezident Miloš Zeman, ať už sám nebo ústy svého mluvčího, vypustil letos na podzim do éteru hned několik tvrzení, která nebyla pravdivá.
Důsledkem série přešlapů poslední doby je pravděpodobně i konec hradního šéfa protokolu Jindřicha Forejta.
Na základě těchto selhání dokonce navrhla poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), aby došlo ke snížení platu vedoucích prezidentské kanceláře o 10% kvůli tomu, že její představitelé zostuzují Česko. Návrh v rozpočtovém výboru nakonec neprošel.
HlídacíPes.org se rozhodl prezidentské přešlapy shrnout.
1. Sérii nepravd odstartoval prezident republiky Miloš Zeman již loni v lednu, kdy na oslavách 70. výročí osvobození Osvětimi uvedl, že četl článek od významného novináře Františka Peroutky s názvem „Hitler je gentleman.“
Text se však nenašel a soud rozhodl, že se Prezidentská kancelář musí vnučce Peroutky Terezii Kaslové omluvit. To však Hrad dosud neudělal, vnučka proto podala exekuční návrh na zaplacení 100 tisícové pokuty za nesplnění verdiktu. Hrad ovšem podal návrh na odložení omluvy, Nejvyšší soud žádosti vyhověl do doby, než rozhodne o dovoláních podaných jak Prezidentskou kanceláří tak Peroutkovou vnučkou.
2. Kolotoč se pak naplno roztočil letos v říjnu. Nejprve se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zamotal do vysvětlování pozdního příletu prezidenta na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Jeho výroky o špatném počasí, či chybě dispečerů, kteří údajně dali přednost jinému letu, se ukázaly jako nepravdivé.
3. Následovala lapálie s ne/udělením vyznamenání Jiřímu Bradymu, jenž přežil utrpení koncentračního tábora. Ačkoliv jej hradní kancelář dvakrát kontaktovala, poté, co se jeho synovec, ministr kultury Daniel Hermann, setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, se Brady nakonec na seznamu vyznamenaných neobjevil.
4. S udělováním vyznamenání na oslavě k založení republiky 28. října na Pražském hradě se pojí také další prezidentský lapsus. Miloš Zeman prohlásil, že americký velvyslanec Andrew Shapiro se „jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě.“ Jenže záhy se díky fotografii pořízené Aktuálně.cz ukázalo, že velvyslanec USA na oslavě byl. Jeho účast potvrdil i vedle něj sedící německý velvyslanec von Loringhoven.
5. Pomyslná série přešlapů pak byla završena na počátku listopadu, kdy Hrad osočil Českou televizi, že se podílela na přípravě protestní akce proti prezidentovi při představení v ostravském Divadle Petra Bezruče během návštěvy prezidentovy chotě Ivany Zemanové. Prezident Miloš Zeman vzkázal ČT „Styďte se!“ Ukázalo se však, že ČT chystala natáčení v divadle již měsíc předem, o návštěvě Zemanové se dozvědělo až v den natáčení. ČT nyní žádá po Hradu omluvu.
Lži? Trapný mediální termín
HlídacíPes.org se zeptal prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, jak si vysvětluje takovou koncentraci lží, a jak jim chce Hrad v budoucnu předcházet. Mluvčí zaslal pouze krátkou reakci: „Žádné lži. To je trapný mediální termín převzatý z antitrumpovské kampaně. Pokud došlo k omylu, následovala omluva.“
Je pravdou, že ve dvou případech Hrad na své selhání zareagoval, nešlo však o klasickou omluvu.
V případě nepravdivého tvrzení o neúčasti velvyslance na oslavě reagoval prezident Zeman ústy svého mluvčího takto: „Tuto informaci (o neúčasti velvyslance – pozn red.) prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci.“
V souvislosti s nepravdivém osočením dispečerů za zpoždění prezidentského letu, mluvčí Ovčáček pouze vzkázal, že „V každém případě platí, že pokud se letoví dispečeři cítili dotčeni prohlášením, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart o neznámé epizodě dějin: Gorbačov nám místo Havla podsouval svého prezidenta
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
No já bych to spíše formuloval tak – že se antizemanovské frontě podařilo vytvořit ryze českou formu verbálních paparazzi. Ti západní shánějí pikantní fotky VIP osobností . Ti čeští pitvají každý i neoficiální projev prezidenta Zemana a hledají sebemenší chybičku či „nesprávný názor“, aby to hned jako ohromný skandál mohli publikovat v médiích. Samozřejmě – je to mnohem snažší než ti skuteční paparazzi . Jednako proto že nemusí nikde za prezidentem běhat s mikrofonem – většina těhle projevů je někde primárně publikovaná (třeba v ČTK, či v médiích, a za druhé, tyhle „objevy“ nemají na rozdíl od forografií autorskou ochranu – takže mohou všichni směle, svými slovy (a obvyle špatně, bez porozumění věci), opisovat jeden od druhého.
Docela zajímavá situace bude až Zeman skončí s politikou a prezidentem se stane někdo, kdo si bude vážit jak své důstojnosti, tak svých názorů (třeba někdo z té akademické sféry jak se slibuje). Potom bude s n´ím sedět na Hradě místo Ovčáčka deset právníků a za takovýhle každý článek kritizující prezidenta sepisovat žaloby na ochranu osobnosti..