Podle Babiše audit Evropské komise „útočí na zájmy ČR“. EU ale jen hlídá české hlídače
POZNÁMKA. Když Andrej Babiš interpretoval v Poslanecké sněmovně svou „kauzu audit“, zmínil – kromě toho, že audit považuje „za útok na zájmy České republiky, za destabilizaci České republiky“ – že za posledních 15 let členství ČR v EU jsme na základě korupce, machinací s Evropskými penězi vrátili 35 miliard korun. „Slyšeli jste někdy v médiích, že by to někdo napsal?“ ptal se Babiš.
Stručná odpověď je, ano, psalo se o tom. Je ovšem přirozené, že jedno velké obecné číslo, tím spíše, že rozložené do období patnácti let, nebudí takovou pozornost jako dominantní holding Agrofert obmyšleného premiéra Andreje Babiše.
„Kvůli Babišovi a jeho bývalé firmě jste nezaplatili vůbec nic a garantuji vám, že nezaplatíte vůbec nic,“ pokračoval Babiš. To se samozřejmě ještě uvidí. Návrh auditu ještě není rozhodnutí, jde o předběžné stanovisko. Nicméně reálně hrozí i to, že na soukromý byznys spojený s českým premiérem a druhým nejbohatším Čechem, skutečně ve stovkách milionů přispějí čeští daňoví poplatníci.
Pohlídejte si to sami
Ale bývali by nemuseli – a to dokonce i v případě, že by se ukázalo, že Andrej Babiše je ve vztahu ke své politické činnosti, Agrofertu („mé bývalé firmě“, jak opakuje) a evropským financím skutečně ve střetu zájmů.
Vyžadovalo by to ale podstatný „detail“: že by na problém přišly samy české úřady, bez toho, aby k nám nastoupili auditoři z Evropské komise.
Vysvětleme si: pro nyní probíhající čerpání peněz z EU pro roky 2014 – 2020 přišla oproti rokům předchozím zásadní změna. V uplynulém období 2007 – 2013 platilo, že peníze stržené Evropskou komisí za špatné použití peněz z fondů EU mohly členské státy znovu použít na jiné projekty. To už ale neplatí.
Komisí jednou „zkorigované“ peníze se vrátí do rozpočtu EU a členské státy je už nemohou znovu získat. Ovšem pokud finanční opravu včas provede sám členský stát, peníze mu zůstanou, může je znovu použít na jiné projekty.
Smyslem bylo (a je) přimět členské státy k tomu, aby samy zlepšovaly správu peněz a svou finanční kontrolu. Tedy aby členské státy problémy samy zjistily, označily a opravily ještě před hrozícím auditem z EU.
A v tom je právě problém. Stručně řečeno z předběžných závěrů unijních auditorů plyne, že české kontrolní orgány Babišův střet zájmů buď neviděly, nebo neřešily. Peníze firmám z jeho svěřenských fondů putovaly i přes upozornění Bruselu, že to může být problém. A do třetice – podle auditu v mnoha případech dostávaly firmy Agrofertu dotace, aniž na ně měly nárok.
Vůle českého úředníka
Agrofert takový výklad odmítá. „V oblasti dotací jsme se ve všech případech vždy řídili pravidly, která byla v dané době platná, a české úřady nám náš postup potvrzovaly, nebo nás upozornily na chyby, které jsme vždy opravili a akceptovali,“ říká mluvčí firmy Karel Hanzelka.
Jestliže bude Česká republika nakonec peníze za Agrofert v plné výši vracet (pokud se samozřejmě neukáže, že má pravdu Andrej Babiš a Agrofert) bude o to více nutné hledat chybu nejen u těch, kdo dotaci čerpali, ale i u českých úřadů a úředníků.
Otázkou, která přetrvá, je, zda vůbec jsou a budou tuzemské úřady důsledné kontroly i do budoucna schopny, když vědí, že mají co do činění s aktuálně nejmocnějším politikem v zemi a s ním – přes svěřenské fondy – propojenou firmou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Ruka ruku myje?
Co myslíte? Kdo zaplatí účty za partaj ANO – bude líp?
Ano! My, naše děti a naši vnuci!
Který rodič a prarodič si to přeje?
Samozřejmě souhlas. Jenom, je nutné si uvědomit, (i vzhledem k poslední otázce článku), že (a je to paradox), právě – se vstupem pana Babiše do vládní politiky byl konečně vyhlášen služební zákon pro státní úředníky. Tudíž a kupodivu naopak,
a) Úředníci mají být teď nezávislí na politicích
b) chráněni od jejich vlivu
c) pracovat kvalitněji..
Ale nefunguje to, v míře vrchovaté. A Babiš je pouze jedním z vysoce vyčnívajících vrcholků ledovců..
Teď je závažná otázka co s tím. I kdyby se podařilo Babišee nedemo odstranit, jeho klientelistické vazby ve státní správě (i v represivních složkách) mu ještě dlouho zůstanou. Nemluvě o tom, že takový korupční systém, bude přístupný i pro další, nově (či opět) zvolené politiky. A ono pak stačí – jak jsme si snad všimli, malé udání do Brusele a EU nás bude řešit znovu.
No…vidím dvě cesty řešení.
A) Buď zavést represivní režim pro úředníky – za podobná pochybení budou zkrátka trestáni, a to citelně…Což ale jak předpokládám, ani nyní opoziční partaje navrhovat nebudou
B) Přestat nosit černobílé brýle a udělat si takové resumé, jak jsou na tom ostatní západní státy. Lépe, hůře, stejně? Co třeba italská mafie? Možná až toto poznání by dovedlo naše elity k tomu, že nemusí každé obvinění politiků vyřvávat do éteru, ani udávat do Brusele. Ono totiž, kdyby tohle dělaly v té Itálii, asi by jim šlo o krk…
Vy myslíte něco na způsob – konec Jána Duckého? To nebylo v Itálii, to bylo u sousedů-bratrů.
Podle me to cele vznika, protoze nase zakony jsou „mekci“ nez pravidla EU. Napr. bezzuby „lex Babis“. To je nazorna ukazka lobbingu pravniku AgroFertu. Svuj dil viny ma samozrejme Sobotka, ktery chtel za kazdou cenu vladnout. No a co maji urednici delat? Ridi se (spatnymi) ceskymi zakony.