Pod záštitou prezidenta. Zeman podpořil bývalé pohraničníky a řadu akcí s ruskou stopou
Zhruba devadesátkrát propůjčil vloni Miloš Zeman své jméno a prezidentskou záštitu různým akcím či projektům. Záběr měl široký – od ekonomických témat přes společenská setkání až po sport či kulturu. V pestrém seznamu vyčnívá záštita pro Klub českého pohraničí a také počet akcí nějakým způsobem spojených s Ruskem.
Když se loni koncem října sešlo shromáždění u u pomníku Mistra Jana Husa v Táboře, byly v rukou převážně starších účastníků vidět transparenty jako „Stop revanšismu“ či „Neofašismus neprojde“ nebo „KČP – zastánce historické pravdy“.
Akce byla spíše lokálních rozměrů, chlubit se ale mohla záštitou prezidenta republiky; vystoupil na ní i šéf KSČM Vojtěch Filip. Ke komunistům má Klub českého pohraničí dlouhodobě blízko. Organizace se hlásí k legitimitě ozbrojené „ochrany“ hranic někdejší ČSSR a v minulosti byla zmíněna i ve výročních zprávách BIS i Ministerstva vnitra o extremismu.
Dvě záštity pro Vodičkův ČSBS
Podobné je to s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS), jehož akcím Zeman také loni udělil záštitu. Konkrétně šlo o „Předávání medailí a ocenění významným osobnostem ke 100. výročí vzniku republiky a 75. výročí Slovenského národního povstání“ a o pietní vzpomínkový akt na popravišti Malé pevnosti v Terezíně.
Plyne to z údajů, které si HlídacíPes.org vyžádal u Kanceláře prezidenta republiky na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Současné vedení Svazu v čele s předsedou Jaroslavem Vodičkou čelí dlouhodobé kritice za příklon ke komunistickému režimu, sám Vodička byl před Listopadem spolupracovníkem Veřejné bezpečnosti. Svaz také předloni vyznamenal předlistopadového člena pohotovostního pluku SNB a současného poslance KSČM Zdeňka Ondráčka.
ČSBS čelí i podezření ze špatného vyúčtování státních dotací, které každoročně dostává. I kvůli xenofobním výrokům přišel loni Vodička také o právo promluvit na pietním shromáždění v Lidicích. Komunisté však schválením další dotace pro Svaz podmiňovali svou podporu celému státnímu rozpočtu na rok 2020.
Na seznamu záštit udělených loni prezidentem republiky je celkem asi devadesát položek. Na první pohled zaujme, jak často se mezi projekty či akcemi podpořenými Milošem Zemanem vyskytuje ruská stopa.
Alexandrovci a přítel Zbytek
To je i případ konference „Perspektivy ekonomické spolupráce České republiky a Ruské federace v podmínkách embarga EU vůči RF“. Akci organizovala Rada podnikatelů ČR pro spolupráci s Ruskou federací, vedená Zemanovým přítelem, podnikatelem s kontakty v bývalém Sovětském svazu a za komunismu také důstojníkem československé armády Zdeňkem Zbytkem.
Na seznamu je také koncertní turné souboru Alexandrovců v Česku, filmový festival „Nový ruský film“, festival České republiky na velvyslanectví ČR v Rusku či předávání cen za rozvoj česko-ruských vztahů Stříbrný lukostřelec, které Zeman zaštítil už poněkolikáté.
Mezi podpořenými akcemi je i koncert dětských sborů z ČR a Ruska či koncert „Písně vítězství“ organizovaný Ruským střediskem vědy a kultury v Praze. Mimochodem právě šéf tohoto střediska Andrej Končakov a jeho zástupce Igor Rybakov jsou oni dva ruští diplomaté vyhoštění počátkem června v souvislosti s „kauzou ricin“.
Žádné jiné zemi se český prezident při svých záštitách nevěnuje tolik, jako právě Rusku.
A to dokonce ani Číně, jejímž je jinak velkým obhájcem. V seznamu žáštit patří Číně pouze tři položky – podporu dostalo Čínské investiční fórum organizované Smíšenou česko-čínskou obchodní komorou vzájemné spolupráce vedenou Jaroslavem Tvrdíkem (které se ale nakonec vloni vůbec nekonalo) a projekt „My do Číny“ Česko-čínské obchodní komory. Zeman také zaštítil turné České filharmonie po Číně.
Prezident pak podpořil i několik kulturních či společenských akcí spojených například s Izraelem, Srbskem či Slovenskem.
Od Duky k Vandasovi
Za pozornost stojí i prezidentská záštita Národnímu pochodu pro život a rodinu, který pořádá Hnutí pro život sdružující i odpůrce potratů a obránce „tradiční rodiny“. Akce se zúčastnil také kardinál Dominik Duka, který se netají sympatiemi k Zemanovi.
Pochlubit se záštitou prezidenta republiky mohli i pořadatelé některých vědeckých konferencí, veletrhů či akcí spojených s vojenským průmyslem a armádou, ale také medicínou. Zeman připojil své jméno pod připomínku Světového dne diabetu, pod konferenci o efektivních nemocnicích či pod mezinárodní vzdělávací akci „Prague Emergency Medicine Lessons“.
I když Zeman nikdy nepatřil mezi sportovce, připojil svou záštitu i k některým prestižním sportovním akcím, například běžeckým závodům RunCzech či tenisovému turnaji J&T Banka Prague Open.
Z letošních záštit prezidenta zatím vzbudila pozornost například ta, kterou udělil „Vlasteneckému setkání“ v Příčovech ve středních Čechách. Loňského ročníku kontroverzní akce se zúčastnili kromě odpůrců islámu a fanoušků dezinformační scény také například šéf ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas či zástupci českých domobraneckých spolků.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Lhář z Hradu vstoupí do dějin !
Vrana k vrane seda. Uz aby tady Eman prestal strasit. Clovek si rika, ze Sarapatka v zertu vlastne vyjadril, co si mysli rada normalnich lidi.
Takže Vy taky tomu Šarapatkovu vysvětlení toho vlastního tweetu, a to že prý vyjádřil jen, že Kubera byl dobrý člověk, a že Zemana vůbec nezmínil a na fotce byl čistě náhodou, tak taky nevěříte, co? Jinak to panoptikum o kterém je článek nemá cenu komentovat. To je k zblití, včetně té záštity MZ. Ale tak on se tím baví. Z ničeho jiného už radost nemá a lidi mu na to naskakují a křičí a to mu dělá radost. Nejlepší je MZ zcela ignorovat.
Tahle a podobné události jsou jednoznačně důsledkem toho, že jsme se v roce 1989 naprosto tvrdě a jednoznačně nerozešli s komunistickým režimem, a tím mu poskytli jakousi omezenou legitimitu. Kvůli které jsou pořád ještě např. Mašínové zločinci, zatímco šlo o bojovníky proti zločinnému režimu, srovnatelné se členy partyzánských oddílů za okupace.
Svatá pravda. Ale zkuste to vysvětlovat ve státě, kde jsou pořád jeho čelními představiteli bývalí komunisté. A to i na té dnes správné a pokrokové (nebo právě proto?) straně barikády.
Obávám se, že s bývalými komunisty se domluvíte spíš. Mnoho z nich (spíš valná většina) bylo u komunistů čistě proto, že bez toho by se nemohli profesně uplatnit. Zatímco ti, co jsou u analogů té předúnorové KSČ nyní, jsou naprosto vymozkovaní sektáři, s nimiž domluva prostě není možná.
No ale to si sám odpovídáte na tu svoji otázku, proč jsme se s tím komunismem v roce 89 tvrdě nerozešli. Protože takto jako Vy smýšlela většina lidí co ten převrat vedli ( ne dělali, ale pak vedli ta jednání ).
léčba nepomáhá
Pane Bergere, strážmistr Flanderka by z Vás měl radost 🙂 :-):-)
Nevím co si mám myslet o uvedeném článku. Jedná se o akce pod záštitou prezidenta Zemana, přičemž Vojtěch Berger v nich vidí zlé a nebezpečné úmysly východního agresora. Například koncert dětských sborů z ČR a Ruska, což je zvláště závažné. K tomu ještě organizovaný „vymyšleným diplomatem s vymyšleným kufříkem obsahující vymyšlený ricin“ Že jsou vyjmenované akce faktem nerozporuji. Škodí nám však nebo ne, to nevím. Ještě, že tu máme zástupce EK pro kontrolu pravdy pravdoucí paní Jourovou. Počkám, jak se k tomuto problému vyjádří, jaké stanovisko společně s NATO vydají. Pak budu vědět, co si mám o aktivitě našeho prezidenta myslet.
Svým chronickým lhaním se prolhal Miloš Zeman až do Prezidentského křesla. Je neuvěřitelné co jeho voliči zbaští.
M. Zeman už to má za pár. Spíše si dávejme do budoucna pozor na jeho věrné nástupce, Babiš, Okamura, Klaus ml. a podobní. Volby se blíží!