Po Majdanu budou pochodovat čeští vojáci. Na vojenské přehlídce podpoří nezávislou Ukrajinu
Nebývale vysoká má být letos účast českých vojáků na vojenské přehlídce ke Dni nezávislosti Ukrajiny. Z Česka dorazí bezmála tři desítky příslušníků čestné stráže; a například Polsko či Slovensko vyšle vedle vojáků i svou vojenskou techniku. K 30 letům nezávislosti Ukrajiny jde i o symbolické gesto podpory Kyjeva v trvajícím konfliktu s Ruskem.
Vojenská přehlídka v Kyjevě na náměstí Nezávislosti známém též jako Majdan je 24. srpna v posledních letech tradiční součástí oslav. Na letošek připadá již 30. výročí, kdy Ukrajina vyhlásila samostatnost a nezávislost na Sovětském svazu; oslavy mají být ještě o něco větší než obvykle.
„Letošní oslavy budou výjimečné. Jedná se o kulaté 30. výročí, pořádané oslavy budou o něco větší, než je zvykem. Úplnou novinkou se má stát inaugurační summit Krymské platformy, jenž se uskuteční 23. srpna za účasti ústavních činitelů téměř 40 zemí,“ říká Tetiana Okopna, velvyslanecký tajemník pro tisk a kulturu Velvyslanectví Ukrajiny v České republice. Cílem Krymské platformy je „přiblížení okamžiku deokupace Krymu“.
Zamrzlý konflikt
V éře někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče se přehlídky ke Dni nezávislosti několik let nekonaly. Obnovily se však v roce 2014, poté co Rusko anektovalo ukrajinský Krym a na východě země začaly boje s proruskými separatisty.
I když je účast českých vojáků na oslavách významných výročí důležitých partnerů Česka obvyklou praxí, letošní česká vojenská účast v Kyjevě bude vyšší než dříve.
„Armáda ČR vyšle na tyto oslavy 27 příslušníků Posádkového velitelství Praha, kteří budou součástí vojenské přehlídky,“ potvrzuje mluvčí ministerstva obrany Marek Vala.
Letošní pojetí oslav má poukázat i na to, na jaké straně v zamrzlém konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem nadále stojí členské státy NATO, a tedy i Česká republika.
„Svou účastí na přehlídce ukazujeme, že si Ukrajiny jako partnera velmi vážíme a ceníme, stejně jako hodnoty nezávislosti jako takové,“ podotýká za české ministerstvo obrany Marek Vala.
A co čeští politici?
„Jsme velice vděčni České republice za tak početné zastoupení na letošní vojenské přehlídce a samozřejmě to vnímáme jako vyjádření podpory,“ konstatuje Tetiana Okopna.
Podle informací HlídacíPes.org se původně počítalo s tím, že do Kyjeva odletí vládním speciálem spolu s vojáky i ministr obrany Lubomír Metnar, nakonec budou na akci Česko zastupovat náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jan Havránek a první zástupce náčelníka Generálního štábu, generálporučík Jaromír Zůna.
„Očekáváme, že na oslavách v Kyjevě bude Česká republika zastoupena ústavním činitelem,“ říká však Tetiana Okopna. Zda a který ústavní činitel případně do Kyjeva dorazí, není zatím známo. Jisté je, že nejvyšší český ústavní činitel, prezident Miloš Zeman, to nebude.
Zeman již před čtyřmi lety Ruskou anexi Krymu označil za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Citoval též bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který – podle něj – prohlásil, že snaha vrátit Krym Ukrajině by vedla k evropské válce. Ukrajinská strana tehdy slova českého prezidenta odsoudila s tím, že Zeman se netají proruskými názory.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kolik má kráva žaludků? Ústecký kraj zvýšil počet výborů, rozhodovaly stranické knížky
Čína slibuje prosperitu a mír. Udělá ale jen to, co pro ni bude výhodné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Tedy, jak vidím, národ Švejků se skutečně nezapře. Na takovovej parádemarš okamžitě a střelhbitě, a pak bezpečně hupky hupky zpátky domů.
Že mne tak napadá, když už tam s nimi pojede nějaký ten zasloužilý ústavní činitel (mrky mrk), co kdyby tam z té tribuny navrhl že ty naše jednotky když už tam jsou , tak se přesunou na východní hranici, on s nimi a budou bránit Ukrajinu do roztrhání těla? To by byl teprve sukcess :)))
Podstatně lepší než prezident na parádemarši v Moskvě.
Pravda, to bylo taky veskrze zbytečné, ale ten s sebou aspoň nevláčel čestnou jednotku. :))
„Zasloužilí ústavní činitelé“ jezdí do číny učit se jak všem zakroutit … éé tedy jak stabilizovat společnost.
To se nebojte, ústavních činitelů máme i více (další sedí třeba v Senátu), takže si ty zahraniční návštěvy můžou rozdělit, ať někde nechybíme 🙂
Jistě, třeba vy nesmíte chybět na konci každého vlákna, jak vidno.
Čína se piše v s velkým „Č“.
Gramatické okénko ohledně číny máme za sebou a teď bys mohl sdělit něco k věci.
Je správné alespoň takto podpořit Ukrajinu v boji proti Dombaským a Luhanskym iredentistům.Vždyť i my máme zkušenost s henleinovci a sudeťaky.
Já doufám, že jim nad hlavami nebude vlát banderovský trojzubec.
No i kdyby..tak ho ze záběrů vystřihnou. Jako když Plzeň hrála v roce 2014 v Doněcku. Tak rychlý kasmerový švenk se nevidí. Pak už na to místo v tribuně nebyl ani jeden záběr. Tak se manipuluje…
Žížkův palcát ti nevadí?
Na nic jiného ani nejsou.
Namístě je obava, aby česká účast, pokud bude bezvýhradná, nebyla považována za legitimizaci a podporu nedemokratického nacionalistického režimu a politické praxe extrémních nacionálních a neonacistických tendencí na korupcí zmítané Ukrajině.
Tato obava by byla na místě, kdyby se „česká účast“ udála o něco východněji. To by skutečně mohlo být považováno za „legitimizaci a podporu nedemokratického nacionalistického režimu a politické praxe extrémních nacionálních a neonacistických tendencí v korupcí zmítaném“ rusku.
Jsom z toho vol’aký zmätený …
– co na to vrchní velitel ozbrojených sil Čr prezident republiky Ing M. Zeman? Jestli je proruský agent, proč posílá čestnou jednotku na protiruský pochod ?
Nejen ty si zmatený. Hradní čučkař netrefí tam kam má, když se mu chce. Je tedy evidentní, že vůbec netuší koho kam posílá.