
Plzeňského primátora dráždí články o Ukrajincích. Útočí kvůli nim na novináře
Primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO) útočí na novináře kvůli článkům o ukrajinské menšině. Když server Plzeňská drbna v únoru popsal zkušenosti některých v Česku žijících ukrajinských dětí se šikanou, Zarzycký to označil za možné „fake news a poškozování značky města“. Věc ve stejné době začala prověřovat i policie. Ta ale odmítá, že by jednala na politickou objednávku primátora. Protiprávní jednání nakonec policisté nenašli.
V lednu zazvonil v obchodním oddělení plzeňské pobočky sítě regionálních zpravodajských webů Drbna.cz telefon. Volali lidé od primátora Zarzyckého, kterým se nelíbil článek o jeho setkání s ukrajinským velvyslancem.
„Text byl naprosto neutrální a nekonfliktní a popisoval víceméně zkušenosti města Plzeň s ukrajinskou menšinou. To se podle všeho primátorovi nelíbilo a proto kontaktoval on i vedoucí oboru komunikace a marketingu naše obchodní oddělení s kritikou,“ popisuje Michael Daněk, šéfredaktor zpravodajských portálů Drbna.cz.
Policie: Primátor nás neúkoluje
Další kritika od Romana Zarzyckého přišla přes jeho facebookový profil na adresu stejné redakce zhruba za tři týdny.
Bylo to těsně po vydání článku o zkušenostech některých ukrajinských dětí zažívajících v Česku šikanu. Konkrétně to bylo už pár desítek minut po jeho zveřejnění.
„Informace, které jsou v článku uvedeny, jsem nahlásil Policii ČR k prošetření. Pokud nebudou potvrzeny, vnímám šíření takových zpráv jako fake news a poškozování značky města Plzně i českých občanů v něm žijících,“ napsal primátor na Facebook s poznámkou, že server Plzeňská Drbna článek o šikaně ukrajinských dětí „šíří opakovaně“.
Ve skutečnosti text jen s odstupem několika dní vyšel kromě plzeňské mutace i na celostátním webu Drbna.cz.
Policie se do věci skutečně vložila – a to na první pohled pozoruhodně rychle – krátce po primátorově veřejné kritice novinářů. Do redakce policisté zavolali znovu jen s odstupem pár desítek minut od publikace primátorova kritického facebookového příspěvku.
Primátor Plzně Zarzycký, o kterém se mimochodem spekuluje jako o jednom z možných kandidátů hnutí ANO na post ministra vnitra v příští vládě, se k tématu ukrajinské menšiny a vztahům s ní vyjadřuje dlouhodobě – a to zejména kriticky.
„Vylučujeme, že bychom konali až na podnět pana primátora,“ říká krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. V souvislosti s článkem začala prý policie možnou šikanu prověřovat z úřední povinnosti už 6. února, když vyšla první lokální verze textu.
„Předmětný článek a naše reakce na něj byla jedním z témat jednání, které se konalo na půdě našeho ředitelství dne 11. února 2025, jemuž byl přítomen i pan primátor,“ upřesňuje dále mluvčí s tím, že při prověřování policie žádné protiprávní jednání nezjistila.
„Policie od autorky textu chtěla pouze informaci o jedné z respondentek, která se nám svěřila, že její syn prošel šikanou na škole v České republice. Redakce policii nabídla audionahrávku celého rozhovoru, o ni ale policie neprojevila zájem. Policie chtěla především kontakt na respondentku, ten jsme ale policii nepředali, jelikož ho nemáme,“ říká šéfredaktor Drbna.cz Michael Daněk.
„Padni komu padni“
Primátor Plzně Zarzycký, o kterém se mimochodem spekuluje jako o jednom z možných kandidátů hnutí ANO na post ministra vnitra v příští vládě, se k tématu ukrajinské menšiny a vztahům s ní vyjadřuje dlouhodobě – a to zejména kriticky.
Související články

Plzeň řeší obchodníky s chudobou. Systém produkuje až třetinu bezdomovců

Život v napětí i bitky na nože. V Plzni žije 20 procent cizinců a soužití není snadné
V Plzni i okolí kvůli nadprůměrně vysokému počtu cizinců nejen z Ukrajiny není jejich soužití s majoritou často jednoduché. Toto napětí zvýšily i některé medializované případy násilné kriminality z posledních let a v tomto duchu také plzeňský primátor situaci ve městě ve svých veřejných vyjádřeních dlouhodobě popisoval. Po zmíněné lednové schůzce s ukrajinským velvyslancem ale Zarzycký mluvil podstatně smířlivěji:
„Shodli jsme se, že drtivá většina ukrajinských občanů se v Plzni chová slušně a řada z nich už našla uplatnění i na trhu práce. Bohužel asi pět procent z nich jejich reputaci poškozuje pácháním přestupků nebo trestné činnosti. Já i pan velvyslanec jsme názoru, že zákon platí pro všechny, dál budu postupovat podle principu padni komu padni.“
Méně smířlivý už je primátor Plzně k regionálním médiím, která soužití s Ukrajinci vykreslují v některém z ohledů jinak, než jak ho popisuje on sám. Příkladem je výše popsaný telefonát do redakce i útočně laděný příspěvek směrem k novinářům na sociální síti.
Šikanování ukrajinských dětí v Česku je přitom reálný problém. Potvrzují to zkušenosti neziskových organizací pracujících s mládeží oslovených redakcí Drbna.cz. Jeden konkrétní případ šikany ukrajinského žáka z Plzeňského kraje v únoru popsal například i Deník N.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 Comments
….Bohužel asi pět procent z nich jejich reputaci poškozuje pácháním přestupků nebo trestné činnosti. ….To znamená, že v Plzni máme 2 000 nových ukrajinských pachatelů trestných činů? To máme svých zločinců(českých) málo?
Ahá! Tak proto Respekt poslal novináře sem k nám, aby napsali článek o tom, jak je tady s Ukrajinci všechno v pohodě a navíc nám zastavili pokles populace a úplnou náhodou je tu místostarosta za ANO Ukrajinec a tudíž je všechno všude v superpohodě a nanejvýš jsou Plzeňáci hloupí rasisti a Babiš totální neschopa, co nemá nic pod kontrolou a tudíž prostě ani omylem nemůže být ve vládě… 😛
Ahem… Když to docvakne i prostému dřevorubci z hraničního lesa: nemyslíte, že je to (jen možná, čistě teoreticky, samozřejmě) trošilinečku přespříliš průhledné? 😀