Plynová ruleta pro Putina nedopadne dobře. Vydírací potenciál Ruska se rapidně snížil a dále klesá
Vladimir Putin vstoupí do historie nejen jako válečný zločinec, ale i jako vládce, který Rusko vymazal z mapy světových energetických velmocí. Alespoň pokud jde o Evropu. Ta už s Ruskem jako s dodavatelem zemního plynu do budoucna nepočítá. „Přerušení rusko-evropských toků se předpokládá jako trvalé,“ konstatuje respektovaný World Energy Outlook 2022 Mezinárodní agentury pro energii.
Rusko rozehrálo na trhu se zemním plynem vysokou hru, ze které nakonec jen těžko vzejde jako vítěz. Především pokud jde o export plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů. Ten se letos snížil o polovinu na 75 miliard m³ a jak odhaduje Mezinárodní agentura pro energii, do roku 2030 klesne o dalších 60 miliard m³ a postupně až na nulu.
„Jsme v situaci, kdy Gazprom řekl celému světu, tady je trh, kam jsme dodávali 140 miliard kubíků zemního plynu ročně. Chcete ho někdo? Je tady, my už o něj nestojíme,“ říká i Pavel Řežábek, hlavní ekonom ČEZ. „A světe div se, všichni mají zájem, poněvadž Evropa je solventní zákazník, dobře platí, je spolehlivý, takže nemine měsíc, abychom nečetli o nějakém finálním investičním rozhodnutí, že ta či ona firma se rozhodla zainvestovat do výstavby nového zkapalňovacího terminálu,“ dodává.
Zemní plyn z Ruska mají postupně zcela nahradit dodávky LNG z Kataru, Spojených států, či ze zemí severní Afriky. O dodávkách do EU probíhají jednání například i s Nigérii, podepsaná jsou memoranda s Ázerbájdžánem, Norskem, Izraelem či Egyptem.
Odhaduje se, že Spojené státy brzy předstihnou Rusko a stanou se největším světovým vývozcem zemního plynu. „Podíl Ruska na mezinárodním obchodu s plynem, který v roce 2021 činil 30 %, klesne do roku 2030 na méně než 15 % a jeho čistý příjem z vývozu plynu se sníží ze 75 miliard USD v roce 2021 na 25 miliard USD v roce 2030,“ odhaduje World Energy Outlook 2022.
Poněkud stranou pozornosti zůstává fakt, že i Ukrajina disponuje slušnými zásobami plynu a Evropa může – i s ohledem na budoucí poválečnou obnovu země – v budoucnu pohodlně nakupovat i tam. Opět na úkor Ruska.
Strategie s vydíráním nevyšla
Ne, že by Kreml Evropanům nezadělal na problémy. Vysoké ceny plynu (a také uhlí) a obavy z jeho nedostatku jsou hlavní příčinou vysokých cen elektřiny, které komplikují život domácnostem i podnikům. Ve snaze vyrovnat výpadky v dodávkách ruského plynu se ale Evropa dokázala přeorientovat na zkapalněný zemní plyn LNG. Rychleji, než čekal kdokoli, natož plánovači v Kremlu. Letos doputovalo v tankerech k evropským břehům o 50 miliard metrů krychlových LNG více než vloni. Do karet Evropě hrála dočasně nižší poptávka z Číny, kde spotřebu plynu zbrzdil utlumený hospodářský růst.
Ruská strategie energeticky vydírat Evropskou unii vybouchla – asi jako podmořský plynovod Nord Stream. Tedy abychom byli přesní: jako jeho konkrétní části. Jak upozornil český zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, je dosti zvláštní, že čtveřice výbuchů koncem září sice poškodila obě větve Nord Stream 1, ale jen jednu větev Nord Stream 2.
Tento nedávno dokončený plynovod proto zůstává funkční, ale nikdy nedostal souhlas německých úřadu k provozu. „Jedna větev je poničená, ale druhá jako zázrakem unikla poškození. Rusko opakovaně nabízí „zachránit Evropu“ dodávkami plynu přes Nord Stream 2,“ podotýká Bartuška. Jenže žádné využití Nord Stream 2, dokončeného těsně před ruským útokem na Ukrajinu, už Evropa neplánuje.
Právě nefungující Nord Stream je také jedním z důvodů, proč do České republiky v poslední době žádný plyn z Ruska neproudí. Respektive – alespoň ne z plynovodů. „Vztaženo k datům ke konci listopadu k nám už ruský plyn neteče. Ani Nord Streamem, ani ukrajinskou větví, ani Turkstreamem. Na druhou stranu zásobníky jsou ještě zčásti naplněny ruským plynem, takže pokud se čerpá z nich, tak tam nějaký ruský plyn určitě je,“ říká předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský.
Zároveň ale přiznává, že původ plynu, který obchodníci nakupují různě po Evropě, se reálně špatně poznává. „Plyn je trochu jako elektřina, kdy taky nevíte, jestli je zelená nebo jaderná nebo uhelná. U plynu se ale dá měřit spalné teplo – to, kolik energie získáte z kubického metru plynu – a to je z různých ložisek různé,“ vysvětluje s tím, že ruský plyn má nižší výhřevnost než norský. „My to spalné teplo pravidelně měříme, protože podle toho se také fakturuje, a jsme tedy schopni zhruba odhadnout, jestli k nám jde více norského nebo více ruského. Je to ale skutečně spíše takový odhad,“ dodává.
Jinam ty trubky nevedou
Je tedy možné, že část ruského plynu doputuje do Česka jinou cestou než přímými plynovody. Rusko se totiž snaží do Evropy dobývat zadem – dovozem svého LNG přes třetí země jako je třeba Ázerbájdžán. Podle agentury Bloomberg se Rusko dokonce stalo druhým největším dodavatelem LNG do Evropy, když letos po moři vyvezlo 17,8 miliard metrů krychlových plynu (bcm), o 42 % více než za stejné období minulého roku. Ani to ale nevyváží fakt, že ruské dodávky plynu do Evropy jen za prvních deset měsíců tohoto roku podle World Energy Outlook 2022 meziročně klesly o 50 bcm.
To, že Rusko hledá alternativní cesty, jak se přebytku svého plynu zbavit, naznačuje, že většina ruského LNG pochází z oblasti Jamal, odkud stejnojmenný plynovod přiváděl plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa; teď jím ale nic neteče. „Evropská unie dělá kroky k tomu, aby už Rusko nikdy nepotřebovala. A to i když bychom nakreslili hodně pozitivní scénář, že ta válka po čase skončí a že se Rusko bude chtít vrátit do hry,“ říká Pavel Řežábek a poukazuje právě na zmíněné naleziště Jamal: „To zásobuje částečně Rusko, ale trubky nevedou jinam než do Evropy. Není to tak, že by si mohli říct, tak teď to z Jamalu přesměrujeme do Číny. To by museli postavit tisíc kilometrů potrubí a to je projekt na mnoho let.“
Až bude Rusko jednou třeba samo usilovat o to, aby mohlo znovu dodávat plyn ve velkém do EU, zjistí, že evropské země jsou už dostatečně saturovány z jiných zdrojů. „To bude znamenat, že Rusko spíš než s ostatními plynaři bude soupeřit s dodavateli černého uhlí ve snaze jej nahradit, což by ovšem vyžadovalo poměrně nízkou cenu zemního plynu,“ vykresluje Řežábek možnou budoucnost – jak ale zdůrazňuje, jde o velmi optimistický scénář.
Část ruského plynu – mimo LNG – se nyní do Evropy dostává prakticky jen plynovodem Transgas a Turkstream, který vede přes Balkán do Maďarska.
Jednou to zas zlevní
Vydírací potenciál Ruska se rapidně snížil. A dále klesá. V Evropě se totiž rychle staví nové kapacity na zkapalněný zemní plyn z neruských zdrojů. Jen Německo plánuje spustit pět nových plovoucích LNG terminálů o kapacitě kolem 30 bcm do konce roku 2023. Po roce 2025 mají toto dočasné řešení nahradit stejně- či vícekapacitní terminály na LNG na pevnině. Nový terminál Wilhelmshaven přijme první tanker dokonce už v lednu.
„Až se nové terminály zbudují, až se postaví nové tankery, tak zemní plyn zcela jistě zlevní, poněvadž zemního plynu je po celé zeměkouli habaděj. Ta nejlepší naleziště jsou stále dostupná a budou dodávat poměrně levný plyn,“ je přesvědčen hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek.
Připomeňme, že i česká vláda (ve spolupráci s ČEZ) vyjednala podíl na vůbec prvním plovoucím terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu. Jeho kapacita je tři miliardy kubíků, přičemž celoroční česká spotřeba nyní klesla z původních deseti miliard kubíků zhruba na osm. O nových kapacitách pro Česko se dále jedná. Stavět se bude i nové napojení na Polsko plynovodem Stork II. Česko má zájem účastnit se také výstavby stanice na LNG v německém Greifswaldu, odkud už nyní vede plynovod Opal do Česka.
Pokud jde o letošní zimu, klíčové je dosavadní relativně teplé počasí i fakt, že se včas podařilo naplnit zásobníky – ještě i ruským plynem. Podle propočtů energetiků stačí jen 6 % úspor oproti běžnému průměru a plynu zbude v zásobnících dost natolik, že nebude problém je naplnit ani na zimu příští. Pokud by přišla tužší zima, úspory by musely dosáhnout nejméně 13 %. I to je ale zvládnutelné – spotřeba plynu ve třetím čtvrtletí byla v České republice nižší o 19,1 %.
„Jsem přesvědčen o tom, že v kombinaci úspor, které už nyní vidíme, a nějaké rozumné zimy, to v této sezóně zvládneme poměrně jednoduše. Jak bude probíhat ta následující topná sezóna, to ještě uvidíme,“ říká předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský.
Chceme dobré ceny
Pro Rusko nebude snadné najít pro svůj plyn nové trhy. Ekonomické sankce navíc komplikují ruské investice do projektů v oblasti LNG a na alternativní trhy zase nevedou plynovody. „Přeorientovat se na asijské trhy je pro Rusko náročné. Obzvláště u zemního plynu: příležitost pro rozsáhlé dodatečné dodávky do Číny je omezená,“ píše World Energy Outlook 2022. Do budoucna očekává celkovou nižší ruskou produkci i podíl na globálních dodávkách.
Ceny zemního plynu sice zřejmě zůstanou vysoké i v příštích několika letech, postupně by ale měly začít klesat. Žádný div, že se nejvýznamnější exportéři LNG nyní snaží využít situace a zavázat si evropské zákazníky dlouhodobými smlouvami na vyšší ceny.
„Mají obchodní příležitost, tak ji zkoušejí využít. Asi je tam z jejich strany i trochu pocit zadostiučinění, když říkají: Vidíte, předtím jste chtěli pořád jen ty spotové ceny. My teď za nimi přicházíme, chceme dobré ceny, a oni nabízejí ceny vysoké. Právě proto má smysl usilovat o to, aby kontrakty na LNG nevyjednávalo třeba malé Česko, kdy naše spotřeba je nepatrných osm miliard kubíků, ale nějaká silnější entita jako třeba Evropská komise,“ říká Pavel Řežábek.
Tento text HlídacíPes.org byl publikován i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
32 komentářů
„Evropská unie dělá kroky k tomu, aby už Rusko nikdy nepotřebovala“ Teď rozhodně ok, ale až se rusko stáhne z Ukrajiny, není moudré v nějakém objemu nákupy neobnovit. Sankce nemaj bejt zbraň, která se po prvním výstřelu rozpadne a tam kde lítaj peníze nelítaj kulky. K tomu i jen pouhá možnost nákupu jejich plynu bude ceny tlačit dolů, takže diverzifikace ideálně bez ideologie prosím.
Jenže to by se musel režim v Rusku výrazně změnit k lepšímu a humánnějšímu. Protože v opačném případě by to bylo jako obchodovat s Hitlerem.
Pokud půjde Rusko ekonomicky do kopru, jako Německo po první světové válce, tak je na obzoru Hitler s atomovkami.
Bude nutné rozumně pomoci Rusku překonat poválečnou krizi a udržovat s ním korektní vztahy. Pokud to nezvládneme, obrátí se to proti nám. A to i tehdy. pokud bychom Rusku naopak podkuřovali moc. Bude to tanec ne mezi vejci, ale mezi pukavci. Máme politiky něčeho takového schopné?
Především a na prvním místě byste se měl Pergille/Šimůnku ptát, zda politiky něčeho takového schopné má Rusko.
Bohužel, aby se takoví politici dostali v tom Rusku k moci (a nebyli zbytkem populace chápání jako zrádci a kolaboranti s nepřítelem), bude náš a jenom náš problém. A pokud ho nezvládneme, můžeme skončit jako vítězové první světové války v Německu.
Ruští politici jsou Pergille/Šimůnku na prvním místě především problémem Rusů. My si s jejich působením za hranicemi Ruska poradit dokážeme, pokud zůstaneme důslední. Jde o to vytrvat. Naším problémem nejsou politici ruští, ale čeští zrádci a kolaboranti. Pokud tyto postavičky dokážeme udržet na uzdě a jejich působení eliminovat, pak nám ruští vodiči těchto loutek mohou být ukradení.
Skeptiku, my potřebujeme mírumilovné a kooperující Rusko. A potřebujeme ho k tomuto stavu motivovat tím, že to pro něho bude výhodné.
Pokud to nezvládneme, budeme mít Rusko nepřátelské a potenciálně nás ohrožující. Třeba placením a organizováním lobbistů pro Green Deal (což už vyšetřování EUroparlamentem potvrdilo, byť se o tom u nás na vládních webech nepíše) či korumpováním členů EK (i tyto věci se tč. vyšetřují, problém, mimo jiné, je i to, že EU nemá žádný prostředek i po prokázané korupci příslušné členy EK odvolat, a na to, co dělali ve funkci, mají navíc imunitu).
My jsme se i po nástupu Putina k moci snažili řadu let motivovat Rusko, aby bylo mírumilovné a spolupracující. A výsledek? Nejprve tato politika motivovala Putina k obsazení Abcházie, pak Jižní Osetie, pak Krymu, pak Donbasu a Luhanska a nakonec k napadení Ukrajiny. Snahu motivovat Rusko aby bylo mírumilovné a spolupracující si Putin vysvětlil jako slabost západu. Grázla, který vás chce napadnout a zbít, žádnou motivací, aby byl mírumilovný a spolupracující, nezastavíte v jeho snahách. Můžete jej zastavit pouze tehdy, když mu dáte najevo, že pokud vás napadne, bude to on, kdo bude bit. Toto vás Pergille/Šimůnku nejspíše ve VUMLu neučili.
Skeptiku, pokud jsme je motivovali, tak špatně. Díky naší podpoře Jelcina se v Rusku z demokracie stalo cosi pro normálního Rusa nepřijatelného. Podpora Putinem vyhnaných oligarchů a podpora oligarchů na Ukrajině je také silně diskreditující. Jinde dštíte oheň a síru na zbohatlíky z 90. let u nás, a ti jsou přitom proti těmto oligarchům jen čajíček.
Jinde propagujete Václava Klause a jeho politiku v devadesátých létech a nyní dštíte oheň a síru na podporu Jelcina a ruských oligarchů v devadesátkách. Neprováděl tu podporu ruských oligarchů právě vámi obhajovaný Václav Klaus a jeho vláda? Nepokračoval pak poté v té podpoře vámi propagovaný Miloš Zeman a jeho vláda?
Skeptiku, v podstatě ne. Už proto, že Klasu bojoval za kapitalismus, který je ve své čisté podobě s oligarchy v podstatě neslučitelný.
Pardon, Klaus.
Tak že kdo u nás Pergille/Šimůnku rozhoduje o zahraniční politice? Není to náhodou vláda? A nebyla to náhodou vláda Václava Klause, která u nás v devadesátkách vládla? A nebyla to vláda Miloše Zemana, která po krátkém vládnutí úřednické vlády Josefa Tošovského v tom vládnutí pokračovala? Ať už bojoval Václav Klaus za cokoliv, své odpovědnosti za zahraniční politiku své vlády se v žádném případě nevyhne.
Skeptiku, není mi známo,. že by Klaus nebo Zeman bojovali za ruské oligarchy. Jejich jedinou vinou v tomto období je, že dostatečně nezdůraznili, že EU není ekonomicky vysoce úspěšné EHS, ale monstrum svým pojetím blízké RVHP. Opravdu znám okolo sebe více lidí, kteří si mysleli, že v příslušném referendu hlasují pro vstup do pouze formálně přejmenovaného RVHP a nikoli do něčeho, co má zcela jinou strukturu i funkce a blíží se to tomu, z čeho jsme v roce 1989 horko těžko unikli.
Pardon, formálně přejmenované EHS.
Přečtěte si Pergille/Šimůnku ještě jednou svůj vlastní příspěvek z 5. 1. 2023 (18:19) o podpoře Jelcina a ruských oligarchů. Nejprve cosi napíšete a v dalším příspěvku to popřete? Prosím přestaňte ze sebe dělat trapného hlupáka. Nebo snad vám vaše příspěvky píše umělá inteligence, jak mě na tuto možnost upozornil jeden můj známý, kterému jsem vaše příspěvky ukázal?
Skeptiku, Západ nadšeně podporoval Jelcina, který měl své dobré roky už dávno za sebou (IMHO na tom byl v 90. letech hůř než tč. Zeman). Za jeho extrémně slabé vlády se dostali k moci v Rusku oligarchové a situace běžných obyvatel se zhoršila natolik, že Jelcinův režim většinově považují za nejhorší v novodobé historii.
To, že Rusové v podstatě umírají na podvýživu, řešila v té době i WHO. Jedním z důvodů tohoto jevu bylo, že na oligarchy napojené kriminální gangy likvidovaly lidem zahrady a záhumenky (fungovaly i za SSSR), aby je přinutili kupovat předražené ovoce a zeleninu od firem, které oligarchové kontrolovali (a lidé na to neměli peníze).
Nevím s jak velkým nadšením západ tehdy podporoval Jelcina. To tvrdíte vy. Jenže diskuze nebyla o západu, ale o nás a o odpovědnosti Václava Klause a částečně i Miloše Zemana za tu podporu. Odpovědnosti za zahraniční politiku z té doby se ani jeden z nich nezbaví. Nevzpomínám si také, že by za případnou podporu Jelcina ze strany západu ti dva zmínění pánové tehdy utrousili byť jedno jediné slovo kritiky. Že by si Václav Klaus opět podle vás nechal něco vnutit, jako v případě balíčků úsporných opatření v roce 1997? Úsměvné.
Nadšení pro Gorbačova a Jelcina bylo. Pamatuji i PC hru „Gorby“ a vodka Jelzin snad existuje dodnes.
A vyjádřili někdy Klaus a Zeman někdy nesouhlas s podporou Jelcina? Na nic takového si vůbec nevzpomínám. Gorbačova sem nezatahujte, ten prohrál a byl už v devadesátých letech zcela mimo.
Za jejich éry předváděla ČT ožralého Jelcina, dnes by něco podobného asi cenzura nepustila.
Jestli něco říkali v kuloárech EU, těžko říct. Navíc, EU (respektive její načalstvo) je absolutně nepoučitelná, bohužel.
Díky naší podpoře Jelcina se v Rusku z demokracie stalo cosi pro normálního Rusa nepřijatelného. Konec citátu z vašeho příspěvku z 5. 1. 2023 (18:19). A váš příspěvek z 16. 1. 2023 (17:47): Za jejich éry (tj. éry Klause a Zemana) předváděla ČT ožralého Jelcina, dnes by něco podobného asi cenzura nepustila. Konec druhého citátu. Umělá inteligence je prý dobrá věc, ale musí se s ní umět Pergille/Šimůnku zacházet. Jinak z vás učiní komickou figurku.
Skeptiku, je mi velice líto, ale Jelcin byl na tom, když se po puči proti Gorbačovovi dostal k moci. hůř než Zeman nyní. Psychicky i fyzicky. Což je tragédie; kdyby Gorbačov přišel o nějakých 10 – 15 let dřív, mohl Jelcin sehrát velice pozitivní roli (v podstatě byl radikálnějším reformátorem než Gorbačov).
Takto, vzhledem ke svému stavu, v podstatě pustil otěže státu a ten se začal hroutit za naprosto šílených dopadů na normální Rusy (a občany dalších národností). Přitom byla neustále vedena propaganda, že „tohle je ta demokracie“.
Takže demokracie se v očích prostého obyvatele Ruska stala něčím, spojujícím materiální bídu s vládou oligarchů a dalších vykuků. A odtud pak plyne ona obrovská a pro některé lidi nepochopitelná obliba Putina, který tento proces zvrátil a razantně zvedl životní úroveň, snížil kriminalitu atd.
Neřešili jsme stav Jelcina, řešili jsme podporu vlád Klause a Zemana v devadesátých letech poskytované tomuto člověku a dále jsem řešil ve vašich příspěvcích vzájemně si odporující bláboly špatně naprogramované umělé inteligence vámi používané.
Evropská únie nemá žádne rešení na nejbližších 5 let. Problem je co bude s obrovským evropským prúmyslem který je zavislý od nízkych cen plynu a jiných surovin z Ruska. Jak asi bude EU konkurovat firmám v USA a Číne?Jen výroba hliniku bude 3x drahšia když použiji LNG z USA. A čo hnojivá pre poľnohospodarstvo ktoré budú násobne drahšie? To bude znamenať omnoho drahšie potraviny. Jak bude fungovať Europsky automobilový priemysel bez lacného Ruského plynu?Obrovská chyba s fatálnymi dôsledkami pre občanov EU.
Řešení zcela jistě existuje, je to těžba břidličného plynu a ropy (na území EU je těchto surovin dost), využití lokalit s geotermálním potenciálem a výstavba jaderných zdrojů. Znamenalo by to ovšem totální rozchod se zelenými fantasmagoriemi. A všemi, kdo jejich prostřednictvím parazitují na obyvatelích EU.
Máte někde zdroj na 3x nákladnější výrobu hliníku? Hliník celkem hodně nakupuju, ale tohle slyším poprvé. BTW – na jaře roku 2021 (před energetickou krizí) byla cena za kg i přes 200,-Kč/kg, v současnosti kupuju kolem 135,-Kč/Kg
Cena hliníku je, vzhledem k jeho výrobě elektrolýzou, silně vázána na cenu kilowatthodiny. Pokud půjde energie cenově nahoru, stane se tak i s cenou hliníku. Ledy by někdo přišel na zcela nový způsob jeho výroby, bez použití energie.
Budeme kupovat od Ukrajiny….
Diversni zbaběle útoky na NSI a NSII a Kercsky most, musí být odhaleni útočníci. Jsou indicie, které nedovolují severské staty vyšetřit a odhalit viníka. USA musejí brzdit některé valkychtive země NATO. Rusko ztrácí západoevropské odbytiste plynu, to neznamená úspěch, je to jen manévr ktery pomáhá ostatním producentům plynu. To jsou turbulentni jevy, které eskaluji krize ve světě. Vydiraci potenciál Ruska, který byl vyvolán je bezesporu oslaben, dostávají jej daleko nestabilnejsi staty jak Rusko. Musí dojit k útlumu těchto jevů, která mocnost to dokáže, te bude patřit XXI století. Obávám se, že to nebude západní mocnost.
Nažeňme Rusko do náruče Číně. Až Čína ekonomicky ovládne Rusko, tak nám bude horko i když budem mrznout!
Rusácko se tam nahnalo samo už dávno , honimíre. To co čína od rusáckého žebrákostánu chtěla – tedy suroviny – to už má.