Petr Rafaj: Na pumpě se s Andrejem Babišem nepotkáváme
Někdejší šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina musel svého času složitě vysvětlovat své setkání s podnikatelem Andrejem Babišem na čerpací stanici. „S Babišem se setkávám, ale na pumpě rozhodně ne,“ říká současný šéf ÚOHS Petr Rafaj.
Jeho úřad v minulosti řešil řadu fúzí a akvizic hodingu Agrofert, žádnou z nich nezakázal. „Nepovolit fúzi je až to poslední. Jakýkoli zákaz fúze je i omezením hospodářské činnosti. Snažíme se regulovat trh, aby byl funkční,“ říká Rafaj v rozhovoru pro HlídacíPes.org a Týden.
Budete se zabývat společností Preol ze skupiny Agrofert, která teď zůstala jediným tuzemským výrobcem bionafty pro Čepro a má téměř polovinu domácího trhu?
To, že má někdo dominantní postavení, není ještě samo o sobě nic špatného. Problém je, když to začne zneužívat a znevýhodňovat ostatní hráče na trhu. Pokud vím, tak v posledních pěti letech jsme ve věci biopaliv nevedli žádné správní řízení a nedostali jsme ani žádný podnět k možnému zneužití dominantního postavení.
U zneužití dominantního postavení se ale přeci nebere v potaz jen samotný tržní podíl, ale i „právní nebo jiné překážky na trhu“. Nepasuje na to fakt, že hlavní konkurent Preolu, firma Kratolia byla odstaven ze hry po daňové kontrole, která spadá pod ministra Babiše, majitele Agrofertu, respektive Preolu…
To ale není problém úřadu. Firma, která je dominantem, neudělala žádné kroky proti firmě, která je ve slabším postavení. Dominantní firma se nedopustila porušení zákona, nešla třeba pod své nákladové ceny, nebránila jinému podnikatelskému subjektu v působení na trhu. Není věcí ÚOHS řešit kdo, kde a jaký má problém s daněmi. Trh ale monitorujeme a pokud bychom měli podezření, budeme to řešit.
Jaký máte osobní názor na spojené moci mediálním, politické i byznysové u Andreje Babiše?
Na to žádný názor nemám. To je věcí jiných regulátorů…
To spíš voličů.
Samozřejmě, volič, to je nejsilnější regulátor politické moci.
Nicméně mediálními akvizicemi Agrofertu jste se také zabývali, ale nenašli jste v tom žádný problém.
Tam ani žádný problém být nemohl. Pan Babiš předtím nepodnikal v médiích a nakoupil mediální skupinu od někoho jiného. Poměry na mediálním trhu se tedy ani o procento nezměnily. Z hlediska hospodářské soutěže se nic nestalo.
Stalo se toho dost. Dosah médií Andreje Babiše je obrovský a informace je přeci také zboží, i na tomto trhu lze uzavírat kartelové dohody s konkurenty…
To souhlasím, ale my regulujeme změny trhu. Úřad by neměl dovolit, aby se trh pokřivil tak, že vlastně přestane existovat. My regulujeme hospodářský trh, ne mediální. Pouze posuzujeme subjekty na trhu, to jak jsou propojeny. Jestli firmu vlastní František a koupí ji od něj Jožka, poměry na trhu zůstávají stejné. My regulujeme trh, ne vlastníky.
Vnímáte v tomto smyslu mediální trh jako celek, nebo zvlášť printová média, zvlášť televize, rozhlas…
My neřešíme vliv a nevliv jednotlivých médií. Nešetříme, jestli je televize vlivnější než tiskové médium. Když někdo má 20 % trhu tištěných médií a přikoupí si dalších dvacet, budeme řešit, co se na tomto konkrétním trhu změnilo, do jakých pozic se dostali ostatní, pak se k fúzi vyjádříme a nastavíme trhu nová pravidla. Rozhodně nemůžeme posuzovat to, jestli má na lidi větší vliv televize, rozhlas nebo tisk.
Agrofert Andreje Babiše rozhodně ve vaší práci nelze pominout. Nenašel jsem zároveň jediný případ, kdy by mu váš úřad nedovolil jakoukoli fúzi či akvizici. Není zvláštní, že když měl třeba v roce 2010 koupit pekárny United Bakeries, ÚOHS to schválil, ale slovenský antimonopolní úřad to zakázal?
Není možné porovnávat rozhodnutí v České republice a jinde. Slovenský trh vypadá úplně jinak, jsou tam jiné obchodní vztahy. My jsme fúzi povolili se závazky, kde bylo jasně dáno, co musí nabyvatel udělat, aby trh nebyl poškozen a to se stalo. Nepovolit fúzi je až to poslední. Jakýkoli zákaz fúze je i omezením hospodářské činnosti. Snažíme se regulovat trh, aby byl funkční.
Kam až může hypoteticky Agrofert růst? Je to firma s vertikální strukturou, jak se říká od vidlí po vidličku. Zaznamenal jsem spekulace, že by mohl koupit síť prodejen Tesco, čímž by se ta pyramida završila. Nebylo by to už z hlediska Antimonopolního úřadu příliš?
To vám bez řádného posouzení nemůže nikdo říct. Vertikální vztahy se samozřejmě vždy posuzují, to, jaký vliv by to mělo na dodavatele, na odběratele. Ale nemám o tom žádné informace.
Váš předchůdce Martin Pecina se s Andrejem Babišem scházel, třeba i mimo úřad, na pumpě… Co vy, potkáváte se s ním?
Pokud to pracovní povinnosti vyžadují, zejména teď, když je ministr financí, tak samozřejmě ano. Konzultujeme problémy úřadu, rozpočet úřadu… Vídáme se, ale na pumpě rozhodně ne.
(Kompletní verze rozhovoru s Petrem Rafajem vyšla v pondělí 4. května v časopise Týden.)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Doufám,že se Andreji Babišovi podaří zjednodušit a zlevnit nákladní železniční dopravu před silniční kamionovou dopravou,která v USA také existuje,ale nákladní železniční je efektivnější jak lze vidět na mnoha místech v USA.
Vlaky seřaďovací nádraží na světě v North Platte, Nebraska. Union Pacific Bailey Yard, Noarth Platte, Nebraska https://www.youtube.com/watch?v=L8FpjMddzbI
Union Pacific Nebraska Mainline Action https://www.youtube.com/watch?v=9QteOZOXV7k