Foto: Profimedia

Petr Pithart: Zmatení pojmů. Kdo je progresivista a k čemu je dobrý liberál

Napsal/a Petr Pithart 15. července 2024
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Jsou slova liberální, liberalismus a to, co se za nimi skrývá, dobře, nebo špatně? Znamená liberální svobodomyslný, přející svobodu sobě i jiným, nebo je to progresivista, něco jako levičák, který je přesvědčen, že jen on zná pravdu a chce ji vnutit všem? Nebo je to naopak individualista, sobec? Potíže nejsou s liberalismem, ale se zmateným používáním slov.

Začněme posvátným heslářem francouzské revoluce: ideálem liberála je svobodný, autonomní jednotlivec, v politické realitě svobodný občan (volnost). Jestli je úplně rovný mezi rovnými (rovnost) a jestli se cítí být bratrem všech bratrů (bratrství), to už není jeho starost.

Liberálové soudí, že jde především o to, aby, obrazně řečeno, spíš než lidé „vládla“ pravidla. Aby série procedur umožnila žít vedle sebe v míru nejroztodivnějším lidem, kteří si každý myslí a chtějí něco jiného. Aby menšiny byly chráněny před vždy hrozící tyranií většiny.

Liberál si váží institucí, nejsou-li chápány jako „úřad“, jak to vidí většinový občan, ale jako strážci osvědčených pravidel.

Pravidla jsou to, co vždycky klade nějaké meze, zápovědi, zákazy. Nejstručněji řečeno: liberál se stará o prostředky, nikoli o cíle.

Stav světa bez zákonů

Zmatení nastává proto, že odedávna existuje dvojí, vlastně trojí liberalismus a že zdaleka ne ve všem jsou si podobné. Slovo svoboda se tak ocitá v nejrůznějších souvislostech.

Je liberalismus politický a liberalismus ekonomický. A existuje také libertariánství. V prvním smyslu bychom měli být všichni liberálové, pokud uznáváme demokratické volby, právní stát (dělbu a vzájemnou kontrolu tří mocí ve státě). To vše v mezích ústavy a ústavnosti.

Ústavnost je něco jiného než ústava. Do liter nelze vždy všechno napsat, a je nutno spoléhat na implicitní shodu: ústavnost jsou u nás „podstatné náležitosti demokratického právního státu, u kterých je změna nepřípustná“.

Usilování o takovou rovnost dokáže společnost rozhlodat na rozkmitané atomy, což by vedlo k naprostému chaosu, k anomii, stavu, kdy se žije „bez zákonů“, kdy se neví, co vlastně platí, a co ne.

Mimochodem Britové moudře ústavu vůbec nesepsali, protože usoudili, že sázka na tichou dohodu o tom, jaká pravidla pro vládnutí platí, je méně riskantní, než ta pravidla sepsat a pak se přít o význam jednoho každého slova v textu psané ústavy.

A dodnes jim to vychází: vlády se střídají v rozumně dlouhých intervalech; vidíme dnes v přímém přenosu, že vláda stačí předat vítězné opozici žezlo vládnutí během několika dnů. A to i se všemi ceremoniemi a obřadnostmi, které mají Britové ve zvyku a zřejmě je i potřebují, aby se jimi závaznost nepsaných pravidel symbolicky stvrdila.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V liberalismu jde spíše než o nějaké konkrétní směrnice o tom, co dělat, spíše o to, jak to dělat, jak to prosazovat. A hlavně, jak to nedělat.

To by podle mého mělo být vytknuto před závorku jakékoli politické orientace: politickými liberály můžeme pak být v tomto smyslu jako konzervativci, socialisté, zelení, ba i feministky, jako lidé levice i jako lidé pravice (ovšem nikoli té extrémní). I proto dává smysl zdánlivě protikladné spojení liberální konzervativec či liberální sociální demokrat.

Nejsou to tedy političtí liberálové, kdo prosazuje absolutní rovnost pro úplně všechny, i pro další a další, menší a menší vynalézané menšiny. To je naopak doména těch, jimž se dnes říká progresivisté. Přičemž se má za to, že to je nový druh levičáků. Usilování o takovou rovnost dokáže společnost rozhlodat na rozkmitané atomy, což by vedlo k naprostému chaosu, k anomii, stavu, kdy se žije „bez zákonů“, kdy se neví, co vlastně platí, a co ne.

Zoufalá sháňka po originalitě

Pokud jde ale o liberalismus ekonomický, tam už jde o něco jiného. Ekonomičtí liberálové plédují pro absolutní nedotknutelnost soukromého vlastnictví, co nejvolnější, nejsvobodnější trh, co nejmenší stát, tedy co nejméně regulací, dotací.

Nejlepší lék na všechno je pro ně privatizace, neboť stát podniká vždycky hůř než soukromý vlastník. A nízké daně pro nejbohatší. To jsou dogmata ekonomických liberálů. Jistě, mají svůj kus pravdy; jde však o míru.

Dává smysl, že ekonomický liberalismus se zrodil ve Skotsku poloviny 18. století, v první „manufaktuře Evropy“.

Jeho průkopníkem byl Adam Smith s jeho neviditelnou rukou trhu. Tato ruka mohla tehdy pracovat efektivně a do jisté míry i spravedlivě proto, že jí vládli lidé hluboce věřící, pro které Desatero bylo závazným vodítkem v životě i v podnikání.

A také proto, že podniky tehdy řídili jejich vlastníci, nikoli akcionáři. Stát mohl tehdy být jen „nočním hlídačem“. To, podle mého, dnes už nemůže platit.

A také nejsme všichni ekonomičtí neoliberálové, kteří u nás prosadili kupónovou privatizaci s kontrabandem řady zlodějských privatizačních fondů. Tvrdili, že trh si svá pravidla nejlépe určí sám, jaksi dodatečně. A ať jich je co nejméně.

Tím se otevřel prostor pro korupci, klientelismus, vládu oligarchů. Pro plutokracii, vládu bohatých. Tento druh liberalismu se může tedy zvrhnout až v sociální darwinismus.

Přece jen má liberalismus alespoň jednu a hned zásadní ideu: aby politika, se všemi krizemi a nedokonalostmi, mohla pokračovat právě jako politika.

A už vůbec nejsme všichni liberálové jako libertariáni: těm je svatá svoboda jako programová osobní nevázanost k čemukoli, na čemkoli, imperativ vyvázat se ze všech myslitelných závazků, uspokojit neuspokojitelné, totiž dosáhnout úplné svobody, což by bylo lze jen mimo společnost. Svoboda libertariánů hraničí se zvůlí.

Náš liberalismus však nemá substanci. Stěží jí může být dosti neurčitá idea omezené vlády čili ochrany menšin před vládou většiny. To je ideál sice srozumitelný, ale ve společenské praxi pro většinu lidí – voličů příliš abstraktní. Zejména když menšin poslední dobou, v čase identitární paniky (míním tím zoufalou sháňku po nějaké originální identitě, která by zakládala právo na ochranu jako menšiny), jak už řečeno, přibývá.

Bránit lid proti lidu

Politické strany liberálů, těch čistě politických liberálů, nikde nikdy nevyhrály volby. Nejspíše o tom ani nesní. Německá úctyhodná středopravicová FDP (Svobodní demokraté) budiž příkladem: dotáhli to jednou na čtrnáct procent, ale většinou zůstávají pod desíti. Volí je obvykle tradičně střední vrstva, intelektuálové. Občas se dostanou do vlád a někdy se jim podaří vládní většinu vůbec umožnit.

Voliče nikdo nikdy masově nestrhne na ideál dodržování pravidel, vlády práva. Za takové přísliby si dezorientovaný většinový volič nic nekoupí.

Přesto je existence takových stran a straniček zkušebním kamenem demokracie už pouhým faktem, že existují. U nás ovšem čistě liberální strana nikdy neexistovala, byli alespoň mnozí liberálové uvnitř i vně polických stran.

Přece jen má liberalismus alespoň jednu a hned zásadní ideu: aby politika, se všemi krizemi a nedokonalostmi, mohla pokračovat právě jako politika. A to rozhodně není málo: aby země neupadala do anomie a chaosu. Aby ji nevystřídaly všeliké způsoby ovládání lidí založené na magnetismu vůdců, na síle emocí, a nikoli na dohadování se podle sdílených pravidel.

Liberalismus tak vlastně brání lidi proti lidu. Lidem se mává jako s tím největším praporem, nemá však smysl pro práva menšin a chová se někdy jako dav. Mnozí lidé se do davu nevejdou a potřebují ochranu. Tu jim poskytují liberálové – když jsou ve společnosti slyšet.


Autor je spolupracovník HlídacíPes.org, právník a bývalý politik. V letech 1990 až 1992 byl předsedou české vlády v rámci federace, poté dvojnásobným předsedou a dlouholetým místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)