Foto: Profimedia

Petr Pithart: Zlo vítězí nad dobrem. Často, ale naštěstí ne vždycky

Napsal/a Petr Pithart 25. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ.  Čím to je, že dobro tak často prohrává se zlem? Anebo jinak: proč dobro tak často začíná prohrami? A proč může nakonec dobro zvítězit nad zlem, i když to s ním zprvu vypadá bledě.

Začátek 2. světové války se vyvíjel pro stranu dobra beznadějně. Hitler obsadil takřka celý evropský kontinent a britský expediční sbor byl spolu s Francouzi zahnán na francouzské pobřeží na plážích u Dunkerque.

Čekal, kdy ho wehrmacht zažene do moře a utopí vojáky jako myši. Ve vzduchu byla největší vojenská katastrofa britských válečných dějin.

Tenkrát se ale stal skoro zázrak. Hitler udělal chybu; ještě počítal s tím, že Britové požádají o mírovou smlouvu. Tři dny čekal. Nechal pláže jen bombardovat.

Prozíravý vůdce, kterému věří i ti, kteří mu nepodléhají, to je naděje na vítězství ve válce dobra se zlem, i když se zdá být zprvu prohraná.

Na pomoc odsouzeným k smrti na přelomu května a června 1940 připluly desítky válečných plavidel, ale také na sedm set člunů soukromých, vesměs rybářských člunů, plachetnic, výletních lodí z protějšího břehu Anglie a ty pomohli obklíčeným dostat se do bezpečí.

Ten ústup přes kanál byl vlastně prvním vítězstvím. Ale muselo k tomu dojít? Ptejme se znovu: proč válka začala pro dobro takovou sérií proher? Čím to je, čím to tak bývá?

Proč se to všechno opakuje?

Jak to bylo možné, když Hitler všechny své planý na ovládnutí světa už dávno dopředu zveřejnil? Jediné, co tajil bylo, jak bude postupovat, co obsadí dříve a co později. Jak to, že demokratický svět byl tak nepřipraven? A jak to, že se to teď všechno opakuje?

Ukrajinou to počíná, ale nemusí skončit. Vždyť Rusové si vždycky i před Putinem činili nárok na všechna území, na která vstoupila noha jejich vojáka, kde byla prolita ruská krev. Když ne dnes, tak pozítří. Když ne pozítří, tak popozítří.

Na Ukrajině to nevypadá dobře. Zase se mluví „o Mnichovu“, tedy o ústupcích agresorovi s nadějí, že se s nimi spokojí.

Už dva roky svobodný svět řeší, které zbraně Ukrajincům může dát (pokud je vůbec máme ve skladech), aby se Putin moc nezlobil? Kam až mohou Ukrajinci střílet na území agresora, aby se car v Kremlu nerozhněval?

Kdyby totiž dobro dokázalo předvídat všechnu úskočnost, všechnu bezohlednost a brutalitu zla, muselo by nejspíše zaútočit jako první.

Na které konkrétní cíle mohou Ukrajinci střílet, když Rusové cílí na nemocnice a pak na to samé místo za půl hodiny znovu, když se tam sjedou sanitky a hasiči?

Jak to, že „dobro“, které je jen málokdy úplně čisté, ale proti zlu je jistě dobrem, bývá skoro vždycky zaskočeno, nepřipraveno, nevyzbrojeno?

Kdyby totiž dobro dokázalo předvídat všechnu úskočnost, všechnu bezohlednost a brutalitu zla, muselo by nejspíše zaútočit jako první – muselo by pak vést útočnou válku, byť by ji označilo za válku obrannou. A bylo by pak veřejným míněním naopak označeno za zlo. Rozdíly mezi dobrem a zlem by se setřely. Obrátila by se znaménka. Dobro by se stalo zlem.

Musíme se smířit s tím, že dobro, aby zůstalo dobrem, musí být tou stranou, která bude zaskočena, nepřipravena a nedostatečně vyzbrojena? Že to bude vždycky zkoušet s mnichovanstvím?

Ano, tak to bývá. Zlo se prostě vždy rychleji zorganizuje proti dobru než dobro proti zlu. To je bohužel definiční znak dobra, má-li zůstat dobrem.

Tušíme, že je to špatně. Nelze přece žít s vědomím, že my dobří vždycky prohrajeme se zlými. Ale 2. světová válka nakonec neskončila porážkou dobra. Bylo to ovšem za cenu strašných obětí.

Vidím ten začátek obratu, začátek pádu Hitlera v té vzpomínané úžasně akci civilistů: když se ty stovky a stovky malých lodí vypravily přes Lamanšský kanál vyzvednout uvízlé vojáky poraženého expedičního sboru. I když tam samozřejmě také mohutně operovalo i britské námořnictvo.

Ale tihle civilové se zachovali tak statečně, protože věřili ve svého vůdce. To je druhá podmínka vítězství dobra: mít v čele vůdce, jakým byl Winston Churchill.

Politici s jasnou podporou

Tyto obě okolnosti se musí setkat: vůdce, který má odvahu k velkým strategický operacím, a občané nevojáci, kteří mu věří. Armády jsou samozřejmě důležité, podpora veřejnosti je však v kritických chvílích podstatná.

Prozíravý vůdce, kterému věří i ti, kteří mu nepodléhají, to je naděje na vítězství ve válce dobra se zlem, i když se zdá být zprvu prohraná.

Takže se dá žít ve světě, ve kterém tak často zlo vítězí nad dobrem. Často, ale ne vždycky. Lidé, občané si musí zvolit dobrou vládu v čele s důvěryhodným vůdcem, a když pak bude potřeba, pomoci jí.

Rozhoduje se doma, kde musí mít politici a generálové jasnou podporu. Kde jsme připraveni vykasat plachty. Pak může dobro zvítězit nad zlem, i když to s ním zprvu vypadá bledě.


Autor je spolupracovník HlídacíPes.org, právník a bývalý politik. V letech 1990 až 1992 byl předsedou české vlády v rámci federace, poté dvojnásobným předsedou a dlouholetým místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)