Kdo neskáče, není Čech? Premiér Petr Fiala v Kramářově vile převzal od členů národního hokejového týmu reprezentační dres. Foto: Anna Boháčová/ MAFRA/ Profimedia

Petr Pithart: Praha v obklíčení a hrozba silné ruky nad Pražáky i Nepražáky

Napsal/a Petr Pithart 19. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Mám rád volební mapy. Tím spíš, lze-li je i srovnávat třeba s těmi z doby, kdy bylo u nás začátkem minulého století uzákoněno všeobecné volební právo. Jedno poučení je skoro vždycky jisté: Praha byla a je něco extra.

Ve volebních mapách jsou názorně obsaženy celé naše moderní politické dějiny. Navíc i dějiny našeho průmyslu, dopravy, politických zvratů či také národnostních poměrů. Tím, jak jsou stálé, i tím, jak a kde se mění.

Jedna z aktuálních map, kterou jsme teď po eurovolbách mohli vidět, byla jednoduchá, modročerná. Modrá barva byla všude tam, kde lidé do Evropského parlamentu volili Babiše a jiné strany než ty vládní. Celá republika byla modrá, jen uprostřed byl flíček černý. Kroužek, ve kterém lidé volili koalici Spolu, respektive vládní strany.

Kontrast nemohl být větší. Praha versus zbytek republiky! Je to samozřejmě zjednodušení, ale je v něm i varovné poselství.

Jak i Zeman přiznal chybu

Když jsem jako člověk žijící většinu života v Praze poprvé na podzim 1996 přijel do svého volebního obvodu č. 44 (Chrudim) zahájit volební kampaň do Senátu (byly to vůbec první volby do horní komory Parlamentu ČR), byl už celý obvod oblepen plakáty sdělujícími, že Pražáka už tu neuvidíte!

Tak to mám předem prohraný, říkal jsem si; to určitě zabere, vím dobře, co ta slova mimo Prahu znamenají: ti nafoukaní fouňové, nezajímáme je, jsme jim dobří, akorát když k nám přijedou na chalupu a potřebují něco sehnat nebo spravit…

Zeman sám později uznal, že to byla „největší chyba jeho vlády“ – a to už je co říci, při vědomí, jak je samolibý a ve svých očích neomylný!

A to už vůbec nemluvím o tom, jak o Pražácích smýšlejí lidé ještě dále, na Moravě, v Brně… Naštěstí nejde o nenávist, spíše o nějaká nacionalistické řevnění.

Vždyť je snad všem jasné, že ti namyšlení, sebevědomí, natvrdlí (dosaďte si dle libosti) Pražáci, pokud jde o jejich vědomí o světě nepražském, moravském, nota bene slezském, za to nemohou a určitě to nemyslí zle. Pražáci prostě jen nevědí.

Zajímají se o prostory mimo hlavní město jen když někam vyjedou nebo se tam rekreačně usídlí. To jsou z nich pak třeba i znalci, patrioti, milovníci ba i sponzoři rozvoje místních lokalit.

Nicméně je faktem, že Čechy (historicky knížectví, pak království) jsou horopisně „spádové“ směrem do Prahy. Praha je také nejstarším z „nepohnutých“ metropolí jednotlivých států. Srdce českého knížectví bylo chvilku na Levém Hradci a pak už jen v Praze. Po celé Evropě se metropole stěhovaly, v Čechách však sedí pod Hradčany až víc než tisíc let.

Čechy byly a jsou uzavřenou kotlinou, obkrouženou věncem hor, Morava (markrabství) je naopak otevřená jako jedna velká brána na sever i na jih, do Krakova i do Vídně.

Čechy dnes postrádají regiony, osobité kraje s osobitou minulostí, mentalitou řečí, vírou… Morava vždycky byla členitá, už v raném středověku se dělila na „úděly“, dodnes jsou v ní dobře rozpoznatelné, osobité regiony. Ne jen vtom, že tam jinak zpívají a pijí…

A Slezsko? O tom my v Praze v podstatě nic nevíme. Tam, co je Ostrava? Nebo Opava? Ta Karviná? Jak jsou tam pořád ještě i ti Poláci? A jacísi Šlonzáci. Jsou tam ty doly, hutě, nebo už nejsou? Pořádně to nevíme. A máme někteří cosi jako špatné svědomí, že ten kus republiky jsme v Praze do našeho státního vědomí moc nevpustili.

Je to daleko, je to jaksi složité, nepřehledné. A poněkud zaostalé, teď, kdy se uhlí už skoro netěží a hutě stojí před úpadkem.

Tři bývalé historické země tak trochu samy pro sebe. Bohužel bez samosprávy. Zemanových čtrnáct krajů, vylobbované krajské zřízení, mnohé historicky přirozené vázanosti a souvislosti přerušilo. Zeman sám později uznal, že to byla „největší chyba jeho vlády“ – a to už je co říci, při vědomí, jak je samolibý a ve svých očích neomylný!

Hlavní město jako by se jaksi vydělilo ze státu: volí jinak než zbytek země. Že tomu je tak i jinde v Evropě? Je, někde, ale ne tak nápadně.

Silná ruka pro všechny

V těch výše vzpomínaných senátních volbách jsem to nakonec i jako Pražák zvládnul, dokonce třikrát po sobě. A vždycky proti papírovému favoritovi z ODS, která tehdy brala skoro všechno.

Protože mně tehdy došlo, jakým Pražákem být nesmím, chci-li získat důvěru Chrudimáků, Havlíčkobrodských, Hlinečáků… A od té doby mne také trápí ta pražská sebestřednost, sebezahleděnost.

Dodnes to platí a projevilo se to i v posledních volbách. Z mého hlediska volili Pražané samozřejmě dobře, jenže jak to, že důvody své volby nedokázali sdělit „zbytku země“?

Dnes hledím na mapu posledních voleb a – varuji. Rozdělení na Prahu a zbytek země je ze všech rozdělení to nejnebezpečnější.

Jsou historické, geopolitické, horopisné či jaké determinanty pražské výlučnosti tak fatální? Jsou zkušenosti Pražáků a všech těch ostatních tak odlišné? Vždyť ta naše země puká! Co s tím? Máme ji nechat pukat dál?

Znovu a znovu myslím na to, že jsme propásli příležitost ustavit na začátku devadesátých let zemské zřízení a jsem si jist, že jistá autonomie samosprávných zemí na Praze by dokázala politické mimoděčné „protipražské“ postoje mírnit nebo dokonce eliminovat.

Teď už je pozdě „honit bycha“. Tenkrát (na jaře 1992) čeští poslanci České národní rady hotové, paragrafované návrhy mé vlády na ustavení zemského zřízení odmítli vůbec na plénu projednávat: že by prý tak vznikl nový dualismus a Morava by se dříve či později trhla. Jaký to byl nesmysl! Ukazující právě to, že politická Praha o aspiracích Moravy nic nevěděla.

Vzpomínám na své dvanáctileté senátorské zážitky a zkušenosti a myslím si – trvám na tom, že ne namyšleně – že jsem tam dokázal nebýt jen Pražákem, ale právě že jsem s vědomím všech těch historických a dalších okolností přinejmenším svým voličům dokázal být politikem celostátním a přitom i jejich. Jinak by mě přece třikrát nezvolili. Rozuměl jsem jim a podle možností pomáhal.

Dnes hledím na mapu posledních voleb a – varuji. Rozdělení na Prahu a zbytek země je ze všech rozdělení to nejnebezpečnější.

Vede – a to ještě v tom lepším případě – k tomu, že se vládě (v té Praze) máloco důležitého podaří, že vše trvá nekonečně dlouho, že se nic strategicky důležitého nepostaví. Převažuje lokální sobectví: ano, postavte to, ale jen ne za naším dvorkem!

Vážnější je, že můžeme jako demokratických stát skončit na pravém nebo levém extrému, což ve finále vyjde nastejno, a vydat se Orbánovou nebo nějakou jinou cestou k autoritářskému režimu.

Praha je dnes obklíčena nejen jako politický střed, ale musí navíc odolávat „zbytku“ republiky jako většinové „politické periferii“.

Nezbaví-li se politická Praha soudnou, velkorysou politikou vlády a parlamentu tohoto dvojího obklíčení, bude tu za čas vládnout silnou rukou nějaký ten autoritář, a to nad všemi. Nad Pražáky i Nepražáky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)