Petr Fischer: Svět se pořád mění. Co se tedy za deset let stalo s Petrem Fialou?
Premiér Petr Fiala slaví šedesátiny. A protože v lednu to bylo deset let, kdy se stal předsedou Občanské demokratické strany, je vcelku dobrá příležitost ohlédnout se za tím, co se za těch deset let s Petrem Fialou stalo.
Patřil jsem k těm, kdo na začátku vůbec nevěřili tomu, že by právě tento profesor politologie z Brna mohl zvednout padlou ODS ze dna. Když se mu nakonec podařilo vyhrát volby a porazit Babiše, pogratuloval jsem mu a přiznal chybný odhad. Nebyl to zázrak, ale něco jako vítězství v protipohybu, dalo by se zpětně říct.
Obnova pravicového patosu
Po milostné aféře premiéra Petra Nečase, která položila politický pravý střed a přinesla nástup hnutí Andreje Babiše, se zdálo, že definitivně přichází jiná protestní politika, která už nebude spoléhat na tradiční ideologické mantinely, jejichž potřebu Petr Fiala naopak vždy zdůrazňuje.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
Autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti. Titulek a mezititulky jsou redakční.
„Nesouhlasím, že rozdělení na pravici a levici už neexistuje. Vždycky bude existovat, protože se budou politické strany a politici vždy dělit na ty, kteří chtějí více státního řízení, více administrativních postupů a více přerozdělování, a na ty, kteří chtějí více svobody a víc věří lidem, spontánním aktivitám a individualitám. V každé zemi je to trošku jinak, v každé zemi jsou jiné podmínky, ale v každé zemi se dá politická scéna rozdělit na pravici a levici,“ píše premiér v knize Petr Fiala od A do Z.
Při pohledu na současnou politiku vlády ale není vůbec jasné, na které straně jeho kabinet stojí. Jako obvykle se oba principy míchají dohromady a možná se i doplňují, v moderní politice se to skoro jinak nedělá. „Musím taky dodat, že u mě neplatí, že v mládí je člověk levičák a pak teprve pravičák,“ svěřuje se dál premiér. „Od doby, kdy jsem vnímal svět politiky, jsem byl vždycky napravo, a o tomhle jsem nikdy nepochyboval.“
V tomto smyslu patří jubilující Petr Fiala k lidem, kteří jsou dnes vlastně „politickým anachronismem“, jenž až nečekaně dlouho odolává bezohledné práci času. Staré ideologie už přece nikoho nezajímají, rozhodují praktické kroky a postoje ke konkrétním tématům, dnes už spíše civilizační a kulturní postoje než ideologické recepty a rámce.
Obnova pravicového patosu (méně už étosu, tedy praktického postupu) byla také důvodem, proč se k Fialovi přiklonilo tolik voličů.
A přece Petr Fiala díky zrcadlu Andreje Babiše, které nemá s žádným systémem idejí nic společného, svoji ideologickou linii udržel. Ne ve všem, ale v mnoha základních charakteristikách definujících ODS nakonec ano. Proti Babišovi totiž Fiala vypadá jako někdo, komu o něco jde, kdo někde stojí a chce něco víc než jen moc.
Obnova pravicového patosu (méně už étosu, tedy praktického postupu) byla také důvodem, proč se k Fialovi přiklonilo tolik voličů. Nostalgie po skutečně pravicové politice je v Česku od konce 90. let mnohem silnější než ostalgické stesky po starém pohodlném životě za komunistů. Fiala si pravicové voliče zavázal už tím, že před volbami pomohl k průlomovému snížení daní, které Česko nepamatuje.
Zrušení superhrubé mzdy, která přidala rodinám desítky tisíc korun ročně a státnímu rozpočtu ubrala sto miliard, se mu sice povedlo za spolupráce s arcinepřítelem Babišem, ale – jak říká dnešní premiér – „je-li kdy nějaká příležitost ke snížení daní, má se to udělat, ať se děje, co se děje“.
Když se hřímá v opozici
Fiala vyvolal naděje, že pravicová politika se vrací, což dnes na sociálních sítích popírají skoro všichni „praví pravičáci“, kteří premiérovi vyčítají právě to, že na své ideologické základy zapomněl. Když dnes tito lidé čtou staré Fialovy citáty, musí se smát.
Vyhranění pravicoví voliči pláčou nad tím, že vysoce deficitní rozpočet se nesrovnával škrty, nýbrž zvyšováním daní a slibovaná kompetence ODS v ekonomické oblasti se jaksi nedostavila.
„Můžete se spolehnout, že snížíme daně a zvýšíme příjmy. Můžete se spolehnout, že z ekonomického růstu budou bohatnout všichni a spravedlivě. Můžete se spolehnout, že skoncujeme se zbytečnou byrokracií, můžete se spolehnout, že zmodernizujeme stát i ekonomiku a že zachováme silné Česko v silné Evropě,“ hřímal opoziční lídr Fiala před sedmi lety.
Vyhranění pravicoví voliči pláčou i nad tím, že vysoce deficitní rozpočet se nesrovnával škrty, nýbrž zvyšováním daní, například, a slibovaná tradiční kompetence ODS v ekonomické oblasti, kterou premiér před volbami vychvaloval, se jaksi nedostavila. A to jak z hlediska opozice, tak z pohledu těch, kdo Fialu jako nositele návratu pravicového myšlení k moci s radostí volili.
Petr Fiala za deset let prošel velkou proměnou ve vztahu k mnoha tématům, konzervativní zůstává snad jen ve své víře a ve velmi rigidním způsobu oblékání (je schopen i na Ještěd vyrazit v saku a košili). Nejvíce je jeho politická proměna patrná ve vztahu k Evropské unii. Společenství, které ještě před osmi lety připadalo dnešnímu předsedovi vlády neschopné, brzdící a zbytečné, je najednou budoucností České republiky v Evropě a ve světě.
Z euroskeptika se stal eurorealista, ba mírný euronadšenec. Jako by praktický a velmi konkrétní vhled do toků evropské moci premiéra přesvědčil o tom, že tato struktura je ve světě rozpadajícího se starého řádu životaschopná, rozhodně jiná, než když se díval na věc zvenku a neviděl, co, jak a proč se děje uvnitř.
V neděli šedesátiletý politik a politolog si jako už tolikrát uvědomil, že je něco jiného o politice teoretizovat a přemýšlet a zaujatě psát a něco zcela jiného politiku dělat, rozhodovat s konkrétními praktickými důsledky. Českým premiérům se takové prozření přihází často právě v zahraničí, v Evropě, to když zjistí, že politika je tam chápána a provozována v širších souvislostech a rozvrzích, než jaké chceme a potřebujeme vidět v české politice.
Pro politika Fialu je typický jistý vynucený pragmatismus. Pokud se zkušeností – tedy souborem chyb, které udělal, protože, jak říká Oscar Wilde, co jiného je zkušenost – posune k jinému názoru na věc, posune se a dokáže změnit postoj.
V jedné věci se ale neposouvá: v přesvědčení, že vládní politika se sice dělá pro všechny, protože jako předseda vlády má odpovědnost za celou republiku, v užším politickém smyslu ji však provádí pro své velmi jasně vyhraněné voliče, neboť ti ostatní už stejně budou volit někoho jiného.
Vypadá to jako pragmatické smíření s realitou, lze to ale také vnímat jako naprostou rezignaci na politiku ve smyslu přesvědčování většiny o tom, kam a proč vede správná cesta do budoucnosti. Politika jako přesvědčování přesvědčených je příliš bojácná sázka na jistotu.
Hodil by se politolog Fiala
Z ideologického pravicového politika se v posledních letech stal velký ochránce západních hodnot. Když Petr Fiala v roce 1990 četl slavnou Fukuyamovu esej o konci dějin, mohlo se mu jako většině lidí tehdy zdát, že demokracie a volný trh mají opravdu navždy vyhráno a že to nikdo nikdy už nebude zpochybňovat.
Premiér jako by od války na Ukrajině pochopil, že žijeme v době „rizikové demokracie“, kterou podrývá kde co, zejména pak staré resentimenty a geopolitické civilizační napětí. Od Fukuyamy k Huntingtonovi, dalo by se říct, tedy od konce dějin ke střetu civilizací, kam patří islámský terorismus nebo kolonialista Putin.
Demagogickými a populistickými cestami se naleptávají staré jistoty minulého světa, ale jediné, co vyděšení demokraté dělají, jsou výzvy k obraně minulého.
Ale hlavně ke zvláštní teorii hodnot, která říká, že existují jakési neměnné jistoty, hotové božské dobro, které musíme důsledně a tvrdě bránit, protože jinak o ně přijdeme a s nimi i o svobodu.
„Nevěřím v žádný relativismus. Je dobro a je zlo. Jsou dobré a zlé věci, dobré a zlé činy. Někdy se to může těžko rozpoznávat, ale vodítka máme. Dobro má pro mě objektivní hodnotu a objektivní rozměr odvozený od Boha. A člověk má směřovat k dobru, k dobrému a snažit se podporovat dobro ve světě. O to ve skutečnosti jde,“ vyznává se politik v knížce Petr Fiala od A do Z.
Premiér jako západní politik zjevně nepochopil, že hodnoty a shoda na nich se ve společnosti musí neustále vyjednávat (Bůh to za nás neudělá a je otázka, zda je vůbec objektivní), že je to nikdy nekončící práce. Svět se neustále mění, což nutně neznamená, že hodnoty se nutně mění s ním. Musíme však zjistit, zda a jak fungují v nové konstelaci, neznamená to nic menšího než zas a znovu najít jejich „pravdivost“.
Právě to se děje dnes na celém světě. Demagogickými a populistickými cestami se naleptávají staré jistoty minulého světa, ale jediné, co vyděšení demokraté dělají, jsou výzvy k obraně minulého.
Nezkoušíme staré v novém, protože se bojíme vůbec zpochybnit, že by staré, tak jak ho bereme, už nemělo vnitřní sílu a že by už nikoho neoslovovalo. Tady by byl potřeba Fiala-politolog, někdo, kdo zkoumá a kdo se ptá, ne Fiala-politik, který už ty správné odpovědi drží v ruce a rozdává je jako růžence kolem sebe.
To je možná největší proměna oslavence Petra Fialy za posledních deset let na vrcholu politiky. Souvisí to samozřejmě s premiérskou odpovědností, ale možná i s vnitřním konzervativním jádrem, které se ve funkci vládního lídra vyjevilo velmi rychle také v podobě specifické mediální sebeinscenace, která na sociálních sítích dráždí davy voličů odleva doprava.
Snad o tomto veselém mediálním obrazu řekne Petr Fiala jednou ve svých pamětech více…
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Za zásluhy o Visegrád. Maďarské státní vyznamenání pro Babišovu Tünde Bartha
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Vždy úlisný teolog je furt stejný jen se více projevil jeho narcismus se sebechválou. Jako člen vatikánské sekty Jidášů od kolébky, ani jiný být nemůže.
Zajímavé postřehy, v jedné věci se autor zásadně mýlí…
„V jedné věci se ale neposouvá: v přesvědčení, že vládní politika se sice dělá pro všechny, protože jako předseda vlády má odpovědnost za celou republiku, v užším politickém smyslu ji však provádí pro své velmi jasně vyhraněné voliče, neboť ti ostatní už stejně budou volit někoho jiného.“
S ohledem na kondici státního rozpočtu a nezbytnost reforem v mnoha oblastech veřejného života, dělal Petr Fiala v podstatě „udržovací“ politiku a přitom všechny relevantní hlasy volají po zásadních (tedy bolestivých) reformách. V tomto ohledu jde politika 5K na ruku voličům opozice, lidem z Václaváku a nikoliv voličům 5K, kteří volají po zásadních změnách. Petr Fiala dělá v podstatě politiku pro voliče opozice, od kterých se ovšem vděku ani hlasů nedočká. Je pak otázkou, kolik voličů 5K zůstane, protože jsme očekávali výrazně odvážnější a nekompromisní politiku, která po dekádě úpadku znovu nakopne Česko. Moc času a dalších pokusů na zásadní změny nemáme 🙁
Je mi líto, ale ty zásadní reformy už dělala ta předchozí Nečasova (a ještě před ní Topolánkova), a ty další vlády je pak zrušily – už třeba proto že byly nedodélané a neřešily do hloubky nic.
Čiže, právě politolog Fiala by snad měl pochopit, že dělat zásadní reformy lze pouze se souhlasem opozičních stran, aby ty s nimi pokračovaly po dalších volbách.
Pode toho co se dosud děje, to vypadá že to ani ten politolog Fiala nepochopil – ještě se snaží do voleb příští rok pár těch spíchntých reforem stihnout.
Je mi líto, vyjma sociálních parazitů, živících se různými, především „ekologickými“, dotacemi, vláda 5K poškozuje všechny občany ČR. Jediné pozitivní na tom je, že už si to začínají masově uvědomovat i bývalí voliči 5K, kteří mu svůj hlas podruhé nedají. Je otázka, zda to bude stačit na masy zfalšovaných „krajanských“ hlasů. Pokud ano, otevře se cesta k nápravě, tj. k otočení většiny současných trendů o 180 stupňů, i za cenu odchodu z EU.
Jelikož se nám pan premier vyvíjí ,nelze odhadnout ani co řekne ani o co mu vlastně jde.Jisté je jen to,že nedrží slovo.
Kdosi o něm řekl,že těžiště jeho zájmů je mimo Českou republiku. Ale já si myslím,že se naopak stará především o rodinu a to je přece správné !
Mě P. Fiala zklamal. Pravicových myšlenek u něj už moc nenacházím, jen se chválí, přitom většinu slibů, pro které ho občané volili, nesplnil a ještě to popírá. Takového premiéra, byť mnohem noblesnějšího než hulvát A. Babiš, nechci.
Snížení daní při zrušení superhrubé mzdy přidala ty „desítky tisíc korun ročně“ bohatým, chudým naopak nepřidal vůbec nic. Ve skutečnosti se staly dvě nejdůležitější věci – výrazně se rozevřely tzv. sociální nůžky a schodek státního rozpočtu se výrazně zvýšil (odhady nejčastěji uvádí 150 miliard). A v důsledku oslabení sociální soudržnosti se společnost radikalizovala tak, že velmi reálně hrozí návrat slovenského estébáka Bábiše k vládě nad Českem. A věřte, že tentokrát si ten Slovák svoji vládu nad Čechy s pomocí svého slovenského soukmenovce Fica pojistí na věčné časy a nikdy jinak! A zezadu to budou společně s Orbánem jistit Rusové a Číňani.
Už aby to bylo! 🙂
Nebo se vám chce dál zahnívat v zelené bažině, nechat se nutit žrát brouky a vyměnit auta za elektrošrot (a nechyt si vnucovat spoustu dalších podobných věcí)? Je docela fajn, že už to lidem začíná docházet natolik, že je jakási naděje, že hlasy toho nedovtipného zbytku už nebudou Fialovi a spol. stačit.
Fiala se neměl stát premiérem. Pětikolka se do vlády prolhala. Nic z toho co slibovala neplnila.
I on sám má dosud nezodpovězená témata…. např. peníze v v Kampelici. A vše nějak kole tohoto ztichlo.
Že by se zametalo?
Nejdříve napište koho jste volil od roku 1990, abychom věděli kdo z nich má máslo na hlavě a nebyl nikdy potrestán.🙂
V ČR se vrchnost netrestá, většinový plebs se bojí jako ve středověku.
Směšný státní zástupce Šaroch, čekal s obviněním Babiše, až nebude premiérem, mezi tím uběhla hodně dlouhá doba, aby se nevyšetřily daňové úniky spojené s reklamou a Čapím hnízdem na které upozornilo ČR ministerstvo financí Německa. Babišova cesta k majetku je od samého začátku dlážděna nevyjasněným původem vstupního kapitálu a jistě je provázaná s jeho kariérou donašeče StB. Ani jeho spolužáci, od kterých si údajně první peníze půjčil, nikdy novinářům tuto informaci nepotvrdili…
Rozkradení Mostecké uhelné se v ČR vůbec nevyšetřovalo, aby náhodou neutrpěl újmu zdegenerovaný alkoholik Zeman. Švýcarsko viníky odsoudilo a potrestalo, peněžité tresty vybralo. Slovanský hlupákov ČR se ani nepřipojil k trestnímu stíhání a nevznesl finanční požadavky, takže utřel hubu… Ministrem financí byl tehdy myslím Kalousek. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.
Soudem usvědčený lhář Zeman se stal prezidentem na 10 let, dvě volební období po sobě… Trestně stíhaný Babiš premiérem… Tak co čekat za zázrak od slovanských chytrolínů, když jdou k volbám?😅
Petr Fiala – další levicový zoufalec od roku 1990 v řadě, pokračující v Babišově, Sobotkově, Špidlově, Zemanově, Klausově,… tradici, který umí dělat jenom dluhy, aby si koupil hlasy líných, hloupých a neužitečných voličů, kterých je v ČR drtivá většina. 🙂 Žádná změna kurzu, nastoleného v květnu 1945. Jenom dluhy, zbabělost, zkostnatělost a stagnace.👎
P. Fiala se dopustil výrazně chybného politologického omylu, když preferoval pro volební vítězství vytvoření ideově zcela nesourodé mnohačetné koalice politických stran na bázi jednomyslnosti vládního rozhodování.
Logickým důsledkem je vláda zcela neakceschopná, která neřešené problémy hrne do budoucna s nekonečnými neplněnými sliby i nepravdivým omlouváním.
Vláda, která je příčinou celé ekonomické i morální mizérie s nejhoršími statistickými daty v OECD, s nejvyšším poklesem životné úrovně obřanstva, ačkoliv v období před vládou P.Fialy ČR patřila mezi postsocialistickými zeměmi k nejúspěšnějším.
Souhlas. 5K je pytel blech, které skáčou každá úplně jinam. Z toho se smysluplný politický program prostě udělat nedá. Bez ohledu na pozitivní předsevzetí ve volebních slibech (pokud tedy nebyly od samého počátku prokalkulovaným podvodem) tato vláda neudělala prakticky nic pozitivního, jen tu a tam nějaký do celkového kontextu nezařaditelný krůček, bránící pádu do propasti, nad niž jsme se dopotáceli.
Fiala s ODS neporazil Babiše, Babiš volby vyhrál. To, že Fiala je předseda vlády je díky Rychetského podvodu na voliče. Ukázalo se, že Fialová vláda je nejhorší a nejhloupější vláda v EU. Fiala zničil ODS, která je na ústupu a volí ji jen zločinci.
Mě se zdá komentář pana Fišera spíše básnický. Petřík asi nedá na Petříka dopustit. Kdyby náhodou jeden odcházel nebylo by špatné, aby šel i ten druhý.
Ono je opravdu dnes složité popsat jakou politiku pan premiér Fiala vede. Sice se mu podařilo vyhrát volby ale jako lídr volební koalice SPOLU a tím pak omezil vládní politický program a vliv ODS.
Jeho obrana hodnot Západu spočívá hlavně v loajalitě vůči EU.
Sice by se dalo pokračovat ale spíše by se dalo říct že vládní politiku p. Fialy ocení správně až budoucnost.
Může ho kdokoliv omlouvat či adorovat jakkoliv, pro mě je to člověk který nedodržel své slovo a sliby
Prakticky žádné. Takže je pro mě nevolitelný.
Současný premiér p.P.Fiala je původním povoláním profesor politologie. Jeho vzorem je prezident TGM,který byl také profesorem sociologie. P.Fiala konvertoval za návštěvy papeže Benedikta v Brně,TGM s církve vystoupil. To jsou jen střípky z životopisů. Fiala podporuje Ukrajinu až je to podezřelé .TGM utíkal z Kyjeva po Brest-litevském míru a legie s ním.Je proto možné očekávat od premiéra Fialy obrat ,domnívám se ,že nastane po změně kursu Německa a bude to po volbách v obou zemích .Nebude už premiérem.ale bude mít vliv v nové úřednické vládě ,stejně jako expremiér Babiš. Situace na Ukrajině nemá dobrá řešení, at´dopadnou volby v USA jakkoliv ,bude to problematický výsledek. Zastavit destabilitu v Evropě je nutné.Ukrajina musí začít jednat s Ruskem s možnou asistencí EU.Maďarsko a Slovensko jsou spojeneci a nemůže je Fialova vláda přehlížet a tvrdit bludy, jejich jednání je opodstatněné a jednají v zájmu lidu obou zemí, tak by měla jednat i budoucí úřednická vláda.
původním povoláním Petra Fialy je učitel češtiny a dějepisu – „politologie“ je jeho až druhá aprobace (v které tedy také až tak nevyniká – byť si to myslí…).