Petr Fischer: Elon Musk versus Taylor Swiftová v zákrytu amerických voleb
Souboj Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové o Bílý dům se proměnil v bitvu jejich slavných podporovatelů: Elona Muska a Taylor Swiftové. Nejbohatší člověk světa a třetí nejbohatší umělkyně planety – kdo má dnes na americké voliče větší vliv?
Majetek Elona Muska, majitele ikonické Tesly a kosmické firmy Space X, odhadl časopis Forbes na 250 miliard dolarů. Zpěvačka Taylor Swiftová je u stejného periodika vedená jako třetí nejbohatší umělkyně na světě, hned za Rihannou a prvním v žebříčku, rapperem Jay-Z. Její jmění má však sílu pouhých 1,3 miliardy dolarů.
Kdyby šlo jen o peníze, převálcuje nejsilnější podporovatel Donalda Trumpa známou zpěvačku jako nic. Jenže symbolický a kulturní kapitál Taylor Swiftové nikdo nacenit nedokáže, a podle všeho bude mnohem silnější než Muskova gloriola excentrického vizionáře.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
Autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Progresivisté celého světa, třeste se
Dokazuje to nejen vlna nových příznivců Kamaly Harrisové, kteří se valí jako lavina od chvíle, co Swiftová oznámila, že ve volbách podporuje současnou viceprezidentku. Potvrzují to i našlapané stadiony po celé Americe i celém světě, kam se valí miliony převážně mladých fanoušků, kteří svůj idol milují a touží být jednou (slavní) jako ona. Politiku nevyjímaje.
Je to zvláštní souboj. Musk přece ztělesňuje technologický optimismus pozdně moderní doby, toužící po dokonalé vědotechnice a po transformaci lidství v novém organickém propojení s neuronovými sítěmi, doufající v průlom do světa Singularity. To se samozřejmě neobejde bez proměny mysli, tedy bez nového myšlenkového a hodnotového nastavení „novolidí“.
Jsem neodolatelný, volte mě – to je jediná Trumpova strategie, zbytek je více či méně povedený konstrukt poradců. Podpora popkulturní ikony soupeřce je něco, co Trump vůbec nepotřeboval.
Jiný mindset, jiné mentální nastavení, jde ale přímo proti tomu, co razí ve své dlouholeté kampani Donald Trump. Jeho MAGA hnutí, Make America Great Again, bojuje naopak o zachování amerického způsoby života i tradičního myšlení „zdravého rozumu“ (míněno tak, že co děláme, jako se to dělalo vždycky, děláme dobře; vůbec platí, že cokoliv děláme my, staří Američané, je dobré). Trump jde tedy mentálně přesně opačným směrem, než kam od počátku kráčel Musk.
Vizionář Musk se proto také vždy chlubil, že i pro tuto bariéru vůči nutné změně pomáhal proti Trumpovi Hillary Clintonové, což jaksi nevyšlo.
Muskův obrat k Trumpovi má pragmatickou i emocionální rovinu. Musk hledá spojence na cestě ke snadnějšímu podnikání v oblasti elektrických aut, tedy v uklidnění napětí s Čínou, kde Trump částečně mění kurs, aby oslovil i domácí technologické lídry, jakým je i Musk.
Zároveň miliardář před rokem prohlásil, že progresivistická škola v Los Angeles udělala z jeho dcery komunistku, která proto nenávidí svého otce.
Muskova motivace postavit se Kamale, kterou Trump (možná inspirován Muskem) také označuje za „soudružku“ a „marxistku“, se zdá být poměrně jasná. Progresivisté celého světa, třeste se, zničím vás! Trumpovský obrat Muska tak dává smysl, i když hledat u Muska jakoukoliv hlubší racionalitu a logiku může být někdy dost obtížná práce.
Pan neodolatelný
Masový zásah Taylor Swiftové je naopak ryze emocionální. Její hudba a písničky vyjadřují kritické stavy ve vztahových a milostných situacích, ale i její příběh o cestě vzhůru je inspirativní pro všechny, kdo ji sledují a kdo na ni chodí.
Počty tu nakonec nejsou úplně rozhodující, podstatná je ona symbolická síla, která mění náladu v celém klání. Americké prezidentské volby jsou také jednou velkou mediální show, kde rozhodují dojmy, ne pojmy.
Je jí čtyřiatřicet let, není to tedy už žádná naivní mladá holka, o čemž ostatně svědčí i cílené rozhodnutí dělat hudbu ne úplně vyhraněnou od country po sladký pop. „Swift machine“ je dokonalý stroj na výrobu hudby a peněz a také aparát symbolické a kulturní moci, kterou kumuluje po celé planetě.
Jako globální idol ví, že cokoliv řekne, bude nejen slyšeno, ale do velké míry i vyslyšeno. Podpora Kamaly Harrisové, kterou hned po první debatě s Trumpem vyslovila Taylor Swiftová, je proto nejmocnější pozitivní šťouchanec, který mohla kandidátka Demokratů od někoho dostat.
Do amerických prezidentských voleb by tak po dlouhé době mohli výrazně zasáhnout mladí lidé, kteří Taylor Swiftovou zbožňují.
Početní síla ale nakonec rozhodovat nebude, těžko se dají předpokládat přesuny milionů voličů. Navíc velkou část publika Taylor Swiftové tvoří teenageři, kteří volit nebudou.
Počty tu nakonec nejsou úplně rozhodující, podstatná je ona symbolická síla, která mění náladu v celém klání. Americké prezidentské volby jsou také jednou velkou mediální show, kde rozhodují dojmy, ne pojmy.
Ostatně Donald Trump si v nich věří právě proto, že sám sebe považuje za největší televizní ikonu, mistra televizní zábavy, která svým TV charismatem neodolatelně přitahuje davy (podobně „magicky“ se vidí už i Elon Musk).
Jsem neodolatelný, volte mě – to je jediná Trumpova strategie, zbytek je více či méně povedený konstrukt poradců. Podpora popkulturní ikony soupeřce je něco, co Trump vůbec nepotřeboval. Musí si alespoň na chvíli připustit, že i v této mediální disciplíně boje o pozornost může mít jistou významnou konkurenci.
Boj o náladu společnosti
Pokud platí teze politických filozofů, že volby dnes vyhrávají silnější sdílené emoce, ne politické programy a sliby, je vstup Taylor Swiftové přesně tím, co Kamala Harrisová potřebovala.
Přechod k čisté racionalitě teď už není možný. Bojuje se na rovině popkultury o přepólování nálady od negativistické konzervativní kritiky k pozitivnímu očekávání budoucnosti, které nemůže naplnit TV herec ze staré doby.
Jedna zpěvačka, jakkoliv populární, nicméně nové naladění sama neudrží, udržet a rozvíjet ji musí především Kamala Harrisová, a to bude stát ještě hodně sil. V americké společnosti se ale něco pohnulo a hnutí MAGA bude mít teď zatraceně velkou práci, aby většinovou náladu zase zvrátilo na svou stranu.
O to víc, že v první vzájemné debatě kandidátů se potvrdilo, že Trump bude vždycky jen Trump, ať už nakonec jeho politika bude jakákoliv; a že – což je možná podstatnější – skutečně existuje něco takového jako samostatná bytost Kamala Harrisová, která není jen figurkou řízenou ze zákulisí poradci a marketéry.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
27 komentářů
Doufám, že někoho napadne proti Taylorce použít její kvůli migrantským výhrůžkám zrušený koncert v Rakousku, protože Harrisová podporuje prakticky stejný odpad, kvůli jehož aktivitám ten koncert odpadl.
jak napsáno „.. o přepólování nálady od negativistické konzervativní kritiky k pozitivnímu očekávání budoucnosti“.
Jenomže, kdo tu pozitivně očekávanou budoucnost vytvoří?
Ty popové hvězdičky určitě ne.
Spíše právě ti konzervativní lídři, společně s těmi technologickými vizionáři, schopnými své vize zhmotňovat.
Musíme doufat že si Američané správně vyberou
Budoucnost vytvoří prostí lidé. Těm byly obvykle kulturní války cizí – až nyní jim „konzervativci“ tvrdí, že ze jejich nepovadené životy mohu progresivisté, idálně v podobě „zvrhlíků v ulicích“ atd.
Já s Vámi jistě souhlasím, že prostým lidem byly obvykle kulturní války cizí .
Jenže – v ekonomickém smyslu, ten prostý člověk pracuje na prosté pozici v nějaké firmě kterou vlastní a řídí ten konzervativní podnikatel a ten ho za jeho práci platí. A z toho je dotyčný „prostý člověk živ.“.
Pokud je jinak všechno v pořádku (jak se často říká „klid na práci“.
A teď do toho vlítnou progresivisté, se svými požadavky a protesty.
I ten prostý člověk si jistě brzy všimne, jak se jeho životní podmínky mění. Třeba že ten konzervativní podnikatel má potíže s firmou a propustí ho..
Harrisová je úplně tupá – nemá ani tušení která bije pokud jde o politiku a dění ve světě viz.jeji debata s Trupem…ani na jednu otázku přímo neodpověděla,mlela kraviny úplně mimo téma…Trump má přehled a je přirozeně vůdčí typ, kromě toho jeho předvolební akce mají obrovskou úspěšnost což Harrisová nemá.
Kdo je Taylor Swiftová? Já znám jen Taylor Swift
My, na rozdíl od anglodementů, víme podle jména, bez nějaké další informace, že je to ženská. Anglodement potřebuje zablokovat ještě jeden mozkový závit, aby tu informaci měl v hlavě, protože ze jména ji nevytáhne.
Vy nic nepoznáte. Proto tam, musíte mít tu přechylovací koncovku jako berličku pro dezorientované.
Proto je anglosaský svět na čele technologického pokroku, zatímco Čecháčkové se místo velkých projektů nimrají v hloupostech, jako přechylování, cyklostezky od nikud nikam, dotace na hlouposti a ostatní atributy malého světa.😂
Aha, proto dva největší US projekty minulého století, Manhattan a Apollo, byly vedeny lidmi, jejichž mateřštinou nebyla angličtina. O jednom z otců US atomové bomby se dokonce traduje (konkrétní jméno bych musel dohledávat dlouho v papírech), že nezvládl bez tlumočníka ani odběr jídla u okýnka ve stravovně.
Angličtina jako primární jazyk vede prokazatelně k demenci.
A, MMCH, dokud byly GB a USA kulturně a technologicky na výši, tak se tam středoškoláci tvrdě šprtali latinu, řečtinu a kontinentální jazyky, jakmile tohle ustalo, vylézají z tamních středních škol negramotní hlupáci.
K demenci vede jedině nesoudná čecháčkovská nabubřelost = navoněná bída a rádoby velikášství na pitomostech. 😂
Pochybuji, že se na projektu Manhattan a Apollo mluvilo jinak než anglicky. 🙂 Nakonec, ani v němčině přechylování nevede ke slovanské deformaci jména.🙂
„…přechylování v minulosti vzniklo jako ponižování žen…“ s významem patřící někomu, patřící Novákovi – Novákova…
Tak si pochybujte. On i Newton psal svá principia latinsky, latinsky patrně i myslel a angličtinu měl jen na komunikaci se služebnictvem – podřadnou kastou.
W. von Braun anglicky sice mluvil, ale myšlení se mu rozvíjelo v době, kdy mluvil jen německy. Dtto otcové US atomové bomby.
K demenci vede to, že s psaným jazykem je zacházeno jako s obrázky (v čínštině hieroglyfy, v angličtině obrázky z písmen latinky) a zpracovávám se to v mozku jinde než např. psaná čeština (nebo latina, řečtina, maďarština atd.). A ta část mozku pro psanou fonetickou řeč zakrní, zatímco nám část mozku, zpracovávající znaky (obrázky), jako je ta čínština nebo angličtina, nezakrní, protože jsme obrázyk i tak obklopeni, od ikon v GUI telefonu či počítače přes loga firem, dopravní značení až po panáčka a panenku na genderově nekorektním WC.
K demenci mají tendenci i neslyšící (protože znakovka je spíš brána jako série znaků) a mají velké problémy s psaným jazykem (zažil jsem jako vyučující). A pokud se jim od útlého dětství (batole) nikdo nevěnuje, zakrní jim kompletně syntaktická centra (v nichž se sejde série obrázků, psaný text i třeba morseovka, vyťukávaná na čelo) a jsou totálně v háji, už se nenaučí ani tu znakovku. Dost hrůza.
A jak jsi soudruhu přišel na to, Oppenhaimrova mateřština nebyla angličtina.
Nejlepší proti demenci je asi znalost více jazyků…
Robert Oppenheimer se narodil 22. dubna 1904 Manhattnu…, Jeho hovorovým jazykem asi latina nebyla. 🙂
Pane Doucho,
Problém je, že pokud v útlém věku nepracuje mozek dítěte s jazykem, který má gramatická pravidla a fonetický zápis, tak se ty cizí jazyky už nikdy pořádně nenaučí. Respektive jeho mozek bude zpracovávat např. jednotlivé pády jednoho podstatného či přídavného jména jako nijak vzájemně nesouvisející slova, takže s daleko větší námahou než mozek rodilého mluvčího plnohodnotného jazyka (třeba latiny, i když pro češtinu to platí taky).
Kdysi o tom byla diskuse na koroptew.cz (ani nevím zda a jak ještě funguje) a majitel blogu nakonec stanovil „trestné body“ za nepravidelnosti v gramatice, nevyslovitelné fonémy a podobné věci a „ožebříčkoval“ evropské jazyky. Nejlíp vycházely ugrofinské jazyky, potom byla španělština (on je to v podstatě umělý jazyk), pak byl peleton kontinentálních jazyků (čeština, němčina, francouzština atd.), pak velmi dlouhá pauza a na konci angličtina. A to ještě nehodnotil problém nefonetického zápisu.
MMCH, do češtiny je nepřevoditelná My fair lady, dokonce ani v podobě „ze Zelňáku“, kde prof. Horák učí spisovnou češtinu Lízu Dulínkovou, mluvící hantecem. Prof. Higgins totiž Lízu Doolitleovou učí fonémy spisovné angličtiny (což jsou základní zvukové elementy jazyka, elementárnější než hlásky), a tohle v češtině (ani jiných jazycích) není problém, protože spisovný jazyk a nářečí (i ten hantec) jsou založeny na stejných fonémech, v angličtině ne.
Pane Doucho, docela bych typoval, vzhledem k tomu, že jeho rodiče imigrovali z Německa a byli Židé, že jeho primárním jazykem byla buď němčina nebo jidiš. A zvládl další jazyky, vč. latiny a řečtiny (což vše jsou prostředky k zabránění rozvoje demence z používání angličtiny).
A možná ještě něco: Obrovský problém je i skutečnost, že angličtinu nelze, na rozdíl od jiných jazyků, překládat, protože text v ní neobsahuje informace, které musí obsahovat text v plnohodnotném jazyce. A ty informace je nutné získat odjinud. Takže angličtina se nepřekládá, ale luští.
Američané si určitě zvolí dobře. Minimálně nemají co pokazit, protože na rozdíl od ČR vládnou v USA desítky let zákony a právo. Občas se jim mění daňové sazby, ale nikdo z politiků se nepasuje do role chytrolína, aby s dotacema podnikal, bez znalostí a praxe řídil průmysl a ekonomiku, jak se stalo zvykem v ČR a EU, kde to zničilo konkurenční prostředí. Hloupí voliči v ČR i EU to samozřejmě nikdy nepochopí.
Trumpa dostihla jeho vlastní zbraň. Tak dlouho se vysmíval unavenému gerontovi Bidenovi, až se z Trumpa samotného stal šílený geront. Takhle nějak si představuji „Boží mlýny“.😂
Čecháčkové-voliči MZ by neměli vůbec nikomu radit. Jejich mentální a voličské schopnosti, ukazalo nejlépe 10 let s vylitým „inteligentem“ MZ, který začal jako otec montoven pro dělníky a skončil v bezvědomí po deliriu tremens, poslintaný a pokálený, neumětelsky skrývaný před kamerami při kvapném transportu na JIP. Posledních 8 let z deseti jej pro jeho hulvátství a alkoholické zrůdnosti nikdo normální nepozval na státní návštěvu. Inu Slované. 😂
Pochopitelně, nevládnou. Demokraté se zuřive snaží, aby se u volen nemuselo prokazovat občanství USA a mohl volit odpad bez obbčanství, který do USA natahali. To je hlavní problém letošních voleb.
Kdo je taylor swift ? Nějaká zbohatlá fanatička na blbosti puberťáků jako stejně uřvaná Kamala ?
„…zbohatlá fanatička…,…uřvaná Kamala…“
No jo, tak už to ve světě chodí vážený, neschopný, vlastním přičiněním chudý kecálku.🙂
To je pech co? I ta zatracená právnička Kamala Harris vystudovala 3 obory na 2 univerzitách, 6 let působila jako ministryně spravedlnosti státu Kalifornie…. a s manželem mají majetek asi 5,8 mil USD.
Co jste vystudoval a kde jste pracoval vy, že si tady otvíráte „ústa“ na Kamalu a Taylor Swift s minimálně deseti cenami Grammy?
Tak hlavně zdraví, ne? Nemusíme těm úspěšným hned nadávat.🙂 Tyto české vlastnosti, závist a pomlouvání jsou opravdu nejošklivější, hned po lhaní.👎
Pan doktor Gordon (doufám, že to nekomolím) prováděl psychotesty se zločinci, souzenými Norimberským tribunálem (knížka jeho zápisků a postřehů vyšla kdysi i česky). Prakticky všichni měli IQ v pásmu geniality, ten jeden, co měl jen vysoký nadprůměr, byl mezi nimi za hlupáka.
Tenhle výzkum je dost často citován v učebnicích psychologie (a někdy i psychiatrie) jako příklad toho, že vysoké IQ neznamená automaticky vysoké morální a jiné lidské kvality.
O kvalitách soudružky Kamaly svědčí i to, že si, coby ta ministryně spravedlnosti, počínala tak, že by i známý soudruh Urválek zbledl závistí.
Pochybuji, že by si někdy obyvatelé Kalifornie zvolili Urválka jako ministra spravedlnosti místo Kamaly Harris…🙂 Nakonec jste nedal ani žádný příklad po kterém byste mohl Kamalu Harris častovat svým oblíbeným soudružkováním.🙂
IQ houpacího koně má evidentně Trump. Trochu mi připomíná Milouše Zemana a jeho dolních 10 mil. 😅
Stačí vám kriminalizace rodičů, kteří si nepřejí trans- operaci u svých pubertálních dětí? Připomínám, že sexuální identita i sexuální orientace se definitivně vyvinou až kolem 20. roku, takže zákroky na mladších osobách jsou jednoznačně zločin, u jakého bych neváhal hlasovat za trest smrti pro všechny viníky.
A na téhle legislativě se soudružka Kamala podílela.
Pane Doucho, zpěvák (zpěvačka) má zpívat (když je v tom dobrý/á) a ne fušovat do politiky, kde ja na úrovni řadového občana. A političku Kamalu prostě dohánějí kostlivci z dob její politické kariéry, jako naše „zasloužilé“ komunisty poté, co skončila 50. léta (nebo sovětské poté, co zcepeněl Stalin).
Strcte si tuhle blbku nekam!!! Tuhle jsem cetl, ze vydelek AC / DC je sice slusny, ale nemuze se rovnat tomu, co vydelava Swift. Je to normalni? Co je Swift oproti AC / DC. ???!!!
No tak je nech vydělat soudruhu. Proč místo hysterických záchvatů neobrážíš koncerty AC/DC.